Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

BU YAZ SEZONUNDA MOTORCULAR ÖLMESİN VE KAZALARIN YAŞANMAMASI İÇİN BİRŞEY DÜŞÜNDÜM?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    cbr 250r
    SELAM ARKADAŞLAR BEN Bİ VİDEO İZLEDİM KAZALAR HAKKINDA , GÜNDE 40 MOTOR KULLANAN İNSAN YARALANIYOR VEYA ÖLÜYORMUŞ DÜNYADA BEN BİRŞEY DÜŞÜNDÜM BAKIN İNSANLARI KOLAY ŞEKİLDE KABULLENDIRMEK EN AZINDAN ÜLKEMİZDE KESİNLEKLE DUYGU SÖMÜRÜSÜYLE OLUYOR VE BENİM AKLIMA BİRŞEY GELDİ Bİ BROŞÜR BASTIRSAK MESELA KAZALARLA İLGİLİ AMA BÖLE HER KESİMİN ANLAYACAĞI TÜRDEN BÖLE VİCDAN YAPACAKLARI BİR BRÖŞÜR KENDİ AİLELERİNİ DÜŞÜNECEKLERİ BİR BROŞÜR ? MESELA HER ARABANIN CAMINA KOYSAK BIRER ADET ? BEN BURSADA ÇOĞU MAHALLEYE DAĞITIRIM YANI MADDİ KISMI TABİ PAHALIMI BİLMİYORUM AMA DENESEK ? GÖNÜLLÜ OLACAK ARKADAŞLAR MUHAKKAK VARDIR İÇİMİZDE ? YARDIMCI OLACAK ? NE DERSİNİZ BU YAZ SEZONUNDADA BİR ÇOK CAN KAYBETMEYELİM GÜZEL SÜRÜŞLERİMİZ ANILARIMIZ OLSA BU YAZ KIMSE ÖLMESE ? HABERLERDE MOTOR GENE CAN ALDI FALAN GÖRMESEK ? MANTIKLI İNSANLARI YARDIMA ÇAĞIRIYORUM NE DERSİNİZ YAPILABILINIRMI BU İŞ YARARLI OLURMU Kİ BENCE OLURR. ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    whitedeamon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MTT Y2K
    Ne güzel düşünmüşsün.Ama açıkçası bu düşünce biraz ütopya.Neden diye soracaksın aynı broşürü aynı kişiye hergğn veremeyeceksen bu fikrin anlamı kalmıyor.Kaza dediğimiz olay anlık birşey.Daha önce başına geldi mi bilmiyorum ama o an çok şey düşünüp aynı anda hiçbirşey düşünmüyorsun.Saniyeler içinde gerkleşen bir olay.Diğer yandan kimsenin hakkını yemeyelim bizim tayfadada var yaramazlık yapan.Trafikte başkalarının canını riske atan.Yani o broşürü bastır ama araba camından önce motorlara sıkıştır.Neredeyse kimse bile isteye bir motorlunun canını tehlikeye atmaz hatta bu sadece motorlu değil kimsenin canını tehlikeye atmaz yoldan geçen hayvanlar bile buna dahil.Kimisi manyaktır o ayrı.Yani bu broşürü arabalara dağıtmanın faydası pek olmaz.Adam broşürü ön cama asıp yoluna devam etmeyecekse eğer.
    Ekrem_06 ve mehmetemrep bunu beğendiler.

efemontana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2018 Mondial Extreme Maxx 200
    İyi niyetli olmanız çok güzel ama öyle cama falan broşür bırakmayın valla dayak yersiniz arabacıdan

Motosikleti
    cbr 250r
    Alıntı whitedeamon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ne güzel düşünmüşsün.Ama açıkçası bu düşünce biraz ütopya.Neden diye soracaksın aynı broşürü aynı kişiye hergğn veremeyeceksen bu fikrin anlamı kalmıyor.Kaza dediğimiz olay anlık birşey.Daha önce başına geldi mi bilmiyorum ama o an çok şey düşünüp aynı anda hiçbirşey düşünmüyorsun.Saniyeler içinde gerkleşen bir olay.Diğer yandan kimsenin hakkını yemeyelim bizim tayfadada var yaramazlık yapan.Trafikte başkalarının canını riske atan.Yani o broşürü bastır ama araba camından önce motorlara sıkıştır.Neredeyse kimse bile isteye bir motorlunun canını tehlikeye atmaz hatta bu sadece motorlu değil kimsenin canını tehlikeye atmaz yoldan geçen hayvanlar bile buna dahil.Kimisi manyaktır o ayrı.Yani bu broşürü arabalara dağıtmanın faydası pek olmaz.Adam broşürü ön cama asıp yoluna devam etmeyecekse eğer.

BEN DİKKATLİ OLMALARI KONUSUNDA DEDİM . KAZA BİR ANLIK BİRSEY YANI KADERİN ÖNÜNE GEÇEMEYİZ . FAKAT BELKİ DAHA DİKKATLİ OLUNABİLİNİR DİYE .

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    Cama kagit birakarak kimseden dayak yemeyiz , eiz samimi bir sekilde sosyal bir proje diye belirtirseniz insanlar 1 saniye bile baksa algi olusur

Arabacilar kadar biz motorculari da bilgilendirmen gerekiyor sene 2018 hala kask taktiramiyoruz....

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    "motosikletleri farkedin" sticker'ı emir kipindeki sloganı ve trafik işaretini çağrıştıran donuk görseli ile bu algıyı oluşturamıyor.
    yapıştıranlar için daha çok "ben de motorcuyum" ya da "motorculara sempatim var" gibi anlamsız bir ifadeyi besledi.

tek yaprak broşürde, çarpıcı bir görselle beraber net ve duygusal bir mesaj verilebilir.
    iyi fikir, destekliyorum.

cansakın bunu beğendi.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    İyiniyetiniz ve duyarlılığınız için sizi tebrik ederim. Whitedeamon da çok güzel özetlemiş aslında biraz da sıkıntı bizlerde. Ülkemizde motosiklet konusunda bir üst "level"a geçmek sadece cc büyütmek olarak algılanıyor. Beceri ve yeteneğin de profesyonel anlamda geliştirilmesi hatta bir spor gibi düşünüp antreman yapılması taraftarıyım. Önemli olan kaza tehlikesini kaza yapmadan atlatabilmek. Yoksa kaza yaptıktan sonra ekipman da bir yere kadar koruyor. Gs 1200 kullanan bir Genel Müdürüm var, adam alınabilecek her eğitimi almış ve halen her sene tekrarlıyor ve yetinmiyor hala boş parkurda antreman yapıyor. Şimdi bu adam 30 senelik motorcu, sayısız km yapmışken o doğrusunu bilmiyor da 5-10.000 km tecrübesi olan eğitimsiz, ekipmansız bir kardeşimiz mi daha iyi biliyor? Aslında motosiklete binen birçok kişi kendini Rossi, araba kullanan birçok kişi de kendini Schumacher sanmasa herşey daha güzel olacak.

Kızıl pars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bisiklet
    Joy Türk'te ara ara radyo spotu yayınlanıyor.
    Motor ile ilgili hem motorculara hem de diğer sürücülere kısa öneriler, bilgiler veriyor.
    Benzer uygulama TV'de, internet sitelerinde de yayınlanabilir.

Özetle bir tür kamu spotu haline gelebilir, ancaaaaak

Bizim motorcu kardeşerimiz kasksız ekipmansız, motorları bakımsız, Allah'a emanet gezerse,
    yolda saçma sapan hareketler yapıp, elleri kornada gezerse,
    bu tür çabalar biraz nafile olur.
    Hamdım, piştim, hala hamım.

BigLion - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio xevo 250 ve Yamaha Tracer 700
    Düşünce çok güzel fakat şerit değiştirirken sinyal vermekten aciz toplumu da broşürlerle düzeltebileceğimizi zannetmiyorum. İş dönüp dolaşıp temel eğitime bağlanıyor.

Birkan07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yzf R-125 / Honda Today 50 / Ninja 250r / Xmax 250
    Keşke televizyonda kamu spotu olarak kısa bi film yayınlansa.

Beni etkileyen bi görsel paylaşayım sizinle.

KTMADDICTED - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 990 SMT & WR250R
    reyiz e soyleyin yuzde 50 daha vergi koysun millet motora binemesin.kazalar da olmasin.benzin de 6 oldu zaten brosure egitime gerek kalmayacak yakinda merak etmeyin

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Alıntı Birkan07 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

https://i.hizliresim.com/y0W8M0.jpg
    Ya hacı benzer yaşlarda kızım var beni benden aldın şimdi.

Benim motorcu dostlarımdan şikayetim var. Bazen sürerken önümde-arkamda başka motorculara bakıp "aha şimdi patladı" veya "oolum ne işin var orada" diyorum içimden.

1) Çakarlı ledler bir zaruriyet. Bir konfor ekipmanı değil bir güvenlik ekipmanı. Arkamda 2 motorcu olsun. Biri 50 metre öbürü 200 metre. H4 halojen ampullü 50 metre arkamdaki motoru neredeyse farkedemezken 200 metre ötedeki çakarlı ledli adamı daha net fark ediyorum. Tabi yükseklik ayarını iyi yapmak lazım. Biraz yere bakabilir. Hem başkalarının gözünü almaz hem sizi farkettirir. Fosforlu yeşil-turuncu yelek de aynı şekilde. Ben iş elbiseleri satan yerden önü fermuarlı biraz kalitelisini 30 TL ye alıyorum. Kirlendikçe makineye atıp kalorifer üzerinde kurutuyorum. Hemen hergün ve hava şartında kullanıp 1 yıl sonra falan atıyorum. 30 lira. Montun üzerine giyiyorum. Montu çıkartırken zaten o da beraberinde çıkıyor. Yani her seferinde yeleği ayrıca giymiyorum. Bazı motor aksesuarcılarında 80-100 liraya satılanı var. Hangisini isterseniz ondan alın. Kimileri "belediye işçisi gibi olmuşsun, sokakları iyi süpür" dese de görünürlüğü birkaç yüz kat artırıyor. Bu madde için son söz; beyaz led far al, fosforlu yelek al. Valla abartmış olacam ama neredeyse bir kask kadar gerekli güvenlik ekipmanları bunlar.

2) Emniyet şeridinde gidiyorum. Normal şeritler durmuş. Hızım 50-60 Arkamdan 80-100 bir motorcu beni geçiyor. Olum nereye? Birisi zınk diye önüne kırsa ne yapacan? Bi taraf bariyer öbür taraf duran arabalar. Az akıllı olun. Altında ne olursa olsun emniyet şeridinde duran trafiğin yanından 60 dan fazla hızla geçince tarama-öngörme-tepki bitiyor. Zaten inanılmaz fark atıyorsun arabacılara daha ne. Yapmayın hocam!! Evet ZX10-R da olsa "Duran" trafiğin yanından emniyet şeridinde gidiyorsan 80-100 gibi hızlar çok fazla. Yapma birader...

3) TEM de gitmeye devam ediyorum trafik yoğun akıcı. Emniyetten devam. Kavacık sapağı (misal) var, adam halen daha emniyetten gitmeye devam ediyor. Motorcu düz gidecek. Sapağa giren bir arabacı kendisini sıkıştırıyor, motorcu basıyor kalayı. Olum ne işin var sapaktan önce halen daha emniyet şeridinde. Yine en sağdan giden bir motorcu GOP katılımı var. Katılan arabacıların tek hedefi bir an önce sola çıkıp tıkanacağı Tekstilkent'e kadar son bir gazlamak. Motorcu yine en sağda. Katılımdan girenler az kaldı motorcuya girecek. Motorcu el-kol yapıyor. Ben de motorcuya el-kol yapıyorum. NE işin var orada!!! Arabanın sağında aynı hızla gidiyor. Ne işin var olm orada Cumhurbaşkanı koruması gibi. Ya hızlan önüne geç, ya yavaşla. Aynadan herifin yüzünü görmüyorsan o da seni görmüyor. Gördüğü halde üstüne kırma potansiyeli olan adam, görmediği zaman ohoo o çoktan seni biçti bile. Konumlanmalara dikkat. "Ben sağdan hız sınırına uyarak gidiyordum. Adam sağımdan teğet geçti" İyi yaptı, ben olsam üstünden geçerdim. Trafiğe uygun, sürekli en iyi konumu bularak gitmen lazım.

Yani yukarıda yazdıklarımı kimse dikkate almıyor, bilmiyor, önemsemiyor. Araba kullanmayı bilmeden, araba sürmeden doğrudan motora binerek trafiğe çıkmak bence sakıncalı. Hani önce A1 sonra A2 (tam emin değilim ben biraz yaşlıyım) alınıyor ya artık. Bence önce arabayla 1 sene yollarda olmayana motor ehliyeti verilmemeli. Çünkü nasıl bir durumda olduğunu bilmiyor motorcular.

Ve tabi ki imza,
    twisten ve Kızıl pars bunu beğendiler.
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Alıntı Birkan07 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

https://i.hizliresim.com/y0W8M0.jpg
    Bu çok ağır..
    100 tlye 1300 km yol giden Volta vs5im

Metela - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 2019
    ilk olarak siz daha acı bir haber vereyim, her gün dünyada motordan 40 insan ölse ya da yaralansaydı motor dünyanın en güvenli aracı olurdu, sadece amerika'da ortalama her sene 5000 kişi motorsiklet kazasından ölüyor ve her yıl 90.000 kişi de yaralanıyor, yani günde 250 den fazla kişi sadece amerika'da ya yaralanıyor ya da ölyor, bunu diğer ülkelerle toplarsak sayı tahmin edemeyeceğiniz bir boyuttadır, mesela uzak doğuda motor kullanım oranı çok yüksektir ki kazalar da oranda.

konuya gelecek olursam iyi niyetinizi takdir ediyorum ve kişisel olarak da bunu yapmak gerektiğine inanıyorum ancak bu broşür dağıtmakla maalesef olacak bir iş değildir, bu eğitimle alakalıdır ve çocuklukta başlar, bu işlerin değişmesini isteyen her ülkede eğitim olması şart keşke dediğiniz gibi iş broşürle hallolsa

Kızıl pars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bisiklet
    Kaçımız iyi niyetle düzgün motor sürüyor
    Kaçımız fiziksel kapasite, beceri, tecrübe, yol durumuna uygun sürüyor
    Kaçımız ortalama olarak yeterli ekipmanla sürüyor vs bakarsak sorunlu bir camia olduğumuz ortaya çıkar.

Bence önce kendimizi düzeltmemiz lazım.

Yukarıda Öz_Musti yazmış zaten de,
    Trafik tecrübesi yok ise motor daha bir tehlikeli.

Örnek :
    Otobandan sapak var, araba en sağda ve o sapağa girecek.
    Araba kullananların büyük çoğunluğu bu durumda sinyal vermez, çünkü kendine göre şerit değiştirmemektedir.
    Hatta ayrılma şeridi iki şerit ise, en sağdaki iki şerittekiler sinyal vermeyebilir,
    Araba kullansan belki sen de vermezsin.

Ama sen düz gideceksen ve adamın sağında isen yanlış yerdesin demektir.
    Hamdım, piştim, hala hamım.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)