Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Türkiye Vatandaşıyız diye 6 ehliyet puanı veriyorlar maalesef

Motovento
    REKLAM ALANI

Değerli motosikletçi kardeşlerim ve motosikletçi abilerim bildiğiniz gibi fransada yaşamaktayım;
    Bugün ehliyetimi fransız ehliyetine çevirttirmek için biraz araştırma yaptım aslında, zaten tercümanla falanda konuşmuştum.
    Türkiye Cumhuriyeti ehliyetimi fransız ehliyetine çevirttiğim taktirde nedenini anlayamadığım bir şekilde normal bir fransız ehliyet puanının yarısı olan 6 puanı veriyorlarmış maalesef.12 puana tamamlamak içinde en az 3 yıl hiç kaza yapmamam gerekiyormuş.Yolda giderken yavşağın biri bana çarpsa 3. yıl dolmadığı sürece, ehliyetimin puanını 12ye tamamlamak için en az bir 3 yıl daha beklemem gerekiyormuş.Sadece 3 kez emniyet kemerimi takmasam veya 3 kez trafikte kırmızı ışık vs. haata yaparsam ehliyetime el konuluyor maalesef.Tekrar yeniden ehliyet lmakda çok zor+ birde burada normal bir ehliyet bmw 3.20 parasına geliyor.
    Zaten burdaki trafik polislerininde çoğunun Türk lere karşı ön yargısı var nedense...
    Sırf Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı oldukları için ehliyet alamayan tanıdıklarım var maalesef.
    Ehliyetime el koysalar gene vazgeçmem bu araba+motor sevdasından...
    Onlar fransızsa bende Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım.
    mehmetenis bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Levent68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nedeni çok basit orada ki sürücü kursları ile Türkiye de ki sürücü kurslarını karşılaştır. Türkiye de araba ya da motor kullanmayı bilmeyen adama ehliyet veriyorlar. Orada ise sen o aracı kullanamadığını ispatlamadığın sürece sınavlar ile ehliyet alamıyorsun. Bu yüzden Avrupa ülkeleri hariç diğer ülkelerden ehliyetler değiştiği zaman böyle yaptırımlar oluyor. Türk olman ile ilgisi yok.
    sezgingulmez ve MotoNoob bunu beğendiler.

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    bence doğru olanı yapıyorlar, bende fransanın yerinde olsam trafiğimi türk vatandaşlarından korurdum..
    MotoNoob, Shrieker, acayüp ve 5 diğerleri bunu beğendiler..

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Kardeş bizden rastgele 1000 sürücü alıp İngiltere'de trafiğe salsan 3 ay içinde en az yarısı kodesi boylar. Gözümün önünde ehliyet sınavında skuteri düşüren kişi sınavı geçti ehliyet aldı... Senin için kötü bir durum ama adamlar sadece kendilerini koruyorlar.

Motosikleti
    Yamaha Ybr125 >> Bajaj Pulsar 200NS
    Bence adamların geçmiş kötü tecrübeleri var ...

biyeybaraküs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2017 HONDA CBR 1000 RR SP
    Alıntı Sinan58 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Değerli motosikletçi kardeşlerim ve motosikletçi abilerim bildiğiniz gibi fransada yaşamaktayım;
    Bugün ehliyetimi fransız ehliyetine çevirttirmek için biraz araştırma yaptım aslında, zaten tercümanla falanda konuşmuştum.
    Türkiye Cumhuriyeti ehliyetimi fransız ehliyetine çevirttiğim taktirde nedenini anlayamadığım bir şekilde normal bir fransız ehliyet puanının yarısı olan 6 puanı veriyorlarmış maalesef.12 puana tamamlamak içinde en az 3 yıl hiç kaza yapmamam gerekiyormuş.Yolda giderken yavşağın biri bana çarpsa 3. yıl dolmadığı sürece, ehliyetimin puanını 12ye tamamlamak için en az bir 3 yıl daha beklemem gerekiyormuş.Sadece 3 kez emniyet kemerimi takmasam veya 3 kez trafikte kırmızı ışık vs. haata yaparsam ehliyetime el konuluyor maalesef.Tekrar yeniden ehliyet lmakda çok zor+ birde burada normal bir ehliyet bmw 3.20 parasına geliyor.
    Zaten burdaki trafik polislerininde çoğunun Türk lere karşı ön yargısı var nedense...
    Sırf Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı oldukları için ehliyet alamayan tanıdıklarım var maalesef.
    Ehliyetime el koysalar gene vazgeçmem bu araba+motor sevdasından...
    Onlar fransızsa bende Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım.
    ilk başta selam olsun tüm gurbetteki kardeşlerimize bu uygulama sadece türkiye den alınan ehliyetlerimi yoksa Avrupa birliği olmayan tüm ülkelerimi kapsıyor ,ehliyet almak 3.20 BMW parası derken kaç Euro ya geliyor

ayrıca elimde yetki olsa türkiyedeki tüm ehliyetlerin yüzde 80 ini toplarım

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    z1000e kesik.
    Alıntı biyeybaraküs adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ... ayrıca elimde yetki olsa türkiyedeki tüm ehliyetlerin yüzde 80 ini toplarım
    Selam,
    sen o %80'lik gruba dahil misin peki? Çünkü %80 oldukça büyük bi rakama denk geliyor. Eğer öyleyse illa diğerlerinin toplanmasını yada diğerlerinin toplatılması için sana yetki verilmesini beklemene gerek yok.

Bune - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Fazer 8
    Fransayı ve fransa vatandaşlarını hiç sevmediğimi göğsümü gere gere söyleyerek hatta bu konuda ırkçı olmakla gurur duyarak başlayayım laflarıma.

Fransa ezelden beri Türk düşmanı hatta diğer bir çok ırka da düşmanlar ama bu konuda en mantıklı olanı yapmışlar. Bizim ülkemizde kuralına uygun süren insan oranı olsa olsa %10' dur onlar da diğerlerine uymazlarsa telef olacakları için mecburen geri kalanlar gibi sürüyorlar. 3 yıl iyi bir süre anca öğrenilir işte.

Ayrıca Türk ehliyetini kaydettirmeseniz oradaki eğitim kurumlarından eğitim alıp ehliyet alsanız yine 6 puan mı veriliyor yoksa 12 mi bi de bunu sormak lazım.
    papirus00 bunu beğendi.

oktay33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW 1600 GTL
    Araba ve motoriklet ehliyetlerimi Fransa'da yaşadığım yıllarda aldım.
    Eğitim gerçekçi olduğundan sana zor geliyordur.

yasdal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph 1200 Jawa Classic /1971 ve E-bike sukutır
    E şükret çeviriyorlar. Git tekrar ehliyet al deseler daha mı iyidi. Dikkat et 6 puanı bitirme sende. 3 yılda 12 yapıcam diyosun da 12 olunca da 6 kere emniyet kemeri cezasında alıyolarmış ehliyetini. Az dikkat edersin bişe olmaz.
    papirus00 bunu beğendi.

Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    biri gelip sana carpsa puanin dusmez merak etme,sen kaza yapmayacaksin.. ne guzel iste gelismis toplumlar boyle adama buzuk buzuk araba kullandirir..
    papirus00 bunu beğendi.

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    türk'ün türk'ten başka ehliyet vereni de yoktur.
    maktama, smiles, leokaplann ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

papirus00 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Mt-09 Tracer
    Fransızların kibirinden kaynaklanan bir durumdur. Ben katılmıyorum Türk milletinin kötü araba kullandığına. Hele İstanbul'da araba kullanan bir araç kullanıcının çoğu fransızdan daha iyi araç kullanabildiğini de düşünüyorum.

Sorun,
    Kurallara uymuyor olmamız(Çoğu durumda kurallara uyuyor olmakta tehlikeli bir hal alıyor garip bir şekilde).
    Kuralların herkese aynı şekilde standartlar oluşturmaması.
    Para sahibi ve lüks araç sahibi olarak yada yüksek bir araç kullanarak statü sahibi, trafikte öncelik sahibi olunduğu algısı.
    Okumuş cahillerin cahilliklerini kabul etmemekte bu kadar ısrarcı olması(Trafik eğitmeni olduğunu söyleyen bir bayan motosikletlerin emniyet şeridinden gitmesi gerektiğini iddia etmişti bir keresinde)
    Gün geçtikçe insana olan saygımızı daha fazla kaybetmemizden kaynaklı.

Bu saydıklarım kötü araç kullandığımızı yada kötü şoför olduğumuz anlamına gelmez. Misalen, almanya'da yaşan gurbetçilerimizde gözlemlediğim bir kaç örnek var, oradayken yaya geçidinde ayağını kaldırımdan aşağıya atınca hemen durarak yol verirken buraya tatile geldiğinde, yaya ayağını kaldırımdan aşağı indirince gaza daha fazla bastığını gözlemledim.

işin özü bence Türklere 3. sınıf insan muamelesi yapmaktan öte bir uygulama değil. Evet saydıklarım nasıl bir seviyede olduğumuzu ortaya koyuyor ama bu yakıştırmaları haklı ve yerli bulmuyorum. Kaldı ki hiçbir kimse hiçbir yerde ceza alacak şekilde araba kullanmamalı nokta net

Edit: imla

hakikiteker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Corsa 1.3 CDTI :(
    Acıma yetime döner koyar ...... sözünü dikkate almış adamlar. Ehliyeti olan ortalama bir Türk insanının birini katletmesi çok muhtemel olduğundan mantıklı bir uygulama bence. Sizi tenzih ederek söylüyorum, lafım size değil. Çinli motor üretir gibi ehliyet dağıtan eğitim ve sınav sistemine.

Merhaba turkiyede ehliyetlerin nasil verdigini ehliyetli kisilerin trafik bilgisi ve cevreye saygisini goz onunde bulundurursak bence fazla bile vermisler

Alıntı papirus00 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fransızların kibirinden kaynaklanan bir durumdur. Ben katılmıyorum Türk milletinin kötü araba kullandığına. Hele İstanbul'da araba kullanan bir araç kullanıcının çoğu fransızdan daha iyi araç kullanabildiğini de düşünüyorum.
    1. Dünya Savaşı'nda da yenilmedik aslında. Almanlar yenildi diye mağlup sayıldık.

Türkiye'de ehliyet kurslarının ve sınavların durumu ortada. Her birimizin ehliyeti olduğu halde araç kullanmayı bilmeyen tanıdığı vardır.

Türkiye'de kurallar var çoğu kağıt üzerinde ama uygulanmıyor. Uygulananlar içinde denetimler yetersiz. Mesela bırakın normal bir sürücüyü siz hiç trafik polis otosunun yaya geçidinde bekleyen yayaya yol verdiğini gördünüz mü?

Saçma trafik uygulamaları da var. Mesela döner kavşağa trafik ışığı koyan tek ülke bizimkisidir heralde. Zaten kavşakta kim kime yol verecek onu da kimse bilmiyor. Sürücüler eğitimsiz bir çoğu da saygısız. Çoğu sürücü yolun kendi malı olduğunu, önceliği ve ayrıcalığı olduğunu düşünüyor. Yolların toplumun ulaşımına yarayan kurallar dahilinde diğer insanlarla paylaşması gereken kamu malları olduğundan habersiz.

Bence Fransa'nın Türk ehliyetini kabul etmesine bile sevinmek lazım.

Bu işe "dış mihraklar", "Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur", "Avrupalılar bizden nefret ediyor", "Kibirli Fransızlar" şeklinde yorum getirip kendi halimizi görmezden gelmek klasik Ortadoğulu refleksidir.
    Mengu16 ve maktama bunu beğendiler.

Isvicrede yasayan birisi olarak; Türkiyeden gelen görevli, evlenerek vs. kisiler adapte sorunu yasiyorlar. Yaya herseyden üstün iken yaya yol verilmiyor, öncelik hep kendilerinde sananlar var. Buradada bi kanun. kural. kaide var uyum saglamak zorundasiniz. B ausweiss`ta bu yüzden verilir. Otobahnlarda max. hiz 120 iken alinan radar cezalarini bi siz düsünün. Yaptiklari cok dogal ve olmasi gereken birsey.

Osırıs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    10 yıldan fazla araç kullanıyorum bu memlekette,ben onların yerinde olsam 0,6 puan bile vermem bizim millete! hepsi kasap,enikli cücüklü karılı kızlı alayının şöförlüğü yok
    smiles bunu beğendi.

MotoNoob - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Spada Anton 200
    Avrupada her Ülke Yabancı düşmanıdır, doğru, ama bu sistemi sen "Türkiye Vatandaşı"sın diye uygulamıyorlar... Hatta bizim kendi Vatandaşlarımız bile artık birbirinden nefret duymaktalar.

6 Puanı sana Deneme Süreci olarak veriyorlar. Tercümanını da değiştir eğer sana gerçekten durumu böyle anlattı ise. Süreç 2+1 sene. Kendi hatandan kaynaklanan Kaza olursa, sürecin 2 seneden 3 seneye uzayabilir. Ama 2 sene kendi hatandan kaynaklanmayan herhangibi kazaya bulaşırsan, sürecin uzamaz, Puanın artmaz. Puansız başlamak istiyorsan, Ehliyetini yeniden yap orada. Kullanılmış 2.el bmw 320 Fiyatına ulaşabilir Ehliyet bedeli. Ama orada 320 leri 2bin € 5bin € bulursun.

Yalnız, buradaki Sınavlara benzemez. Direksiyonda 30dk - 1 Saat arası Şehir içi kullandırırlar sana arabayı. Arabayı istop et, sıkıntı yok. Ama bir kere olsun dönmeden önce omuz bakışını unut, sana Ehliyet vermezler.

Ben almanyada Ehliyetimi yaptım, Trafiğe ilk orada çıktım. Adamlar sıkı kontröl ediyorlar ne güzel. Ve bu nedenle herkes Kemer takar, ön ve arkasına dikkat eder, birbirine saygılı davranır Trafikte. Vırt Zırt korna sesi yok. Burada Ehliyeti yeniden yaptım, ve A2yi ekledim üstüne. Direksiyon sınavında "Stop" Levhasında durdum diye benden 5 Puan kestiler. Neymiş: Araba maraba yok ne duruyorsun devam etsene bilader...

• Kemersiz: 80€ + 1 Puan
    • Kırmızıdan geçiş: 90€ 1 Puan (Kırmızı 1 saniyenden daha uzun süre yanıyorsa 200€ + 2 Puan + Para/Hapis Cezası)
    • Kırmızıdan geçip Tehlike yaratmak: 200€ + 2 Puan 1 Ay Araç kullanma cezası
    • Çalışan aracın içinde sürücü olarak Cep telefonu kullanmak: 60€ + 1 Puan
    • Takip Mesafesi: 75€ - 400€ (Hıza ve Mesafeye bağlı) + 0-3 Ay kullanım Cezası
    • Trafikte birine küfür etmek: İnek!: 300€ Orta parmak: 4000€

Kaynak

Oradan sonra Türkiyenin Trafiğine çıkınca, her an kendi Canın ile oynuyorsun, kendini riske atıyorsun gibi hissediyordum kendimi.
    Orada Autobahn'a çık, yerinde 260 bas, hatta 300 bak sana uzaktan yol açıyorlar, 3.üncü şeritten Ortaya geçiyorlar. Sağ şeritte yer varsa sol şeridi meşgul etmiyorlar. Burada hız yasal olsa bile, yolda 3-5 araçtan fazla varsa seni umursamazlar ve hatta bilerek yol vermezler.
    smiles bunu beğendi.

linkinpark20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XJ6
    Helal olsun adamlara. Tam olmasi gerektigi gibi kurallar koymuslar. Turk ehliyetine fazla bile puan vermisler. Su ulkede araba ve motosiklet kullanmayi dogru duzgun ogrenemeden sacma sapan sinavlarla ehliyet veriyorlar. Adamlarda trafik kulturu bu sekilde olusuyor. Bir arkadasim fransada bisikletle 30 km dolastigini ve hic kaza tehlikesi gecirmedigini soylemisti. Kurallar bu denli kati ve duzgun olmasi cok iyi. Bir gun turkiyede de boyle olmasini isterim ama bizimkiler her seyi kopyala yapistir yaptiklari icin olmaz o is.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)