Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

motora alarm aldım taktırmaya korkuyorum

Motovento
    REKLAM ALANI
    TR_rider_23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Merhaba herkese,

Motorumu hırsızlardan korumak için internetten alarm sipariş ettim ve elime ulaştı. Etrafımdakiler, forumdakiler, ustalar vs. ikiye bölünmüş durumda. Kimisi taktırma elektroniği bozar, akü biter vs. diyor. Kimisi alarmın şart olduğuna beni ikna etmeye çalışıyor.

Honda servisi aradım alarm takılırsa aküyü ve elektronik aksamın garanti dışı kalacağını ve taktırmamı önermediklerini söylediler.

Var mı bir çaresi? Ne diyorsunuz?

Sevgiyle kalın

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    yamaha mt-25
    ben alarmı kablo kesmeden, bağlantı yerlerinin kablo kılıflarının altında kalacak şekilde montajını yaptım. garanti gerektiren bir arıza çıkarsa sökerim. nerden bilecekler alarm takıldığını. güzel bir işçilikle hiçbir şey anlaşılmaz.

arıza ihtimali içinde alarmın sigortası vardır eğer yoksa sigortada ekle.
    alarm montajını yaparken sinyallere kablo çekiliyor. ek yerlerine iki diyot kullanılabilir ters voltaj gitmesin diye

A.Türker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 125R
    Alıntı TR_rider_23 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba herkese,

Motorumu hırsızlardan korumak için internetten alarm sipariş ettim ve elime ulaştı. Etrafımdakiler, forumdakiler, ustalar vs. ikiye bölünmüş durumda. Kimisi taktırma elektroniği bozar, akü biter vs. diyor. Kimisi alarmın şart olduğuna beni ikna etmeye çalışıyor.

Honda servisi aradım alarm takılırsa aküyü ve elektronik aksamın garanti dışı kalacağını ve taktırmamı önermediklerini söylediler.

Var mı bir çaresi? Ne diyorsunuz?

Sevgiyle kalın
    garantiden çıkıyorsa iade edip alarmlı disk kilidi alsan olmaz mı? hoş garanti hiçbir şeyi kapsamıyor bugünlerde ama neyse.
    sezgingulmez bunu beğendi.

hsk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DAELİM S2 250 SUZUKİ AN 125 HK MONDİAL MASH
    Motorun çalınsa( Allah korusun ) garanti den verecekler mi ? Onu ekleme garanti dışı olur bunu yaptırma garanti dışı olur bahane üretip garantiyi bozmaya ne kadar meyilli bu servisler.
    Elektrik tesisatına bir halt olmaz yeterki usta biri montaj yapsın.İki motoruma da kendim bağlantı yaptım hiçte sıkıntı olmadı.Alarmlar da zaten sigorta oluyor yanlış bağlantı olursa atsın diye.
    ilkerabi bunu beğendi.
    34 HSK 57
    ASYA AS125 T21 - DAELIM S2 250 - SUZUKI AN 125HK
    MONDİAL MASH

Motosikleti
    Sym Fiddle 2
    Alarmsız asla ..

EthanHunt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Honda Cbf 150
    Alıntı tugayriri adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Alarmsız asla ..
    Alarmın nasıl birşey link verir misin?

TR_rider_23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı EthanHunt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Alarmın nasıl birşey link verir misin?
    http://www.hepsiburada.com/transform...67-p-OTM81B067

aldığım ürün bu, taktırmalı mıyım?

sezgingulmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni GT170 / Mondial RX3İ EVO
    piyasada çok sağlam kilitler var türker in dediği gibi disk kilidi gibi. ne olursa olsun elektrik aksama dokunma derim. birşeyler ters gider mundar edersin motoru.

ilkerabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YOK Şimdi.. Corsa 05
    10 dolarlık bir parçadır alarm, imalatçısı üzerinde çıkarsa hiç bir sorun olmaz ama hiç bişeyi garantiye sokmama gibi bir politikaları var.
    Şimdi hırhız'ın biri gelse kontağı kesse, veya direksiyon kilidini kırsa servis GARANTİ kapsamında mı yapacak? YOOO...

Onun için servis hakkında iyi dualar okuyalım, paşa paşa alarmımızı taktıralım..

Mahallede ev ev gezip güvenlik kamerası aramak da polise çalıntı ihbarı yapmak da... fabrikanın os..tan garantisi de çalınan malı geri getirmiyor kardeşim.. Aylar sonra bulsan zaten bulduğuna bulacağına pişman oluyorsun..

keremkrmn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    05 Ninja 636 - 15 Xmax
    Yani bende şuan kullandığım iki motoruma da spy5000 alarmı kendim montaj yaptım hiçbir problem çıkmadı. Garanti maranti türkiye de yalan işler servisin bahanesi hep onlar. Elimden gelse çin malı mondialime bile takarım alarm adamlar onları bile çalıyolar son zamanlarda.
    maktama bunu beğendi.

Motosikleti
    2015 Honda Cbf 150
    Alıntı TR_rider_23 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

aldığım ürün bu, taktırmalı mıyım?
    Aslında alarm şart fakat madem garantin var bozulmasın istiyorsun tüm fonksiyonlarını kullanmadan takabilirsin.
    Sadece aküye bağlarsın. Kontak sinyal vs bağlamazsın. Böylelikle orjinal kablolara zarar vermemiş olursun. Garantilik bir durum olursa rahatlıkla söker servise götürürsün. Motor kıpırdadığı zaman alarm çalışır, yetmez mi? Ayrıca alarmlı disk kilidinde olursa çok iyi olur

Servisler garantiden çıkarmak için fırsat kolluyor gibi, fırsat varme onlara..

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    bilginozi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    600rr ABS - 2008
    Aküyü öldürdüğü doğru. Bu yüzden uzun zaman motoru yatırmayın. İhtiyacınız olmadığı zaman alarmı pasifize edin. Akünün ölmesi denilen olayı da açıklayayım; akünüz dolu iken 13,8volt olur. Boş iken olabileceği - olmak zorunda olduğu minimum voltaj 10,8volt gibi bir değerdi yanılmıyorsam. Ama sizin alarmınız azar azar akım çekerek aküyü minimal voltajın altına çekerek akü öldürmeye başlar. Sonra siz aküyü harici olarak şarj etsenizde şarj tutmamaya başlar.

Motosikleti
    2015 Honda Cbf 150
    Alıntı bilginozi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aküyü öldürdüğü doğru. Bu yüzden uzun zaman motoru yatırmayın. İhtiyacınız olmadığı zaman alarmı pasifize edin. Akünün ölmesi denilen olayı da açıklayayım; akünüz dolu iken 13,8volt olur. Boş iken olabileceği - olmak zorunda olduğu minimum voltaj 10,8volt gibi bir değerdi yanılmıyorsam. Ama sizin alarmınız azar azar akım çekerek aküyü minimal voltajın altına çekerek akü öldürmeye başlar. Sonra siz aküyü harici olarak şarj etsenizde şarj tutmamaya başlar.
    Peki motor çalşınca akü şarj olmaz mı, tekrar 13.8 olmaz mı? (Akü meselisinden anlamıyorum sorum saçma gelebilir)

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    bilginozi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    600rr ABS - 2008
    Minimum voltaj 10,8 volt ise (daha fazla da olabilir) marş basmaz bu durumda aküyü daha fazla harcayamazsınız şarja bağlamadan. Ama alarm takarsanız düşük akım çektiği için aküyü 10,8 voltun altına indirebiliyor bu durumda aküyü öldürmeye başlar. Şarj etmeden marş basmaz ama o noktadan sonra şarj etseniz de akü yavaş yavaş voltaj tutmamaya başlar. 2dk farları açık bıraksanız akü pat diye bitmeye başlar. Bu gibi durumlar olur. Olmaması için minimum voltajın altına düşmeyecek şekilde kullanın alarmı. Örneğin motoru 2 hafta yatırmayın. Bunun gibi şeyler. Arada aküyü ölçerek kaç günde ne kadar aşağıya çektiğini kontrol edebilirsiniz minimum voltajın altına düşmemesi için.

Motosikleti
    Kuba Razore 100, Mobylette 52,
    Ben de istiyorum böyle bir şey. Uzaktan marş da hoşuma gidiyor açıkçası...

Fakat hiçbir bilgim yok. Deyelim tesisatı servise yaptırdık güzelce. Sıkıntı çıkarmadı. Normal şekilde anahtar ile çalıştırmak ile uzaktan çalıştırmak arasındaki fark ne ?

Alarm takıldıktan sonra marşı hiç kapatmıyor muyuz ? Eğer normal kapatıyorsak, kumanda marşı tekrar mı açıyor ?

Bunlardan kullanan ya da bilgisi olan varsa bana biraz özetleyebilir mi benim için ? Teşekkürler.

Motosikleti
    Dominar D400
    Alıntı muAff adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben de istiyorum böyle bir şey. Uzaktan marş da hoşuma gidiyor açıkçası...

Fakat hiçbir bilgim yok. Deyelim tesisatı servise yaptırdık güzelce. Sıkıntı çıkarmadı. Normal şekilde anahtar ile çalıştırmak ile uzaktan çalıştırmak arasındaki fark ne ?

Alarm takıldıktan sonra marşı hiç kapatmıyor muyuz ? Eğer normal kapatıyorsak, kumanda marşı tekrar mı açıyor ?

Bunlardan kullanan ya da bilgisi olan varsa bana biraz özetleyebilir mi benim için ? Teşekkürler.
    BEn kullandığım spy5000m alarmdan edindiğim bilgileri vereyim.

Temel olarak Anahtar ile çalıştırmakla alarmdan çalıştırmak arasında bir fark yok, anahtarı çevirdiğinizde devreyi tamamlamış oluyorsunuz ve beyne kontak çevrildi uyarısı gidiyor. Alarmı da kontağın uygun yerine bağladığınızda alarm devreyi tamamlıyor ve yine beyne kontak çevrili bilgisi gidiyor. Kontağın çevrili olmasına ya da Anahtarın kontakta olmasına bile gerek yok. Motor direksiyon kilidindeyken bile çalışıyor, siz 5 kat yukarıdaki evinizde korumalarınızı giyinirken motorun önceden ısınması için iyi bir yöntem.

Marş bağlantısıyla da siz marş düğmesine basmanızla aynı, siz marş düğmesine bastığınızda devre tamamlanıyor ve beyne "marşa basıldı" bilgisi gidiyor. Alarm la da çalıştırırken alarm kendi içinde devreyi tamamlıyor ve beyne marşa basıldı bilgisini yolluyor.

Motoru kumanda ile çalıştırırsanız kumanda ile kapatmalısınız,acil stop düğmesi motordaki elektriği kesiyor ancak acil stopu tekrar açtığınızda motor tekrar çalışmaya hazır hale geliyor(anahtar kontaktaymış ve çevrilmiş gibi bir durum bu yani) kontağı anahtarla kapasanız da kapanmıyor. Onun için "uzaktan çalıştırma" yapılmadan önce "uzaktan durdurma bağlantısı yapılmalı", en azından spy5000m'de böyle.

Alarmın montajı basit, kendiniz öğrenerek yapın derim, ilk önce sade alarm fonksiyonunu bağlayın, baktınız 1-2 ay bir sorun yok " 4lü uyarı ışığıydı, uzaktan çalıştırma durdurmaydı" sırayla yaparsınız. Servis motorunuzda alarm olup olmadığına bakmaz/ anlamaz bile genelde.

Alarmın beyni bozduğu da külliyen yalan, beyinle alakası yok, çok şükür kendi beyni var alarmın ve sizin elinizle/parmağınızla yaptığınız şeyi elektronik olarak yapıyor. Siz zorlayarak sürekli marş basarak marş motorunu bozabilirsiniz mesela, ama benim alarmım standart 0.7sn marş basıyor, ne uzun ne kısa, ve bu oldukça yeterli.

Googleda "spy5000m motosiklet . net" diye aratırsanız forumdaki başlığı bulur ve bir çok bilgi alırsınız.

Bahsettiğim bu bilgiler 250tl civarındaki spy5000m için böyle, sizin gösterdiğiniz 60 tl civarındaki alarmda da bundan çok farklı değildir sanırım ama kesin bir şey diyemem.

Motosikleti
    yamaha mt-25
    Alıntı maktama adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    BEn kullandığım spy5000m alarmdan edindiğim bilgileri vereyim.

Temel olarak Anahtar ile çalıştırmakla alarmdan çalıştırmak arasında bir fark yok, anahtarı çevirdiğinizde devreyi tamamlamış oluyorsunuz ve beyne kontak çevrildi uyarısı gidiyor. Alarmı da kontağın uygun yerine bağladığınızda alarm devreyi tamamlıyor ve yine beyne kontak çevrili bilgisi gidiyor. Kontağın çevrili olmasına ya da Anahtarın kontakta olmasına bile gerek yok. Motor direksiyon kilidindeyken bile çalışıyor, siz 5 kat yukarıdaki evinizde korumalarınızı giyinirken motorun önceden ısınması için iyi bir yöntem.
    Yanlız kumanda cebinizdenken kazayla basıp kontağı açabilirsiniz, sabahta akünüz bitmiş olur.
    yağmurda anahtarlığın ıslanmamasına dikkat edin , kendi kendine alarmı tetikleyip motor stop ettirebilir.

Motosikleti
    Sym Fiddle 2

Benimki bu. işimi goruyor sesi falanda yuksek hassasiyette iyi.Öneririm

Motosikleti
    Dominar D400
    Alıntı zuluman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yanlız kumanda cebinizdenken kazayla basıp kontağı açabilirsiniz, sabahta akünüz bitmiş olur.
    yağmurda anahtarlığın ıslanmamasına dikkat edin , kendi kendine alarmı tetikleyip motor stop ettirebilir.
    Kumanda anahtarlara bağlı olarak montun cebinde tek başlarına oluyor her zaman, pantolon cebine koymuyorum, zaten motorun kontağının açılması için iki defa 1sn aralıkla çalıştırma düğmesine basmak, motoru çalıştırmak içinse bundan sonra 2 defa daha 1'er sn aralıkla aynı basmak gerekiyor. Adamlar düşünmüş yani.

Ha, kapatma olayı ise diğer bir düğme ile tek seferde oluyor:D onun için sıkışık bir yere koymuyorum hiç kumandayı. Kumanda zaten hiç ıslanmamalı. Uyarılar için teşekkürler.

Alıntı tugayriri adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Benimki bu. işimi goruyor sesi falanda yuksek hassasiyette iyi.Öneririm
    TR_rider_23 arkadaşın bahsettiği de sizinki, alarm (motaj, çekim gücü vs) hakkında bilgi verirseniz seviniriz.

sandıkçı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Joymax
    motoru aldığın mağazanın servisi varsa taktırmanı öneririm.Ben yamahayla konuştum takabileceklerini söylediler sonra çok sıra olduğu için vazgeçtim.
    Kendileri bağlamayı kabul ederlerse garantide de bi problem çıkmaz.He tabi akün biterse garantiden yaptırmakta olmaz.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)