Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motoran crazy 125

Motovento
    REKLAM ALANI
    sxysl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Son motor motoran 125 crazy :)
    Alıntı tian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    merhabalar,
    orjinal lastikler ısınınca ve güzel asfalt olunca iyi tutuyor. Islak zeminde 2 kere durduğum yerde kaydı ve düştüm o kadar kötüler
    lastik desenleri sizin de farkedeceğiniz üzere ön ve arkada farklı.Ne düşünerek böyle yapılmış bilemiyorum.

Şuan benim motorda anlaş takılı ve bunları da sevmedim. Bir hata yaptık aslında ön ve arka lastik ebatları aynı olduğu için desenlerini de aynı yaptım. Lastik havaları inince gidon lastik desenine göre geziyor ama havaları indirmediğimde bu lastikler de çok kötüler. ön 16-20psi arka 25-26psi kullanınca çok memnunum. Yeni lastik almayı düşünüyorum ve alırsam mitaş-sava alacağım.

Dişli konusuna gelince sayısını hatırlamıyorum şuan ama elimizde bir büyük sayı vardı atıyorum 13 ise orjinali 14 taktık. Uygun bir zamanda sizin için kontrol ederim.

Çok haz alıyorum bu motordan.Tek korkum kaldırımlardan atlarken motor bloğunu vurmak onun haricince memnunum bende

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:45 ----------

ek bilgi olarak kilometresi 23K oldu ve geçen istanbul avcılarda birtane daha bu motordan gördüm daha yeniydi fakat anlattığım sıkıntıları yaşıyormuş
    Yanıt ve tüm mesajlarınızdaki bilgilendirmeleriniz için teşekkürler.
    Sanırım sizin crazy 125 aldıgınız dönemle benim iki hafta önce aldığım arasında standart lastiklerde fark var...
    Benim motorda KENDA lastikler var kısmen enduro (offroad) gibi biraz iri dişli ama yolda çok rahat kaymak asvaltta bile sıkıntı vermıyor.
    Taze lastik oldluğu içinde olabıilir. (dot tarıhı 2016 15. hafta). Dişli değişim işini 1000-1500 km rodaj asamasını bitirdikten sonra dusunuyorum.
    Genelde motor 5000 devire kadar rahatsız etmeyen bir vibrasyona sahip ama rodajda olmasına ragmen 6. vitesi istiyor. Bunu da ya vites kutusu cıkısı yada tekerlek dislisi ile telafi edecegız. Ha bu arada kıtabına uygun olarak lastikleri ön 26 arkayı 32 yaptım PSI olarak . fena degıl. Motorun sorunu pek yok fakat yetkili servis kasap gıbı basında durmayınca yanlış yag da koyuyorlar her haltı yıyorlar.
    Bu gün kitabına uygun olarak ilk kyağ değişimini yaptırdım. 310 km erken gorunmesıne ragmen benım kanaatım ılk 1500 km de ne kadar sık degıstırılırse o kadar yararlı olur.. Çay suzgeci gibi filtre pek kucuk parcaları tutamaz bunu yag ıle atmak gerekir diye dusunuyorum. Hatta kıtabında ılk degısımde yag bosaltılınca gazyagı ıle karterın yıkanmasını onerıyor. serviste bunu soyleyınce şaşırdılar. Bu tarz ıncelıkler onların işi degil.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ayzek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İstanbul ( Avrupa ) Motosikleti: MONDİAL MG 150 SÜPERBOY X - HERO HUNK
    Motosikleti
    YUKİ FORZA 170 - MONDİAL 100 SÜPERBOY + 100 HYENA
    Küçük tatlı güzel motordu depo kapağı zırıltısı dışında bana tüm kötü gelen yönlerini oynamalar yaparak hallettim her ne kadar eşiminde olsa ara ara kaçamak yapıyorduk 2015 modeldi lastikleri son 6 aydır fena zortlamış durumdaydı ısınmadan arka fren dokunsan kaydırıyor gibiydi kenda lastikleri vardı sava ile değiştirmeyi düşünüyordum kısmet olmadı ben kendelarla baya sert virajda yaptım ilk zamanlarda fakat şimdi pek akıl işi gibi gelmiyor son zamanlarda çok kaydı düşmedim ama lastik bi anda salıyor kendini risk almaya gerek yok geçen salı günü sattık ve alan arkadaşa ciddi ciddi lastiği değiştirmesini söyledim en önemli etken bence sizinde motorunuz hayırlı olsun
    sxysl bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı ayzek adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Küçük tatlı güzel motordu depo kapağı zırıltısı dışında bana tüm kötü gelen yönlerini oynamalar yaparak hallettim her ne kadar eşiminde olsa ara ara kaçamak yapıyorduk 2015 modeldi lastikleri son 6 aydır fena zortlamış durumdaydı ısınmadan arka fren dokunsan kaydırıyor gibiydi kenda lastikleri vardı sava ile değiştirmeyi düşünüyordum kısmet olmadı ben kendelarla baya sert virajda yaptım ilk zamanlarda fakat şimdi pek akıl işi gibi gelmiyor son zamanlarda çok kaydı düşmedim ama lastik bi anda salıyor kendini risk almaya gerek yok geçen salı günü sattık ve alan arkadaşa ciddi ciddi lastiği değiştirmesini söyledim en önemli etken bence sizinde motorunuz hayırlı olsun
    Bu ölçekte lastiklerde pek duruma vakıf degılım ama genelde dikkat edilmesi gereken şeyler malum
    Daha çok kullanılan yol yüzeylerine göre lastik seçmek önemli
    Otomobil gibi düşünmeden 10 bin km hedef alınıp çok sert lastik seçilmemeli
    Yani lastik kendini biraz yolda bırakacak yumuşaklıkta olmalı bu da tırnak yada anahtar ucunu lastıge batırmakla kendını bellı eder.
    Raf ömrünü tamamlamamıs lastık alınmalı (dot tarihi alabildigince yeni olmalı) 2 yıldan sonra lastik hızla bayatlamaya başlar.

Motosikleti
    Bu arada Rodaj evresininde
    350 km ilk kullanımdan 450 km kullanıma geçiş 100 km yi bu gün devirdik. Herhangi bir sıkıntı yok. 5000 dv/ dakika dan kısa surelerle 6000- 7000 devir dakılalara çıkışla inişli çıkışlı yollarda bir kaç saat keyfini çıkardık hınzırın.
    tiawern bunu beğendi.

Motosikleti
    Ben led far taktırmıştım ikinci keredir kısalar problem çıkarıyor. Sanıyorum ledler titreşime dayanmıyor yada konjektör voltajı tam ayarlayamıyor fekat tuhaf olan kendi balansı var ve uzunlar hala bozulmadı
    İki gün arayla kardeşime de sıfır bir 150 MCX Roadracer (164cc balancer li) almıştık. İki motor birlikte gezip rodaj yapıyoruz dün 70 km tek etap yaptık sorunsuz. İki motoru kıyas imkanı buldum surucu değiştirerek. Crazy diger motorlara göre çok alcak dengeli ve maalesef bariz titresim farkı var. Titresim farkına ragmen mondial in de kısa far devreden çıktı. ampul ıcındekı direnç kopmuş aynı ampulden crazy de da var hala dayanıyor. Ben yusek watt halogen dusunuyorum umarım doğrudan dinamodan gelen akım nedenlı dinamo çıkışı zarar gormez. Her durdugumuz yerde insanlar başına toplasıyor.

[IMG][/IMG]
    ayzek ve tiawern bunu beğendiler.

Motosikleti
    Bu arada inişli, çıkışlı yollarda rodaja devam 750 km oldu. Seyir halindeyken Gaz kesince bir ŞIRILDI rahatsız etmeye başladı. Zincir sesi gibi. Az bi uzayan ana zincir mi yoksa exantirik zincirimi bilemiyorum. Servise uğrayıp göstermem gerek. Bu tarz motorların yabancısıyım garanti sürecinde pek kurcalamak istemiyorum.

Motosikleti
    Biz hala rodaja devam ediyoruz. Zorlluyoruz yokuş ve bozuk zeminler dahil. Fethiye -Faralya (kelebekler vardisi) yollarında.
    Yol öncesi servise ugradık. Zincirler biraz uzamış ses o yüzden tekerlek biraz geri çekildi ses hayli azaldı .

SAZMAN bunu beğendi.

Motosikleti
    ön dişli sayısına hafta sonu bakabildim.
    orjinal 14'lü imiş ben 15 takmıştım. 5'inci vites yok gibi bişeydi ama memnundum.
    Zincir ve arka dişlim çok yıprandığı için değiştirmem gerekiyordu.Malesef elmizde 35 arkadişli kalmadığı için 36 taktım. Böyle olunca ön dişliyi yine orjinal 14'e çevirdim
    Şimdi tork ve 5'inci vites daha iyi oldu ve daha çok sevdim. Oringsiz zincir kullanıyorum. Bakımı daha basit
    Lastikleri michelin city grip yapıp dişli zincir de değiştirince sanki motor sıfır gibi oldu diyebilirim.
    Jolt marka bir zincir deniyorum.Fiyat/performans nasıl olacak bakalım

https://i.hizliresim.com/dPY0oL.png
    Önümüzde klavuz oluyorsunuz, Teşekkürler.
    Bu arada orijinal arka diş bende 38 diş
    Ben bakmadım ama siz ön dişli 14 diyorsunuz.
    Bu durumda siz arkada 36 taktık diyorsunuz bu durumda sürat lehine bir durum var.
    Ayrıca öne 15 takınca yine hiz lehine bır durum olur. Ve önde bir arkada iki diş toplamda çok fazla gibi.
    Ya önde tek diş 14 den 15 e, Veya arkada 38 den 36 ya çevirmek yeterli gibi. Yazdıklarınızdan bunu anlıyorum.
    İlk zincir değişimi mi, 24 bin km sonra.
    Rutin değişimlerin haricinde pek sorun yok gibi. Güle güle kullanmaya devam edin.
    tiawern bunu beğendi.

Motosikleti
    Yaş itibarıyla çoğu insana göre motora binme yaşını geçtim.
    40 yıldır motora binen biriyim. En ufak motorum 500 cc eski bir bmw idi .(4.90 R/51/3)
    Son motrum da Suziki DL1000 vstrom idi. Büyük motor ve uzun yollar filan derken bu sevimli alet
    Hayli farklı geldi VE iş görüyor.
    İlk fırsatta oringli bir zincirle zinciri degıstırmek istiyorum. Belkı zıncır sesı biraz daha az olur.
    Dikkat edilecek çok önemli iki nokta var.
    1- kesinlikle iki el didonda olacak.Tek el bırakıldıgında oynak durum ortaya çıkıyor.
    2- kalkış yapmadan seleye iyice yerleşmek gerek. Seyir halinde oturma yerindekı ufak değişiklik
    yapmaya kalkınca tehlikeli bir denge kaybetme riski ortaya cıkıyor.
    1100 KM oldu ve sımdılık baska sıkıntı yok. 6. Vites arıyor ve bunu arka dıslıyı 38 den 36 ya cevırınce sanırım halletmis oluruz.
    SAZMAN bunu beğendi.

Motosikleti
    Sanırım ben ve Tian dan başka bu konuyala ilgisi olan yok. 1300 KM devirdik son 200 km de ön tekerlek fren sisteminde düşük hızlarda duyulan viyk viyk sesi rahatsız etmeye başladı. Komple fren takozunu söktüm balataların gergin tutması gereken saç yayın kalitesizligi yüzünden balatlar dıske sürttüğü için ses yapıyormuş. Yay sacını bıraz eğip bükerek daha gergin hale getirip monte ettim ses kkesildi. Sorun yok devam ediyoruz.
    SAZMAN bunu beğendi.

Motosikleti
    Benim çantayı motoru aldığım firma bir kaç malzeme ile birlikte hediye etti.
    Aynı çanta n11 de fılan 70-80 lira civarı. Sanırım 32 litrelik ama hayli iş görüyor.
    Bağlantı elemanları birlikte geiliyor.(ARWİC 32 LT.) tek tuşla sökülür takılır.
    tiawern bunu beğendi.

Motosikleti
    Bu arada topcase üst kısmını yaptırdıgım aynı renk sprayla boyadım takım gibi oldu.
    Ön dişliyi 14 dişten 15 dişe cıkardım. Motorun çekişinde değişiklik yok. Hız biraz artmış oldu 5.viteste 1000 devre 11 km verirken simdi 12 km vermeye başladı
    Zaten kendi kilometre saati fazla gösteriyor tlf gps ile test ettim 5-7 km fazla gosterme var.
    Tıkır tıkır gidiyor 1350 km oldu.
    tiawern bunu beğendi.

Motosikleti
    Motoran Crazy 125
    Merhabalar.
    Anlattıklarınızı okuduğumda ilk motor için doğru bir tercih yaptığımı gördüm. Bu hafta içinde ilk motorumu almayı düşünüyorum. Henuz crazy sahibi değilim ancak motoranın bayileri biraz kafamı karıştırdı acıkcası. Firmanın kendi sitesinde 4390 tl ankara daki bayisinde 4800 tl istanbul da 4150 tl nereden alayım bilemedim. Maddi acıdan degerlendirirsek istanbul kacınılmaz ama guvenilirlik konusuna da takılmıyo değilim bilmediğim görmediğim firma sonuçta. Bu arada ankara dayım.
    sxysl bunu beğendi.

Motosikleti
    Hero karizma r
    Alıntı adeniza adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar.
    Anlattıklarınızı okuduğumda ilk motor için doğru bir tercih yaptığımı gördüm. Bu hafta içinde ilk motorumu almayı düşünüyorum. Henuz crazy sahibi değilim ancak motoranın bayileri biraz kafamı karıştırdı acıkcası. Firmanın kendi sitesinde 4390 tl ankara daki bayisinde 4800 tl istanbul da 4150 tl nereden alayım bilemedim. Maddi acıdan degerlendirirsek istanbul kacınılmaz ama guvenilirlik konusuna da takılmıyo değilim bilmediğim görmediğim firma sonuçta. Bu arada ankara dayım.
    haci bende o motoru alcaktim ankaradayim bende bayisine gittim adam 4700kusur demisti banada. Baya ugrastim sitesindeki fiyati soyleyerek indirmeye biraz da tartistik ne biliym adam beni yiyo gibi geldi almaktan vazgectim ... Hero karizma r aldim ikinci el memnunum. 5e bile bulursun hero karizma . Bnmde ilk motorum bu arada alismasi zor bi motor diil.

Motosikleti
    http://urun.n11.com/touring/motoran-...del-P127613022

Ben buradan aldım. bedava kargo bulundugunuz yerde en yakın motoran servise sandıgında geliyor ve montajı bir saat gibi bitirip sıze teslim ediyorlar.
    Motoran izmir deki fabrikadan geliyor.

Motosikleti
    Motoran Crazy 125
    Alıntı sxysl adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    http://urun.n11.com/touring/motoran-...del-P127613022

Ben buradan aldım. bedava kargo bulundugunuz yerde en yakın motoran servise sandıgında geliyor ve montajı bir saat gibi bitirip sıze teslim ediyorlar.
    Motoran izmir deki fabrikadan geliyor.
    Evet izmir'den geliyor. ilk tercihim bnmde n11 di ama sipariş verdigim dönemde mat yeşili yoktu.

Alıntı Turkzade adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    haci bende o motoru alcaktim ankaradayim bende bayisine gittim adam 4700kusur demisti banada. Baya ugrastim sitesindeki fiyati soyleyerek indirmeye biraz da tartistik ne biliym adam beni yiyo gibi geldi almaktan vazgectim ... Hero karizma r aldim ikinci el memnunum. 5e bile bulursun hero karizma . Bnmde ilk motorum bu arada alismasi zor bi motor diil.
    Tartışmaya deger görmedim paragöz adamları. 4800 dedi hoscakal dedim İstanbul dan 4200 e sipariş ettim bakalım bugun gelecekmiş.
    sxysl bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı adeniza adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet izmir'den geliyor. ilk tercihim bnmde n11 di ama sipariş verdigim dönemde mat yeşili yoktu.

Tartışmaya deger görmedim paragöz adamları. 4800 dedi hoscakal dedim İstanbul dan 4200 e sipariş ettim bakalım bugun gelecekmiş.
    Hayırlısı. sonucu yazarsanız öğreniriz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:39 ----------

Crazy 125 kullanan arkadaşlar;
    Ön fren balatalarının diske temas etmesi nedenli düşük hızlarda rahatsız edecek kadar fazla olan viyk viyk gibi bir ses var
    Fren takozunu söküp balataları gergin tutan tenekeyi biraz gerdim monte etttim bir süre ses kesildi ama sonra gene başladı.
    Ön fren disk olan diğer Çin motorlarında bu ses problemi varmıdır?
    Bu sorunu yaşayıp problemi halleden varmı?
    Teşekkürler.

Motosikleti
    Tian cevap için teşekkürler. Balataları gergin tutan yay olması gereken teneke parçasının kabahati sanırım. onun ısıdan bozulmaanını bulmak gerek.

Bu arada bu sevimli şeyi sadece bizim ülkede üretmediklerini düşündüm ve araştırdım.
    Motorun model ismi YG150-22 Googleden aratınca hayli renk farkı ve modidifikasyonlar görebilirsiniz.

Örnek bir video: https://www.youtube.com/watch?v=ZAOeRiTmGC8
    tiawern bunu beğendi.

pintus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB125R 2018 > MT-25 ABS
    Ben de başlangıç motoru olarak buny almayı düşünüyorum.İlk kez bununla motor kullanacağım.Daha önce hiç sürmedim.Umarım zorlanmam.Şehir içi 8-10 KM yol için idare eder umarım.

Bu arada N11’de yanında gelen kask ve zincir kalitesi nasıl acaba merak ettim

Motosikleti
    Alıntı pintus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben de başlangıç motoru olarak buny almayı düşünüyorum.İlk kez bununla motor kullanacağım.Daha önce hiç sürmedim.Umarım zorlanmam.Şehir içi 8-10 KM yol için idare eder umarım.

Bu arada N11’de yanında gelen kask ve zincir kalitesi nasıl acaba merak ettim
    Satın aldığınız da pişman olacagınızı sanmıyorum. Başlangıç motoru olarak oturma yerının 68 cm olması avantaj denge, kendinizi ve motoru kontrol etme anlamında bir avantaj. Mondial servislerinin hepsi motora bakıyor ve pek çok çin motorunun yedek parcası uyumlu. istersenız her gun 100 km gidip donun sorun olmaz.
    N11 de gelen kask 40 lıralık basit ve kalitesiz zincir isinize yarar. 1 lt yag ıyıdır.
    Hayırlısı dıyelım.

Not: Gündüz görülebilirlik adına 1.linkteki spotlardan taktım sonuç mükemmel.
    plaka altınada 2. linkteki stop ve park ikisi birden led stopU PLAKANIN ALTINA taktım yine sonuç güzel.
    Motor küçük olduğundan GÖRÜNMENİN önemli olduğuna inanıyorum.
    1. https://tr.aliexpress.com/item/2pcs-...771142448.html
    2. https://tr.aliexpress.com/item/Motor...690563981.html
    pintus ve hykan bunu beğendiler.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler