Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mekanik özürlü adam : Yamaha YBR125 yağ değişimi

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yamaha Ybr125 >> Bajaj Pulsar 200NS
    2013 trafiğe çıkışlı Yamaha YBR125(2012) ile 42000 km'yi tamamladım ,bu ara boşa alırken biraz zorlanmaya başladı , yağ değişimini bu sefer kendim yapmaya karar verdim.
    Daha önce youtube videolarına bakmıştım fena değildi ama şu video hepsinden faydalı oldu.
    https://www.youtube.com/watch?v=CAqYUWLhOmw

Bu ara yerli malı almaya gayret ediyorum (fazla tüketen bir adam değilim cari açığa etkim çok az olsa da)
    Lastik olarak Billas kullanıyorum - memnunum
    Motosiklet pantalonu - Tech90 City modeli aldım - Memnunum
    Sırt koruma yine Tech90 üretimi İmpactec aldım daha kullanmadım.

Bugünde çıktım Turkuaz Benzin istasyonuna gittim

http://www.seahorse.com.tr/index.php...R&cid=3&pid=17

15 tl olan bir litreliklerden 4T 10W40 motosiklet yağı yazan sea horse (Denizatı petrokimya ürünleri üretimi) marka bir tane aldım (nette 10-15 tl arasında fiyatlar) , video'daki gibi bir şişeyi kestim , alt tıpaya baktım bendeki anahtarlar olmuyor , Yamaha YBR125 yağ tıpası için 18 Anahtarı gerekiyor , yakın yapı marketten bir tane aldım , yağı boşalttım (anlamadığım için yorum yapmıyorum eski yağa)
    Eldeki mutfak hunisi denk gelmedi , marketten 1 tl'ye en küçük boy huni aldım ve yağı doldurdum.Eski yağı elde kalan ise boşalan kaba aktardım - epey eksilmişti.(eski yağları ne yapıyoruz)

Kullanımla ilgili yorumlarımı zaman içinde yazacağım.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    en azından bir castrol alsaydınız keşke atık yğaı sakın toprağa çöpe filan atma atık yağ toplama yerleri vs var yada zincirinizi yağlayın en azından

Motosikleti
    Sevgili Mertcan , söylediğiniz markanın Seahorse(Denizatı markasından) daha iyi olduğuna dair kanınızın sebebi nedir ? Belli bir deneye-tecrübeye dayanıyor mu yoksa sadece bilinçaltımız kaynaklı mı ?
    Lafa geldi mi yerli malı diyor herkes sonrasında para sayma makinasının bile yabancısı isteniyor.
    Üreticinin sitesine bakarsanız 65 ülkeye ihracat yapan bir tesis , ayrıca denemeden karar veremeyiz ve biz denemezsekte bu ürünler daha gelişemez.

Alıntı Mertcan39 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    en azından bir castrol alsaydınız keşke atık yğaı sakın toprağa çöpe filan atma atık yağ toplama yerleri vs var yada zincirinizi yağlayın en azından
    Pisman bunu beğendi.

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    merhaba o markanin atf yagini yani direksiyon pompa yagini almistim 1 ay gibi bir sürede özeliğini yitirdi soğukken direksiyon yumuşak biraz yağ ısınınca gaz vermeden dönmuyor castrolde öyle bir sorun yaşamadım

Motosikleti
    O zaman tamam mertcan ama birde motosiklet yağını denemiş olalım , 40 km yol yaptım yeni yağ ile vites geçişleri rahat , yeni ürünleri deneme taraftarıyım sonuçta fiyatı uygun , performansını göreceğiz.

ayzek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İstanbul ( Avrupa ) Motosikleti: MONDİAL MG 150 SÜPERBOY X - HERO HUNK
    Motosikleti
    YUKİ FORZA 170 - MONDİAL 100 SÜPERBOY + 100 HYENA
    Castrol alip 5000 de bir degistirecegine ustelik 40 tl gomecegine bundan alip her 2000-2500 de yagi degistirmek daha mantikli hemde temiz yag ile devam edersin tabi once denemek lazim nasil iyimi diye
    mgora bunu beğendi.

Motosikleti
    Evet gördüğüm kadarı ile 10-15 tl aralığında temin edilebilecek bir ürün , denemekte fayda var , tabii yağın bir çok işlevi var bizim motorlarımızda , vites geçişleri , motor koruma , tam bir test çok mümkün değil aynı koruma giysileri gibi denemek için duvara çarpacak halimiz olmuyor , artı kıyaslama için benzer durumlar olması lazım , ama bu tarz ürünlere şans verenler arttıkça elimizdeki veri miktarı ve firmaların ürünleri iyileştirmeleri artacaktır.
    En pahalı , en bilindik ürünü almak en kolayı.

Alıntı ayzek adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Castrol alip 5000 de bir degistirecegine ustelik 40 tl gomecegine bundan alip her 2000-2500 de yagi degistirmek daha mantikli hemde temiz yag ile devam edersin tabi once denemek lazim nasil iyimi diye

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Seahorse falan alacağınıza Elf 10w-40 yarı sentetik yağ alın 4 litresi 45 liraya. Araba yağı ama ne olduğu belli en azından.

bora64 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 100 MG SuperBoy
    merhaba arkadaşlar bende de mondial superboy var artık kendi bakımlarımı en azından yağ değişimi ve zincir yağlamasını kendim yapmaya başlasam artık diyorum.Yaklaşık 1000 1500 km sonra yağı değiştirmeyi planlıyorum bende bu işe ben de ilk defa girişeceğim önerileriniz var mıdır?

Motosikleti
    Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Seahorse falan alacağınıza Elf 10w-40 yarı sentetik yağ alın 4 litresi 45 liraya. Araba yağı ama ne olduğu belli en azından.
    Hocam bari sen yapma
    http://www.seahorse.com.tr/index.php?dil=TR
    firma bu bilinmedik firma değil hem başka firmaların reklamı yapılırken kullanılan adamlar sadece yağ üretiyor tanımına birebir uyuyor.
    Biraz yerli malı mantığı ile bakıyorum olaya , fiyattan çok , bu nedenle elf almam ama petrol ofisi ürünü alabilirim.(Opet'e baktım başka marka ama muhtemelen yine bu firma ürünü vardı)

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)