Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Emniyet Şeridi Cezası...

Motovento
    REKLAM ALANI
    atoprak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio Beverly 350 ST
    Emniyet şeridine patır patır ceza geldiği bir ortamda motorsiklet piyasası en azından İstanbulda çöker herhalde...
    Kesinlikle motorsiklet lerin karıştığı kaza sayısı artacak, trafik sıkışıklığı katlanacaktır ...

En azından İstanbul da yaşayanlar için motorsiklet, "haftasonu yakın şehir dışı turları" ndan başka bir anlam içermez.

Böyle bir uygulamamnın hurafe seviyesinde kalmasını diliyorum ...
    agrasiwe ve enable bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Cole Trickle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax Momo Design
    [IMG][/IMG]

Resim biraz gecikti kusura bakmayın, Turingin motorcu eğitimine katıldım, o yüzden gecikti. Orada eğitim veren polise, tartıştığımız şeyleri sorunca şunu söyledi:" Kameranın başındaki polis arkadaşlar motorculara normalde kesmiyorlar hatta arabalardan onlara sıra bile gelmiyor ama arada kesiyoruz, kesersekte yapacak bir şey yok" diyorlarmış... Tamamen kafalarına göre yada şansa diyelim, o gün oradaki mermur arkadaşın insiyatifine bağlıymış, arabaları affetmmiyor ama 100 motordan 3üne 5ine kesiyorlarmış. Artık şansa... Bu arada whatsapptan gönderilen ihbar resimlere, videolara da kesemiyorlarmış, ihbarı alıp o saatte o güzergahtaki EDS kameralarına bakıyor, eğer o kameralarda da varsa ihlal, ancak ondan sonra ceza kesebiliyorlarmış...
    agrasiwe, zapalka ve polemos bunu beğendiler.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Piyango sana vurmuş demekki. Geçmiş olsun.

YouSuffer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XJ6N
    İstanbulda emniyet şeridinden gitmem diyenleri birgün sabah 6.30da tem esenyurttan girerek fsm e kadar gitmelerini öneriyorum. Bakalım napcaklar, şerit arasında gidemezsiniz 3 km 5 km gidersiniz sonra ya patlarsınız ya sıkıştırırlar yada ilerleyemezsiniz. Terden egzoz gazından felan ölürsünüz. Siz haklı haklı ömnüyöt şerüdünde gitmiceksin!!!1 yazın farkmaz arkadaşlar. Ben full ekipman belgelerim tam çıkıyosam, trafikte saygı görmüyorsam. Hiçbir halt düzelmiyorsa o trafikte emniyet şeridinden 90 la gider önüme atlıcak olanları kestirmeye çalışırım. Bu kadar basit olay.
    agrasiwe, computeus, mgora ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

agrasiwe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha mt09
    Yani dediğim gibi olmuş memurun insiyatifine bağlı bir durum, kamera görünce elinizden gelidiği kadar kaçınmaya bakın, 100 metre sonra müsaitse tekrar girin bu şekilde ancak çözüm olabilir.

sagat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs rtr 150 apache
    Alıntı kukuleta adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynen senin topcase in yasak olduğunu bilmene rağmen işine gelmediği için çiğneyip arka çanta takman gib bişi.
    2 kere çevirmeye girdim 2 kerede muayeneye kim yasaklamış topcase yi ? öyle bir yasa çıkarılacağı dillendiriliyor aynı lpg gibi ruhsata işletilecek falan diye ama fakat yasa falan çıkmadı element uydururken araştırda uydur ;)

Enteresan yorumlar gelmiş
    Emniyet şeridini kullanıyorum önemli durumlarda hiç kimseye mani olmayacağımı biliyorum.

Motosikleti
    tvs rtr 150 apache
    Alıntı sagat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2 kere çevirmeye girdim 2 kerede muayeneye kim yasaklamış topcase yi ? öyle bir yasa çıkarılacağı dillendiriliyor aynı lpg gibi ruhsata işletilecek falan diye ama fakat yasa falan çıkmadı element uydururken araştırda uydur ;)
    al bunu da ağustos ayında yazmışım.
    http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/106865-motosiklet-cantalarinin-ruhsata-islettirilmesi-hakkinda-13.html

enable - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200 NS, cbf150,xmax250ABS
    Araç arızası nedeniyle emniyet şeridinin kapanması ile çil yavrusu gibi arabaların arasına dağılan dağılan biz motorcuları tekrar emniyet şeridine sokmak isteyen polis anonsu duydum. Bisiklet motosiklet yolu olmayan ülkemde emniyet şeridini kullanabilmeliyiz, emniyet şeridini kapatan veya işgal eden unsur değiliz. Ceza bence çok ayıp olmuş, motosiklet/bisiklet kullanmak özendirilmeli.

kukuleta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    http://www.google.com.tr/imgres?imgu...FeXAcgoda-QLjQ

Sen türk polisine asılsız / kanunsuz iş yapıyor olmayan şeyden ceza yazıyormu demek istiyorsun?

Madem yasak değil muaynede kusur yazılmasına neden izin verdin hakkını savunmadın?
    agrasiwe ve Alper_tim bunu beğendiler.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    İstanbul enteresan bir şehir. Nüfusa göre araç yoğunluğunda Türkiye ortalamasının altında kalıyor. 40. sırada falan. Yani ülkemizde ki illerin yarısında kişi başına düşen araç sayısı İstanbul'dan fazla.
    Diğer büyükşehirlerimiz Ankara, İzmir, Bursa ve Adana'da da nüfusa göre araç yoğunluğu İstanbul'dan fazla.
    Ama forumumuzda olsun, başka sosyal platformlarda olsun trafikle ilgili en çok şikayet ve olumsuzluk İstanbul'dan geliyor. Ayrıca kaza istatistikleri de yüksek.
    Motosiklet sayısı bakımından da Antalya'nın altında ama Antalyalı motosiklet tutkunu dostlarımızdan İstanbul kadar şikayet duymuyoruz.

Ben İstanbul'da ki karmaşanın en önemli nedeninin transit geçişin fazla olmasına bağlı olduğunu düşünüyorum ama bu ne kadar doğru bir tespit olur tartışılır.

Trafikte kargaşa olunca sürücüler kendilerine en kolay gelen çözüme yöneliyorlar.
    Bunlardan biri de emniyet şeridi.
    Bahane olarak da motosikletin az yer kaplaması ve gerektiğinde kolayca şeridi boşaltabilecek olması gösteriliyor.
    Halbuki işin aslı öyle değil.
    Koca şeritte bir kaç motosiklet evet kolayca tahliye edilebilir. Fakat 40-50 hatta 100-200 motosiklet aynı anda o şeridi kullanmaya kalkarsa tahliye imkansız hale gelir.

Bu kadar yazdık peki bir çözüm önerimiz var mı?
    Var ve yıllar önce dillendirmiştik.
    Ama bu konuda motosiklet kullanıcılarından hiç bir ciddi destek ve çaba görmedik.
    Hep şikayet hep şikayet!
    Elini taşın altına koymaya gelince ortalıkta kimse kalmıyor.
    Bu nedenle ancak şunu söyleyebilirim ki;
    Ne hâliniz varsa görün!
    mozgur bunu beğendi.

AurorAbeam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kalmadı :(
    Motosiklete emniyet şeridi yasal olarak serbest olmalıdır(belli bir hız sınırı konularak). Niye? Çünkü acil bir durumda motosiklet gerekirse 2 araç arasına dik olarak dalabilir, anında yolu açabilir. Kimseyede engel olmaz. Ama bir araba emniyet şeridinde iken acil yol vermesi gerekirse trafik ilerlemeden bunu yapması imkansızdır. O trafik tıkanmışsa vay arkadaki ambulansın itfaiyenin haline.
    samet10 bunu beğendi.

Motosikleti
    tvs rtr 150 apache
    Alıntı kukuleta adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    http://www.google.com.tr/imgres?imgu...FeXAcgoda-QLjQ

Sen türk polisine asılsız / kanunsuz iş yapıyor olmayan şeyden ceza yazıyormu demek istiyorsun?

Madem yasak değil muaynede kusur yazılmasına neden izin verdin hakkını savunmadın?
    oo demagoji alırım bir dal 1-paylaştığın linki okumamışsın belli bir girde oku 2-resimden de hiç bir şey okunmuyor 3- ruhsata işletme zorunluluğu olup da işletilmemiş hiç bir şeyi muayeneden hafif kusur yazıp geçiremezler.
    mozgur bunu beğendi.

Green Arrow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Moto Guzzi v7 850 Special + Kymco People S 200
    Whatsapp şikayet cezası da olabilir arkadaşlar. Birsürü araç içi kamerası kullanan insan var.

AurorAbeam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kalmadı :(
    @COQ; bu bakış açısı da mantıklı; dediğiniz gibi çok sayıda motosiklet kullansa sıkıntı olabilir. Kafa gitti bende ne yapalım anlamadım artık.

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    az parada değil asgari maaş belli zaten. sanada üzüldüm dostum paylaşman iyi olmuş en azından girecek olan arkadaşların artık haberi var

aquarist4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XJ6 Diversion gitti,MT 07 Deep Armor geldi
    Alıntı mozgur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Girme emniyet şeridine bu kadar basit. Trafik sıkışıklığına çözüm olarak yapılmadı emniyet şeritleri.
    Eee, orası İzmir değil ki, mecbur giriyorlar o şeride . Ben İzmir'de kimi zaman Yeşildere tıkandığında bile isyan bayrağını çekiyorum onlar İstanbul'da ne yapsın? Biz orda yaşamıyoruz Allah'tan. Çeken bilir :(
    samet10 ve agrasiwe bunu beğendiler.

schumacher__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Artık 4 teker..
    500 motor kullansa, öyle olsa böyle olsa vb. ihtimalleri konuşmaya gerek yok. Şu an zaten fiili olarak kullanıyor motosikletler emniyet şeridini, kaç defa gördünüz emniyet şeridinin motosikletler yüzünden tıkandığını? İstanbul emniyeti de durumun farkında olduğu için yasal düzenleme olmamasına rağmen izin veriyor, yoksa polisler keyfinden mi izin veriyor motorlara? Onlar da durumun farkında, motorları yoldan gitmeye zorlarsan kazanacağın hiçbirşey olmayacak, aksine daha fazla kaza, daha fazla tıkanıklık ve ölümlere sebep olacaksın.

Şu an tek yapılması gereken bazı ülkelerde olduğu gibi yasal düzenlemeyle motosikletlerin emniyet şeridini kullanması serbest bırakılması. Yarın öbür gün 500-1000 motor aynı anda şeride girer de orası da tıkanırsa o zaman tekrar düşünülür bu uygulama. Ama memleketin hali ortadayken nerde bizde bu yasal düzenlemeyi sağlayacak insanlar..

Kaldı ki e-5'te birçok yerde emniyet şeridi yolu genişletmek için kalkmış durumda. Motorun emniyet şeridini işgal edeceğini düşünen arkadaşların öncelikle "motorun geçmekte zorlandığı bu yollarda ambulans, itfaiye nereden geçecek?" diye hayıflanıp, onu eleştirmesi dürüstçe olur. Yoksa motora gelene kadar neler var yollarda..

samet10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 400
    ya şu emniyet şeridinden gitme diyenler ne kadarda pervasızca konuşuyor ya.

biz keyfimizden yoğun trafikte emniyet şeridinden gitmiyoruz ki. örneğin şile yolunda trafiğe kaldın mı en az 5 km kilit yol. arabaların arasından gidemiyorsun çünkü birisi o şeride birisi bu şeride dalıyor. birisi sola ortalamış diğeri sağa. kim orada o araçların arasından gider ki. tamam emniyet şeridi bizler için yapılmadı ama emniyet şeridinden 20-30 hızla gitmenin kime zararı var? emniyet şeridini acil bir durumda boşaltmak kaç saniye alıyor yani. kimse yer açmasa bile arkadan gelen ambulans polis itfaiye kim olursa yol vermek an meselesi.

gönül isterki emniyet şeridinden gitmeyelim ama şartlar cidden çok zorluyor. en güvenli yerde orası oluyor açıkçası.

nevzat demir tesislerinin orada gelecek mi ceza merak edyorum açıkçası. bir kaç defa geçtim ama sonra maalesef aralara dalmak zorunda kaldım heyecanla bekliyorum

kukuleta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    oo demagoji alırım bir dal 1-paylaştığın linki okumamışsın belli bir girde oku 2-resimden de hiç bir şey okunmuyor 3- ruhsata işletme zorunluluğu olup da işletilmemiş hiç bir şeyi muayeneden hafif kusur yazıp geçiremezler.
    1-linkte cezanın okunamadığıyla ilgili sanırım iş arası hepsini okuma şansım olmadı.
    2-ben okuyabiliyorum "7 gün süre verildi. Çanta ruhsata işli değil" yazıyor.
    3-peki neden yazıldı bilmediğimden soruyorum.

Konuyu çok dağıtmayalım istersen emniyet şeridinin kullanılmasının yanlış olduğu konusunda anlaşalım.

Ancak Yousuffer gibi bir arkadaşımızla beraber 1 ay boyunca motosikletle emniyet şeridine girmeden işe gidip gelmedende bukadar atıp tutmama konusundada anlaşalım.
    sagat ve agrasiwe bunu beğendiler.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)