Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

vites artırma

Motovento
    REKLAM ALANI
    Zeronix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha YBR125(1.),Yamaha Wr125X(2.),Yamaha YZF R25
    Salamünn aleyküm arkadaşlar bugun başıma ilginç bir olay geldi kocaelide outlet center ışıklarındayım önümde polis var oda motorlu yan yana geldik ışık yeşil oldu malum benim motor çok seri vites istiyor (wr125x 6 vites ) neyse sanayi ışıklarına geldık polis abim bakarmısın dedi buyur abi dedim ne biçim motosiklet kullanıyon dedi neden dedim o şekle vites mi atılır dedi bende nasıl attırıcamı sordum dediki debriyaj kolu o şekilde bırakılmaz yavaş yavaş bırakıcaksın dedi yoksa debbriyajı yersin dedi . aklıma takıldı bende tecrübeli arkaşlar olarak sizlere sormak isteim motosıklette vites nasıl attırılır.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

yav kardeşim ne alakası var her söylenene inanmayın.her motorun kavraması farklıdır, özellikle sonana yaptırdım çok sıkmadan lıp lıp attırıyorum ben.makinesine yaağına göre değişir sen rahat ol bildiğin gibi devam et.
    Zeronix bunu beğendi.

35Türk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 Gs Dakar & Mr Vulture 150
    Debriyaj salmanın bir kuralı yok, debriyajın kavrama noktasına göre değişir yavaş-hızlı bırakma.
    Büyük ihtimal kızmak yada laf etmek için bahane uydurmuştur o polis.

Baktın çekmiyor usulca debriyaja bas, vitesi düşür, debriyajı sakince sal. Baktın gitmiyor usulca debriyaja bas, vites arttır, debriyajı sakince sal. Zaten motorunun ne istediğini çözmüşsün, gerisi fasafiso.

Polise gelince:

a) Eğer vites atarken, kafan gövden sallanmamasına rağmen bu yorumu yaptıysa, polis muhtemelen motor sürmeye yeni başlamıştır, bilgiçlik taslamaya çalışmış olabilir.

b) Hatalı(?) vites atıyorsundur. Kafan, gövden sallanıyordur, içi dışına çıkmadan, şunu uyarayım demiş olabilir. ( wr125, vites değiştirip kafanı kırabilirsin )

c) Senin motor polisin almak istediği bi motordur, araziyi özlemiştir, muhabbet başlatayım derken muhabbeti tarumar etmiş olabilir.

draggy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 650
    Debriyaj ile fren sıkma şekilleri birbirlerinin tam zıttıdır. Özellikle debriyajı tam bırakma noktasını motoruna alıştıkça farkedeceksin;

Ama polis doğru söylemiş, genel kurallar aşağıdaki gibidir;

***Debriyaj sert çekilir, yavaş bırakılır.
    ***Fren yavaş çekilir, sert bırakılır
    berkekolik1 ve RAMİREZ bunu beğendiler.

berkekolik1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Harley
    debriyajı sağlam devirde çat diye bırak bakıyım makine kafana çıksın Polis haklı yavaş bırakmalı debriyajı.

MotorKafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 1000 FA
    Kalkış yapar gibi bırakılmaz elbet ama hayvan gibi bırakmanın da alemi yok.
    Bazısı öyle sert bırakıyor ki debriyajı, motordan çaat diye ses geliyor. Benim içim gidiyor valla

Onurhan D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Daha önce hiç motosiklet sürmedim ama arabada polisin dediği gibi debriyaj yavaş bırakılır özellikle de vites küçültürken öne doğru yığılmasın diye.
    Vites artırdıktan sonrada debriyajdan birden çekince araba acayip bi ivmelenme oluyo.Bence dediği mantıklı ve doğru olanı.

Mardin İl Temsilcisi CompanERROR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    X TREME MAX 2014 - Pulsar 200NS 2014
    Bak kardeşim ben yanlış söyleyebilirim ama beni dinlersen zarar gelmez. amacım sadece konuşmak abilik yapmak.
    Onurhan D bunu beğendi.

Sepya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -
    Benim vites geçirmem gelde 2 saniyeyii geçmiyor. Debriyajı kullanıyorum genelde kullanmıyorum viteslerde. Şuana kadar ne sıkıntı yaşadım ne de bir şey hafif polis artistlik yapmak istemiş.

lawyer_16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    ya şimdi normal yavaş sürüşlerde debriyajı yavaş bırakıyoruz ama arkadaş seri kalkıp çabucak hızlanmak istemiştir o yüzden hızlı bırakmıştır debriyajı. hepimiz seri hızlanırken debriyajı hızlı bırakıyoruz bunda bir şey yok. polis kalkışta geride kaldığı için kompleks yapmış kendi kendine tavsiye vermek istemiş kardeşimize olan bu sanırım

bektanist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mz 301 2002- Mondial RX3i Evo 2015
    ilk defa bir motosiklet kullanan polis motorcu olduğun için seni düşünmüş tavsiye vermiş verdiği tavsiye yanlış değil.
    burdan senin ne aldığına bağlı kompleks yapmış diyorsan yada diyen varsa söylenecek ve anlatılacak bir şey yok diyorum.
    o polis arkadaşı tebrik ederim kendi adıma.

rebirth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    polis haklı, birden bırakılmaz debriyaj.
    Polisin hiç tanımadığı birine motoru yemesin diye tavsiye vermesi gibi erdemli bir davranışı bile 'kompleksliymiş, kıskanmıştır' diye yorumlayanları gördükden sonra ne desek boş.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Debriyaj hızlı çekilir, yavaş bırakılır. Limonu ezmenin release hali Birisi limon mu dedi ?

telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    Alıntı snnykt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ( wr125, vites değiştirip kafanı kırabilirsin )
    şu kısma kadar evet haklı dedim de :D vites değiştirirken kafasını kıran nasıl oluyor ya? :D

bi ara da benimle motocross kaskı boyun kırar diye iddiaya giren bi arkadaş vardı :D 6 ay sadece motocross kaskı kullandım boynum kırılmadı :D vites yükseltme düşürmeyle kafa boyun bel bacak falan kırılmaz. polis kalbini kırar.. o kadar

ha snnykt arkadaşın dediği gibi sert bi şekilde bırakıyorsundur sarsılıyorsundur evet tele zarar verirsin balataya zarar verirsin falan filan. ama kime ne? yani polise ne sana ne? :D
    ya da yine kıllanmıştır supermotolar biraz ilgi çeken aletler ya :D wr125 yazısını görünnce de havalara girmiştir. sen bi vites atışlarına dikkat et bi sıkıntı yoksa koy totosuna :D
    Karacocuk bunu beğendi.
    Toprağı hatmeden asfalta hükmeder
    Twitter/instagram @ywitcan
    Yiğit Can

Motosikleti
    Kuba Black Cat
    Debriyajı nasıl istersen, nasıl hoşuna gidiyor ise o şekilde bırak. Böyle kalıplara sokmayın kendinizi, motosikletinizi özgürce hürce kullanın kafanızdaki tek odak trafikte yalnız olmadığınız olsun.

Alıntı telike adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şu kısma kadar evet haklı dedim de :D vites değiştirirken kafasını kıran nasıl oluyor ya? :D
    Olaya hakim olabilmen için bilmen gerekenler
    0- kurban ( ben ) sokak motorundan ilk kez arazi motoruna biniyorum, rica ile alınmış ödünç motosiklet, kask mask yok.
    1- o motorda devir göstergesi yok, bu yüzden çekmiyor/gitmiyor ibarelerini kullandım, sokak motorundan farklı (en azından benim sürdüğümde yoktu)
    2- o motorda 1 ve 2. vites çamur/arazi şartlarında rahat çekiş versin diye tasarlanmışken, diğer vitesler ile ancak hızlanma sağlanabiliyor ( @Zeronix in seri vites istiyor tabiri buradan gelmekte ) Ben bunu bilmiyordum.
    3- Motorun selesi nerdeyse dümdüz

Şimdi olay anı.
    Elalem atv, crosslarla hoplayıp,zıplarken ulan bende motor sürüyorum bende hoplar zıplarım ne olacakki diyip bindim motora, 1'e taktım gaz verdim alet gitmiyor, 2ye attım ulan halen gitmiyor, gitmiyordan kastım sürat, atlarım zıplarım yapabilmek için çok düşük, gaz veriyorum tık yok daha çok gaz veriyorum, Aklımca düşük viteste temkinliyim. 3'e attım tekere geldi, koltuktan geriye kaydım, ayaklarım boşa çıktı, tutunamadım, mecburen gidona (istemeyerek) sarıldım, elim gaza takılı kaldı, motor daha çok tekere geldi. Sonrası karpuz gibi yarılan kafaya atılan 3 dikiş.

telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    Alıntı snnykt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Olaya hakim olabilmen için bilmen gerekenler
    0- kurban ( ben ) sokak motorundan ilk kez arazi motoruna biniyorum, rica ile alınmış ödünç motosiklet, kask mask yok.
    1- o motorda devir göstergesi yok, bu yüzden çekmiyor/gitmiyor ibarelerini kullandım, sokak motorundan farklı (en azından benim sürdüğümde yoktu)
    2- o motorda 1 ve 2. vites çamur/arazi şartlarında rahat çekiş versin diye tasarlanmışken, diğer vitesler ile ancak hızlanma sağlanabiliyor ( @Zeronix in seri vites istiyor tabiri buradan gelmekte ) Ben bunu bilmiyordum.
    3- Motorun selesi nerdeyse dümdüz

Şimdi olay anı.
    Elalem atv, crosslarla hoplayıp,zıplarken ulan bende motor sürüyorum bende hoplar zıplarım ne olacakki diyip bindim motora, 1'e taktım gaz verdim alet gitmiyor, 2ye attım ulan halen gitmiyor, gitmiyordan kastım sürat, atlarım zıplarım yapabilmek için çok düşük, gaz veriyorum tık yok daha çok gaz veriyorum, Aklımca düşük viteste temkinliyim. 3'e attım tekere geldi, koltuktan geriye kaydım, ayaklarım boşa çıktı, tutunamadım, mecburen gidona (istemeyerek) sarıldım, elim gaza takılı kaldı, motor daha çok tekere geldi. Sonrası karpuz gibi yarılan kafaya atılan 3 dikiş.
    Haaaa ben de dedim ki bi anda debriyajı salınca boyun kütler kırılır falan. Malüm kros kaskı boyun kırar muhabbetine dahil olmuş biri olarak o geldi aklıma. Hocam safkan (speşıl) makina ayrı bir tatavadır ya :D atliyim zıpliyim herkes yapıyor ben de yaparım denmez öyle. Malüm motor rampadan sonra yere konar siz konamazsınız. Yoksa o açıdan gidersek genelde sert ön üzerine inişlerde genelde göğüs kafesi kırılır. Geçmiş olsun. Ayak bilekleriniz vasıtasıyla motorla bütünleşmeyi unutmayın saygılar
    Toprağı hatmeden asfalta hükmeder
    Twitter/instagram @ywitcan
    Yiğit Can

polis biraz artislik yapmaya çalışmış, isteyen istediği gibi kullanır

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)