Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

WD-40'la Zincir Yağlanır mı?

Motovento
    REKLAM ALANI
    GB79 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC750X
    Teşekkürler arkadaşlar, Barkın bir ara motorunuzun tüm hareketli aksamlarına sıkın diyordu, herhalde yanlış anlamışım. Gerekmedikçe kullanmaya gerek yok anlaşılan.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    arda4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı GB79 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sizce yararı veya zararı var mıdır?
    Açılın ben kimyacıyım (eh sonunda bu sözü söylemeye fırsat çıktı, çok şükür)

Şimdi WD40 dediğin şey ince makine yağı+çözücüdür. Yağ çözücünün içinde tamamen çözünmüş halde tıpkı su gibi akışkan haldedir.

O yüzden WD40'ı bir yere sıktığın zaman en küçük aralıklara bile nufuz eder sonra da uçucu buharlaşır (köpükler, kabarcıklar görüyorsun ya) geriye yağ kalır.

Normalde yağın ulaşamayacağı yerleri böylece yağlamış olursun. Suyun çözemediği kiri pası vs' ise hem çözücü hem de yağ söker atar.

Zincire sıkarsın amma temizlemek amacıyla. Sonrasında zincir yağı ile yağlarsan sıkıntı yok. Barkın'ın videosunda dikkat çektiği husus normal yağlama ile yağlanamayan yerler içindir. (gaz kolu, manetler, anahtar deliği vs)

önceki sayfada arkadaşın verdiği linkte şöyle diyor:

"WD40 tıpkı diğer petrol ürünleri gibi polistiren ve polikarbonat yüzeylere zarar verir."

Yani o ring'li zincirse kullanma.

o ringli zincir de zincirin gresi kolayca akıp gitmesin diye geliştirilmiş. Özellikle de aşırı kuvvetli yüksek devirli motorlar için. Bizim gariban motorlarında yoktur onlardan

Benzin mazot vs hepsi o ringli zinciri mahveder (miş öyle diyor)

O yüzden o ringli zinciri adam akıllı zincir temizleyici ile temizlemek gerek.
    El7is, polemos, polo34 ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Wd 40 sıktıktan sonra zincirde kalmayacağı gibi bir sonraki normal zincir yağıda zincirde tutulu kalmaz, balata temizleyiciyle tekrar düzgünce bolca temizlemniz gerekir zinciri.

selam beyler türkçe arattıktan sonra bayağı wd 40 ile çok farklı sesler duydum İngilizce arattığımda ise youtubedaki videoyu buldum adam değişik materyaller içine zincirdeki O rign diye tabir edilen kauçuk parçay koyuyyor ve hangi malzemenin zarar vereceğinin görüyor. Sonuç olarak disk temizleyiciler kauçuğa zarar verirken 3 ay boyunca wd40 içinde bekleyen kauçuğa bişey olmuyor. İngilizce bilenler için link bu https://www.youtube.com/watch?v=Fzyk4nq3ug0 umarım yardımcı olur.
    Justforfun bunu beğendi.

Ergün Er. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Araştırıyor..
    Alıntı GB79 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sizce yararı veya zararı var mıdır?
    WD-40 açılımı Water Displacement 40 , (suyla yer değiştiren madde) . Zincire zararı yoktur faydası vardır , yıkama sonrası zincire kullanabilirsiniz ancak bir süre uçmasını bekledikten sonra yine olmazsa olmaz zincir yağlamak için kullanılan ürünlerden uygulamanız gerekir.
    Justforfun bunu beğendi.

gogozh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Wd40 her yere sıkılmaz hocam , mesleğim gereği yıllardır kullanırım çok iyi bilirim yani bu haytayi.
    Oring li zincirde çok zararlı wd40 oring pimlerinin ucundaki keceyi eritir , allah korusun is alırsınız başınıza

Lengeli Fötr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 150 - Suzuki V-Strom DL-650
    Sadece wd40 için değil tüm yağlar için söylüyorum zinciri yağlayıp bir iki dakika bekleyin yağ zincire bir güzel işlesin. Ardından gazı açıp tekeri döndürün. Durduktan sonra janta yağ sıçramışsa o yağla yağlama yapılmaz. Önemli olan zinciri yağlamak değil zincirin o yağı muhafaza edebilmesi. Ayrıca yağ sıçramış jant da kötü duruyor

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Ergün Er. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    WD-40 açılımı Water Displacement 40 , (suyla yer değiştiren madde) . Zincire zararı yoktur faydası vardır , yıkama sonrası zincire kullanabilirsiniz ancak bir süre uçmasını bekledikten sonra yine olmazsa olmaz zincir yağlamak için kullanılan ürünlerden uygulamanız gerekir.
    Benim de araştırdıktan sonra vardığım sonuç bu oldu.

Alıntı gogozh adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Wd40 her yere sıkılmaz hocam , mesleğim gereği yıllardır kullanırım çok iyi bilirim yani bu haytayi.
    Oring li zincirde çok zararlı wd40 oring pimlerinin ucundaki keceyi eritir , allah korusun is alırsınız başınıza
    Bu iddianın ispatını bulamadım şimdiye kadar. Hatta tam tersi mevcut:

http://www.motorcyclistonline.com/mc...-chain-o-rings

Zincir yağı konusunda şöyle bi ürün vardı, bende motosikletim varken kullanmıştım, fiyatı yüksek gibi ama hakkını veriyordu değişik bir ürün. Ankara Ulusan da atölye de gördükten sonra almıştım. denemek için onlara da vermişler.

http://www.onenerji.com/motosiklet-seramik-zincir-yagi

gogozh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Haşmet hocam wd40'in içeriğinde solvent olduğu için mil kecelerine zarar verecektir ki ben çalıştığım yerde makinaların bazı yerlerinde kullanmamaya ozen gösteriyorum .
    Birde bu malzeme suyu ittiği gibi yagida büyük oran da kaydirir ve tozun toprağın üstüne yapismasina sebep olur .
    Ama bu konuyu işin ehli abilerime de soracam yarın bakalım onlar ne diyecek

Akhunturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    WD40 ile zincir temizleme konusu kendimi bildim bileli tartışılıyor. Bir tane aha la araştırma diyenine de rastlayamadım ecnebi forumlarında bile..

Zinciri temizlerken de yağsız bırakmamak gerekir mantığıyla bence o-ringli bir zincire solventli bir ürünü sıkmak pek mantıklı gelmiyor.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Akhunturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    WD40 ile zincir temizleme konusu kendimi bildim bileli tartışılıyor. Bir tane aha la araştırma diyenine de rastlayamadım ecnebi forumlarında bile...
    Yorum yapmadan önce başlığı okusaydınız belki görürdünüz...

CrazyBullet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda RCV213, Yamaha YZR500
    https://www.youtube.com/watch?v=Fzyk4nq3ug0

wd40 ile zincir temizlenir mi önermesini videoda test etmiş adamlar, oringi 3 ay wd 40 içinde bekletip kumpas ile ölçüyorlar ve herhangi bir erime vs. görmüyorlar. Aseton, benzin, balata temizleyici ise o ringe zarar veriyor. Zincir yağlama için ise kesinlikle wd 40 önermiyorlar, nedenini anlatmaya bile gerek yok sanırım.

Şunu da belirtmekte fayda var, wd40 yerine gaz yağı kullanmak çok daha ucuz bir temizleme yöntemi. wd 40 ile aynı paraya zincir temizleme spreyi de alınabiliyor.
    Justforfun bunu beğendi.

Motosikleti
    Gsx-R 1000(gixxer k9)
    WD-40’taki “WD” harfleri “water displacement” yani sudan koruyan, suyun zararlı etkilerini önleyici anlamında kullanılıyor. “40” ise bu yağda kullanılan kerosen maddesinin iyi bir yağ olduğunu düşünen kişilerin zeka seviyesi için!

Mountain bike dergisinin teknik konularla ilgili yazarı böyle demiş..

Akhunturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yorum yapmadan önce başlığı okusaydınız belki görürdünüz...
    Okudum aslında ama sizin verdiğiniz linki açamadım. Direk devam ettim diğer yorumları okumaya. Burada iki bilgisayarda ve mobilde deniyorum hala açılmıyor neden bilemedim. Yarın eve gidince tekrar bakarım..

Alıntı CrazyBullet adlı üyeden alıntı Mesajı göster

wd40 ile zincir temizlenir mi önermesini videoda test etmiş adamlar, oringi 3 ay wd 40 içinde bekletip kumpas ile ölçüyorlar ve herhangi bir erime vs. görmüyorlar. Aseton, benzin, balata temizleyici ise o ringe zarar veriyor. Zincir yağlama için ise kesinlikle wd 40 önermiyorlar, nedenini anlatmaya bile gerek yok sanırım.

Şunu da belirtmekte fayda var, wd40 yerine gaz yağı kullanmak çok daha ucuz bir temizleme yöntemi. wd 40 ile aynı paraya zincir temizleme spreyi de alınabiliyor.
    Evet sabit durursa kabın içinde bir şey olmaz sürtünme sıfır ama benim yukarıda dediğim aslında temizleme sırasında bile zinciri yağsız bırakmamak. Yani tekrar yağlama yapıldığında o-ringler solventten dolayı aşırı kurursa tam yağlama yapılmadan motosikleti kullanma riski var. En azından yağlamayı çok çok iyi yapıp ciddi süre bekleyip tekrar yağlayıp tekrar bir süre alıştırma yaparak emin olmak filan gerekecek bunu yapamayanın o-ringleri zarar görecek bence hiç gereksiz.

Motosikleti
    Kawasaki zx 636 2006
    WD40 ı daha çok zincirdeki yağı temizleme amaçlı kullanıyorum ben şahsen. WD40 la silip iyice temizleyip sprey yağ sıkıyorum üzerine. İnce de olsa yağlı bir malzemedir, motoru jantı vs güzel temizler ama toz tutar yağlı olduğu için. Zincir dışında sürtünme olan parçalara sıkılabilir ( manetlerin mesnetleri, ayaklıklar, kontak vs ).

arda4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaşlar plastik, lastik, elastik parçalara wd40 sıkmayın.

Çözücüler/solventler (Tiner, alkol, aseton, hekzan, toluen vs vs) plastik, lastik, elastik parçalara zarar verir. WD40'da da (çok amaçlı yağlayıcı olanı) çözücü mevcuttur.

Tabii mal sizin mülk sizin, bizden uyarması

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:31 ----------

Alıntı CrazyBullet adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Arkadaşım o ring dediğin tek bir malzemeden yapılmıyor. Markadan markaya modelden modele değişiyor, yani sendeki motorun o ring lerinin solventten etkilenmeyeceğinin bir garantisi yok.

Zaten zincir temizleyici kaç para ki? Al kullan keyfine bak.

jimi_hendrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yohhh
    Alıntı arda4 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar plastik, lastik, elastik parçalara wd40 sıkmayın.

Çözücüler/solventler (Tiner, alkol, aseton, hekzan, toluen vs vs) plastik, lastik, elastik parçalara zarar verir. WD40'da da (çok amaçlı yağlayıcı olanı) çözücü mevcuttur.

Tabii mal sizin mülk sizin, bizden uyarması

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:31 ----------

Arkadaşım o ring dediğin tek bir malzemeden yapılmıyor. Markadan markaya modelden modele değişiyor, yani sendeki motorun o ring lerinin solventten etkilenmeyeceğinin bir garantisi yok.

Zaten zincir temizleyici kaç para ki? Al kullan keyfine bak.
    Abi 2. yazdığınıza aynen katılıyorum. İnazumacılardan birisi inazumanın zinciri için kitapçıkta gazyağının tavsiye edilmediğini sadece basınçlı su ile yağın temizlenmesi gerektiği yazdığını söylemişti.
    "ONE DAY YOU WILL WALK ALONE"

fevri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DeLi 650
    Zararı olmamakla birlikte, mümkünse zinciri zincir yağı ile yağlayınız.

http://advrider.com/index.php?thread...esults.345397/

Gökhan_Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Biraz önce 400.000 km tecrübesi olan bir Endurocu ile konuştum, zamanında eğitmenlik de yapmış ( nerede yaptığını sormadım ) ..

Motosiklet hayatım boyunca zincire WD40 sıktım dedi ve " zarar verir " söylemlerinin yanlış olduğu konusunda pek bir ısrarcıydı .. yaşına saygıdan bir şey demedik tabii
    Honda NSS Forza 300 İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=E9QdDCCxKpc ]

Mondial 150 Sentor İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=Rl79HfGpcS4 ]

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 4 kullanıcı var. (0 üye ve 4 misafir)