Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Yeni motorcuya, motor kullanımında öğütleriniz?

Motovento
    REKLAM ALANI
    ceydamer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hero pleasure
    Dün başladım kullanmaya, abim öğretiyor. B ehliyetim var neyseki araba kullanmayı biliyormuşum. Trafiğe çıktım hemen hiç zorlanmadım. A2 içinde başvurdum. Şu an vitessiz benzinli kullanıyorum, bi hafta/10 gün sonra vitesliye geçiş yapıcam. Alacağım motor ise scooter tipi bişi olucak. Abimin bana iyi bir motor bulmasını bekliyorum, bugün yarın gelir herhalde (100 cc altı)

Abim öğretiyor çok iyi bir motorcudur ama aynı anda sizden de bilgileneyim istedim.

Nelere dikkat etmek lazım? Dökümanlar var ama çok ayrıntılı ve uzun. Sohbet halinde sizlerin öğütleri daha cazip geliyor bana.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    sabiht - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sürüş teknikleri bölümünü okursanız iyi olur, orada her şey var....
    Sabih TÜZEM
    Lifan Emisol 150

Motosikleti
    hero pleasure
    Alıntı sabiht adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sürüş teknikleri bölümünü okursanız iyi olur, orada her şey var....
    Alıntı ceydamer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nelere dikkat etmek lazım? Dökümanlar var ama çok ayrıntılı ve uzun. Sohbet halinde sizlerin öğütleri daha cazip geliyor bana.
    Yukarıda yazdığım gibi....

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    biz onca dökümanı boşuna mail etmişiz..
    kolay gele.
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

Sinan Er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    O dökümanları ders kitabı gibi yada roman gibi okursanız hem sıkıcı hemde anlamsız gelir.

Okudugun her konuyu tecrübe etmeden bir diğerine geçmezsen hem öğretici olur hemde sıkılmazsın.

Şu an motoru kullanabıldıgıne gore derslere başlamalısın. Öncelikle kendıne pratık yapabılecegın bır alan bul ve kıyafetlerın tam olarak o alanda alıştırmalar yap.
    Kuş olup uçmak isterken uzaklara, Ağaç olup kök salıyorum buralarda.........

Motosikleti
    hero pleasure
    Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    biz onca dökümanı boşuna mail etmişiz..
    kolay gele.
    "Sohbet şeklinde öğüt" kelimesini biraz daha mı bastırmalıydım?! elbette dökümanları gözden geçirdim boşa gitmedi. Ama bu sohbet olmaması anlamına mı geliyor. Deneyimsel öğütlerde önemli.

Motosikleti
    Alıntı ceydamer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "Sohbet şeklinde öğüt" kelimesini biraz daha mı bastırmalıydım?! elbette dökümanları gözden geçirdim boşa gitmedi. Ama bu sohbet olmaması anlamına mı geliyor. Deneyimsel öğütlerde önemli.
    elbette ki..

Motosikleti
    hero pleasure
    elbette ki..
    O halde alınılması gereken bir durum yok sanırım.

ShockWave - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İnşAllah günün birinde :)
    Öncelikle benim düşüncem şurdan şuraya gidicem deseniz bile kesinlikle full koruma giymelisiniz tamam kendinize güvenebilirsiniz ben kaza yapmam diyebilirsiniz fakat unutmayın kazalar sadece sizden ibaret değil Allah korusun biri aniden fırlar önünüze birşey olur o yüzden öncelikle kask + eldiven + ceket + dizlik koruma vb korumların ne kadar kısa mesafe olursa olsun giyilmesi gerektiğini düşünüyorum sizinde korumalıklarınızı tamamladıktan sonra sürmenizi tavsiye ederim
    ceydamer ve yürekçe bunu beğendiler.
    UNUTMA iyi gelişmiş refleksler şanstan daha hızlıdır.

Blackeagletr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Trafikte arabayla olan yerini unut. Motosiklet kullanırken kimse seni görmüyor farzet ve ona göre kullan. Kamyonlara, dolmuşlara, taksilere, faça doğan ve e30lara fazladan dikkat et.Demir logar ve elektrik kapakları özellikle ıslaksa çok kayar lastiğin ne olursa olsun kayar. Ve tabi ki koruma ekipmanlarını ihmal etme.
    ceydamer bunu beğendi.
    2010 Kanuni Breton 21.000km|2013 Kuba XR 125 8.000km|2012 Hyosung GT250R 25.500km|2016 Bajaj Pulsar 200NS 14.500km|2018 Motolux Rossi 50(King 139)|2013 Mondial Mash 150 6.000km|2017 Mondial Drift 135 6000km|2021 RKS Azure 50|2022 Arora Freedom 50|2023 Hero Dash 125

eruyanik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT250 Comet
    kavşaklara, yan yollara dikkat et, gaz kes, yavaşla, kontrol et. parketmiş araçlara yakın geçme, aynanı kontrol et ve mümkünse açıl. aynalarına her daim dikkat et. gözünün yarısı arkada olsun ;) arkadaşın dediği gibi, kimsenin seni görmediğini farzet (kavşaklardan, yan yollardan çıkanlar, motorsikletleri görmüyor, bilinçaltlarında motora yer vermeyen sürücü çok), diğer tüm şoförlerin hata yapacağını varsay. araçlarla arana mesafe koy, yüksek hızla araç dibine girme. yokuş aşağı inerken gözünü yoldan ayırma, boşta inme. frenleri kullanmayı öğren, düz yolda duruş için ön fren etkili olan frendir, ancak arka frenle birlikte kullanımı dengeyi korumanı sağlayacaktır. yokuş aşağı inerken ön frenlerin etkisi azalacaktır, dik yokuşlardan inişte hızlanma. yokuşlarda arka fren daha etkili oluyor, sanırım ön tekere gelen yük arttığı için balatalar kaçırıyor. şerit değiştirmeden önce muhakkak aynanı kontrol et. ışıklarda durduğunda aynadan arkadan gelen araçların durumuna bak, aynı şekilde ani yavaşlamalarda da arkadan gelenler durabilecek mi aynadan kontrol et. araçların aynalarına bak, şoförün senin geldiğinden haberi var mı kestirmeye çalış. kendine güvenmediğin şeyleri hissetmeden deneme. bir ilavede yol çizgilerinden geçerken tekerinde kayma hissedeceksin, yağışlı havalarda etkisi artacaktır. viraj almayı öğrenmen lazım, tam olarak öğrenmeden virajları hızlı alma, viraja girerken aklında viraj olsun, bir anlık boşlama açıyı kaybedip yoldan çıkmana sebep olabilir. ilk anda aklıma gelenler bunlar. tecrübeni artır.
    durmazzz ve yürekçe bunu beğendiler.

erro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tracer 900
    bol bol oku...

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    korumalarında ve evraklarında eksik varsa kontağa hiç çevirme
    allah göstermesin bi kazaya karışırsan seni kimse kurtaramaz
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

hyce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GV250
    Alıntı erro adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bol bol oku...
    En önemli tavsiye budur. Bol bol oku. Aklına bile gelmeyecek şeyleri uzun süre motor kullanan insanların tecrübelerinden öğrenmiş olursun. Elinin altında internet var, aç youtube'u sürüş teknikleriyle ilgili videoları izle. Kaza videolarını izle. Sonra yine oku. İlla ki bir yerlerde daha önce duymadığın, olabileceğini düşünmediğin bilgi kırıntılarına rastlarsın. Başka insanların hatalarını kendin tecrübe ederek öğrenmek kadar büyük akılsızlık yoktur. Sürüş tekniklerini oku. Örneğin kontra tekniğini oku. Anlamadın mı? Tekrar oku bu sefer gözünün önünde canlandır. Sonra aç videosunu izle. Video bulamadın mı gel burada sor biri çıkar sana "counter steering" arat diye öğüt verir daha fazla video bulursun. Bulabildiğin yazılı ya da görüntülü her dökümanı incele. Yağmurda güvenli sürüş tekniklerini oku. Yeni ıslanmış asfaltın ne kadar kaygan olabileceğini kendin tecrübe etmek yerine önceden okuduğun için bilgin olsun. Islak yol çizgilerinin buz pateninden hallice kaygan olduğunu okuyarak öğren ki ileride seni motordan soğutacak anıların olmasın.
    yürekçe bunu beğendi.

Motosikleti
    öndeki 4 tekerlekli aracı takip ederken onu ortalama.
    o çukurları, tümsekleri ortalar, arkadan gelen sen o öukura düşersin.
    sol arka tekeri takip etmelisin
    eruyanik bunu beğendi.

reverse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Inazuma F
    Alıntı eruyanik adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kavşaklara, yan yollara dikkat et, gaz kes, yavaşla, kontrol et. parketmiş araçlara yakın geçme, aynanı kontrol et ve mümkünse açıl. aynalarına her daim dikkat et. gözünün yarısı arkada olsun ;) arkadaşın dediği gibi, kimsenin seni görmediğini farzet (kavşaklardan, yan yollardan çıkanlar, motorsikletleri görmüyor, bilinçaltlarında motora yer vermeyen sürücü çok), diğer tüm şoförlerin hata yapacağını varsay. araçlarla arana mesafe koy, yüksek hızla araç dibine girme. yokuş aşağı inerken gözünü yoldan ayırma, boşta inme. frenleri kullanmayı öğren, düz yolda duruş için ön fren etkili olan frendir, ancak arka frenle birlikte kullanımı dengeyi korumanı sağlayacaktır. yokuş aşağı inerken ön frenlerin etkisi azalacaktır, dik yokuşlardan inişte hızlanma. yokuşlarda arka fren daha etkili oluyor, sanırım ön tekere gelen yük arttığı için balatalar kaçırıyor. şerit değiştirmeden önce muhakkak aynanı kontrol et. ışıklarda durduğunda aynadan arkadan gelen araçların durumuna bak, aynı şekilde ani yavaşlamalarda da arkadan gelenler durabilecek mi aynadan kontrol et. araçların aynalarına bak, şoförün senin geldiğinden haberi var mı kestirmeye çalış. kendine güvenmediğin şeyleri hissetmeden deneme. bir ilavede yol çizgilerinden geçerken tekerinde kayma hissedeceksin, yağışlı havalarda etkisi artacaktır. viraj almayı öğrenmen lazım, tam olarak öğrenmeden virajları hızlı alma, viraja girerken aklında viraj olsun, bir anlık boşlama açıyı kaybedip yoldan çıkmana sebep olabilir. ilk anda aklıma gelenler bunlar. tecrübeni artır.
    Kusura bakmayın ama burada düzeltmek istediğim bir şey var.
    Özellikle yokuş aşağı inerken arka frenin etkisi azalır. Tam da dediğiniz gibi ağırlık önde olduğundan, arka lastik yola o kadar da iyi tutunamaz. Dolayısıyla arka fren de sizi o kadar iyi durduramaz.
    Ağırlık önde olduğundan ön fren, her zaman olduğundan daha etkili frenleme yapmaya hazırdır. Hatta düz yolda giderken etkili frenleme yapmak için ön-arka kombine yapılan frenlerde, ön frene dokunmadan önce arka frene basıp birkaç milisaniye sonra ön frene dokunmanın mantığı, ağırlığı öne yığmaktır. Ağırlık öne yığılır, böylece ön fren daha etkili bir durdurma gücüne sahip olur.
    Tam tersi şekilde de yokuş yukarı bir pozisyonda ön frenin etkisi çok çok zayıflar. Motor durur vaziyetteyken bile sadece ön freni sıkarak motoru sabitlemeye çalıştığınızda, motorun geriye kaydığını görürsünüz.

Eğer yokuş inerken ön frenin sizi durdurmadığını-durdurmayacağını düşünüyorsanız, fren sisteminizi bir bakımdan geçirmenizi-ayarlattırmanızı öneririm.
    eruyanik bunu beğendi.

eruyanik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT250 Comet
    güzel bir cevap teşekkür ederim. ben kendi tecrübeme istinaden söyledim, dik yokuştan inerken ön frenin yavaşlatmada normal etkisini kaybettiğini düşünüyordum. bunun nedenininse motorun ağırlığının önemli bir kısmının ön tekere yığılması olduğunu. ancak sizin bahsettiğiniz arka tekerin yük altında olmaması durumuda doğru bu anlamda. ön frenim düz yolda çok etkili, balatanın kaçırması derken balataların aşınmış olduğunu kastetmedim tabii, yükün ileriye doğru momentle gelmesinden kaynaklı yüklenmenin karşılanamadığını anlatmak istedim. ilginç bir konu bu bence, başkalarıda tecrübe ve bilgilerini paylaşırsa konu daha da netleşir sanırım. benim motora özel bir durum yada frenlerin zayıflığıda olabilir tabii.

hyce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GV250
    öndeki 4 tekerlekli aracı takip ederken onu ortalama.
    o çukurları, tümsekleri ortalar, arkadan gelen sen o çukura düşersin.
    sol arka tekeri takip etmelisin
    Takip ettiğin aracı ortalamaman için yürekçe bir sebep söylemiş. 2 sebep de ben ekleyeyim:

1) Araçlardan zamanla yağ, mazot gibi kaygan ve asfalt yapısını bozabilen maddeler damlar. 4 tekerli vasıtaların şerit üzerinde bıraktığı iki teker izi hep belirgindir dikkat ettiyseniz. Üzerinden sürekli teker geçen bölgeler hem daha temiz hem de asfaltı daha sağlam olur. Sözün özü, şeridin ortası teker izlerinden daha kaygandır.
    2) Şeridin solunda gitmen önündeki sürücünün seni kendine yakın olan sol aynasından göreceğinden görünmeni kolaylaştırır, farkındalık yaratır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:40 ----------

Şeridin solunda ve teker izinde gitmeni söylemişken şunu da eklemeyi unutmayayım. Tır, kamyon gibi devasa araçların kaplama lastikleri yolda aşınıp parça kopabiliyor. O yüzden büyük araçların arkasından giderken teker izinden gitmeyin. Mümkünse sollayın geçin.
    eruyanik bunu beğendi.

reverse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Inazuma F
    Tabi şöyle de bir durum var.
    Yokuş aşağı inişte ön tarafa binen yük normalde olduğundan çok daha fazla olduğundan, düz yolda yaptığınız frenleme dozajının daha üstüne çıkarak frenleme yapmanız gerekecektir.
    Ön frenin etkisini kaybettiğini düşünmenize sebep olan şey bu olabilir.
    Ama bu, yokuş aşağı inerken motosikleti durdurmada ön frenin daha fazla görev üstlendiği gerçeğini değiştirmez.
    Yani yokuş aşağı inerken ön freni biraz daha fazla sıkmak gerekir, aynı zamanda arka frenin etkisi normalde olduğundan daha zayıf olur.

cousinecruis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bmw R 1150 GS
    Motor baktığın yöne gider
    Evindeki muhabbet kuşunu, bebe şampuanı ile yıkayan insanlardan zarar gelmez

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)