Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Oruçluyken 1 buçuk saatlik yol susatırmı? :)

Motovento
    REKLAM ALANI
    rebel_punto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pejo.Jawa.Titan.Ybr.Cbr.Vstrom.Drift.Pulsar.Gs800
    Oruçlu iken araba kullanmak motosiklet kullanmaktan daha tehlikeli.
    Araba da özellikle uzun yol (200km idi) uykum geldi
    Motosiklet te öyle bir dikkat dağınıklığı vs olmuyor en azından.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    yamaha r25
    50-60 gibi süratlerde gitsen bile bu sıcak havada 1.5 saat sonra mutlaka fazlasıyla susamış olursun. tavsiyem bi arkadaşından vizörlü bi kask ödünç al.bi kaskın vizörü neden olmaz anlamıyorum. benim 120 ile giderken koluma sinek çarptı üstümde mont vardı ama file. acısı kötü oluyor baya.

burak5353 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    falcon deserd 277
    güneş altında oruclu calısanlar var

Motosikleti
    Z300, Xtreme Enduro/Süpermoto, XRS700
    Ramazanda hemen hergün bahsettiğin sürelerde hatta bazen 3 saate yakın sürede, oruçluyken motsiklet kullandım. Zaten günler uzun , hava sıcak bunun farkındayız ama bazı gün iftarı rahat ettim; bazı gün oldukça hararetlendim. Yanlız şunu unutma:
    Su kaybıyla birlikte zihin faaliyetlerinde azalma oluyor. Dikkatte, odaklanmada, kafayı toplamada sıkıntı oluyor. Ben 2-3 kez yaşadım. Benim şansım saat 4-5 gibi eve gelip istirathate çekilebiliyor olmamdı. Ama iftara doğru televizyon bile izleyemez hale geldiğim bir gün oldu. Yani şunu demeye çalışıyorum eğer günün zor geçerse Allah göstermesin ama kaza ben geliyorum diyebilir. :(
    Şu da var, 1,5 saat yol demek nereden baksan 80-100km yol demek. Benim bildiğim gidilecek mesafe 70kmyi geçince seferi sayılıyorsun. Oruç farz olmuyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:50 ----------

Alıntı burak5353 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    güneş altında oruclu calısanlar var
    Ramazanda; hele de günler uzun, hava çok sıcakken güneşin altında o kadar durulmuyor. HAtta mesaiyi erken başlatır erken bitiririz ki çok sıcağa kalınmasın.. İşçinin yorulduğu vakit gidip istirahat etmesine, gölgeye kaçmasına ses etmeyiz; ramazanda işçiyi, sıkmayız, sert konuşmayız.. Halden anlamak gerek. Ama güneşin altında çalışan bile fenaşlaşabiliyor unutmayın.
    Ayrıca motosiklet dediğimiz alet saatte 80-90km kadar hız yapar. Kaza anında çok daha büyük yaralanmalar yaşatabilir. Çalışan işçi yapamaz!..

Salih_T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Salcano Wolf 125cc, Bajaj Pulsar NS 200
    hiç bişi olmaz..

Dün 2 saatte 80 km kullandım susuzluk falan yok. Ama ful ekipman, yavaş ilerleyen Ankara trafiğinde iyi terledim.

Motosikleti
    tvs 150rta- x treme max
    bünye meselesi aga ya yolda sıksık mola ver azını çalkala elini yüzünü özellikle anlını enseni yıka.
    önemli olan terleyip terin dudaklara akıp kurutmamasını sağlamak.
    nemli bir baff (boyunluk) tülbent iş görebilir.

allah kabul etsin niyetliyken orucunu sakata sokucak şeylerden kaçın.
    şayet oruç tutmamanın kefaleti farklı bozmanın kefaleti farklı.

ben niyetliyken inegöl ankara yaptım kimi evden çıkıp markete gidemez zorlamamak lazım

EmirhanCoskun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-10
    kişiden kişiye değişir ben 500 km giderken diğer arkadaşım 50 kmde dil dışarda ola bilir bunu bizler değil siz kendinizi daha iyi bilirsiniz hocam camınız açık sakin sakin gidersiniz trafik yoksa terlemezsiniz fazla gölgelik buldunuzmu o 1 buçuk saatlik yolu 2 saat yapın yarım saat kestirin tadından yenmez

Motosikleti
    Bajaj BOXER BM 150
    Bu gün 17:30 da yola çıkmayı düşünüyorum. Burada okuduklarimdanda yola çıkarak çözümler buldum Yola biraz gec çıkacam iftara yakin orda olurum ve susuzluk ne kadar etkilesede cok fazla susuz kalmış olmam. Oruçluyken hata payı, insanlarin sinirlenmesi vs olayına da çözüm buldum. Benim köye 2 tane yol gidiyor biri başka bir ilçe uzerinden diğerinde köyün bağlı olduğu ilçe üzerinden gidiliyor. Normalde biz daha düz ve virajsiz diye ilk yolu tercik ederiz arabayla ama bayramda oralar çok dolu olabiliyor ben daha tenha olan ve hız imkani olmayan daha virajlı ormanla iç içe olan ve sürekli bayır çıkılan yoldan gideceğim

Motosikleti
    TVS Apache Rrt 150
    Kardeşim ben dün 3 saate yakın yol geldim yaklaşık 300 km falan (Ankara-Afyon), 1 kere 15 dk mola verdim onun dışında hiç durmadım sayılır. Bi sorun olmadı üstelik gecesinde sahur da yapmamıştım, çok şükür bi sorun yaşamadım ama arkadaşların da dediği gibi sen susmayı deil vizörü dert et. Zira ben mola vermemdeki en büyük etkenlerden biri sinek ölüleri yüzünden kask canımın artık yolu düzgün gösterememesiydi Durdum iyice bi yıkadım. Montum ve pantolonumun da durumu farklı değildi

---------- Mesajlar birleştirildi - 05:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 04:57 ----------

Bu arada söylemeyi unuttum, iftara 2-3 saat kala yola çıkılmaması öneriliyor. Çünkü açlık, susuzluk, yorgunluk belki uykusuzluk hepsi birlikte en iyi ihtimalle dikkatsizlige sebebiyet verebilir ve allah muhafaza kötü sonuçlar doğurabilir. Nacizane sen bu yol işini abartma zaten kısacık yol vakitli çık öğlene doğru falan vakitli var varacağın yere..

Sepya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -
    Vizör niyetine bir gözlük falan takabilirsen iyi olur.

Motosikleti
    Bajaj BOXER BM 150
    Alıntı Sepya adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Vizör niyetine bir gözlük falan takabilirsen iyi olur.
    Hocam bende kullanıyorumom gözlük zaten. Şimdiye kadar çok sıkıntı çekmedim sineklerden. Ama vizörede bi çözüm bulmak şart.

Motosikleti
    Bajaj Discover 125st
    tamamen psikolojik. kafada bitiyor. ben iftara kadar bazen günde iki halı saha maçı yapıyorum. Şöyle düşünün Allah bilir ama bir gün susuzluktan kimse ölmez.

umuterdogdu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KYMCO Agility 125 + CBR 125 R 2016
    valla vizörsüz bakkala gidemiyorum burda essek arılarımı dersın tuhaf tuhaf boceklermı dersın hep vizöre vuruyor bırde otobanda gıdıceksın arabaların lastıklerının altından tas cıkıyor hele kamyonların piçuvv dıye atıyo bı kac kez geldı motora durdum ılerlemesını bekledım :D

anaconda84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial Z-One S 180
    oruçluyken motor kullanmak orucu bozar
    TAKARIM KASKIMI GİYERİM MONTUMU VERİRİM GAZIMI ALIRIM YOLUMU

Motosikleti
    XXX
    aç olduğun aklına bile gelmez,bırak susamayı.!!!

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)