Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

A2 Ehliyet bekleme sürecim.

Motovento
    REKLAM ALANI
    Barutas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Henüz yok.
    Merhaba arkadaşlar, açtığım konulardan da bildiğiniz gibi ben de bu sevdaya yeni tutulanlardanım lakin motosiklet kullanabilmek için a2 ehliyetim olmadığından dolayı sadece almak istediğim motosikleti belirlemiş durumdayım ve henüz almak istemiyorum çünkü trafiğe çıkarım, kendimi biliyorum, nefsi zayıf biriyim. Bu gibi bir durumda ne kendimi ne de başkasını riske atmak istemiyorum. Bugün itibariyle sürücü kursuna kaydımı yaptırdım. E sınıfı ehliyetim olduğu için sadece direksiyon sınavına girmem gerekiyormuş ve girmem gereken sınav eylül ayındaymış.

Motosikletsiz geçireceğim bu süreçte sizlerle fikir alış verişinde bulunmak istiyorum. Kask, mont, pantolon, tulum, eldiven, bot vesaire ekipman konusunda bütçe sınırlaması olmadan hangi markaları seçmeliyim, neye göre kıyaslayıp almalıyım, hangi özelliklerine ve detaylarına öncelik vermeliyim?

Görsel eğitim konusunda kimleri, hangi video kanallarını takip etmeliyim? Teorik ve teknik bilgileri edinmek için hangi internet sitelerini kullanmalıyım?

En iyi rodaj sürecini ve bu süreçte neleri yapıp veya yapmamam gerektiğini nasıl öğrenebilirim ya da neler yapmalıyım?

Açmış olduğum bu konuda, öncelikli olarak merakımı gidermek istediğim detayları paylaştım. Konunun gidişatı ve öğrenmiş olduğum detaylar doğrultusunda yine sizlerle aklıma takılan bir çok şeyi paylaşmak ve sizlerin tecrübelerinden yararlanmak isterim. Verecek olduğunuz cevaplarınız ve yönlendirmeleriniz adına şimdiden teşekkür ediyorum.
    mehmetenis bunu beğendi.
    Uçurumları sevenin, kanatları olmalı...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Cbr250r
    Su sorulara cevap versek motosiklet tum dersler kitabi gibi konu olur bu ben direk tavsiyemi soyliyim cok arastir cok oku cok izle. Sorularinin hepsinin cevabini kendin bul. Kendin bul ki ararken yanlis bilgileride arada gorup dogrusunu ogrendiginde yapmaman gerekenide ogrenmis ol. Altin elbiseli adami izle rahmi barutcuyu izle motovlog lari izle. Ekipman da sinir yok sana 1000 liraya sette dizeriz 10.000 liraya seti bile dizemeyebilirsin motorcu adam arastiran adamdir arastir beybi :D :D
    karadenizz bunu beğendi.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Uslup olarak beğendiğim aynı zamanda teknik,pratik,teorik bilgi konusunda oldukça yüksek seviyede bilgi sahibi olduğu için Barkın Bayoğlu yani sahne ismi ile Altın Elbiseli Adam, bu işin detaylarını sevdire sevdire Cem Yılmaz edası ile anlatıyor. Genelin tavsiyesi bu yönde olur.

Ekipman işi başlı başına bir derya. Kaba değerlendirecek olursak, para problemin yok madem, giyim konusunda piyasada adı geçen 3-4 marka mevcut. Bunlar Dainese , Rev'it AlpineStars vb. daha çok tercih edilen markalar bunlar.

Güvenlik olarak ortak bir paydada buluşulan nokta deri giyimdir, sürtünme anında en dayanıklı malzemenin deri olmasından mütevellit. Benim genel de deri ceket kullanıyorum fakat tekstil montum da var, scooter ile şehir içerisinde ki dolaşmalarda bunu tercih ediyorum, hem ferah ama bir deri ceketin verdiği güveni malesef veremiyor. Ayrıca deri yazın oldukça terletir, ama benim ve bazı arkadaşlarımın sloganı kanımız akacağına terimiz aksın. Bir çok yorum gelir sabah konuya ve kafan allak bullak olur. Bütçesi olan kişi çoğu zaman deri ürünleri tercih eder. Bu benim gözlemim, ha bir de tercih eden çoğunluğun yüksek bir kısmı yüksek hızlı motosiklet kullanan tiplerdir. Bir de şöyle bir algı var ki bu yanlış, 3binlik motora 2 binlik kask olur mu ya adama gülerler, ya da ceket, ya da pantolon ya da bot artık aklına ne geliyor ise..

Ama genelde bu arkadaşlar daha önce asfalt ile tanışmamış veyahutta düşük hızlarda ufak tefek sıyrıklar ile atlatılmış kazalar yaşamış insanlardır. Forumu takip ettikçe göreceksin ki, sağlam ekipmanı olan kişilerin kaza sonrası yorumları genelde nettir, Allah'tan ekipmanım tamdı, Allah korudu.

Şimdi işin özü şu ki bu biraz ağır bir hobi, yani risk oranı çok yüksek bir zevk, kendi kontrolün dışında gelişecek olayları öngörmeye çalışarak kullanacağın bir motosiklet söz konusu.. Burada insanların kendi hatalarının yanı sıra çevre faktörü de %50-60 risk taşımakta.. O yüzden bana soracak olursan benim şahsi fikrim deri giyimden yana olacaktır. Cünkü ben kendimi en emniyetli bu şekilde hissediyorum. Ayrıca geçmiş yıllarda tekstil mont ile 60-70 km hızlarda 1-2 kez düştüğüm olmuştur ve nasıl eridiğine ve korumaların montun içerisinde dönerek koruması gereken yerleri korumadığına vb. durumlara şahit olarak bunları paylaşıyorum. Deri terletir, deri pahalıdır, deri, şıktır, aynı zamanda deri daha iyi korur. Tabi ki tekstil ürünü hiç korumaz demiyorum, sadece tercihim deriden yana. Umarım fayda sağlar sana.

sezgingulmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni GT170 / Mondial RX3İ EVO
    Altin elbiseli adami bir tur dön komple. Cok Eski ama bilincli olarak yrni baslamis biri olarak diyecegim cok kasma müdür. Tamam kask mont al olmuslarindan ama daha 1. Siniftan quantum fiziğini ogrenme yavas yavas. Forumda acilan konulara ustalarin cevaplari cok ise yariyor takip et kendiliginden olur hepsi

Lightning - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-07
    Hocam, Ağustos'ta ki ara sınava aslında girebiliyordunuz, eylül'e mi aktardılar sizi?

polemos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Versys 650 ABS (2013)
    Tecrübeniz yoksa ikinci el temiz bir araç almanızı tavsiye ederim. Gaz koluna hakimiyet, frenleme ile ilgili deneyim kazanana kadar bir kaç defa düşebilirsiniz. Ikinci el araçta üzülmezsiniz. Hem rodaj açısından da hata yapmamış olursunuz.

Barutas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Henüz yok.
    Alıntı emreaydin69 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Su sorulara cevap versek motosiklet tum dersler kitabi gibi konu olur bu ben direk tavsiyemi soyliyim cok arastir cok oku cok izle. Sorularinin hepsinin cevabini kendin bul. Kendin bul ki ararken yanlis bilgileride arada gorup dogrusunu ogrendiginde yapmaman gerekenide ogrenmis ol. Altin elbiseli adami izle rahmi barutcuyu izle motovlog lari izle. Ekipman da sinir yok sana 1000 liraya sette dizeriz 10.000 liraya seti bile dizemeyebilirsin motorcu adam arastiran adamdir arastir beybi :D :D
    Elbette öyle Zaten kısa zamanda bir çok şey izledim, okudum. Gerek yanlış gerek doğru bir çok bilgi ve paylaşımın üzerinden geçtim ve kendime doğru olanları seçtim aralarından lakin güncel olması ve tartışmaya yön verebilmek adına kendi konumu açtım

Alıntı Levent Gocmen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Uslup olarak beğendiğim aynı zamanda teknik,pratik,teorik bilgi konusunda oldukça yüksek seviyede bilgi sahibi olduğu için Barkın Bayoğlu yani sahne ismi ile Altın Elbiseli Adam, bu işin detaylarını sevdire sevdire Cem Yılmaz edası ile anlatıyor. Genelin tavsiyesi bu yönde olur.

Ekipman işi başlı başına bir derya. Kaba değerlendirecek olursak, para problemin yok madem, giyim konusunda piyasada adı geçen 3-4 marka mevcut. Bunlar Dainese , Rev'it AlpineStars vb. daha çok tercih edilen markalar bunlar.

Güvenlik olarak ortak bir paydada buluşulan nokta deri giyimdir, sürtünme anında en dayanıklı malzemenin deri olmasından mütevellit. Benim genel de deri ceket kullanıyorum fakat tekstil montum da var, scooter ile şehir içerisinde ki dolaşmalarda bunu tercih ediyorum, hem ferah ama bir deri ceketin verdiği güveni malesef veremiyor. Ayrıca deri yazın oldukça terletir, ama benim ve bazı arkadaşlarımın sloganı kanımız akacağına terimiz aksın. Bir çok yorum gelir sabah konuya ve kafan allak bullak olur. Bütçesi olan kişi çoğu zaman deri ürünleri tercih eder. Bu benim gözlemim, ha bir de tercih eden çoğunluğun yüksek bir kısmı yüksek hızlı motosiklet kullanan tiplerdir. Bir de şöyle bir algı var ki bu yanlış, 3binlik motora 2 binlik kask olur mu ya adama gülerler, ya da ceket, ya da pantolon ya da bot artık aklına ne geliyor ise..

Ama genelde bu arkadaşlar daha önce asfalt ile tanışmamış veyahutta düşük hızlarda ufak tefek sıyrıklar ile atlatılmış kazalar yaşamış insanlardır. Forumu takip ettikçe göreceksin ki, sağlam ekipmanı olan kişilerin kaza sonrası yorumları genelde nettir, Allah'tan ekipmanım tamdı, Allah korudu.

Şimdi işin özü şu ki bu biraz ağır bir hobi, yani risk oranı çok yüksek bir zevk, kendi kontrolün dışında gelişecek olayları öngörmeye çalışarak kullanacağın bir motosiklet söz konusu.. Burada insanların kendi hatalarının yanı sıra çevre faktörü de %50-60 risk taşımakta.. O yüzden bana soracak olursan benim şahsi fikrim deri giyimden yana olacaktır. Cünkü ben kendimi en emniyetli bu şekilde hissediyorum. Ayrıca geçmiş yıllarda tekstil mont ile 60-70 km hızlarda 1-2 kez düştüğüm olmuştur ve nasıl eridiğine ve korumaların montun içerisinde dönerek koruması gereken yerleri korumadığına vb. durumlara şahit olarak bunları paylaşıyorum. Deri terletir, deri pahalıdır, deri, şıktır, aynı zamanda deri daha iyi korur. Tabi ki tekstil ürünü hiç korumaz demiyorum, sadece tercihim deriden yana. Umarım fayda sağlar sana.
    Evet karşıma çıkan ilk kişi Barkın bey oldu. Ekipman konusuna gelince, evet benim canım kıymetli. Bırak yüksek hızlarda kaza yapmayı, olduğum yerde iken düşsem bile canım yansın istemem. O yüzden ekipman için acımadan alış veriş yapmak istiyorum çünkü motosiklete dair ilk öğrendiğim şey ekipmanın önemi oldu. Ayrıca "Kanım akacağına terim aksın." sloganını çok beğendim ve ben de aynı fikre sahip oldum an itibariyle Senin de söylediğin gibi öngörümü geliştirmeye çalışıyorum ve biliyorum ki ehliyetimi alıp motosikletimi de aldıktan sonra öngörü gelişimim daha da hızlanacak. Önerilerin için teşekkür ederim. Benim için çok faydalı oldu.

Alıntı sezgingulmez adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Altin elbiseli adami bir tur dön komple. Cok Eski ama bilincli olarak yrni baslamis biri olarak diyecegim cok kasma müdür. Tamam kask mont al olmuslarindan ama daha 1. Siniftan quantum fiziğini ogrenme yavas yavas. Forumda acilan konulara ustalarin cevaplari cok ise yariyor takip et kendiliginden olur hepsi
    Altın elbiseli adam, motosiklete merak sardıktan sonra ilk karşıma çıkan kişi olduğu için dikkatle dinliyor ve önerilerini hafızama alıyorum. Evet forumda yeteri kadar bilgiyi buluyorum aradıkça ama kendi konumu açmayı isteyişimin sebebi, az önce de söylediğim gibi tartışmaya yön vermek adına.

Alıntı Lightning adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam, Ağustos'ta ki ara sınava aslında girebiliyordunuz, eylül'e mi aktardılar sizi?
    Evet hocam. Ara sınavdan hiç bahsedilmedi ve ben de bilmediğim için itiraz etmedim zaten Benim için iyi bir süreç aslında en azından iyi ekipman seçimi, başlangıç motoruna olan davranışlar ve motosiklet bakımı konusunda yeteri kadar bilgiye sahip olunca ehliyetimi alacağım için biraz daha huzurlu olurum hem.

Alıntı polemos adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tecrübeniz yoksa ikinci el temiz bir araç almanızı tavsiye ederim. Gaz koluna hakimiyet, frenleme ile ilgili deneyim kazanana kadar bir kaç defa düşebilirsiniz. Ikinci el araçta üzülmezsiniz. Hem rodaj açısından da hata yapmamış olursunuz.
    Daha önce açtığım konularda da belirttiğim gibi motosiklete dair tecrübem var evet ama kara düzen diyelim daha açık bir tabirle. Hani düşmüşlüğüm de var yani Lakin benim çabam, vitesli bir motosikleti iyice öğrenip kavramak. Sadece sürmekle olmadığını anladığım için merak sardım zaten motosiklete. İkinci el bir motosiklet düşünmüyorum. Bunun sebebi ise, ilk motorun verdiği heyecan ve rodajı kendi yapma isteğim olsa gerek

Vakit ayırıp önerilerde bulunan herkese teşekkür ederim.
    Uçurumları sevenin, kanatları olmalı...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler