Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Kaskı boyamanın tehlikesi ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar kask boyamak tehlikelidir diye duyuyorum yazilar okuyorum fakat bilinen kisilerinde kask boyama videolari var dogrusunu ogrenmek istedim siz neler dusunuyosunuz ? Kask boyaninca koruyucu kimyasallari bozuluyormus ?
    FLASH

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    MotoGlock - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YZF-R25 2015'
    koruyucu madde kimyasal değil şok emici kısımdır, dış kabuktur

"bence"

hakikiteker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Corsa 1.3 CDTI :(
    Enerji absorbe etmesi için kabuğun dalgalanarak emilim yapması gerekiyor çoğu koruma tarzında. Bence boya kabuğun esnekliğini azaltıp, enerjinin başa gelmesine neden olur -boyanın cinsine bağlı olarak-

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    asitle mi boyuyon da bozacak?

Genelde spreyle boyuyolar asit tavsiye etmem dostum :D

bahadircolak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Tiger 900 GT Pro
    Riske girme, hayatını tehlikeye atma.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    boya değilde şöyle ince folyo gibi bir madde ile ( otomobil kaput koruma daki malzeme sanırım ) kaplamak sakincali imis...nedeni kaskin asfalt üzerinde kaymasını engelleyip boynun bukulmesi...neticesi boyun kırığı..ben böyle duydum

kaanklky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1100GS
    Ben de bu haftaiçi kaskımı boyayacağım, direkt kaskın etiketine de yazmışlar boya zarar verebilir diye.

Crenox - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RX3i Evo
    Defalarca kask boyadım, spreyle. Zaten bir yere sürtünce çarpınca atıyor boya, nasıl kaskın şok emmesini esnekliğini vs. engellesin. Merak etme bu konuda, eğer basit spreyle boyayacaksan tabiki.

hakikiteker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Corsa 1.3 CDTI :(
    İlle de değişiklik yapacaksanız marker kalem gibi bir malzemeyle yapın derim ben.

ARKADAŞLAR DAHA ÖNCEDE YAZDIM HİÇBİR BOYA YADA KAPLAMA KASKINIZI SAĞLAMLAŞTIRMAZ.KASKINIZ SAĞLAMSA SAĞLAMDIR.ESKİ BOYAYI SÖKERKEN KASKINIZIN BOYASINI DEĞİLDE KENDİSİNİ KAZIRSANIZ TABİKİ ZAYIFLAR,BUNUDA HİÇBİR BOYACI YAPMAZ.YİNE AYNI ÖRNEĞİ VEREYİM:SÜRAT TEKNELERİ,UÇAKLAR BELLİ PERİYOTLARLA BAKIMA ALINIRLAR VE BOYALARI SÖKÜLÜR SONRA TEKRAR BOYANIR(METAL OLMAYAN KISIMLARIDA)VE GÖREVLERİNİ YAPMAYA DEVAM EDERLER.FİRMALAR KENDİ TASARIMLARINI TABİKİ KORUMAK İÇİN BAZI ŞEYLER YAPACAKLAR.YADA EĞİL OLMAYAN KİŞİLERİN YAPTIKLARINDAN KENDİLERİNİ KORUMAK İÇİN DİYELİM(BURASI ÖNEMLİYDİ)

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    plastidip...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Kawasaki VN 800
    Boya keyfine göre. Hiç bir şey olmaz.

Kaskın dış yüzeyi sürtünmeyi minimuma indirecek şekilde tasarlanmış ona göre de boyanmıştır. Uygulayacağınız boya, sticker ve bilimum işlem surtünmeyi artırabilir. sanırım sebebi bu.

ZümeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Me Te Doquz
    Boyadan hiç bir şey olmaz. Kuantum testlerimi yapacaksınız kaskınızla ?
    Sürtünmeymiş.. Rüzgar tribününe girip katsayımı hesaplayacaksın..?
    100 km ile giderken düşüp kafanı asfalta yapıştırdın boya var diye kaskın peynir gibi eriyecek mi orada..
    Yok yok yumurta gibi dağılır
    NEDEN ?
    Boya var abi.. Boya kaskı öldürür..

Sticker yapıştırdın diye mukavemeti mi düşecek..?
    Kraldan kralcı olmuş herkes..
    1 saat yol gidiyorum boyadan beter sinek cesetleriyle kaplanıyor kask.
    İstediğiniz gibi grafiti yapabilirsiniz.
    HakanSAHIN, caglar48 ve Alk34 bunu beğendiler.
    Derin olan kuyu değil, kısa olan ip'tir.

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Kullanma kılavuzunda veya üzerinde boyamayın diyorsa boyamayacaksınız bu kadar basit. Bir şey olmaz diyen arkadaşlar neye göre bir şey olmaz diyorlar merak ettim ? Bakınca mı anlaşılıyor bir şey olmayacağı yoksa kaza yapınca mı ? Mutlaka kaskın plastik maddesine zarar veren boyalar mevcuttur ve kaskın mukavemetini ya da dış kabuğunun darbeye dayanıklılığını (tokluğunu) azaltıyor olabilirler. Dış kabuk kırılganlaşabilir. Adam o yüzden genelleme yapıp boyamayın demiştir. Kask boyamak için özel boyalar varsa ona bir şey diyemem ama rastgele boyayla kask boyanmaz. Nereden biliyorum ? Üzerinde yazıyor.

ZümeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Me Te Doquz
    Alıntı Seko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kullanma kılavuzunda veya üzerinde boyamayın diyorsa boyamayacaksınız bu kadar basit. Bir şey olmaz diyen arkadaşlar neye göre bir şey olmaz diyorlar merak ettim ? Bakınca mı anlaşılıyor bir şey olmayacağı yoksa kaza yapınca mı ? Mutlaka kaskın plastik maddesine zarar veren boyalar mevcuttur ve kaskın mukavemetini ya da dış kabuğunun darbeye dayanıklılığını (tokluğunu) azaltıyor olabilirler. Dış kabuk kırılganlaşabilir. Adam o yüzden genelleme yapıp boyamayın demiştir. Kask boyamak için özel boyalar varsa ona bir şey diyemem ama rastgele boyayla kask boyanmaz. Nereden biliyorum ? Üzerinde yazıyor.

Siz mış, miş, yapıyordur, ediyordur, olabilir gibi olasılıklarla hayatınıza devam edin.
    Kalıbı yapana itaat edip sorgulamayın Kalıplarda yaşayın böyle yaşamak daha kolaydır.
    Beyni yormaz.

Bunun gibi
    http://www.hurriyet.com.tr/firinda-k...sal-oldu-65623

Birileri yazmış ama sebep yok..?
    Yapmayın demiş..
    Neden yapılmayacak..?
    Araştıralım neden boyamayın yazmış..
    Yağmur damlaları kaymadığı için olabilir mi acaba ?
    Kulaktan duyma dolma bilgilerle bir yere varılmaz..
    İşin kimyasını dökersin ortaya bizde öğreniriz..

Kask boyaması:
    https://www.google.com.tr/webhp?sour...%C4%B1rm%C4%B1

Kask boyaması ecnebiler:
    https://www.google.com.tr/webhp?sour...met%20painting

BUYURUN BİR KONU DAHA
    HEMEN UYARIN
    HAFAZANALLAH YUMURTA KABUĞU GİBİ DAĞILMASIN ARKADAŞIN KASKI..
    http://www.motosiklet.net/forum/moto...k-kaplama.html
    fabialife ve Alk34 bunu beğendiler.
    Derin olan kuyu değil, kısa olan ip'tir.

Motosikleti
    BAJAJ DİSCOVER 125/HONDA SPACY ALPHA, SYM HD 200İ
    Alıntı ZümeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Siz mış, miş, yapıyordur, ediyordur, olabilir gibi olasılıklarla hayatınıza devam edin.
    Kalıbı yapana itaat edip sorgulamayın Kalıplarda yaşayın böyle yaşamak daha kolaydır.
    Beyni yormaz.

Bunun gibi
    http://www.hurriyet.com.tr/firinda-k...sal-oldu-65623

Birileri yazmış ama sebep yok..?
    Yapmayın demiş..
    Neden yapılmayacak..?
    Araştıralım neden boyamayın yazmış..
    Yağmur damlaları kaymadığı için olabilir mi acaba ?
    Kulaktan duyma dolma bilgilerle bir yere varılmaz..
    İşin kimyasını dökersin ortaya bizde öğreniriz..

Kask boyaması:
    https://www.google.com.tr/webhp?sour...%C4%B1rm%C4%B1

Kask boyaması ecnebiler:
    https://www.google.com.tr/webhp?sour...met%20painting
    son derece haklısınız, bütün üretici firmalar olası bir durumda kendilerini kurtarmak için ürünlerin kullanma kılavuzlarına, doğru veya yanlış mantıklı veya mantıksız, kanuni veya gayri kanuni bir sürü gerekli gereksiz engeller koyar.
    bunların sebebi kimin ne yapacağını bilemedikleri için en kötü olasılıkları göz önüne alarak baştan engel getirmektir.
    orta ve kaliteli kaskların üzerinde kaskı güneş ışınlarına ve doğa olaylarına karşı korumak için vernik tabakası vardır. bunu yok etmeden veya matlaştırmadan boya tutmaz.
    bu işlemi yaparken zararlı bir kimyasal veya kazıma yapmadan usulüne uygun şekilde ve uygun malzemelerle kaskı boyarsanız bir sıkıntı olmaz.
    işte üreticilerin engelleri bu noktada başlar, kimin ne yapacağını bilemedikleri için en iyisini biz yaptık siz sadece kullanın derler.
    tabi bu işin içerisinde ticari kaygılarda vardır, ürünü biraz eskiyen kişi bir şekilde onaramazsa muhtemelen yenisini alacaktır ve kapitalizmin temel noktası budur.
    BAJAJ DİSCOVER 125 MT - HONDA SPACY ALPHA

braveguy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '14 NNJ300SE
    önce su zımparasıyla hafif boyayı kazımanız lazım,
    ardından primer denen katman uygulayın. üstüne de akrilik boya. akrilik boya 3 4 kat atılabilir.
    en üste parlak ya da mat koruyucu vernik.
    solvent bazlı boya kullanırsanız kabuğa zarar verebilir. akrilik boyada solvent yoktur.
    ucuz bir air brush bulursanız çok zevkli bir işlem olur.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Satin aldigimiz kasklar boyali olduklarina göre demekki boyanabilirler.
    Fakat kullanilan dis kabuk malzemesine göre boya seçmek gerekliligi olabilir.
    Yani bilip bilmeden önüne gelen boyayi kullanmak risk almak olur.

Neden risk?
    Kaskinizin en önemli görevi beyninizi korumak.
    Bunu yapmak için kullanilan dis kabuk malzemeler farkli özelliklere sahipler.
    Amaç beyne gelen darbeyi minimuma indirmek ve içteki köpük yardimi ile beynin salinimini bir an önce durdurmak.
    Iste bu darbeyi azaltmak/karsilamak için kasklarimizin dis kabuklari imal ediliyor.
    Imal edilen bu kabuklarda kullanilan malzemelerin darbeyi karsilama sekilleri ise birbirinden farkli.
    Örnegin (A) malzemesi esneyip karsilarken, (B) malzemesi çatlayarak, (C) maddesi çökerek, (D) malzemesi ise parçalanarak karsilayabiliyor.
    Bu malzemeler çesitli kimyasallarla tepkiye girdiklerinde bu özelliklerini kaybedebilir ve kullandiginiz boyada bu özellik kaybettiren kimyasallar bulunabilir.
    Örnegin parçalanarak darbe emmesi planlanan bir kaski boyarsaniz, belki boya o kaskin kabugunu saglamlastiracak, parçalanamaz hale getirecek, kask parçalanamayinca darbeyi oldugu gibi ya da büyük ölçüde beyninize iletmek durumunda kalabilecektir.
    Ya da çökmesi beklenen kabuk çökmeyecek,ya da kirilmamasi gereken kabuk boyadaki kimyasallar yüzünden zayiflayacak ve kirilacaktir
    Bu nedenle kullanilacak boya veya kaplamanin içerisindeki kimyasallar bilinmeli ve bu kimyasallarin kaskin kabuguyla etkilesimi arastirilmalidir.
    Tabi belki de hiç bir kimyasalin böyle bir etkisi yoktur.
    Dedigim gibi iyi arastirmak lazim.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)