Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Sigorta çıkmazı hk. (yardım)

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar merhaba.27.03.2017 tarihinde satın aldığım 2. el motorsikletime en uygun sigorta teklifi 1680 tl verildi.Tanıdık tanımadık bütün sigortacılara sorgulattım çıkan en uygun fiyat bu.Daha önce motorsikletle 2 kez kaza yaptığım için 2. kademeden yapabiliyorlarmış sigortayı.Halbuki hayatım boyunca kullandığım hiçbir motorlu araçta sigortalık bir durumum olmadı,hiçbir şekilde kaza yapmadım.Yaklaşık 10 yıl önce arkadaşıma sattığım scooter ın noterden satışını 4 ay sonra verdim.Motor arkadaşımdayken kaza yapmış olsa,karşı tarafın zararını karşılamak için benim sigortamdan işlem yaptırabilir mi ? İşlem yapması için sigorta şirketinin benim imzama ihtiyacı olmaz mı? Benim adıma sorgulattıklarında çıkan kazaya ait fotoğraf istesem sigorta şirketinden bana gösterebilirler mi?

İnanın keyif için arabamı satıp motor aldım ancak sigorta rakamını görünce benzin döküp motoru yakasım geliyor.Üstelik hayatım boyunca 1 defa dahi arabayla,motorla kaza yapmamışken böyle bir durumda kalmak çok sinir bozucu.

Eğer durumu düzeltip sigortayı makul rakamlara çekebilirsem motor serüvenim devam edecek.Oldu da düzeltemezsem hemen satmayı düşünüyorum.Geçici ruhsat belgesiyle sigorta yaptırmadan hemen alıcı bulmak kaydıyla satışını yapsam sorun olur mu? Yoksa sigortayı seve seve yapıp sattıktan sonra iade olayı zorunlu mudur?

Konuyla ilgili tecrübeli olan arkadaşlardan öneri alabilir miyim?Teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    YBRMANİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBR 1000RR(14)-YAMAHA YBR(12)
    dostum arkadaşına sattığın motorla satışını vermeden neden sattın :@

Neyse;arkadaşına sattığın motorla arkadaın kaza yaptıysa o yüzden yüksek çıkmış olabilir ki,bu durumu yaş,kaza geçmişi bulunduğun il vs gibi sebplerden dolayı yüksek çıkıyor olabilir.benim 6.motorum 680 lira çıktı 1 adet kazam var.malesef çoğu kişinin mağdur olduğu durum budur.düzeleceğini de sanmam.2011 yılında lk motoru aldğımda 60 tl sigorta yaptırmıştım.%100 üzeri zamcık konulmuş.

Satma konusu gelince de günlük sigortalar var satmak için yapılıyo.cüzi bir miktara sigortacılara sorabilirsin.

Sağol dostum cevabın için.Sigorta firmasındaki çocuk 2. kademeden değerlendirildiğimi söylüyor.Arkadaşımın da kaza yapmadığını biliyorum.Sigorta firmasına itiraz etsem işleme ait kaza tutanağını çıkarıp gösterir mi? Yaşım 30 istanbulda oturuyorum.Büyük hevesle gidip farklı şehirden alıp getirdim o soğuğu yediğime yanarım satarsam. Ortada bir hata olduğunu düşünüyorum ancak daha önce karşılaşmadığım bir durum olduğundan nereye itiraz ederim,sonuç alır mıyım bunu merak ediyorum.

Motosikleti
    İNTEGRA gitti şuan 50cc (150cc)arora vesta scooter
    yaşınız medeni haliniz nedir bilmiyorum ama motoru eşinizin veya anne baba gibi bir yakınınızın üstüne satış yapmanızı ve onların üzerine sigorta yaptırmanızı öneririm,,siz mimlenmişsiniz bir kere kurtuluşu yok

başka birine satışı yapmadan önce sigortanın ne kadar çıkacağını öğrenebilir miyiz sigortacıdan peki hocam? Yoksa noterden satışı verdikten sonra mı öğreneceğiz mecburen?

Motosikleti
    İNTEGRA gitti şuan 50cc (150cc)arora vesta scooter
    öğrenemezsin,illa satış yapılması ve satış kağıdıyla sigortadan teklif alınması gerekiyor ,öyle biliyorum
    varsa anne babanızın üstüne yapın

baba 58 yaşında.motorsikletle alakası olmayan biri.umarım düşük çıkar sigorta.çok sağol hocam ilgin için deneyeceğim.

sikayetname - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBR 250R
    annem 65 yaşında ( allah başımdan eksik etmesin ) daha önce üzerine kayıtlı araç yok
    cbr250 r 13 model ankara ikamet
    sigorta 460 tl çıktı dostum bilgine

ismaileren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    şimdilik yok. gelecekten ümitli
    Başka bir ilin plakasını taşıyan motosiklet almalıydınız bence.
    Ben 2014 model Honda NC 750S için 700 TL trafik sigortası ödedim 15 gün önce.
    Motor Bursa plaka

X-Slim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    23' Tvs Jupiter 110 CC
    Geçmiş olsun hocam , benim de başıma böyle bir fiyat gelse ben de sinirden kudururum

Motosikleti
    Bajaj - Pulsar 200 RS
    Satisi gec verdiginiz zaman arkadasiniz kaza yapmis olsa bile o kendi basamagini etkiler. kaza yaptiysa kendi ehliyetini (yoksa nufus cuzdanini) verir, kaza sahis uzerine islenir o nedenle arkadasinizin kazasi sizin basamaginizi etkilemez

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Sizinki gibi bir plakayı sahte bastırıp onla kaza yapmış olmasın bir şebeke? O kazayı araştırın bence.

Motosikleti
    R25
    Alıntı drtayfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sizinki gibi bir plakayı sahte bastırıp onla kaza yapmış olmasın bir şebeke? O kazayı araştırın bence.
    Bu işte kesin israilin parmağı var :/

Alıntı cxe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Satisi gec verdiginiz zaman arkadasiniz kaza yapmis olsa bile o kendi basamagini etkiler. kaza yaptiysa kendi ehliyetini (yoksa nufus cuzdanini) verir, kaza sahis uzerine islenir o nedenle arkadasinizin kazasi sizin basamaginizi etkilemez
    Öneri ve tavsiyeleriniz için çok teşekkürler arkadaşlar.Mantıken bence de öyle olması lazım.Ben şundan çok eminim yaşım 30 ve ayağım pedala yetiştiğinden bu yana araba kullandım 1 defa kazam yok, keza 2 defa mootorsiklet sahibi oldum onlarla da motoru yana yatırmışlığım bile yok.Geçmişe yönelik sigorta şirketinden poliçeyi çıkardım.Şikayet için gerekli siteye de yazdım.bakalım cevap bekliyorum.Eğer düzelmezse 58 yaşında kayınpederim var onun adına yapacağım ancak sinek küçük ama mide bulandırır derler ya gerçekten tiksindirdi beni bu iş.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:21 ----------

Alıntı drtayfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam sigorta şirketi hasarı karşılarken mutlaka kazaya ilişkin fotoğraf ister.Ancak üzerinden 10 yıl geçmiş bir kazaya ait fotoğrafı muhafaza ediyor mudur,ediyorsa bile istediğimizde bizle paylaşıyor mudur? Sigortadan fotoğraf istedim şimdi beklemedeyim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:24 ----------

Hocam ben de İstanbulda oturuyorum.Motoru Bursadan aldım ve noterden satışı yaparken sigorta rakamının ne çıkacağını bilmeden , emniyette özel plakam kayıtlı olmasına rağmen 16 plakayı değiştirmedim.Malesef sigorta şirketinin bizden kurnaz olduğunu anladım Çünkü artık ikametgaha bakıyorlarmış.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:27 ----------

Alıntı sikayetname adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    annem 65 yaşında ( allah başımdan eksik etmesin ) daha önce üzerine kayıtlı araç yok
    cbr250 r 13 model ankara ikamet
    sigorta 460 tl çıktı dostum bilgine
    Hocam Allah uzun ömürler versin çok teşekkürler bu bilgi için.Böyle bir rakam kabul edilebilir bir düzeyde benim için.Sorunu çözemezsem ben de aynı olayı yapacağım muhtemelen.Öncelikle sigorta şirketini zorlamak istiyorum.Hayatım boyunca aldığım tüm motorları başkası adına yapıp insanları da zor durumda bırakmak istemiyorum.

Motosikleti
    HERO HUNK 150
    arkadaşlar kazada önemli olan sizin motorunuzla kaza yapan kişinin işlemi hangi ehliyet üzerine yaptığıdır,sadece daha önce sizin ehliyetinizle herhangi bir kazadan sigortadan işlem yapıldımı? benim araçla yaptığım kazadan dolayı en düşük 1500 tl çıkyor aracımda ama motor sigortam da hiç kazam yok çok şükür. 600 tl çıktı 6 ay önceyaptırdım siz bana özelden dönün size sigortacımın telefonunu vereyim bir fiyat alın her seferinde birkaç yerden teklif alırım hep en ucuz teklifi yaptırdığım arkadaş veriyor

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tanıdık, tanımadıklara sordum demişsin de, bu tanıdık tanımadık kişilerin hepsi ayrı acentelerin temsilcileri mi? Yani demek istediğim, fiyatı sigortacı dan ziyade, sigorta acentesi verir, belki de sorduğunu kişiler hep aynı firmanın sigortasını yapıyorlar.
    Bir de sizin aracınızla başkasının kaza yapması sigortanızda sadece hasarsızlık indirimini etkiler, diğerleri kaza yapan ehliyet sahibini.
    Ben baya bi kızmıştım, geçen yıl 121 e yaptırdığım sigortayı bu yıl 226 ya yaptırınca, bu rakamları duydukça susuyorum, Kanseri gösterip sıtmaya razı edildik yani.

Crazy_sprint - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CB 125F
    Alıntı YBRMANİA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dostum arkadaşına sattığın motorla satışını vermeden neden sattın :@

Neyse;arkadaşına sattığın motorla arkadaın kaza yaptıysa o yüzden yüksek çıkmış olabilir ki,bu durumu yaş,kaza geçmişi bulunduğun il vs gibi sebplerden dolayı yüksek çıkıyor olabilir.benim 6.motorum 680 lira çıktı 1 adet kazam var.malesef çoğu kişinin mağdur olduğu durum budur.düzeleceğini de sanmam.2011 yılında lk motoru aldğımda 60 tl sigorta yaptırmıştım.%100 üzeri zamcık konulmuş.

Satma konusu gelince de günlük sigortalar var satmak için yapılıyo.cüzi bir miktara sigortacılara sorabilirsin.
    %100 değil %1000 zam gelmiş dostum, bende ilk 2014 yılında 125lik çin işi skutırıma 160 lira sigorta çıkartmıştım şimdi yani 2016 nın 10. ayında 570 lira çıktı sinrilenip yaptırmadım motoru da kulanmıyorum o zamandan beri foruma da girmiyorum yazmıyordum ama dayanamadım artık bu rezillikten iş bilmezlikten başka bişey değil sorsan enflasyon yok %8 dimi! düşün 125 lik çin işi skutıra bile binemiyorum artık sigorta 570 liraya az demeyin ilk sigortadan bu yana gelen artışa bakın ve söylim hiç kazam yok yaş 42 motoru satsan 1500 lira ediyor bizi bu hale getirenlere tebrik ve takdirlerimi sunuyorum.

mephamd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CRF1000 AfricaTwin
    Burdan teklif alın. Kimseye sormanıza gerek yok. Bundan daha ucuzu çıkmayacak.

https://teklif.sbm.org.tr/trm-teklif...leme/sorgu.sbm

Arkadaşlar bugün sigorta şirketi ve tramerin ihaleyi birbirine yıkmalarından dolayı toplamda 18 telefon görüşmesi yaparak bu sorunu çözemeyeceğimi anladım.İnanın normalde bu tarz konuların üzerine oynamayı,uğraşmayı seven biri olarak bıktım,bıktırıldım.

Olay şu;

Yıl 2006 da adıma bir motorsiklet almışım.İlk motorsikletim olduğundan 2006-2007 dönemine ait sigortam 4. kademeden yapılmış.kaza vs. hiçbirşey yapmamışım.Aynı motora 2007-2008 döneminde 3 ay gecikmeli olarak sigorta yaptırdığım için benden hem fazla para alıp hep 1. kademeden sigorta düzenlemişler.Gecikmeli yapılan sigortalar için ceza ödediğiniz halde bir sonraki dönem hasarsızlığınız olsa da kademeniz yükseliyormuş ve daha fazla para ödemek zorunda kalıyormuşsunuz.

2008 yılında sattığım motorun şasi numarasını tramere sorgulattığımda hiçbir hasar kaydı çıkmıyor.Sigorta firması kendi sisteminden sorgulattığında da hasar kaydı görünmüyor deyip söylediklerimi doğruluyor.Aslında olay kaza filan değil.O dönemde sigortanın şu anki kadar fahiş fiyatlarda olmamasından dikkat bile etmedim kademe olayına.Şimdiki sigortamı 2. kademeden hesaplayıp 1.600 TL istiyorlar.

Sigortanın sistemine vs. artık diyecek birşey bulamıyorum.Bizi bu hale getirenler utansın.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)