Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Zincir tamiri yapılır mı?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Cbr 250R
    Merhaba,

Honda Cbr 250r 2012 model bir motorum var. zincir her bir turunu tamamladığında çık diye ses geliyor. Arka lastiği kaldırıp tekerleği elimle döndürdüğümde gördüm ki zincirin yanyana olan 2 baklası arka dişliye tam olarak oturmuyor ama elle bastırdığımda dişliye tam olarak geçiyor.
    30 - 40 km hızda giderken boşa aldığımda çık çık diye bu sesi fazlasıyla duyuyorum. Bu arada zincirin markasını bilmiyorum fakat Oringli kaliteli bir zincire benziyor. Bunun dışında ek olarak zinciri arka dişlinin orada elim tutup sağa sola oynattığımda arka dişli üzerinde hafif bir şekilde sağa sola oynuyor boşluğu var yani. "Bu boşluk normal midir?" Ayrıca zinciri çok hafif germeye kalktığımda o çık çık sesi Cart Cart diye çok çok artıyor ve motor kesik kesik gitmeye başlıyor 30 40 km hızın üstüne çıksam kopacak param parça olacak gibi düşündürüyor ve korkutuyor beni =) zinciri geremiyorum da.

Telefonla Honda sevisine zincir ve dişli fiyatını sordum set olarak 400 lira dediler işçilik ile 480 500 tutar dediler
    Sorunun ve sesin zincirin arka dişliye oturmayan bu 2 baklasından dolayı olduğunu düşünüyorum

Merak ettiğim bu bombe neden olmuştur? bu şekilde kullanırsam başka parçalar zarar görür mü?
    Acaba bu oringli zincirin tamir edilebilir mi? veya daha uygun maliyetli bir öneriniz var mıdır? (başımı ağrıtmayacak bir öneri)

Konuya vakıf olduğum kadarı ile anlatmak ve derdimi paylaşmak istedim yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.. Şimdiden teşekkürler..
    mehmetenis bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Sepetçioğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KAWASAKİ VERSYS 650
    Zincirin temiz ve yağlı ise bu şekilde yapıyorsa, artık değişme zamanı gelmiş demektir. Ne kadar km dir, kullanıyorsun bu zinciri?
    Benimde aynı durum var bir yerinde hafif sıkışma var ve ses yapıyor. Sfr marka oringli zincir kullanıp tavsiye eden çok, 520 ebat 120 bakla sarı renk 110 TL fiyat verdiler, takması da 15 TL, aklında bulunsun.

A.Türker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 125R
    zincir en hayati parçalarından biridir. hermen servise veya ustana götür değiştirsinler set olarak.

Motosikleti
    YZF r25
    ZİNCİR SEYAHAT HALİNDE KOPTUĞU ZAMAN ÇOK SIKINTI YARATIR. ARTÇI VARSA ONA SAPLANIR YOKSA SENİN KASKINI BİLE DELİP SANA ZARAR VEREBİLİR KÖTÜ DÜŞÜNMEZSEK YERE UÇAR ARKANDAKİ ARABAYA FIRLAR YOLDA BIRAKIR. ZİNCİR ÖNEMLİ BİR PARÇADIR. DEĞİŞTİR !

metinkilic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Bandit 650 S ABS
    O zincir ömrünü yemiş. Zincirlerin tamirleri olmaz. Zinciri değiştirmez ise başına gelebilecek muhtemel olaylar şunlardır.
    1. Yolda giderken kopar, ön veya arka dişliye dolanır ve kilitler. Ön dişliye dolanıp kilitler ise motoruna, arka dişliye sarıp kilitler ise tekerlek dönüşü duracağından kazaya sebebiyet verir, hem sana hemde motoruna ciddi zarar verir.
    2. Sağlam olan arka ve ön dişlini bozabilir. Sadece zincir parası ile kurtulacak iken set halinde değiştirmek zorunda kalırsın.
    3. Her motora bindiğinde ACABA NE ZAMAN KOPACAK, DÜŞECEKMİYİM, YOLDA KALIRMIYIM diye evham yaparsın motordan ve hayattan soğursun.
    Tavsiyem en kısa sürede değiştir, değiştirdikten sonra düzenli olarak bakımını yap. Değişim yaptığın kilometreyi bir kenara not et,

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F
    dişlilerde sorun yoksa sadece zinciri değiştirebilirsiniz.
    d.i.d. zincirler 200 tl civarında

CxAnKACx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM Duke 200 (2014)
    Dislilerde sorun olup olmadigini nasil anlariz ? Ve DID zincirin farki nedir ?

UNdocab - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT650, RT125
    O baklaların milleri zamanla yada sert gaz açmakran yamulmuş. Zincirin geneli sağlamsa o baklalar çıkar 2 tane yedek bakla konulabilir fakat 30 40tl eder başka baklalarda ne zaman sorun çıkacağı bilinmediği için para boşa da gidebilir.

Dişlinin uçlarının hepsi aynı kalınlıkta değilse anlarsın birde uçlar yamulur hafif hafif. Bunlar yoksa dişlinde sorun yok.

Mantıklısı yeni bi zincir al.
    EK marka, RK marka veya DID olsun.daha dayanıklı zincirlerdir

Motosikleti
    Honda CBR 650F
    Alıntı CxAnKACx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dislilerde sorun olup olmadigini nasil anlariz ? Ve DID zincirin farki nedir ?
    Dişli durumunu kontrol etmek için kitapçık sayfa 42 ye bakabilirsin.
    http://honda.com.tr/App_Assets/Kilav...r25011omtr.PDF

D.I.D. dediğim zincirin markası, kalitelidir, o yüzden tavsiye ederim.
    Honda da kitapçığın 105. sayfasında DID 520VF veya RK 520KLO zinciri öneriyor.

Motosikleti
    Cbr 250R
    Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Bu arada honda servisine şunu sordum zincir ve dişliyi set olarak alsam getirsem değişimini yapar mısınız dedim hayır dediler. Ancak bizden alırsanız yapıyoruz dediler. Zincir seti 400 lira 80 lira civarı da servis ücreti istiyorlar toplam 480 liraya gelecek..
    "sepetçioğlu" hocam da "Sfr marka oringli zincir kullanıp tavsiye eden çok, 520 ebat 120 bakla sarı renk 110 TL fiyat verdiler" demiş bu markayı "SFR"yi set olarak alsam 200 - 220 lira honda servisi dışında bir yere götürsem 50-60 lira da o tutsa 250 bilemedin 270 lira olsun
    ekonomik mi davransam yoksa sevise mi versem karar veremedim...
    Siz ne yapardınız?

Bthndmrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    PCX150
    Alıntı _goktug_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Bu arada honda servisine şunu sordum zincir ve dişliyi set olarak alsam getirsem değişimini yapar mısınız dedim hayır dediler. Ancak bizden alırsanız yapıyoruz dediler. Zincir seti 400 lira 80 lira civarı da servis ücreti istiyorlar toplam 480 liraya gelecek..
    "sepetçioğlu" hocam da "Sfr marka oringli zincir kullanıp tavsiye eden çok, 520 ebat 120 bakla sarı renk 110 TL fiyat verdiler" demiş bu markayı "SFR"yi set olarak alsam 200 - 220 lira honda servisi dışında bir yere götürsem 50-60 lira da o tutsa 250 bilemedin 270 lira olsun
    ekonomik mi davransam yoksa sevise mi versem karar veremedim...
    Siz ne yapardınız?
    Yaptığın iş iyi olmaz bundan 3 kere yaparsın böyle, did de ise 1 kere alırsın öbür 3 e bedeldir.
    Öyle önemli parçada ucuza kaçmayın.

Motosikleti
    Honda CBR 650F
    zinciri d.i.d. almani tavsiye ederim.
    bu arada 120 değil 108 bakla almalisin, motora uygun ebat bu.
    motordan anlayan bi ustaya taktirabilirsin. hatta elin anahtar tutuyosa kendin bile takabilirsin.

Motosikleti
    Cbr 250R
    Arkadaşlar herkese merhaba,
    Bir kaç gün önce Zincir ve dişlileri Honda servisinde değiştirdim. Biraz tuzlu oldu ama kredi kartına taksit yapıyorlar şöyle deneyimlerim oldu. eski zincirde farklı noktalarda farklı gerginlikler vardı üzerine bir de o 2 bakla arka dişliye tam oturmama sorunu vardı. Bunlar motorun çekişini de etkiliyordu stabil gitmiyordu (yani ufak ufak kesiklikler yapıyordu hissedilebilir) Şu an bunların hepsi gitti ayrıca motorun titreşimi de çok azaldı. Ayrıca tekerleği çevirerek baktım zincir her noktada aynı gerginlikte (belki milimetrik veya gözle farkedilmez gerginlik farkı olabilir) bunu kimse sıkıntı etmez.
    Uzun lafın kısası çok memnun oldum 480 lira tuttu ama inanın değdi. titreşimden tutun vites atarken veya indirirken ki çekişleri bile değişti.
    Tekrar aşık oldum sürüş hazzım arttı motora ikinci baharımızı yaşıyoruz
    Bu tarz sıkıntılarınızda kesinlikle serviste orjinalini alın taktırın tamam biraz tuzlu oluyor ama adamlar karta taksit yapıyorlar ve çok fark ediyor belki 20 - 25 bin kilometre bu seti kullanacaksınız... He unutmadan cbr 250r nin orjinal seti "did 520 VF" imiş. bilginize..

burada tecrübe ve tavsiyelerini paylaşan arkadaşlara dostlara teşekkürler...

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:34 ----------

Şimdi son olarak konunun başlığı gözüme çarptı da tamir olayını bir kaç yere sordum. Tamir yapılır baklalar değişir dediler 50 - 60 lira harcarsın dediler ama bunu diyen ustalar kesinlikle tavsiye etmediler... şimdi düşünüyorum da öyle bir yol izleseydim muhtemelen o zincirin gerginlikleri yine farklı noktalarda farklı olacaktı sonra ne biliyim ya dişli zinciri iyice yiyecekti ya da zincir dişliyi iyice yiycekti titreşimine kadar etkiliyormuş yani bunu çok net fark ettim tecrübe ettim. o yüzden gülünü seven dikenine katlansın arkadaşlar...

Motosikleti
    Honda CBR 650F
    hayırlı olsun.
    480 lira bana biraz fazla gibi geldi.
    Bende d.i.d. zincir aldım, 180 TL idi 6 ay önce, şimdi 200 TL olsun.
    Ön ve arka dişli seti de 100-120 TL arası diye biliyorum, hadi 150 diyelim.
    350 TL parça eder, işçilik için 130 lira çok değil mi?
    Ben 20 liraya taktırmıştım.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler