Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Km hız hesabı neye göre yapılır

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    ybr125
    Soru 1) Misal motor ile saate 100km hızla gidiyorum 50km lik bir yola nekadar zamanda ulaşırım bu hesap nasıl yapılır
    Soru 2) saate 100km hızla gidersem 1 sanyede 100 metre mi gitmiş olurum

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    Saatte 100 km sabit hız ile 50 km yolu 30 dk'da gidersin.
    Saatte 100 km hızla giderken saniyede 27,7 metre yol alırsın. 100 metre yol alabilmen için turbolu hayabusa kullanıyor olman gerekiyor.

Mantık şu.

Saatte 100 km ise, 1 saat 60 dk'dır. 100/60= 1,66 km dakikada kat ettiğin mesafe, 1,66*30 (yarım saat)= 50 km mesafe.
    Saatte 100 km ise, 100000(100km=1000*100=100000metre)/60= 1666 metre yol dakikada, bir dakika 60 saniye, e o zaman 1666/60=27,7 metre saniyede aldığın yol.

Not: 100 km sabit dedik, yol şartlarında 100 km ile giderken ortalama süratin trafiğin durumuna, trafik lambası vb. etkenlere göre düşer.
    oguzhan6161, Ertugyigit ve ardacik bunu beğendiler.

Motosikleti
    MT07ABS / FZ09
    yol = hiz x zaman
    potasyum bunu beğendi.

s.e.c - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Duke 250, Mt25 abs, Cb250r, cbr 1000rr, Yamaha Fz8
    Cevap 1-) 100 km hız ile gidersen 50 km lik yolu yarım saatte alırsın. 100 km/h demek; 1 saatte 100 km mesafe kat edebilmen için gerekli olan hız demektir. Bu hesaplar
    Hız=yol/zaman, yol=hız×zaman ve zaman=yol/hız formülleri ile bulunabilir. Sen zaman sordugun icin 3 numaralı formülü kullanmalısın. Fakat burada dikkat etmen gereken nokta; km/h cinsinden hesaplamalar yaparken zamanı saat cinsinden alacaksın mesela yarım saati 30dk olarak değilde 1/2 saat olarak alacaksın. Yolu da metre degil, km alacaksın.
    Cevap 2-) 100 km hizla giderken 1 saatte 100 km gidersin yani 100000 m gidersin. 1 saatte 100000 m gittigine göre ve 1 saat 3600 saniye olduguna göre 1sn de 100000/3600=27.7 metre gitmiş olursun.
    oguzhan6161 ve Ertugyigit bunu beğendiler.

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    Alıntı ahmet0021 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Soru 1) Misal motor ile saate 100km hızla gidiyorum 50km lik bir yola nekadar zamanda ulaşırım bu hesap nasıl yapılır
    Al işte, matematik derslerinden kaçarsan böyle olur!

Motosikleti
    ybr125
    Çok teşekkürler

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    TVS 150>Pulsar NS200 ve CBR500R
    Alıntı ahmet0021 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Allahım sana geliyorum
    efendy06 bunu beğendi.

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    Alıntı TEKNECI adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yol = hiz x zaman
    Kurtarmaz abi, bakalım km cinsinden birimi metreye çevirecek matematik bilgisi var mı
    fusuy364, TEKNECI ve Darkfriairs bunu beğendiler.

myagdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda FES 250 Foresight; CBF 150, NC750S
    50 km yolu almam ne kadar sürer sorusunun cevabı yoktur.

yol düz mü, yokuş mu?
    virajlı mı?
    yolun genişliği ve trafik durumu
    asfalt mı, stabilize mi? asfaltın kalitesi?
    hepsi de etkili faktörler. öyle yollar var ki üçüncü vitese çıkamıyorsun ve 50 kilometreyi iki buçuk saatte alıyorsun.

google maps'e sorarsan genel bir fikir verir.

bir de ortalama hız kavramı var. yola çıkarsın, gittiğin mesafe belli. sözgelimi 150'nin altına düşmedim hiç dersin. yol bilgisayarına bir bakarsın ortalama hızın 110 çıkar. ya da hesap yaparsın, 200 km yol geldim, 150 ile gittim, nasıl iki saar sürdü? virajda, yokuşta, kavşakta, kamyon sollarken her yavaşlaman ortalama hızı düşürür.
    ilkerabi bunu beğendi.

bpak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yine msx 125
    100 km hız diye söylenen aslında 100 kmh'dir. Yani kilometer/hour, yani kilometre bölü saat, yani saatte gideceğin kilometre.

capozzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 1100 sport
    A şehrinden B şehrine mesafe 400 km, ben de saatte 100 km hızla A'dan B'ye gidiyorum. Can'da B şehrinden A şehrine saatte 150 km hızla geliyor. Biz yola çıktıktan yarım saat sonra uzaylılar gelmiş, "Bizim canımız sıkılıyor, yapacak iş yok bari bu A şehri ile B şehri arasındaki mesafeyi uzatalım" demişler, onların teknolojisi de saatte 50 km hızla iki şehri birbirinden uzaklaştırıyor. O zaman Can'la ben yola çıktıktan kaç dk sonra buluşabiliriz?
    fusuy364 ve scorpions_59 bunu beğendiler.

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    Alıntı myagdi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    50 km yolu almam ne kadar sürer sorusunun cevabı yoktur.

yol düz mü, yokuş mu?
    virajlı mı?
    yolun genişliği ve trafik durumu
    asfalt mı, stabilize mi? asfaltın kalitesi?
    hepsi de etkili faktörler. öyle yollar var ki üçüncü vitese çıkamıyorsun ve 50 kilometreyi iki buçuk saatte alıyorsun.

google maps'e sorarsan genel bir fikir verir.

bir de ortalama hız kavramı var. yola çıkarsın, gittiğin mesafe belli. sözgelimi 150'nin altına düşmedim hiç dersin. yol bilgisayarına bir bakarsın ortalama hızın 110 çıkar. ya da hesap yaparsın, 200 km yol geldim, 150 ile gittim, nasıl iki saar sürdü? virajda, yokuşta, kavşakta, kamyon sollarken her yavaşlaman ortalama hızı düşürür.
    Hocam adam 100 km hızla diye sormuş, 100 km'yi sabit ya da ortalama almak gerekir soruyu cevaplamak için.
    fusuy364 bunu beğendi.
    Evet Manuş Baba dinliyor, kitap, gazete okuyor ve düşünüyorum...
    Düşünün, düşünmekle ölmüyor insan...

Motosikleti
    Mondial, M 150 Vulture
    Aman diyim farklı rakamlar ile kafa karışıklığı yapılmasın. 100 km hız hesabı yeter. Aksi halde çözüm zorlaşır.

fusuy364 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ben matematik öğretmeniyim , lisede, öğrencilere :
    *bir araba saatte ortalama 100 km gidiyorsa 3 saatte kaç km gider diye sordum, bir çoğu yapamadı
    *x=5 ise x kaçtır diye sordum, 10 dyenler, 0 diyenler, 25 diyenler falan filan
    *biraz daha basitleştireyim dedim, 7 kere 8 dedim, öğrenci bakıyor
    ilkerabi, capozzz ve potasyum bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Bajaj Discover 125 ST
    ilkokula dönüş vol2
    fusuy364 ve Mengu16 bunu beğendiler.

capozzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 1100 sport
    Alıntı fusuy364 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    *bir araba saatte ortalama 100 km gidiyorsa 3 saatte kaç km gider diye sordum, bir çoğu yapamadı
    Halt! 6 kere 9

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:08 ----------

A şehrinden B şehrine mesafe 400 km, ben de saatte 100 km hızla A'dan B'ye gidiyorum. Can'da B şehrinden A şehrine saatte 150 km hızla geliyor. Biz yola çıktıktan yarım saat sonra uzaylılar gelmiş, "Bizim canımız sıkılıyor, yapacak iş yok bari bu A şehri ile B şehri arasındaki mesafeyi uzatalım" demişler, onların teknolojisi de saatte 50 km hızla iki şehri birbirinden uzaklaştırıyor. O zaman Can'la ben yola çıktıktan kaç dk sonra buluşabiliriz?
    Bu arada hocam kafadan attığım bu şeyi 112,5 dakika diye hesapladım, doğru mu?
    fusuy364 bunu beğendi.

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    Alıntı fusuy364 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Vah ki ne vah! Ben de ilkokuldayım; 2. sınıflara bile ingilizce dersi var. Ya arkadaş, daha doğru-dürüst türkçe okuyup yazamıyolar, dört işlem yapamıyolar; ama yabancı dil b.ku yiyorlar! (ha bana "sen öğretemiyorsun o zaman" demeyin, sınıf öğretmeni değilim.)
    Ayranları yok içmeye, tahtaravanla giderler s.çmaya!
    scorpions_59 bunu beğendi.

Okuduğunu anlamada ve söyleneni idrak etmede büyük sıkıntı var öğrencilerde,ha bi de hiç dinlemeyen, üstüne üstlük bir de dersi sabote edenler yok mu, en sevdiğim(?) öğrenci tipleridir kendileri

Motosikleti
    cıks
    viper17 bunu beğendi.

Alıntı capozzz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Halt! 6 kere 9

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:08 ----------

Bu arada hocam kafadan attığım bu şeyi 112,5 dakika diye hesapladım, doğru mu?
    doğru hesaplamışsınız, çok orjinal bir soru olmuş yalnız,tebrik ederim, bu arada sizin meslek ney merak ettim
    Cesaret insanı zafere, kararsızlık tehlikeye, korkaklık da ölüme götürür.Yavuz Sultan Selim
    Cesaret on kısımdır, biri korkmamak, dokuzu dikkat ve ihtiyattır. Hz.Ali

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)