Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Muallakta kaldım

Motovento
    REKLAM ALANI
    shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    Merhabalar,

Kaldığım ikilemi, üçlemi anlatayım size ki bir akıla ihtiyacım var.

An itibari ile motosiklet tecrübem yok. Vaktinde bisiklet üstünde her türlü apaçiliği yaptım; ama kıyas kabul etmez herhalde, neyse.

Son 2-3 aydır kafayı motosiklet işine taktım çok fena. Ehliyet, ekipman falan artık Allah'ın emri, onları halledeceğim de, helletmeden evvel bir yol çizmek istiyorum; spontane başlamayayım bu işe.

Ben şu an Kilis'teyim, yılın nerden baksanız en az 300 günü motosiklet kullanmaya uygun. Kendim öğretmenim 2 yıldır. Hali hazırda birikmiş para pek yok elimde (kredi çekeceğim artık); yurtkur borcu, aileye gönderme falan... Yuva kurma gibi planlarım da yok; gerçi az evvel hoşlandığımdan hatundan naşı yedim, tabi bu ayrı konu, neyse.

Seçeneklerim;
    1- il dışı tercih yapıp, gittiğim şehirde (gidersem tabi) elimdeki az buz para da azalacağından motor işine sermaye azalacak.
    2- bu yıl gene Kilis'te kalıp, ehliyet ekipman aradan çıkarıp, motor işine başlamak
    2i- 125cc civarı vitesli motor alıp ya benim ya da motorun canı çıkıncaya kadar pratik yapıp, ardından mt07 almak.
    2ii- 250-300cc bandından bir şey alıp (aklıma mt25 geliyor, hali hazırda piyasada değil; ama Endonezya'da tanıtımı yapıldı) onla yetmeyene kadar devam etmek.

Şimdi, bu kahrolası mt07'ye aşık oldum gibi. Hafif, naked, ses (açık egsozla), servis ağı... Bu motor hep aklımda kalacak n'aparsam yapayım.

Yol göstermenizi istediğim nokta, Kilis'te kalıp, inceden başlasam mı? Başka şehirlerin, sayılı motor sezonu günlerine bilmeden atlasam mı?
    Ben motoru bir alsam, şehrin sıkıcılığı falan hikaye.

Şimdiden teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Alıntı shruikan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar,

Kaldığım ikilemi, üçlemi anlatayım size ki bir akıla ihtiyacım var.

An itibari ile motosiklet tecrübem yok. Vaktinde bisiklet üstünde her türlü apaçiliği yaptım; ama kıyas kabul etmez herhalde, neyse.

Son 2-3 aydır kafayı motosiklet işine taktım çok fena. Ehliyet, ekipman falan artık Allah'ın emri, onları halledeceğim de, helletmeden evvel bir yol çizmek istiyorum; spontane başlamayayım bu işe.

Ben şu an Kilis'teyim, yılın nerden baksanız en az 300 günü motosiklet kullanmaya uygun. Kendim öğretmenim 2 yıldır. Hali hazırda birikmiş para pek yok elimde (kredi çekeceğim artık); yurtkur borcu, aileye gönderme falan... Yuva kurma gibi planlarım da yok; gerçi az evvel hoşlandığımdan hatundan naşı yedim, tabi bu ayrı konu, neyse.

Seçeneklerim;
    1- il dışı tercih yapıp, gittiğim şehirde (gidersem tabi) elimdeki az buz para da azalacağından motor işine sermaye azalacak.
    2- bu yıl gene Kilis'te kalıp, ehliyet ekipman aradan çıkarıp, motor işine başlamak
    2i- 125cc civarı vitesli motor alıp ya benim ya da motorun canı çıkıncaya kadar pratik yapıp, ardından mt07 almak.
    2ii- 250-300cc bandından bir şey alıp (aklıma mt25 geliyor, hali hazırda piyasada değil; ama Endonezya'da tanıtımı yapıldı) onla yetmeyene kadar devam etmek.

Şimdi, bu kahrolası mt07'ye aşık oldum gibi. Hafif, naked, ses (açık egsozla), servis ağı... Bu motor hep aklımda kalacak n'aparsam yapayım.

Yol göstermenizi istediğim nokta, Kilis'te kalıp, inceden başlasam mı? Başka şehirlerin, sayılı motor sezonu günlerine bilmeden atlasam mı?
    Ben motoru bir alsam, şehrin sıkıcılığı falan hikaye.

Şimdiden teşekkürler.
    Selamlar,
    motosiklet ile bisiklet arasında çok büyük farklılıklar var, Eğer boyun 180ve altı ve kilon 75 ve altı ise al bi ybr cbf serisi makina (dayanıklı, sağlam, yedek parçası ucuz ) öğren işin bitincede öğretmenden satılık motosiklet. ( Erol TAŞ kahkası, bu smiley olsa güzel olur. )

Hani mesleğin gereği, kendini kontrol edebileceğini varsayıp bi ihtimal mt07 al diyeceğim. Bu sefer kredi ile alacaksın, ödemesi devam eden motosikletin çiziği/yatığı, düşüşü, ödemesi bitmiş motordan daha fazla canını acıtır.

Boy ve kilo aşırı ise, biraz daha dikkatli olman şartı ile, kiliste vardır al bi mz etrafı gez. ( Normal şartlarda mz önermem (mzde şakaya gelmeyecek bi alet), sadece kendini kontrol edebileceğini düşündüğüm için yazdım. Yanlış tavsiye ise taşlarlar beni birazdan, taş atanların görüşlerini de dikkate al )

Motosikleti
    Hayaller PCX 125 Hayatlar Mondial 100 Loyal
    Mutlaka önce basit, ucuz, ikinci el bir motor al. Ama aynı sınıf olsun, mt07 ne tarz bir motorsa, öncesinde alacağın motorda aynı tarzın küçüğü olsun.. CC olarak daha düşüğü, ikinci eli vs.. Onu iyice öldür, bu arada zaman geçer bişeyler değişir, belki yeni planların olur, ona göre hayat planında gerektiği şekilde mt07'ni alırsın.. Hem sürmeyide iyice öğrenirsin..

Motosikleti
    turuncu
    Mesajı editleyim dedim de "edit" butonunu bulamadım, buraya yazayım.

Boyum: 1,82, kilom 75-80 arası, spor falan derken kilo almaktayım yani. Pek cüsseli değilim de, motoru tutarım yani yazları tarlalarda o kadar hammallığım oldu

Başka şehir işinden zıt diye vazgeçtim, keyfimden önemli değil ya!

Motor bakmaya girişmedim henüz. Bulursam yardımla, bulamazsam dersle-mersle başlangıç eğitimi gibi edinimler planındayım.

Aklıma geldi, şu tatil başlasın, memlekete Bursa'ya gidip, ordan 2-3 gün neyse İstanbul'a geçip, GİS, Honda Güvenli Sürüş seminerlerine katılsam iyi olur gibi.

bektanist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mz 301 2002- Mondial RX3i Evo 2015
    ben hiç öle demiyeceğim 125 cc 150 cc al filan demem açıkca 250 cc bir makina al.
    eğitmensin iyi bileceğin bir şey eğitim mutlaka al. düşe kalka öğrenirim dersen biraz ingilizceyi tarzanca konuşmaya benzer durumun.
    eğitimin bittikten sonra 250 cc ile kendini keşfet. eğer yakıt senin için önemli değilse pompacıyla akraba olmayı dert etmiyorsan biraz daha zorlayarak MT09 al 3 fonksiyonlu kullanım şekli ile MT07 kadar yakar yolda.

Bu arada alakasız olacak ancak yinede ekstra not eklemem gerekiyor. Ehliyeti almaya gittiğinde sınavda (direksiyon) kalsan bile, sana geçer (ehliyet ) verme ihtimalleri oldukça yüksek Öğretmenlere torpil yapıyorlar. O torpil sana avantaj gibi görünecek, oysa durum öyle değil.

Not: ehliyetini alacağın yer mecburi olarak 10 yada 12 (tam bilmiyorum bunu, 12 saat varsayalım ) saatlik temel eğitimi vermek zorunda. 12 saatin hepsini sökerek al.

Motosikleti
    turuncu
    Torpille almam ehliyeti; yetersizsem yetersizimdir.

Bu 10-12 saatlik eğitim, teorik mi, pratik mi, karma mı?

Alıntı shruikan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Torpille almam ehliyeti; yetersizsem yetersizimdir.

Bu 10-12 saatlik eğitim, teorik mi, pratik mi, karma mı?
    10 saat pratik eğitim ( motorun üzerinde olman gereken süre bu, ilkyardım vs diğer sınavlar için harcanan zaman dahil değil )

yandaki belgede madde:7.2.a fıkrası http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/05/20130529-19.htm

Ufuk ARSLAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GT250R
    yeni bir mt07 aşıgı. hoşgeldin hocam aramıza bende aşıgım mt07 ye ama malum nedenlerden dolayı kavuşamıyoruz (maddi manevi) şimdilik 250cchyosungla ayagımı yerden kesiyorum ve motorumu seviyorum. işallah bir gün kavuşuruz.
    sana tavsiyem şimdi düştügünde icinin acımayacagı bir motorsiklet alıp canını cıkartana kadar sürmen ve kendini geliştirmen olur. mt25 te gelse sıfır aldıgında olabilecek düşmelerde hem canın hem cigerin acıyacaktır.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)