Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

ABS farkı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Tamam lazım değil ABS, boşuna icat etmişler. Nitekim enjeksiyon da öyle...

ABS arabalardaki hava yastıkları gibi bir sistemdir. Normal şartlarda kullanmazsınız, lazım olduğunda hayat kurtarır. Siz ıslak yolda motosiklette ABS'siz motor ile ABS'li motordan önce durabiliyorsanız (farklı motorları karşılaştırmak doğru değil, onu da söyleyeyim) :

1- ABS'li motordaki arkadaş ABS ile fren yapmasını bilmiyordur (köküne kadar frene abanmalı)
    2- ABS'li mototun ABS sistemi iyi değildir ve erken devreye giriyordur
    3- ABS'li motorun lastikleri aşınmış veya iyi tutunamıyordur

Birbirinin aynısı iki motordan, ABS'siz olanının ıslak yolda ABS'li olandan erken durabilmesi mümkün değildir. En fazla aynı mesafede dururlar (ABS'siz olanda süper bir frenleme ile).

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mithrelios - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mts 950
    Alıntı Shamy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dünyanın engüvenilir test sitelerinden biris olan MCN'nin ABS li ve ABS'siz CBR1000RR testi.
    Test ABS fanatiklerinin istediği gibi ıslak pistte yapılıyor üstelik cadde lastikleri ile. Kuru pist asfaltı ve yarış lastiği olmadan bile
    ABS durma mesafesini arttırıyor hemde afaki fark ile.

Dilimde tüy bitti anlatamıyorum ABS hayranlarına bir türlü, ABS konfordur, acemi işidir, dikkatsiz adam işidir diye. Yoksa motosikleti saçma sapan kullanmıyorsanız, iyi lastiğe, iyi süspansiyona, iyi frenlere sahip yüksek model kateli bir motosikletiz var ise ve uzun yıllardır fren tecrübesi yapıyorsanız ABS gereksizdir.

Ben zaten bunu bizzat denedim ıslak ortamda daha düşük hızda Arkadaşın ABS li 600RR ı ve benim ABS siz 1000RR ım ile. motosikletler ve lastikler aynı kondüsyonda tamam 600RR 1000RR farkı diyeceksiniz ama sonuçta 600RR da freni kötü bir makine değil. Ben ABS siz 1000RR la ıslakta daha çabuk durdum 60km süratle yaptğımız fren testinde.
    hangi testten bahsediyorsunuz link gönderebilir misiniz?

07mehmet07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bmw s1000rr
    Abs son derece gereksiz hatta airbag'ler asr'ler bilmem neler hepsi de son derece gereksiz kaldırın gitsin şahinler gibi manuel olsun herşey Hocam bir gün benim gibi kaygan zeminde ayarsızın biri önüne kırıp frene asılırsa o zaman anlarsın abs'nin faydasını, senin bahsettiğin olay panik frene girer onda da zaten manevra yapamazsın ya vurursun ya durursun başka kaçışın olmaz, panik frende motoru yatıramaz manevra yapamazsın, yaparsan düşersin, abs'de böyle birşeye ihtiyacın olmaz frene bastığın anda asla kilitlenmeyeceği için sana istediğin tarafa yatıp kaçış imkanı tanır, ama sen yine de kararlılığında devam et seviyorum böyle konuları

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    bilginozi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    600rr ABS - 2008
    Alıntı mithrelios adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hangi testten bahsediyorsunuz link gönderebilir misiniz?
    Sözünü ettiği video budur;

ve videoda 1000rr ın 59mt de durduğunu iddia ediyorlar; ancak sıradan kombine olmayan bosch abs sinin bile 49mt durduğunu düşünürseniz sonuç kulağa oldukça şaibeli geliyor. Önceki mesajlarımda da belirttiğim gibi amortisör ayarlarını yumuşak yaparsanız ve özellikle arka lastik basıncı düşük olursa fren mesafeniz çoook çok uzar.

Bu videoda ise 600rr ıslak asvaltda 34mt de duruyor.

Motosiklettte frenleme çok spesifik bir olaydır arabadaki gibi frene bastım durdum değildir. Çok fazla değişken unsur vardır; lastik tarihi, lastik yumuşaklığı, lastik basıncı, lastik kesiti, ısınıp ısınmamış olması, asvalt kalitesi, amortisör ayarları, sürücü ağırlığı, sürücünün oturuş pozisyonu gibi. Ancak iddia ediyorum ki kuruda 33mt duran 600rr abs den manuel olarak abs siz motosikletle yeteneklerinizi kullanarak daha kısa mesafede duramazsınız. Hırs yapıp daha kısa mesafede durmaya kalkarsanız %99 düşersiniz. Ben dururum diyen varsa videosunu paylaşssın abi sen büyük adamsın der elini öperim. Hondanın abs si spor motosikletlerde kullanılan (2014 yılına kadar) en gelişmiş abs sistemidir. Bosch sistemlerindeki gibi diski tutup bırakarak değilde fren basıncını azaltıp arttırarak çalışır bu nedenle bosch abs sindeki gibi tutup bırakma anında mesafe kaybını yaşamazsınız yada çok daha az yaşarsınız diyeyim.
    mithrelios bunu beğendi.

MD.Murat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    Alıntı Seko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tamam lazım değil ABS, boşuna icat etmişler. Nitekim enjeksiyon da öyle...

ABS arabalardaki hava yastıkları gibi bir sistemdir. Normal şartlarda kullanmazsınız, lazım olduğunda hayat kurtarır. Siz ıslak yolda motosiklette ABS'siz motor ile ABS'li motordan önce durabiliyorsanız (farklı motorları karşılaştırmak doğru değil, onu da söyleyeyim) :

1- ABS'li motordaki arkadaş ABS ile fren yapmasını bilmiyordur (köküne kadar frene abanmalı)
    2- ABS'li mototun ABS sistemi iyi değildir ve erken devreye giriyordur
    3- ABS'li motorun lastikleri aşınmış veya iyi tutunamıyordur

Birbirinin aynısı iki motordan, ABS'siz olanının ıslak yolda ABS'li olandan erken durabilmesi mümkün değildir. En fazla aynı mesafede dururlar (ABS'siz olanda süper bir frenleme ile).
    şimdi burda şöyle bir şey var , abs etkisinden daha iyi frenaj yapılır mı? yapılır. çünkü onun da bir sınırı var.
    ama burda anlatan arkadaş bunu yapabilir mi ondan şüpheliyim (!). belki dünyada yapabilecek insan yoktur böyle bir şeyi. ama teorik olarak neden olmasın

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı bilginozi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu videoda ise 600rr ıslak asvaltda 34mt de duruyor.
    https://www.youtube.com/watch?v=vYSdzBirTAM

daha önce bir başka topikte de bu metre olayını yazışmıştık..

şu testi ciddiye alıp o motorun 34 mt de durduğunu yazma

çok gayri ciddi çalışılmış yahu

şerit metre ile ölçüyorlar kafasına göre 100 ile gidiyor ne bir gps var ne de hassas ölçüm cihazları..

40 - 45 metreden önce hiçbir motor duramaz..

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    bilginozi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    600rr ABS - 2008
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    daha önce bir başka topikte de bu metre olayını yazışmıştık..

şu testi ciddiye alıp o motorun 34 mt de durduğunu yazma

çok gayri ciddi çalışılmış yahu

şerit metre ile ölçüyorlar kafasına göre 100 ile gidiyor ne bir gps var ne de hassas ölçüm cihazları..

40 - 45 metreden önce hiçbir motor duramaz..
    Soylediginize muhalefet edemem hakli da olabilirsiniz.Kendi olcumumde 34-38mt arasi bi deger buldum google earth uzerinden. Olcumum kesin dogrudur da diyemem ancak yola ciktiginizda 45mt geriye dogru bir bakis atin. Bu cok cok uzun bir mesafedir kanaatimce.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Abs ye hayir demem elbette nereden cikariyorsunuz?, bana sadece ön tekerlekte abs'si olan, ve ayni zamanda bu abs'si 3-4 kademe ayarlanabilen, acilip kapanabilen ve yine bu abs 10 kilo gibi afaki bir fark degilde 1 kg gibi kucuk bir fark yaratan CBR1000RR i , abs siz şu anki CBR1000RR fiyatina verseler , almaz isem namussuz serefsizim. Bu kadar basit.

Guvenlik her zaman iyidir. Sizi maddi acidan zorlamiyor, istenildiginde devre disi birakilip yada ayarlanabiliyor,extra yük altina sokmuyor tarzi guvenlik tedbirlerine her türlü istirak ederim.
    dyavol-77 bunu beğendi.

ABS motorlu tasit tarihinin en mukemmel bulusudur.

Lakin.ABS yi oncexanlamak lazim gelir..ABS nin temel prensibi "tutunma yuzeyi" esasinda calismaktir.Bu noktayi rererans alir isek Motosiklet ve otomobil icin standart fren mesafesinin artis orani farklilik gosterecektir.

Ancak ve ancak abs motosiklet icin ozellikle ust sewiye motosiklet icin en onemli guvenlik unsurudur.Fren mesafesinin uzamasi baska biseydir blok fren yapildiginda motosikletin kutlesinin nasil fiziksel kuvvetlere maruz kalacagi baska biseydir.

Ozetle motosiklette ABS her turlu hayat kurtarir aslolanda budur .Zaten yarusan motosikletlerde ABS yok cunku onlar pistte ve yarisiyor trafikte degil pilotaj en onemli etken.Ama trafikte ABS denen sey en kral surucuyum diyen adama lazimdir.

Ust seviye spor otomobillerde ABS devre disi birakilaviliyor bunun nedeni Arkada 300 onde 250 uzeri tutunma sewiyesi cok cok yuksek ozel materyallerden uretilmis lastiklere sahip olmalaridir.Motisiklet lastiginin tutunmasi 200 bile olsa 200 luk otomobil lastigine gore daha zayiftir.

Dip not.Pirelliden bizzat lastik egitimi aldim ben arkadaslar..

ABS motisiklette sart x sart olmali.

Motosikleti
    2014 CBR500R vs Dio 110
    Alıntı MD.Murat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şimdi burda şöyle bir şey var , abs etkisinden daha iyi frenaj yapılır mı? yapılır. çünkü onun da bir sınırı var.
    ama burda anlatan arkadaş bunu yapabilir mi ondan şüpheliyim (!). belki dünyada yapabilecek insan yoktur böyle bir şeyi. ama teorik olarak neden olmasın
    Sen yapabilir misin pekii???...bende abs'li Hornet 600 var....ben den daha iyi durabilir misin??? kuru yada islak zemin (benim için hiç fark etmez)???
    The Power of The Dreams.

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet
    hocam gereksiz olduğunu düşünüyorsan sen abs siz versiyonları al,
    acemilerin sakatlanmasına veya ölmesine vesile olma...
    Açık ve net şekilde ABS li motosikletler her zaman daha ABS siz olanlara göre güvenlidir.

telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    eee arkadaşlar sonuç nedir? bi sonuca varabildik mi?

atillatopal9 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki V-Strom DL650
    ABS yi yanlış tanımışsınız. ABS PANİK FRENDİR. panik frende bastığınızda kitlemez yavaşlatır. ABS siz hangi motor olursa olsun panik frende kitler. ve takla atarsınız. olay ve mevzu bundan ibaret. gerçekten fren kullanmasını bilen birisi daha kısa mesafede durabilir. ancak önüne çıkan kamyonda takla atma şansı x10 dur

UNdocab - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT650, RT125
    ABS ilk çıktığı yıllarda kazalar inanılmaz artmış. Sonra sebebini araştırdıklarında sürücülerin ABSli arabanın daha kısa mesafede durduğunu zannettiğini anlamış üreticiler. Ve halka doğrusunu anlatan reklam filimleri ve tanıtımlar çekip.
    Daha kısa mesafede olmasada daha güvenli durduğunu FREN ANINDA DİREKSİYONUN SİZE TEPKİ VEREBİLDİĞİNİ GÖSTERMİŞLER.
    Tabi sonra kazalar inanılmaz düşüş göstermiş.

Bu Hikaye 1980 yılında oluyor. Yıl olmuş 2015 biz hala ABS ile daha kısa mesafede duracağımızı zannediyoruz.

Diyecek birşey bulamıyorum açıkcası.

ABS her frende değil. Tekerleği kitleyen frenlerde devreye giriyor.
    Tekerleğin fren ile kitlenmesi istenen birşey değildir.

Ha siz çok decrübelisinizdir motoru kızaklatarak düşürmeden daha erken duruyorsunuzdur olabilir.

Fakat ortalama bir sürücü için olması istenmeyen bir durumdur. ABS bunun için var. Çok daha kısa mesafede durmak için değil.
    Shamy, noob ve atillatopal9 bunu beğendiler.

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Alıntı telike adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir sonuca varmaya gerek yok çünkü hiç olmaması gereken bir tartışma bu...
    telike bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Arada polemikler olacak ki forumun neşesi biraz daha artsin
    bilginozi bunu beğendi.

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet
    Alıntı telike adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ABS candır, gerisi heyecandır
    telike ve mehmetenis bunu beğendiler.

shadowmaster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba SL 200
    Alman, İspanyol ve Türk sürücüler frenleme testine çıkmış. Alman BMW ile hızlanıp tam duvarın dibinde durmuş ve inip etrafa bakmış "ABS !..." demiş, İspanyol aynı işi hafif driftle yapmış Alfa Romeo ile inmiş ve "ha ha ABS ve SRS" demiş, elbette Türk gelmiş ve duvara toslamış, inmiş ve "AKF" demiş. Ne bu AKF diye sormuşlar tabii "A..na ko..mun freni" demiş...
    Ortam yumuşasın biraz 😊
    bilginozi, beko12345, mehmetenis ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

mehmetenis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X-2014
    Halen daha ABS siz motor ile ABS li motoru tartışıyoruz,Yok 600RR,yok 1000RR,yapmayın arkadaşlar ben bugüne kadar 4 tane motor sahibi oldum 2 si ABS li 2 si ABS siz,ABS li olanlar bariz şekilde çok daha kontrollü duruyor,panik fren esnasında kontrol sürücüde bu kadar basit.
    Peki bu ABS sisteminin gereksizliğini küçük scooter lastikleri için de söyleyebilirmisin?
    beko12345 ve bilginozi bunu beğendiler.

Karalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2teker
    Burada abs gereksiz'dir diyen yok zati fren mesafesi'ni uzattığından bahsediliyor eğer bu doğruysa gerekli olan mesafede durmadıktan sonra sonra zaten toslarız.panik firen konusu açılır vites küçültüp dururum diyenler bile var burda hayret yaw.yarış abs'leri bana daha mantıklı geldi
    mehmetenis bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)