Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Arka Rulman Bilyalarımın Hali ( Ağır Sadakası Verilmişlik İçerir)

Motovento
    REKLAM ALANI
    Sokollu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Selamlar herkese ;

Arka zincirimden geliyor sandığım bir ses bir hafta boyunca sürdü. Bu sıyırma sesinin zirveye çıktığı bir gün forumdan Yousuffer ile Hasanpaşa'da KTM etkinliğine gittim. Hazır gitmişken ön-arka dişli satın alıp, değiştireyim dedim. 13 Haziran günü oluyor olay. Ertesi gün Yuvacık gezisi var aklımızda

Dişliyi takmak için arka lastiği söken usta şok oldu zira bilyalar paramparça olmuştu ;

Bilyaların bu hale gelmesinde motosikletin önceki sahibi kadar, benim de suçum olabilir. Ayrıca Suzuki bayisi Inazuma'da takılı gelen rulmanların çok kaliteli olmadığını, belirli aralıkla kontrol edilmesi gerektiğini söylemiş.

Çok ağır sonuçlar doğurabilecek bu 40 TL'lik zımbırtının başınıza bela açmaması için, lastik veya dişli seti değişimlerinde bir kontrol ettirin Aksi halde adios

Bu sene oruç kaçırmak yok, Allah'a şükür tembellik edip gezi sonrasına ertelemedim.

Selamlar,saygılar ramazan ayınız mübarek ola
    tinerci, Pisman, MetinK. ve 4 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Yamaha MT-07
    Ben de bugün zincir dişli set değiştirirken rulmanları yokladım resmen kilitlemiş ikisi de. Ben de motor neden yürümüyor diyorum ORS marka aldım bir çift hemen taktım.
    mterayes26 bunu beğendi.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Japon malı deyip düzenli bakımı ihmal etmemek lazımmış demekki.
    tinerci, mterayes26 ve aquarist4 bunu beğendiler.

Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Japon malı deyip düzenli bakımı ihmal etmemek lazımmış demekki.
    Arkadan gelen her sesi zincire yormamak lazımmış demekki.
    mterayes26 bunu beğendi.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Kaç bin kmde motor ? Benim çinli 17 binde değil arka rulman, kaplin lastiğini bile değiştirmedim gayet iyi durumda.
    viper17 bunu beğendi.

Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kaç bin kmde motor ? Benim çinli 17 binde değil arka rulman, kaplin lastiğini bile değiştirmedim gayet iyi durumda.
    18bin'de. Kaplin bildiğim kadarıyla düzgün kullanımla uzun süre değişmesine gerek olmayan bir parça. Benim zincirimdeki ölü baklaların ve aşınmış dişlilerin de katkısı olmuştur. Dediğim gibi fabrikasyon gelen rulmanlar kaliteli olmadığından böyle bir erken değişim şart oldu.
    mterayes26 bunu beğendi.

ARçİL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha crypton/Honda cbf150
    Verilmiş sadakan varmış. Tedbir kuldan,takdir Allahtan
    Sokollu bunu beğendi.

Motosikleti
    250 X-Treme Enduro
    Dün bende zor anlar yaşadım. Arka teker rulman dağıttı, disk balataya sürtmeye başladı vs. motorcuya zor attım kendimi.

arka tekerden bi rulman parçalanmış halde çıktı. ön arka rulmanları değiştik.

şimdi diyorum ilerde sıkıntı çıkmasın diye, kalan rulmalarıda mı değişssem, gidon, krank, arka dişli?

sezgingulmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni GT170 / Mondial RX3İ EVO
    holi şit!! valla yaşıyor olman güzel. sadakaya devam sen. bak bende de bir ses var bugün baktırayım bende korktum lan

oguzhanlal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    O değil de 3 ay önce ben de arka dişli rulmani degistirdim. FAG rulman 10 lira. Dandik rulmanlar 3-5 lira 40 liranin 30 u iscilik demek ki.
    Tamirci mi olsam ne yapsam

biyeybaraküs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2017 HONDA CBR 1000 RR SP
    geçmiş olsun 18 k da bir japon motorunda nasıl oluyor bu iş anlamış değilim bu rulmanların ömrü bu kadar az mı (motor zaten satıldı bildiğim kadarıyla )
    www.youtube.com/c/biyeybaraküs "Motora binmeye karar verecek kadar cesur ve aptal, üzerinde ölmeyecek kadar korkak ve akıllı olacaksın" alıntıdır AttilaXtreme den

sinansari_fb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1300S
    Benim inazuma 44 binde, sadece ön teker rulmanı boşluk yaptığı için değiştirdim. arka rulmanda hala bir sorun yok, MaşşaAllah

UNdocab - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT650, RT125
    Rulmanın inşallahı maşallahı olmaz.Bunların kilometresi geldiğinde değişeceksin. İlla cortlaması gerekmiyor.
    Her 30binde ön-arka jant üzerindeki tüm rulmanlar değişmeli.
    Sonra böyle olmadık zamanda zart diye kalırsınız yol ortasında.

sinansari_fb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1300S
    Yorumundan sonra, service manual inceledim, rulmanın değişmesi için bir km belirtmemişler, boşluk var mı ve bilya dönerken gürültü yapıyor mu kontrol edin yazmışlar.bende bunları yapıyorum...

EthanHunt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Honda Cbf 150
    Bu rulmanların bakımları nasıl yapılıyor? Kendimiz yapabilir miyiz?

UNdocab - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT650, RT125
    Alıntı sinansari_fb adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yorumundan sonra, service manual inceledim, rulmanın değişmesi için bir km belirtmemişler, boşluk var mı ve bilya dönerken gürültü yapıyor mu kontrol edin yazmışlar.bende bunları yapıyorum...
    Doğru her klavuzda öyle yazıyor da sonrası öyle olmuyor. Pahalı bir parça olsa dediğin gibi sürekli kontrol edilir.
    Fakat ucuz bir parça olduğu için yaklaşık her lastik seti ile beraber değiştirmek usuldendir.

Türkiye turu dönüşünde Tosya civarında arkadaşın arka dişli rulmanı dağıldığı için 1 gün'e yakın yeni rulman bulup çözmeye çalıştık. Sorun giderilemeyince. İstanbuldan otobüsle parça yolladık. Biz iş sebebiyle döndük. Arkadaş parça ulaşınca değiştirip geldi.

Bu kadar çileyi 30tl lik bi rulman yüzünden yaşadık

Onun için normal bakımlarda imkanın varsa gözlersin de jantın içindeki rulmanı kimse söküp incelemez. Anca sağ sol yalpa varsa sen anlarsın yada rot balansda çıkar.

1 sene önce lastik değişirken rulmanların da değişmesini istemiştim. Lastikçi kişi (Bilinen bi lastikçi bu da normalde rulman değiştirmez) "Motorun km daha az değişmeye gerek yoktur " dedi. Ben de hem adetimdir her takımla beraber değişirim dedim hem de çok bozuk yayla yollarından geçtik dedim.
    Rot balansa sokunca rulmanların gitmeye başladığını gördü ve değiştirdik.

Ustaların teammüllerini uygulamak iyidir. Yoksa 3 kuruştan kaçarken daha çok para ve zaman kaybetmeniz muhtemel ;)

Alıntı EthanHunt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu rulmanların bakımları nasıl yapılıyor? Kendimiz yapabilir miyiz?
    Rulmanın bakımı falan olmaz. Kendinden kapaklıdır ve içinde süper gres bulunur dışardan müdahale edemezsin. Zamanı gelince değiştireceksin.
    sinansari_fb bunu beğendi.

Motosikleti
    kuba cg-100
    Gecmis olsun benimde islerin yogun oldugu bi zamanda motoru kontrol etmeden uzun yola ciktim 120 km hizlarda gittim hep sehir icinde 20 km ile giderken arka fren merkezi civatalar gevseyin janta dolandi teker kilitledi yuksek suratta olsam simdi diger taraftaydim

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    fotoğrafdaki rulmanlar bu vaziyette asla çalışmaz o hale çıkarılırken getirilmiştir..

usta çektirme yerine sille tokat misali çekiçleyince bu hale gelir rulman..

takarken de aynı muameleyi çekerseniz 50bin giden rulman 5binde dağılır..
    farcob ve EthanHunt bunu beğendiler.

Motosikleti
    Honda NC750D Integra 2016 Majestik Gri
    konu ne de güzel hort olmuş pekte güzel hort olmuş

polo34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RKS Cruiser 250
    SKF ve FAG güvenilir rulman markalarıdır, lastik kapaklı olanları suyla teması olan yerlerde tercih etmelisiniz, Sekmesi zor hayati yerler için ORS (yerlidir) tavsiye etmiyoruz, uzun yıllardır sadece bu üç markayı satıyoruz...
    UNdocab, Green Arrow ve keremkrmn bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)