Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

2016 Motosiklet Ehliyet Yasası (Akıllarda soru kalmasın)

Motovento
    REKLAM ALANI
    selim995 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2005 Honda CBR 600RR
    [SIZE=4]Merhaba arkadaşlar İnternette çok yanlış bilgi mevcut ehliyet ile ilgili Karayolları Trafik Yönetmeliğinin resmi gazete yayınlanmış olduğu belgede yazmaktadır herşey ;

Karayolları Trafik Yönetmeliği (01.01.2016 tarihinden itibaren yürürlüktedir.)

Sürücü Belgelerinin Sınıfları

Madde 75- (Değişiklik:RG-17/4/2015-29329) (1/1/2016 tarihinden itibaren yürürlüğe girecektir.) Sürücü belgesi sınıfları ile belge sahiplerine sürme yetkisi verilen motorlu araçlar ve özellikleri aşağıda gösterilmiştir:

a) M sınıfı sürücü belgesi iki, üç ve dört tekerlekli motorlu bisikletleri (moped) kullanacaklara verilir.

b) A1 sınıfı sürücü belgesi silindir hacmi 125 santimetreküpü, gücü 11 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,1’i geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.

c) A2 sınıfı sürücü belgesi gücü 35 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.

ç) A sınıfı sürücü belgesi sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.

Sürücü Adaylarında Aranacak Şartlar

Madde 76- (Değişiklik:RG-17/4/2015-29329) Sürücü belgesi alacakların; (1/1/2016 tarihinden itibaren yürürlüğe girecektir.)
    a) Yaş bakımından;

1) M, A1 ve B1 sınıfı sürücü belgesi alacakların 16,
    2) A2, B, BE, C1, C1E, F ve G sınıfı sürücü belgesi alacakların 18,
    3) A sınıfı sürücü belgesi alacakların 20 (gücü 15 kilovatı aşan üç tekerlekli motosikletler için 21),

b) Deneyim bakımından;

1) A sınıfı sürücü belgesi alacakların en az iki yıllık A2 sınıfı,
    2) C1, C, D1 ve D sınıfı sürücü belgesi alacakların en az B sınıfı,

A sınıfı sürücü belgesi alacak 24 yaşını doldurmuş adaylarda birinci fıkranın (b) bendinin birinci alt bendinde öngörülen deneyim şartı aranmaz.(1/1/2016 tarihinden itibaren yürürlüğe girecektir.)

Anlamayanlar için özet geçeyim ;

M sınıfı belgesi iki, üç ve dört tekerlekli motorlu bisikletleri (moped) kullanacaklara verilecek

A1 sınıfı belgesi 125CC, Ruhsattaki gücü 11 KW'yi geçmeyen sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 Kw geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilecek. Yani 16 yaşına girmiş A1 ehliyet almış birisi CBR 125 10Kw (11Kw'yi geçmiyor) alarak kullanabilecek fakat 125CC üstünü kullanamayacak.

A2 sınıfı belgesi gücü ruhsatta 35 KW'yi geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 Kw geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilecek. Örneğin yaşı 18 olmuş ve A2 ehliyetini almış birisi 250CC bir motor alıp kullanabilecek fakat 600CC veya Ruhsattaki gücü 35 KW'yi geçen bir motoru kullanamayacak

A sınıfı belgesi sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 Kw geçen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilecek. Yani tüm motosikletleri kullanabilecek. A ehliyeti almak için yaşınızın en az 20 ve en az 2 yıllık A2 ehliyetinizin olması gerekiyor veya yaşınız 24 ise direkt olarak A alabiliyorsunuz A2 ehliyete gerek duyulmuyor 24'den küçük iseniz A için A2 2 yıllık olması gerekiyor.

Özetlemek gerekirse 125CC motorlar 16 yaşında alınan A1 ehliyeti, 250 CC motorlar 18 yaşında alınan A2 ehliyeti, +600 CC yani tüm motorlar için 20 yaşında ve 2 yıllık A2 si olan veya A2 si olmayıp yaşı 24'den büyük olanlar için olacaktır.

Kaynak : http://www.tsb.org.tr/default.aspx?pageID=654&yid=806
    52Ensar52KK, planet58 ve m.unal bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Yamaha Yzf R6
    yani şimdi benim 600 cc motorum var a2 ehliyetim var kullanamıcakmıyım ben bunu

Merhaba ben şu an a2 ehliyet almak istiyorum. İlerde bu benim için bir sorun olurmu. Motosiiklet sürmem konusunda.

Motosikleti
    2005 Honda CBR 600RR
    Alıntı spxwOw adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eğer yaşınız 24 den küçük ve 20 den büyük ise ve A2 ehliyetiniz 2 yıllık ise A alıp kullanacaksınız yada yaşınız 24 ise Direkt A2 ihtiyaç olmadan A alıp kullabilirsiniz

Motosikleti
    Yamaha Yzf R6
    Yaşım 19 yani ehliyetimde 5 aylık

Motosikleti
    2005 Honda CBR 600RR
    Alıntı bizankal adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba ben şu an a2 ehliyet almak istiyorum. İlerde bu benim için bir sorun olurmu. Motosiiklet sürmem konusunda.
    Merhaba yaşınız 18 den büyük ise A2 alırsınız ve 250CC gibi motorları sürebilirsiniz. A2 ehliyetiniz en az 2 yıllık olunca bunu A yapabilirsiniz veya Yaşınız 24 ise direkt A alabilirsiniz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 04:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 04:06 ----------

Yaşım 19 yani ehliyetimde 5 aylık
    O zaman 600 cc motor kullanamazsınız yaşınızın en az 20 ve ehliyetin en az 2 yıllık A2 olması gerekiyor

4Vaqrant - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Ninja 300
    Yahu herkesin kafasindaki soru işareti şu aslinda, bazilari diyorki eskiden verilen haklar geri alinamaz.17 yaşında ve ehliyet yeni bile alinmış olsa onlara direk A ehliyeti verilcek diyor yani hepsini surebilcekler 20 24 yaş sınırı ve 600 cc sınırı olmayacak deniyor.Bazilarida hayir efendim yeni yürürlukte neyse ona gore eski A2 ehliyetini 17 yaşında aldiysa yeni sisteme göre artik A1 A2(yeni) veya A ne almasi gerekiyorsa onu alcak diyor. Ben şuan 18 yaşındayim. Ehliyetimi 17 yasinda aldim yani gecen sene 7. Ayda sanırım. Bu iş yürürluge girdiğinde 2016 yilinda 1.5 yillik a2 ehliyetim olmuş olcak ama 19 yasinda olmuş olcam ne olcak simdi bana yeni sistemdeki A2 mi verilcek yoksa zaten bu cocuk hali hazirda 600 cc isterse kullanabiliyodu verilen hak geri alinmaz diyip A mi vercekler? Ayrica bi duzeltme yapayim yeni sistemde A2 icin 35 kv denmis yani takriben 40 küsür beygire geliyor 250 cc kullanabilir demissinzi ama gayet baya motor var o bandda 500 cc 390 cc 300 cc, örneğin şuan kawasaki ninja 300 kullanıyorum bu sene 20 bin km devirip satip 600 cc biseyler bakincaktim ama benim durumum ne olcak 35 kv sinirina takilcam mi takilmiycam mi ona göre alicam bişeyler... Ayrica simdiden uyarayim bu sistem motor piyasasini kesinlikle etkileyecektir iyi planlayip ona göre makina almak yada satmak çok mantıklı bi is olacaktir kanımca

Motosikleti
    2005 Honda CBR 600RR
    Alıntı 4Vaqrant adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yahu herkesin kafasindaki soru işareti şu aslinda, bazilari diyorki eskiden verilen haklar geri alinamaz.17 yaşında ve ehliyet yeni bile alinmış olsa onlara direk A ehliyeti verilcek diyor yani hepsini surebilcekler 20 24 yaş sınırı ve 600 cc sınırı olmayacak deniyor.Bazilarida hayir efendim yeni yürürlukte neyse ona gore eski A2 ehliyetini 17 yaşında aldiysa yeni sisteme göre artik A1 A2(yeni) veya A ne almasi gerekiyorsa onu alcak diyor. Ben şuan 18 yaşındayim. Ehliyetimi 17 yasinda aldim yani gecen sene 7. Ayda sanırım. Bu iş yürürluge girdiğinde 2016 yilinda 1.5 yillik a2 ehliyetim olmuş olcak ama 19 yasinda olmuş olcam ne olcak simdi bana yeni sistemdeki A2 mi verilcek yoksa zaten bu cocuk hali hazirda 600 cc isterse kullanabiliyodu verilen hak geri alinmaz diyip A mi vercekler? Ayrica bi duzeltme yapayim yeni sistemde A2 icin 35 kv denmis yani takriben 40 küsür beygire geliyor 250 cc kullanabilir demissinzi ama gayet baya motor var o bandda 500 cc 390 cc 300 cc, örneğin şuan kawasaki ninja 300 kullanıyorum bu sene 20 bin km devirip satip 600 cc biseyler bakincaktim ama benim durumum ne olcak 35 kv sinirina takilcam mi takilmiycam mi ona göre alicam bişeyler... Ayrica simdiden uyarayim bu sistem motor piyasasini kesinlikle etkileyecektir iyi planlayip ona göre makina almak yada satmak çok mantıklı bi is olacaktir kanımca
    Öncelikle hepsi değişecek eskisi kalacak değil kaynak attığım linki okursan detaylıca böyle bir madde yok. 20 yaşına gelmediğin ve ehliyetin A2 2 yılı doldurmadığı için A alamayacaksın A2 ehliyetin devam edecek. Ehliyetin 2 yılı ay olarak doldurduğunda ve yaşın ay olarak 20 yi doldurdugunda gidip bunu A yapabilirsin ve her motoru kullanabilirsin. Sen 2016 da ninja 300 ünü A2 ile kullanabileceksin. Dediğin gibi 400 500 farklı bir ton motor var bu motorların kw oranlarına bakıp ehliyet sınıflarını ögrenmeleri lazım alacakların aksi taktirde biliyorsun ehliyetsizlik cezası oldukça fazla.

2 yıllık a2 ehliyetim var. 250 lik motor kullanıyorum. 600 ve üstü almak istesem anladığım kadarıyla yeniden ehliyet almam gerekecek..?

Motosikleti
    Pulsar200NS-MT25-Honda NC750X
    bunların yanında bence kanunda sıralanan maddelere göre ehliyet sınıfı satın alınacak motosiklet sınıfına uygun değilse o kişi o motosikletin devrini dahi alamamalı. bu benim görüşüm
    Malatya CBR bunu beğendi.

Şimdi motorum zaten 125 cc ybr'de ben bu yıl içinde A2 alıcam seneye bu ehliyet A1 yerine mi geçicek yoksa direk A mı olucak ?

Motosikleti
    Forza 250
    mevcut A2 ehliyetler A olacak bildiğim kadarıyla. Dolayısıyla kullanacaksın

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:50 ----------

Alıntı Mr.Yldrmdmr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şimdi motorum zaten 125 cc ybr'de ben bu yıl içinde A2 alıcam seneye bu ehliyet A1 yerine mi geçicek yoksa direk A mı olucak ?
    Direk A oluyor ehliyetin, kazanılmış hak durumundan

CxAnKACx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM Duke 200 (2014)
    17 NİSAN 2015 Tarhli Resmi Gazete'den alıntıdır:
    "MADDE 32 ‒ Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“Geçici Madde 10 ‒ Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren;

a) A1 sınıfı sürücü belgeleri M ve A1 sınıfı sürücü belgesi,

b) A2 sınıfı sürücü belgeleri M, A1, A2, A ve B1 sınıfı sürücü belgesi,

c) B sınıfı sürücü belgeleri M, B1, B, D1 ve F sınıfı sürücü belgesi,

ç) C sınıfı sürücü belgeleri M, B1, B, D1, C1, C ve F sınıfı sürücü belgesi,

d) D sınıfı sürücü belgeleri M, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E ve F sınıfı sürücü belgesi,

e) E sınıfı sürücü belgeleri (28/4/1997 tarihinden önce alınanlar) M, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ve F sınıfı sürücü belgesi,

f) E sınıfı sürücü belgeleri (28/4/1997 tarihinden sonra alınanlar) M, B1, B, C1, C, D1, D ve F sınıfı sürücü belgesi,

g) F sınıfı sürücü belgeleri M ve F sınıfı sürücü belgesi,

ğ) G sınıfı sürücü belgeleri M ve G sınıfı sürücü belgesi

olarak değiştirilirler.

Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce motorlu taşıt sürücü sertifikası sahibi olanlar ile sürücü kurslarına kayıt yaptırmış olanlar için de yukarıdaki fıkra hükümleri uygulanır.

Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce sürücü belgesi sahibi olanlar, sürücü belgelerini belirlenen süre içerisinde değiştirinceye kadar, sahip oldukları sürücü belgesi sınıfının birinci fıkrada belirtilen karşılığı olan sınıf ile kullanılan araçları sürmeye yetkilidir.

Özet Geçiyim:
    1 Ocak 2016 tarihinden önce "KURSA KAYIT YAPTIRMIŞ OLSANIZ BİLE" istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.Kaynak direk resmi gazetedir, göz atmak isteyenler için: http://www.resmigazete.gov.tr/eskile...20150417-3.htm
    HayırsızOğul bunu beğendi.
    Life is just a BITCH but don't you worry i will sit her down

MotorKafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 1000 FA
    Lan resmen okuduğunu anlamayan bir toplumuz

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Benim A2 ehliyetim 10 yıllık. 1-2 yıllık ehliyeti olanlar geri dursun A sınıfı ehliyeti en çok ben hak ettim
    planet58 bunu beğendi.

HayırsızOğul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tiger 250
    Şimdi bende a2 var. 250 cc motorumla şehirler arası yapamacak mıyım?? Kazanılmış hak?

kivancern - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR600RR, Yamaha XMAX 250 ABS
    Ehliyet bir "hak" deil ayricalikdir.. bu ayricaligi kazandiktan sonra hatali oldugumuz durumda geri alinabilir fakat kanun degisti diye geri alinamaz..
    MertCicen bunu beğendi.

mephamd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CRF1000 AfricaTwin
    Eski ehliyet sahiplerini etkilemez. Musterih olun.
    Kazanilmis haklarin korunmasi hukukun temel prensiplerindendir.
    MertCicen bunu beğendi.

yigit35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha mt25
    Ben 99 Mart doğumluyum ay olarak 16 yi doldurdum ocak ayınımı bekliycem şimdi ?

MotorKafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 1000 FA
    Alıntı yigit35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben 99 Mart doğumluyum ay olarak 16 yi doldurdum ocak ayınımı bekliycem şimdi ?
    Önce dalaga geçiyosun sandım, sonra farkettim ki 99'lular 16 yaşına gelmiş. Vay anasını
    Motosikletli Kaplumbağa...

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)