Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Suzuki İnazumaF üzerine bazı sorular ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhabalar,

İstanbul'da yaşayanlar için trafikte bir alternatif ne olabilir diye düşünürken yanımdan geçen motosikletleri gördüm ve tamam buldum dedim kendi kendime .
    Zira ben arabayla hergün Avrupa-Asya yapıyorum. Eskiden ters trafik avantajı diye birşey vardı, şimdi o da kalmadı. Artık akşamları Asya'dan Avrupa'ya da sağlam trafik oluyor....

İşte böyle düşünerek 2 ay kadar önce A2 ehliyet kursuna yazıldım (daha önce sadece bisiklet kullanmıştım). Ancak 2 teker işinin ciddi olduğunu ve bu iş için eğitimin şart olduğunu idrak ederek daha ehliyet kursunda eğitimler başlamadan Gis Akademi Temel Eğitimi'ni aldım. Bu arada ekipman olayını (Kask, Mont, Bot, Eldiven) hallettim. Ardından da 5 saatlik Beceri Geliştirme Eğitimi'ne katıldım. Sınavı çok rahat geçtim ve nasip olursa ehliyetimi bu Cuma alacağım. Ancak henüz bir motorum yok.

İlk aşamada hemen TEM Avrupa-Asya trafiğine çıkmak istemiyorum. Çünkü yeterince yol tecrübem yok ve motor ile biraz haşır neşir olduktan sonra eğer çok gerekli olursa trafiğe çıkmayı düşünüyorum. Bahçeşehir'de oturduğum için ilk başlarda hafta sonları Çatalca-Silivri tarafına doğru ufak ufak gezintiler yaparak kendimi geliştirmek istiyorum. Yani şimdilik trafiği çekmeye devam

Kimileri iyi eğitim alarak 650cc ile başlayabilirsin falan diyor ama ben 250cc civarı bir motorla başlamayı düşünüyorum ve aklımdaki motor Suzuki İnazumaF (siyah). Sanırım yarın bir Suzuki bayisini ziyaret edeceğim. Ancak birkaç çekincem var ;

1-) Acaba Suzuki İnazumaF 'in ağır olması (187 kg) yoğun trafikte ani manevra durumunda (gerekirse araç aralarından geçiş vs.) diğer hafif motorlara göre bir dezavantaj mıdır ? Aktif olarak yoğun İstanbul trafiğinde İnazuma kullanan ya da daha önce kullanmış olan arkadaşlar bu konuda aydınlatırlarsa sevinirim.

2-) Diğer 250 cc.lik motorlar ile kıyaslandığında diğer dezavantajları nelerdir ? Yani sizce sıkıntı olarak gördüğünüz yanları var mıdır ?

Naçizane yorum ve 44 yaşında (çiçeği burnunda) bir motorcuya tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    yusufozugenc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-07 Race Blue
    Düşünceleriniz gayet yerinde ve doğru. 650ye eğitimle falan başlanmaz, 125 vs tehlikeli derecede ağır kalır. Eğitim de varsa 250 idealdir. Tamamen duygusal sebeplerden f yerine normal inazumayı tavsiye ederim. Ağırlığının dezavantajı sizin boyunuza ve gücünüze bağlı acemilik süresince. Öğrendikten sonra goldwing bile tırt gelir. Kendinize yeterince güvenmeden yoğun trafiğe çıkmayı düşünmemeniz yerinde bir karar. Mümkünse e5 yerine temi tercih edin çünkü gerçekten kullanabileceğiniz bir emniyet şeridi mevcut. e5 trafiği teme göre tam bir savaş alanı, mümkün mertebe girmemeye çalışırım. Şahsi tavsiyem eğer öğrenip cc büyütmeyi düşünüyorsanız inazumayı ikinci el alın sonrasında bir nc700 yakışır. Kendisi tam bir 40lı yaşlar yeni sürücü motorudur
    MotorcuMS ve erk1n bunu beğendiler.

atoprak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio Beverly 350 ST
    İnazuma F i çok araştırdım.. Baya inceledim.. Hatta tıpkı sizin gibi GİS beceri geliştirmede normalini tecrübe ettim.

Güzel motor, normaline göre gidonu biraz daha yüksek, biraz daha dik duruş oluyor motor üzerinde...İnazuma oldukça konforlu, motoru sarsıntısız güzel... Bence olumsuz yegane tarafı ağırlığına göre biraz zayıf kalan motoru... Oldukça yüksek devirde gidiyor özellikle 80-100km üzerinde... Hal böyle olunca biraz ses, ama daha fazlaca yakıt tüketimi oluyor..rakiplerine göre biraz daha fazla yaktığı söyleniyor... Ama rakiplerine göre kalıplı ve konforlu... 250cc de üzerinde bir 6-8hp si olup, biraz daha düşük devirli gitse Birde Abs ile çok çok iyi olurdu

Trafik konusunda bence çok sorun olmaz... GİS den hakimiyet eğitimide alın, tercihen motorunuzla... Zaten ondan sonra haydi trafiğe diyorlar... Temkinli olup, rotasını bildiğiniz yollara giderek, mahalle içi, aynı ilçe içinde tur derken trafiğe çıkılıyor...

Bende 2 aydan beri trafiğe çıkıyorum, çok korkmayın... Temkin ve sürekli gözlem içinde olmanız önemli...
    He bu arada scooter da düşünebilirsiniz... İstanbul içinde vites vs derdiniz olmaz...

banada büyük motor önerdiler ki oldukça büyük biriyim lakin en azından şehir içinde vites ile uğraşmak istemedim acemiliğimde, ilerde belki bir tanede vitesli alırım dedim ve scooter da tercih kıldım...
    MotorcuMS bunu beğendi.

Inazuma cok yakar ve parcasi bayagi bir pahali. Bi yan yatirmada ozellikle f versiyonda baya sorun yasarsiniz.
    Bence amac ise gidip gelmekse xmax oneririm. Hem rahat, hem bagaji var, hem de vitesliye gore daha rahat.

beko12345 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Dl 650 V-Strom K8 , Kuba blackcat
    İnazumanın mekaniğine , konforuna , kalitesine en ufak lafım yok.

Fakat inazuma f bana okadar itici geliyorki.

O nasıl bir kafa grenajı. Sanki 2 motoru ortadan kesip birleştirmişsin gibi.

Cbf 150 bile daha sempatik geliyor inazuma f ten.

Ama genel olarak beğeniliyor şekli şemali. Herhalde bende var bir terslik.
    MotorcuMS ve EfeXTR bunu beğendiler.

Alıntı yusufozugenc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Düşünceleriniz gayet yerinde ve doğru. 650ye eğitimle falan başlanmaz, 125 vs tehlikeli derecede ağır kalır. Eğitim de varsa 250 idealdir. Tamamen duygusal sebeplerden f yerine normal inazumayı tavsiye ederim. Ağırlığının dezavantajı sizin boyunuza ve gücünüze bağlı acemilik süresince. Öğrendikten sonra goldwing bile tırt gelir. Kendinize yeterince güvenmeden yoğun trafiğe çıkmayı düşünmemeniz yerinde bir karar. Mümkünse e5 yerine temi tercih edin çünkü gerçekten kullanabileceğiniz bir emniyet şeridi mevcut. e5 trafiği teme göre tam bir savaş alanı, mümkün mertebe girmemeye çalışırım. Şahsi tavsiyem eğer öğrenip cc büyütmeyi düşünüyorsanız inazumayı ikinci el alın sonrasında bir nc700 yakışır. Kendisi tam bir 40lı yaşlar yeni sürücü motorudur

Tavsiye ve yorumların için çok teşekkür ederim Yusuf kardeşim.

İnazumaF seçmemin asıl sebebi gidonunun biraz daha dik oturuşlu, rahat olmasından ve naked halini pek beğenmediğimdendir.
    Boyum 1.72 ve naked versiyonunu pek sorun yaşamadan 2 kez kısa süreli kullandım.
    2.el inazumalara baktım ancak düşük km.li olan 1 yaşındaki modellerde yenisi ile 1000-TL max. 1500-TL fark var.
    Aslında arkadaştan vs. bilindik bir motor olsa 2.el almayı düşünebilirdim ancak tanımadığım birinden almak yerine sıfır almayı düşünüyorum.

Saygılar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:49 ----------

Alıntı Mexico adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Inazuma cok yakar ve parcasi bayagi bir pahali. Bi yan yatirmada ozellikle f versiyonda baya sorun yasarsiniz.
    Bence amac ise gidip gelmekse xmax oneririm. Hem rahat, hem bagaji var, hem de vitesliye gore daha rahat.
    Teşekkür ederim. Scooter tarzını pek düşünmüyorum aslında. Zira vitesli motor kullanıp tecrübe kazandıktan sonra ileride eğer olursa Vstrom650 veya KLE650 tarzı uzun yol ve şehir içinde kullanılabilecek bir motor hayal ediyorum
    Saygılar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:56 ----------

Alıntı atoprak adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İnazuma F i çok araştırdım.. Baya inceledim.. Hatta tıpkı sizin gibi GİS beceri geliştirmede normalini tecrübe ettim.

Güzel motor, normaline göre gidonu biraz daha yüksek, biraz daha dik duruş oluyor motor üzerinde...İnazuma oldukça konforlu, motoru sarsıntısız güzel... Bence olumsuz yegane tarafı ağırlığına göre biraz zayıf kalan motoru... Oldukça yüksek devirde gidiyor özellikle 80-100km üzerinde... Hal böyle olunca biraz ses, ama daha fazlaca yakıt tüketimi oluyor..rakiplerine göre biraz daha fazla yaktığı söyleniyor... Ama rakiplerine göre kalıplı ve konforlu... 250cc de üzerinde bir 6-8hp si olup, biraz daha düşük devirli gitse Birde Abs ile çok çok iyi olurdu

Trafik konusunda bence çok sorun olmaz... GİS den hakimiyet eğitimide alın, tercihen motorunuzla... Zaten ondan sonra haydi trafiğe diyorlar... Temkinli olup, rotasını bildiğiniz yollara giderek, mahalle içi, aynı ilçe içinde tur derken trafiğe çıkılıyor...

Bende 2 aydan beri trafiğe çıkıyorum, çok korkmayın... Temkin ve sürekli gözlem içinde olmanız önemli...
    He bu arada scooter da düşünebilirsiniz... İstanbul içinde vites vs derdiniz olmaz...

banada büyük motor önerdiler ki oldukça büyük biriyim lakin en azından şehir içinde vites ile uğraşmak istemedim acemiliğimde, ilerde belki bir tanede vitesli alırım dedim ve scooter da tercih kıldım...
    Çok teşekkürler. Ben vitesli ile devam etmek istiyorum.Zira ileride bir 650 cc. ye geçiş yapmak arzum var.
    Zaten amacım Gis'te Hakimiyet eğitimine kendi motorumla katılmak, eğer almayı becerebilirsem inşaallah

Motosikleti
    Kawasaki VN 800 Classic, Bajaj Pulsar 200 NS
    Merhaba.

Inazuma F bence görünüşüyle ve kalitesiyle muhteşem bir şehir motosikleti. Kent yaşamında ve orta mesafe seyahatlerde ihtiyaç olunan sürati de konforu da sunan bir alet. Bununla başlanır mı? Bence hata olur.

Motosikletler, ekstrem durumlar dışında düz giderken sorun yaşayan aletler değil. En acemi adam bile optimum şartlarda bir anda çok sert gaz tepkisi olmayan çok ağır bir motosikleti sorunsuz düz bir yolda hareket ettirirse, durması, dönmesi gerekmiyorsa yüzlerce km. sorunsuz sürebilir.

Motosikletlerdeki denge sorunu bilhassa başlangıç sürücüsü için; duruşlarda, manevra ve dönüşlerde. Sahibinden'de falan "olduğu yerde yattığı" söylenen motorların çoğu durup park ederken yahut yanlış manevra yaparken örneğin dönüşte hatalı fren kullanımıyla yatmış, devrilmiştir.

Kişinin asgari kabiliyetine bağlı olmakla birlikte, en azından bir kaç bin km. trafik tecrübesi yaşamadan, güzel bir şekilde sabırla trafiğe kapalı alanda manevra ve fren çalışmadan o güzel aleti almamak gerek. Garenajlı, parçası pahalı bir alet. Ne kadar teorik bilgi edinirseniz edinin, akan trafikte belli bir şekilde motoru sorunsuz sevk idare edebilecek, gaz kontrolünü akışkan şekilde sağlayabilecek, durmasını ve dönmesini bilecek, frenlere hakimiyeti sağlayacak seviyeye gelmeden pahalı ve acemiye ağır gelebilecek bir alette başlayıp risk yüklenmeye gerek var mı?

Asla ayıp değil 125'lik mümkünse ikinci el bir motosikletle önce temel motosiklet eğitimini bilen birilerinden akabinde temel yol eğitimini sürerek edinin. 200lük- 250lik eski ama sorunsuz ucuz bir alet de olabilir. Düşürdüğünüzde canınızı acıtmayacak, bütçenizi ve moralinizi bozmayacak, "kesin değiştireceğim" mantığıyla seçilecek bir aletten bahsediyorum.

Mekaniğinde, motorunda sorun olmayan, iyi bir ustaya baktırılacak çizikli, kozmetik olarak sorunlu ucuz bir şeylerden bahsediyorum.

Ondan sonra ise Inazuma F kalıcı, konforlu ve şık bir motosiklet olarak hayatınızda olur. Sizi mutlu eder.

Özetin özeti: Belli (abartı bir km'ye de gerek yok, kişnin kendisini tarafsız olarak gözlemlemesi ve trafikte iyi hissetmesi yeterli) tecrübesi olana ağır falan değildir Inazuma (F). Öbür türlü düşmeye, tehlike yaşatmaya adaydır. Yazık olur.

Selamlar.
    MASTER_10 ve erk1n bunu beğendiler.

Suphi kardeşim, detaylı anlatımınız için teşekkür ederim.
    125cc de bir seçenek ancak inazuma'ya binince aralarında çok fark olduğunu hissettim. Sanki diğerleri (belki de benim kulllandığım 125likler iyi durumda olmadığından) fren, gaz, denge gibi konularda iyi değil gibi geldi, güven vermedi.
    Dediğiniz gibi 2.el 250 liklere bir bakacağım.
    Saygılar.

Motosikleti
    Pulsar200ns
    Alıntı MotorcuMS adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar,

İstanbul'da yaşayanlar için trafikte bir alternatif ne olabilir diye düşünürken yanımdan geçen motosikletleri gördüm ve tamam buldum dedim kendi kendime .
    Zira ben arabayla hergün Avrupa-Asya yapıyorum. Eskiden ters trafik avantajı diye birşey vardı, şimdi o da kalmadı. Artık akşamları Asya'dan Avrupa'ya da sağlam trafik oluyor....

İşte böyle düşünerek 2 ay kadar önce A2 ehliyet kursuna yazıldım (daha önce sadece bisiklet kullanmıştım). Ancak 2 teker işinin ciddi olduğunu ve bu iş için eğitimin şart olduğunu idrak ederek daha ehliyet kursunda eğitimler başlamadan Gis Akademi Temel Eğitimi'ni aldım. Bu arada ekipman olayını (Kask, Mont, Bot, Eldiven) hallettim. Ardından da 5 saatlik Beceri Geliştirme Eğitimi'ne katıldım. Sınavı çok rahat geçtim ve nasip olursa ehliyetimi bu Cuma alacağım. Ancak henüz bir motorum yok.

İlk aşamada hemen TEM Avrupa-Asya trafiğine çıkmak istemiyorum. Çünkü yeterince yol tecrübem yok ve motor ile biraz haşır neşir olduktan sonra eğer çok gerekli olursa trafiğe çıkmayı düşünüyorum. Bahçeşehir'de oturduğum için ilk başlarda hafta sonları Çatalca-Silivri tarafına doğru ufak ufak gezintiler yaparak kendimi geliştirmek istiyorum. Yani şimdilik trafiği çekmeye devam

Kimileri iyi eğitim alarak 650cc ile başlayabilirsin falan diyor ama ben 250cc civarı bir motorla başlamayı düşünüyorum ve aklımdaki motor Suzuki İnazumaF (siyah). Sanırım yarın bir Suzuki bayisini ziyaret edeceğim. Ancak birkaç çekincem var ;

1-) Acaba Suzuki İnazumaF 'in ağır olması (187 kg) yoğun trafikte ani manevra durumunda (gerekirse araç aralarından geçiş vs.) diğer hafif motorlara göre bir dezavantaj mıdır ? Aktif olarak yoğun İstanbul trafiğinde İnazuma kullanan ya da daha önce kullanmış olan arkadaşlar bu konuda aydınlatırlarsa sevinirim.

2-) Diğer 250 cc.lik motorlar ile kıyaslandığında diğer dezavantajları nelerdir ? Yani sizce sıkıntı olarak gördüğünüz yanları var mıdır ?

Naçizane yorum ve 44 yaşında (çiçeği burnunda) bir motorcuya tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla.
    Üstadım selemlar,

Bir an; acaba başlığı ben mi açtım diye düşünmedim değil =) Ben de sizin gibi bahçeşehirde oturuyorum ve maalesef ki nereye gitmek istesek mecburen otoban kullanacağız. Benim de gönlümde bir mt125 yatıyordu aslında ama vazgeçmek zorundayım anladığım kadarıyla. Gis akademi de temel eğitimi aldım şimdi sırada beceri geliştirme ve sonrasında a2 direksiyon sınavı var 3-4 ekimde.

Aynı muhitten birilerini görmek sevindirdi beni, fikir alışverişinde bulunabiliriz siz benden öndesiniz gerçi şuan =)

saygılar
    MotorcuMS bunu beğendi.

Machair - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR 800X 2018
    Sevgili MotorcuMS,

Bende motora CRF 250L ile başladım, sonrasında Inazuma'ya geçtim. Şimdi ise tekrar CRF'ye geçmeyi planlıyorum. CRF'yi daha yakın çevrelerde kullanmıştım. Inazuma ile ise haftasonu İstanbul'a gel git yapacak kadar açıldım. Ama arazi özlemi var işte. Kamp falan. Bu yüzden motorumu satacağım.

Diğer bilgi ise kardeşim İstanbul'da yaşıyor ve ilk motoru olarak YBR 125 kullanıyor. İstanbul ve İzmir'de motorları değişerek yaptığımız ortak sürüşlerden yola çıkarak şunu söyleyebilirim ki İzmir kaldırır ama İstanbul'un trafiği 125 cc yi kaldırmaz. Çok yetersiz.

İstanbul için zaruri olan şeyler önün mutlaka disk fren olması ve motorun çabuk hızlanıp araçlardan kurtulabilmesidir. Kardeşim YBR ile durabiliyor ama gidemiyor ve ne yazık ki emniyet şeridine mahkum.

Motorumu fırsat bulup fotoğraf çekebilsem 2 haftadır Sahibinden'e koyacağım. İlgilenirsen veya başkası ilgilenirse detay verebilirim. Bol aksesuarlı, servis bakımlı 2014 siyah renk. Alsancak Oto Suzuki Plaza servis müdürü Bülent Bey ve Tuncay Usta'ya direk arayıp sorabilirsin.

Inazuma'nın dezavantajı ise, tabi bana göre, araziye girememesi, görece ağır olması, 110 km yi geçince yakıtın gözle görülür bir şekilde artması.

Avantajları, gösterge paneli, sele konforu, çift silindir titreşimsizliği.
    erk1n ve MotorcuMS bunu beğendiler.
    CRF 250L 11000 Km, GW 250 12000 Km, XT 660Z 39000 Km, VFR 800X 6000 km

Motosikleti
    Cbf150
    Selam
    Bana da otuz yaşında bulaştı bu virüs sizin adınıza sevindim
    Şunu unutmayın kesinlikle ama kesinlikle ilk dönemde
    Düşeceksiniz belki ufak çaplı kazalar yapacaksınız, bu kaçınılmaz
    Bu yüzden ilk başta sağı solu kırıldığında üzülmeyeceğiniz bir makine alın
    150 lik bir makine denediniz mi
    Kolay satılan bir 150 lik alın ikinci el, 3-5 ay gezin sonra güzel 250 likler var onları denersiniz.

Derbi STX 150 tavsiye ederim. Başlangıç için ideal bir motor. Yakışıklı olması, vites göstergesi olması, dijital göstergeleri olması, stopları ve sinyalleri LED olması, büyük kaslı benzin deposu, ekonomik ve nispeten performanslı olmasıyla tecrübe edinme döneminde insana motosikleti sevdiren bir makine. Bende başlangıç motoru olarak aldım 10,000km'den sonra 250cc veya bütçeye göre daha yüksek hacimli motosiklete geçmek istiyorum.
    MotorcuMS bunu beğendi.

Alıntı papazkemal adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selam
    Bana da otuz yaşında bulaştı bu virüs sizin adınıza sevindim
    Şunu unutmayın kesinlikle ama kesinlikle ilk dönemde
    Düşeceksiniz belki ufak çaplı kazalar yapacaksınız, bu kaçınılmaz
    Bu yüzden ilk başta sağı solu kırıldığında üzülmeyeceğiniz bir makine alın
    150 lik bir makine denediniz mi
    Kolay satılan bir 150 lik alın ikinci el, 3-5 ay gezin sonra güzel 250 likler var onları denersiniz.
    Virüs size benden çok daha erken bulaşmış
    Ben hemen yoğun trafiğe çıkmayacağım sanırım. En az 1000-1500 km. sakin yollarda (İstanbul'da bulabilirsem o sakin yolları) kullanmayı düşünüyorum.
    İnazuma'nın grenajsız olan versiyonuna doğru kaydı fikrim. Grenajın kırılması vs. gibi durumlarda pahalı olmasından dolayı.

Sanırım ikinci elde de grenajsız olan daha çok tutuluyor gibi.

Saygılar.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)