Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

kırmızı ışık ve motosiklet sorunsalı...

Motovento
    REKLAM ALANI
    ceydamer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hero pleasure
    Alıntı obarey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Durduk yere saldırı mı?
    Kırmızı ışıkta geçiyim mi diye foruma sorduğun zaman mantıklı bir cevap alabileceğini mi düşünüyorsun?
    Bu forumdakiler sana geç bişey olmaz dese gececek misin?
    Tamam motor üzerinde acemisin onu saçma sapan başlıklarından anlıyoruz amma velakin ilkokulda Çevre Sağlı Trafik Okuma dersinde gösterilen şeyleri de mi anlamıyorsun?
    Dolu olsanıza demez mi bir de...
    Biraz daha iyi oku, ben kırmızı ışıkta geçeyim mi diye sormadım, espriye vurarak geçeyim mi napayım dedim, geçesim geliyor anlamında. Kelimelerimi canınıızın istediği yere çekip sonra acayip acayip saldırıyorsunuz. Öyle olsa bile ay size ne arkadaşım salaklıksa benim salaklığım ve benim sorunum! Eleştirmekten bu kadar keyif duyuyorsanız, bunu kendinize öz eleştiri olarak yapın ki bir halta yarasın.
    Espaniole bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    obarey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Honda CBR 250R (10k), 2015 Yamaha R25
    Acilen bi kırmızı ışıkta geçmen gerekiyor senin.
    Böyle tafiğin bol olduğu yerde...
    Hiç bakma sağa sola, geçesin geliyor ya o an gazla

bektanist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mz 301 2002- Mondial RX3i Evo 2015
    dün akmerkez önünde kırmızı ışıklarda 150 cc lik çinlisiyle bir motoskilet li yanıma yaklaştı ikimzde ışıklarda bekliyoruz.
    çocuğa şöyle ufaktan bir baktım kask var ama depoya bağlamış. ( bence olmazsa olmazı kask )bir taraftanda helal olsun hiç değilse ışıkları dikkate alıyor diyorum içimden.
    ışık yeşile yanmadan çocuk aragazı veriyor. her halde bana kapışalımmı diyordu :D hiç oralı olmadım. yeşil yanmasıyla çocuk tekere kalktı önce tek teker sonra yan kapak üstüne düştü.

kenara çektim allahtan arkadaki araçlar daha kalkmamıştı. herkes indi çocuğun kafası kanıyor. yanına gittim herkes çocuğun etrafında bişeyin varmı dedim yok abi dedi.
    var dedim var malesef sende trafiğe girmeye yetmeyecek beyin var dedim.
    ışıklarda geçenlerede ayrı kızıyorum ve korkuyorum.
    trafikde motosiklet kazaları genelde kendi hatalarından çok
    büyük araçların araba kamyon otobüs gibi araçlar sebebiyet verir bozuk yolda cabası.
    büyük araç kullananın mantığını anlayabilmeniz için otobüs kullanmanız şart. neden ? anlatmak yetmez yaşamak lazım.

bu arada sadece ışıklarda değil duran araçların bile arkasında durmayın mutlaka yanlarda durun yan aynayı kullanır ama dikiz aynasını kullanmayı unuturlar genelde.
    mehmetenis ve smiles bunu beğendiler.

Motosikleti
    hero pleasure
    Alıntı obarey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Acilen bi kırmızı ışıkta geçmen gerekiyor senin.
    Böyle tafiğin bol olduğu yerde...
    Hiç bakma sağa sola, geçesin geliyor ya o an gazla
    Sana ya da başkalarına saçma gelse de acemi olduğum için en salak şeylerin kafama takılması normal. Ve bunu ayırt edecek olgunluğa erişmiş kişilerden hiç birisi senin gibi "geç" diye tavsiyede bulunmadı. Bu tavsiyeyi veren ilk kişisin tebrikler ;) zekandan ve gereksiz boş muhabbetinden dolayı kutlarım. Şimdi konunun gereksiz yere uzamasını istemediğimden aradan çıkmanı rica ederim. Sorularım saçma!da olsa, gayet mantıklı açıklamalar sunan kişilerin yorumlarının arada kaynamasını istemem.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:02 ----------

Alıntı bektanist adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dün akmerkez önünde kırmızı ışıklarda 150 cc lik çinlisiyle bir motoskilet li yanıma yaklaştı ikimzde ışıklarda bekliyoruz.
    çocuğa şöyle ufaktan bir baktım kask var ama depoya bağlamış. ( bence olmazsa olmazı kask )bir taraftanda helal olsun hiç değilse ışıkları dikkate alıyor diyorum içimden.
    ışık yeşile yanmadan çocuk aragazı veriyor. her halde bana kapışalımmı diyordu :D hiç oralı olmadım. yeşil yanmasıyla çocuk tekere kalktı önce tek teker sonra yan kapak üstüne düştü.

kenara çektim allahtan arkadaki araçlar daha kalkmamıştı. herkes indi çocuğun kafası kanıyor. yanına gittim herkes çocuğun etrafında bişeyin varmı dedim yok abi dedi.
    büyük araçların araba kamyon otobüs gibi araçlar sebebiyet verir bozuk yolda cabası.
    büyük araç kullananın mantığını anlayabilmeniz için otobüs kullanmanız şart. neden ? anlatmak yetmez yaşamak lazım.

bu arada sadece ışıklarda değil duran araçların bile arkasında durmayın mutlaka yanlarda durun yan aynayı kullanır ama dikiz aynasını kullanmayı unuturlar genelde.
    Teşekkürler

natila - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf150 + HD sporster xl 1200 custom cb
    ablacım sen kırmızı ışıkta dur,boşa alma elin debriyajda 1.viteste heran kaçmaya hazır şekilde bekle yeşil ışığını...
    ceydamer bunu beğendi.

mehmetenis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X-2014

Arkadaşlar,kırmızı ışıkta her motorlu araç gibi durmamız gereklidir.
    Ama durmakta öyle şeridin ortasında değil.mümkünse şerit çizgilerine yakın durmamız gerekir.
    Ama bu duruşunda farklılıkları var mesela şehir içinde avcılarda,şişli de veya Şirinevlerde ışıklarda bizden başka araç yoksa veya yanımızda araç varsa şeridin ortasına yakın durmak yanımıza araç girmesini önler hem bizi sıkıştırmazlar hemde ışık yeşile döndüğünde rahat kalkış yapabliliriz.
    Eğerki trafik sıkışmış kırmızı ışıklarda bir çok araç bekliyorsa mümkünse en önlerine geçmeye çalışın çünkü o sıkışıklıkta kırmızı ışık yeşile döndüğünde Araçlar sizleri sıkıştırabilir.

Bu duruşun bir farklı versiyonuda şehir dışında eğer ki kırmızı ışığa denk gelmişsek ve yanımızda sağımızda solunuzda kimsecikler yoksa muhakkak şeridin üzerinde veya şeride en yakın konumda durmak lazım.

Çünkü arkadan gelen araçlar hızlı olacağı için ve orada ki kırmızı ışıkta durmayı planlamadığı için sizi son anda farkedecektir.böyle talihsiz durumlara düşmemek için kırmızı ışıklarda her nekadar kurallara uyuyorsak da kendi canımzıda korumak en önemli görevlerimiz.

Bayan arkadaşımızın sorduğu soru da ise genelde kuryeci arkadaşlar kırmızı yansa bile trafiğin durumuna bakıp yol boşsa devam ederler.bu yanlış bir harekettir ama...Biz herzaman trafik kurallarına uyulmasını tavsiye ediyoruz.

Trafikte ilk önce siz örnek olun onların değiştiklerini göreceksiniz.
    ceydamer bunu beğendi.

Motosikleti
    hero pleasure
    Alıntı natila adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ablacım sen kırmızı ışıkta dur,boşa alma elin debriyajda 1.viteste heran kaçmaya hazır şekilde bekle yeşil ışığını...
    Vay be! Bende yayıla yayıla duruyordum ışıklarda, dinlenme moduna geçiyordum. Meğer her an kediden kaçan fare gibi tetikte olmak lazım imiş ha!

Bilgiler için herkese teşekkürler. Arada bana böyle tüyolar vermeye devam ediniz lütfen. Hemen hemen herkesten öğrenecek bir şeyler çıkıyor her defasında.
    mehmetenis ve bektanist bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı ceydamer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Vay be! Bende yayıla yayıla duruyordum ışıklarda, dinlenme moduna geçiyordum. Meğer her an kediden kaçan fare gibi tetikte olmak lazım imiş ha!

Bilgiler için herkese teşekkürler. Arada bana böyle tüyolar vermeye devam ediniz lütfen. Hemen hemen herkesten öğrenecek bir şeyler çıkıyor her defasında.
    scooter değilmi seninki debriyajda neymiş
    körlerin arasında tek gözlü adam kendini kral sanır

Motosikleti
    hero pleasure
    scooter değilmi seninki debriyajda neymiş
    Öyle deme lazım olacak. Elbette debriyajlı kullanacağım ve bu uzun sürmeyecek çünkü cross istiyorum.

Motosikleti
    Öyle deme lazım olacak. Elbette debriyajlı kullanacağım ve bu uzun sürmeyecek çünkü cross istiyorum.
    boydan sıkıntın yoksa kullanabilirsin tabi naked daha güzel ama
    körlerin arasında tek gözlü adam kendini kral sanır

Motosikleti
    hero pleasure
    boydan sıkıntın yoksa kullanabilirsin tabi naked daha güzel ama
    Alçaltılmış bir cross'a uygun motor düşünüyorum. hangisi olduğunu bilmiyorum ama düşünüyorum hani ybr ile bile cross yapılabildiğine göre oluru vardır. Hatta Cem, zorlanırsa, honda today ile de cross yapılabileceğini iddia etmekte :D

Motosikleti
    MT-25
    Alıntı AsyMeTRiQue adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @oluroyle nin başımıza açtığı işler bunlar :p
    ben naptım
    AsyMeTRiQue bunu beğendi.
    Kadim odur ki evvelini bilir kimse olmaya

Bune - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Fazer 8
    Ulan kırmızı da geçen bi ben varmışım lanet olsun bana kendimden utandım

Bende böyle bir konu açmayı düşünüyordum aslında tek yönlü sadece yayaların geçişi için ışık konulmuş yollarda eğer ortada yaya vs. yoksa yavaş yavaş götüm götüm gidiyorum valla yalan söyleyecek halim yok. Ama geçmeyin arkadaşlar ben yanlış yapıyorum doğrusu beklemektir diyeyim genç nesillere örnek olmayayım.
    ceydamer, MotorKafa, Mengu16 ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Işığın bulunduğu konum, o anki trafik ve gece/gündüz durumuna göre ayarlıyorum.
    Eğer durmanın/beklemenin benim için risk teşkil ettiğini düşünürsem, geçer giderim. Aksi durumda kurala uyarım.

Örnek risk: Gece 2de döner kavşakta yan yan gitmeye çalışan kim/ne olduğu belli olmayan birey(ler) varsa durmam.

Eklemeyi unutmuşum. Durduğum zamanda karpuz gibi durmam. arkadan gelen biri beni biçmesin diye duran araç varsa onu kalkan olarak kullanacak şekilde, eğer araç yoksa yolu (ön ve arka) analiz edip en güvenilir olduğunu düşündüğüm noktada beklerim.
    ceydamer bunu beğendi.

Motosikleti
    Piaggio Beverly 250
    Her şeyden önce kırmızı ışıkta durmamak, duranlara karşı saygısızlıktır. "Siz salaklar bekleyin, ben şööle bir uzayayım, çünkü beni durduracak bir muhakeme yeteneğim yok" demek oluyor bence. Ambulans arkasına takılmanın, vezne kuyruğunda araya kaynak yapmanın, bedava dağıtılan bir şey görünce milleti ezmenin, kaçak elektrik kullanmanın, kıvrak zeka sayıldığı bir memleketteyiz. Kendinizi yanlış bir şey yapmadığınıza ikna ettiğiniz an, eşiği atlamışsınız demektir.
    Kazaların tamamında, kazayı yapan kişi olacakları öngörememiştir. Olay olduktan sonra hep aynı şeyleri duyarız, söyleriz. "görmedim, farketmedim, nasıl oldu anlamadım".
    Ankara'da artık kırmızı ışıkta durmak "tercihe bağlı". İsteyen duruyor isteyen durmuyor. Her ışıkta abartmıyorum en az 7-8 araba kırmızı yandıktan sonra geçiyor. Eskiden belli semtlerde araba kullanmaya çekinirdik, sırf orada yaşayanların eğitim ve kültür düzeyleri araç kullanım şekillerini etkilediği için. Artık en nezih semtte lüks arabasıyla, arabada çocukları olduğu halde kırmızı ışık yandıktan sonra bir şey yokmuş gibi geçen bir hanımefendi görebilirsiniz. İşin ilginç yanı kimse bunları garipsemiyor. Tampon tampona gelinmediği sürece tepki gösteren de yok. Demekki artık normal olan bu!
    ceydamer bunu beğendi.

HAZZILHAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Boulevard M109R B.O.S.S.
    Genelde dikkatimi çekiyor. Kırmızı ışık yanmasına rağmen, eğer yol musait ise, motosikletli beklemeden geçiyor. Kanunen motosikletlilere kırmızı ışık dokunulmazlığı mı var? Bende geçeyim mi kalayım mı şaşırdım doğrusu

Ben yine her zamanki gibi tüm tartışma ve yanlış anlaşılmaların dışında bir konuya değinmek istiyorum.

Hatırladığım kadarıyla daha önce açmış olduğunuz bir konuda çok yüksek süratte bile olmadığınız bir zamanda frenleme etkisiyle düşmüştünüz. Yanlış hatırladıysam lütfen uyarın. Bundan yola çıkarak bir durumdan bahsetmek istiyorum:

Bazen yol boştur biraz hızını artırırsın sonra ileride yanan yeşil ışık görünür, " yakın zamanda kırmızı yanabilir" diye düşünerek hızını düşürürsün. Ancak hiç beklemediğin ve uygun sürate inemediğin bir anda kırmızı yanar ve panik frenle asfaltla yakınlaşma ihtimaline karşı gazı iyice açıp tehlikeli bir geçiş yapmayı mukayese edersin. Sonucunda ise refleks olarak gazı açmayı tercih edersin. Arabalar gibi freni kökleyerek durmaya çalışırsak düşeceğimizden dolayı gazı açmak makul geliyor ister istemez. Ancak kendimizi daha ciddi tehlikelerle burun buruna getirmiş oluyoruz farkında olmadan. Bunu sık sık yaşadığım oluyor ki %100 hatalı olduğum durum yasal hız limitine uymamaktır. Bir laf vardır klasikleşmiş "Durabileceğin süratte git" diye. İşte temel kural budur.

Zaman zaman da limitin 50 olduğu bir yolda ışıklara yaklaşırken hızını 40'a, 30'a düşürmüşsündür her an kırmızı yanabilir diye ancak o da nesi ? Arkadan "Aman kırmızı yanmadan geçivereyim" diye kopup yaldır yaldır gelen bir deli gobel belirir. İşte bu durumda da gazı açarak o ışık kırmızıya dönse bile geçmeyi tercih edebilirsin.

Bu 2 durum da %100 hatalı olduğumuz durumlardır. Ama eğri oturup doğru konuşalım. Bu durumlarla hepimiz karşılaştık ve yanlış olduğunu bilsek dahi ihlal ettik. Tavsiye ediyor muyuz ? KESİNLİKLE HAYIR! Zaman zaman mecbur kalıyor muyuz ? Evet.

Hiçbir zaman motosiklet kullandığımız süreçte %100 yola dikkatimizi veremeyiz ki mümkün de değil. İnsanın beyninin bir şeye odaklanma süresi azami olarak 45 dk.'dır.

O sebeple, bu kırmızıda geçen arkadaşlar belki yukarıda bahsettiğim 2 durumdan birine maruz kalmışlardır. Ancak keyfi olarak geçiyorlarsa bu onların kendi hayatıyla oynamasıdır. Böyle bir davranış ister motosiklet olsun, ister traktör olsun her araç için suçtur.
    ceydamer bunu beğendi.
    Road never ends but life does. Ride to live, live to ride.

Motosikleti
    hero pleasure
    Alıntı HAZZILHAR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben yine her zamanki gibi tüm tartışma ve yanlış anlaşılmaların dışında bir konuya değinmek istiyorum.

Hatırladığım kadarıyla daha önce açmış olduğunuz bir konuda çok yüksek süratte bile olmadığınız bir zamanda frenleme etkisiyle düşmüştünüz. Yanlış hatırladıysam lütfen uyarın. Bundan yola çıkarak bir durumdan bahsetmek istiyorum:

Bazen yol boştur biraz hızını artırırsın sonra ileride yanan yeşil ışık görünür, " yakın zamanda kırmızı yanabilir" diye düşünerek hızını düşürürsün. Ancak hiç beklemediğin ve uygun sürate inemediğin bir anda kırmızı yanar ve panik frenle asfaltla yakınlaşma ihtimaline karşı gazı iyice açıp tehlikeli bir geçiş yapmayı mukayese edersin. Sonucunda ise refleks olarak gazı açmayı tercih edersin. Arabalar gibi freni kökleyerek durmaya çalışırsak düşeceğimizden dolayı gazı açmak makul geliyor ister istemez. Ancak kendimizi daha ciddi tehlikelerle burun buruna getirmiş oluyoruz farkında olmadan. Bunu sık sık yaşadığım oluyor ki %100 hatalı olduğum durum yasal hız limitine uymamaktır. Bir laf vardır klasikleşmiş "Durabileceğin süratte git" diye. İşte temel kural budur.

Zaman zaman da limitin 50 olduğu bir yolda ışıklara yaklaşırken hızını 40'a, 30'a düşürmüşsündür her an kırmızı yanabilir diye ancak o da nesi ? Arkadan "Aman kırmızı yanmadan geçivereyim" diye kopup yaldır yaldır gelen bir deli gobel belirir. İşte bu durumda da gazı açarak o ışık kırmızıya dönse bile geçmeyi tercih edebilirsin.

Bu 2 durum da %100 hatalı olduğumuz durumlardır. Ama eğri oturup doğru konuşalım. Bu durumlarla hepimiz karşılaştık ve yanlış olduğunu bilsek dahi ihlal ettik. Tavsiye ediyor muyuz ? KESİNLİKLE HAYIR! Zaman zaman mecbur kalıyor muyuz ? Evet.

Hiçbir zaman motosiklet kullandığımız süreçte %100 yola dikkatimizi veremeyiz ki mümkün de değil. İnsanın beyninin bir şeye odaklanma süresi azami olarak 45 dk.'dır.

O sebeple, bu kırmızıda geçen arkadaşlar belki yukarıda bahsettiğim 2 durumdan birine maruz kalmışlardır. Ancak keyfi olarak geçiyorlarsa bu onların kendi hayatıyla oynamasıdır. Böyle bir davranış ister motosiklet olsun, ister traktör olsun her araç için suçtur.
    Doğru konuya değindiniz. Frene abandığımda düşme ihtimalimin çok olduğunu ve henüz kendimi fren konusunda iyi eğitemediğimi bildiğimden ışıklarda + bir tereddüt yaşıyorum. 10 mt geriden yeşili görüyorum diyelim; "Yavaşlasam mı? evet yavaşlayayım, kırmızı yanarsa dururum, arkaya bakıyorum, arkamda kimse yok, yavaşlıyorum. Arkamda birisi varsa uygun konuma gelip, sollamasını sağlıyorum. Arkamda birisi var ama uygun konuma gelemiyorsam, yer yoksa sizin dediğiniz gibi, bismillah çekerek giriyorum kavşağa, ben biraz tedirgin olup kavşakta hızlı mı gidersem daha iyi olur yavaşmı bilemiyorum, ama her seferinde, frenlerime güvenemediğimden, yanlışı seçip (30 km) yavaş şekilde sağıma soluma bakıp daad daad ötürüp, "ben buradayım öldürmeyin beni" diyerek ilerliyorum. Bu yavaş olayını tekrar etmeme konusunda karar aldım :/

Motosikleti
    Forza 250
    Bir ekleme de ben yapayım. Diyelimki kırmızı ışıkta en önde ve iki aracın arasında durduk. Sarı yandı, geçiyormuyuz ? Hayır, peki yeşil yandı geçiyor muyuz ? Yine hayır . Yeşil yandıktan 1-2 saniye sonra geçiyoruz. Neden mi ? Çünkü diğer yönde kırmızı da gazlamış geçmek isteyen hödükler bizi çiğneyebilir. Biz araçlarımız hafif olduğu için daha çabuk ivmelenip daha çok yol katedebiliyoruz çünkü.
    ceydamer ve aquarist4 bunu beğendiler.

Motosikleti
    hero pleasure
    Alıntı MimTolga adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir ekleme de ben yapayım. Diyelimki kırmızı ışıkta en önde ve iki aracın arasında durduk. Sarı yandı, geçiyormuyuz ? Hayır, peki yeşil yandı geçiyor muyuz ? Yine hayır . Yeşil yandıktan 1-2 saniye sonra geçiyoruz. Neden mi ? Çünkü diğer yönde kırmızı da gazlamış geçmek isteyen hödükler bizi çiğneyebilir. Biz araçlarımız hafif olduğu için daha çabuk ivmelenip daha çok yol katedebiliyoruz çünkü.
    Süper

Motosikleti
    Xciting25Ori - SYM WOLF - Xmax400 - NC750D integra
    Itiraf ediyorum, Güneş tepedeyken, kask, mont, eldiven vs ter içinde kaldıysam, bildiğim yerde ufaktan biraz bekleyip, yolun bomboş olması durumunda bir an önce gazlayıp ferahlamaya çalışıyorum.
    ceydamer bunu beğendi.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)