Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

ABS farkı

Motovento
    REKLAM ALANI

Biz matbaayı bile sokmadık memlekete be abs neymiş
    bilginozi, EminBey, 40yapar ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Zuzuuw - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Abs fren mesafesini kuru zeminde artırır ama atla dev değil.

Islak zeminde ise devlesir, kimse Abs ye laf atmasını, herkes o profesyonellikte değil kaldı ki panik frende hayat kurtarır. 250 ile giderken yola birisi atladığı zaman direk asıl levyeni ve izle.
    dental_land bunu beğendi.

Mitoqondri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sen şu 1.000.000 km tecrübesi olan, eğitimler alan, yarışlara katılan kişi değil misin ? Kimle tartıştığınıza bir bakın isterseniz.. Yukarıda ki resim açık ve net herşeyi anlatıyor sanırım.. Sen o kadar eğitim al vs. sonra hiç motor bilmeyen birini bir saat içinde 1000 cc motor ile öğretip trafiğe salabileceğini söyle..
    bilginozi, dental_land, RAMİREZ ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    bu abs den ne istiyorsunuz anlamış değiliz..o sessiz sakin duruyor taki tekerlekler kilitlenene kadar...tekerlekler kilitlenmemisse abs var veya yok fark yok...ha diyorsanız ki teker kilitlensin daha iyi dururuz,bizim diyecek sözümüz kalmıyor.

sailor33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800 (INTERCEPTOR)
    Abs yi yapan vatandaş zamanın da "la bu millet tekeri kitliyor , dur ben buna bir çözüm bulayım da tekerler kilitlenip aracın kontrolünü kaybetmesin" diye üretmiş. Asıl amacı zaten fren mesafesini kısaltmak değil. Ana prensip aracın fren esnasında kontrolünü kaybetmemek.
    dental_land ve k_ayhn bunu beğendiler.

Sinan Er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    Alıntı Shamy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dünyanın engüvenilir test sitelerinden biris olan MCN'nin ABS li ve ABS'siz CBR1000RR testi.
    Test ABS fanatiklerinin istediği gibi ıslak pistte yapılıyor üstelik cadde lastikleri ile. Kuru pist asfaltı ve yarış lastiği olmadan bile
    ABS durma mesafesini arttırıyor hemde afaki fark ile.

Dilimde tüy bitti anlatamıyorum ABS hayranlarına bir türlü, ABS konfordur, acemi işidir, dikkatsiz adam işidir diye. Yoksa motosikleti saçma sapan kullanmıyorsanız, iyi lastiğe, iyi süspansiyona, iyi frenlere sahip yüksek model kateli bir motosikletiz var ise ve uzun yıllardır fren tecrübesi yapıyorsanız ABS gereksizdir.

Ben zaten bunu bizzat denedim ıslak ortamda daha düşük hızda Arkadaşın ABS li 600RR ı ve benim ABS siz 1000RR ım ile. motosikletler ve lastikler aynı kondüsyonda tamam 600RR 1000RR farkı diyeceksiniz ama sonuçta 600RR da freni kötü bir makine değil. Ben ABS siz 1000RR la ıslakta daha çabuk durdum 60km süratle yaptğımız fren testinde.
    ABS konusuna tam olarak hakim değilsin. Konuyu tam olarak kavradıktan sonra tekrar düşünmeni tavsiye ederim.

ABS acemi işi yada beceriksiz işi değildir.

ABS li motorumda 1 kez dahi ABS devreye girmedi. Bu beni profesyonel yapmaz yada acemi yapmaz.

ABS Ani durumlarda reflekslerin sert ve hızlı oluşuna karşın aracı kontrol edilebilir durumda tutmaktır.

ABS yi devreye sokmadan da aynı fren mesafesinde durabilirsin.

ABS nin devreye Tekerleklerin kilitlenmesiyle girdiğini unutmamak lazım.

ABS yi devreye sokmadan Yapılan frenle ABS siz aracın yaptığı fren aynı mesafede duruş sağlar.

Ayrıca yoldan kaynaklı birçok durumda da ABS Sürücüye hem destek hemde güven verir.

Şu an senin Düşüncelerinin doğru olduğu varsayımı üzerinden gidersek Dünya standartlarında üretilen bütün 4 tekerler Gereksiz yere ABS ile üretiliyor gibi bir anlam çıkıyor. Seçenek olsun ustalar gereksiz yere fazladan ABS parası vermesin.

Benimde Dilimde Tüy bitti. Hep Söylerim. ABS Lüks değildir. Acemi-Usta herkes için bir Güvenlik unsurudur.

Kusura bakma ama senin ki Rüzgara Karşı İşemekten başka birşey değil.
    dental_land, 07mehmet07 ve mozgur bunu beğendiler.
    Kuş olup uçmak isterken uzaklara, Ağaç olup kök salıyorum buralarda.........

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Sırf polemik olacak konular açılıyor ve birbirimizi yemenin ötesine gitmiyoruz. Biraz basit düşünelim, Her arabada abs var, ben kendi arabamda hiç abs'yi devreye soktuğumu hatırlamıyorum. Demekki bu durumda ABS elimizin altında kalabiliyor. Zararı ne ki ? Sert kullanmadığın sürece hatırlamazsın bile var mı yok mu. Arabaya bindiğinizde ya bu arabada abs var diye düşünmüyoruz değil mi ? Yeni teknoloji buraya gidiyor, eğer teknoloji insanların hayatını kolaylaştırmak için var ise, daha fazla uzatıp laf dalaşına girmenin anlamı ne ki? Bırakın kabul eden etsin etmeyen etmesin.. Sizin için doğru olan ne ise onunla devam edin, sürekli bir polemik, zaten zittiriboktan bir ülkede ve şartlarda yasıyoruz, daha da birbirimizin asabını bozup sinir sistemi ile oynamanın anlamı ne.
    MhmtcnKoral, telike ve essegesse bunu beğendiler.

Motosikleti
    2014 CBR500R vs Dio 110
    Alıntı Mitoqondri adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    http://i.hizliresim.com/g5r2LL.jpg

Sen şu 1.000.000 km tecrübesi olan, eğitimler alan, yarışlara katılan kişi değil misin ? Kimle tartıştığınıza bir bakın isterseniz.. Yukarıda ki resim açık ve net herşeyi anlatıyor sanırım.. Sen o kadar eğitim al vs. sonra hiç motor bilmeyen birini bir saat içinde 1000 cc motor ile öğretip trafiğe salabileceğini söyle..
    Benim 2011 CB600F Hornet'im 6.viteste-6.000d/dk'da 120km/h yapar (redline 13250 d/dk)...hangi belediye otobüsü 120'yi geçiyor yaww??....
    The Power of The Dreams.

Naked150 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Rks-150-Naked
    Yaşamın Gizini Kendinin İzini Sürmek Güzel...

sey_47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BWS 100
    yurtdışında abs'siz motosiklet yok. Msc yi koyuyor adamlar.
    Burada hala para verip opsiyonel olarak alıyoruz abs'yi.
    Millet neyi tartışıyor.
    iptaluyelik02 bunu beğendi.

telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    oooo abs konusu... en sevdiğim :D
    bilginozi, Levent, BatuhanK ve 5 diğerleri bunu beğendiler..

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Saldılar yine zehiri :D
    telike bunu beğendi.

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Bana nerede frene basacagini bilerek sürüş yapilan testler ile gelmeyin.

ikiz iki motor ile, biri abs li diğeri abs siz olarak, e5 te 80 km/h ile yan yana giderken az ileriye onlerine gökyüzünden bir doblo düştüğünde hangisi daha kolay durur onu söyleyin

gecen forumda biri güzel bir laf etti. abs silah gibidir, her gun tasirsin ama bir kere lazim olur.

Teknik detaylara girmiyorum bile.
    dental_land, k_ayhn, Green Arrow ve 6 diğerleri bunu beğendiler..
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Pangea - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha WR 125 X
    Bizim amacımız fren mesafesini uzatması yada kısalması değil ki,amaç önüne araba atladığında tekerlerin kitlenmeyip kaçış manevrasını yapabilmek avantajı olan yer vardır olmayan yer vardır tercihe göre değişir.
    dental_land ve 07mehmet07 bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    "ABS'li araç abs'yi devreye sokmaz isek, abs'siz araç ile aynı mesafede durur." Yorumuna istinaden konuyu bu bilgide olan insanlar ile tartışamayacağım için kendi adıma kapatıyorum.

Bu kadar bilgisiz ve cehalet kokan bir yorum duymayı beklemiyordum. Açılıp kapatılabilen ABS ler,4 hatta 9 kademe ayarlı, kombine yada tek teker ayarlı, hatta elektronik suspansiyon ayarli motorlarda suspansiyon kontrol unitesi ile birlikte ortak calisan abs ler hesi yalan demekki,

Memory42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ninja 300 , CBR 650F, Rc 390
    Alıntı Olcay Avşar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bana nerede frene basacagini bilerek sürüş yapilan testler ile gelmeyin.

ikiz iki motor ile, biri abs li diğeri abs siz olarak, e5 te 80 km/h ile yan yana giderken az ileriye onlerine gökyüzünden bir doblo düştüğünde hangisi daha kolay durur onu söyleyin

gecen forumda biri güzel bir laf etti. abs silah gibidir, her gun tasirsin ama bir kere lazim olur.

Teknik detaylara girmiyorum bile.
    Allah iyiliğinizi versin gökten düşen dobloya çok güldüm ) Tespitler çok güzel Bizde babamızın hayrına 14 bine R25 dururken 18 bine Absli ninja almadık Rabbim tecrübe ettirmesin..
    07mehmet07 bunu beğendi.

Serk21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 390
    Herkesin ABS sine kimse karışamaz, eyyorlamam bu kadar.

toomuchcc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    KTM'nin 1190'da kullandığı ABS, off-road zeminlerde bile ABS'siz versiyona göre daha çabuk duruyor: https://youtu.be/d53UvD-ZMRs .Bu teknolojiyi "saçma veya gereksiz" olarak tanımlamak çok yanlış. Bence çok güzel bir özellik ABS.

Öte yandan ben kendi sürdüğüm motorda ABS'nin diretilmesini istemiyorum. Ön tekerde açılıp kapatılan bir ABS olursa buna eyvallah derim ancak daha fazlasını istemiyorum. Tüm iki tekerler riskli araçlar. Bu aletlerin olayını anlıyorum ve ben buna saygı duyuyorum. Elektronik sürücü destekleri istediğim birşey değil benim. Varsın önüme atlayan adamdan ötürü yere düşeyim; sorun değil bu benim için. Bu tarz şeylerden korkuyor olsaydım motosikletin çilesiyle uğraşmaz, gidip 4 tekere sahip birşey alırdım zaten. Zibilyon tane sürücü desteği de ekleseniz sonuçta iki tekeri var ve kendi başına ayakta duramıyor bu aletler..

Kimse kimseye birşey diretmiyor; herkesin fikri kendisine. Bazıları 6 inch ekrana sahip cep telefonu alma derdindeyken benim gibi bazıları da tuşlu ve sade bir cep telefonu bulma derdinde olur. Bazıları USB'sini takar müzik setine öyle dinler, kimisi de bu zamanda bile plak çalar falan.. Tercih meselesi...

RAMİREZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM duke 125-- BMW F650 CS
    Shamy arkadaşımız birgün hasbelkader ABSli bir motor sahibi olursa... Bak o zaman curcunaya sen.

Adam güvenlik önlemine karşı çıkıyor yahu! Daha neyi tartışıyoruz? Gerçi okumasıda ayrı zevkli oluyordu.

Shamy arkadaşım; rica ederim konuya gel tekrar. Valla abs ye karşı o dik duruşun, eğilmez bükülmez tavrına hayranız. Madem bu yola baş koydun, madem her abs li motor kullanan acemiye gerçek fren yapma sanatını anlatmayı düstur edindin, böyle yarı yolda bırakma bizi. Neredeyse ikna olacaktık, sökecektik abs leri. Devam....
    dental_land, 07mehmet07 ve Shamy bunu beğendiler.

Motosikleti
    2014 CBR500R vs Dio 110
    Alıntı RAMİREZ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Shamy arkadaşımız birgün hasbelkader ABSli bir motor sahibi olursa... Bak o zaman curcunaya sen.

Adam güvenlik önlemine karşı çıkıyor yahu! Daha neyi tartışıyoruz? Gerçi okumasıda ayrı zevkli oluyordu.

Shamy arkadaşım; rica ederim konuya gel tekrar. Valla abs ye karşı o dik duruşun, eğilmez bükülmez tavrına hayranız. Madem bu yola baş koydun, madem her abs li motor kullanan acemiye gerçek fren yapma sanatını anlatmayı düstur edindin, böyle yarı yolda bırakma bizi. Neredeyse ikna olacaktık, sökecektik abs leri. Devam....
    Shamil biraz eski kafa anlaşılan....yeniklere pek AÇIK olduğu söylenemez...600cc 4 sil. motorlara ''yavaş'' diyen (belediye otobüsü bile hızlıymış) Cahil bir eski versiyon motorcu abimiz...Onu da böyle seveceğiz...N'yapalım???....
    RAMİREZ ve Shamy bunu beğendiler.
    The Power of The Dreams.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)