Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

ABS

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar motordaki abs sisteminin çalışma mantığını merak ediyorum daha çok otomobildeki gibi olduğunu ve çok önemli olduğunu biliyorum ancak ayrıntılı bir şekilde açıklayacak bir arkadaşımız varmı mesela ninja300 yerine ninja300ABS ye 3 bin lira fazla para verilirmi önemi bu kadar büyükmü , motorda limon sıkma mantığı gibi amortisörler ani frende sıkşıyor bunu biliyorum amortisörlerin sıkışmasını önlüyormu bu sorulara cevap verecek ve ayrıntılı şekilde abs çalışma sistemini açıklayacak biri varsa çok memnun olurum

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    68charger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2006 Yamaha FZ6 Fazer ABS, Kawasaki Ninja 300 ABS
    https://www.youtube.com/watch?v=dJ_UkAFW6cA[/URL]

https://www.youtube.com/watch?v=IUjTVzHIrXE[/EMAIL]

Bunları seyret zaten cevabı kendin bulursun
    fz6_fazer bunu beğendi.

Alıntı 68charger adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    https://www.youtube.com/watch?v=dJ_UkAFW6cA[/URL]

https://www.youtube.com/watch?v=IUjTVzHIrXE[/EMAIL]

Bunları seyret zaten cevabı kendin bulursun
    ooo haikaten baya bi fark ettiriyomuş düşündüğümden daha fazla özellikle yeni başlayan biri için panik fren halinde motor kontrolünü kaybetmeyi en az seviyeye indirgiyor bir nevi

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Her iki tekerlekte de sensörler tekerlek hızlarını ayrı ayrı ölçüyor. Fren durumda her iki tekerleğin hızının aynı olması gerekir. Bir tekerlek diğerinden daha yavaş dönmeye başlar ise yavaş dönen tekerleğin kaydığını varsayıyor ve o tekerleğin frenini hızına göre saniyede bilmem kaç defa basıp bırakıyor. Böylece tekerleğin kilitlenip kaymasını engelliyor. Bir nevi pompalayarak fren yapıyor. Sadece fren durumunda ve 10 km/saatin üzerinden devreye giriyor. Bence gerekli bir sistem. Geçenlerde 50 km/s hızla giderken önümdeki salak bir anda frene asılınca ani fren yaptım. ABS olmasa ön tekerleği kilitlemiştim ve yerdeydim.
    fazil bunu beğendi.

Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Her iki tekerlekte de sensörler tekerlek hızlarını ayrı ayrı ölçüyor. Fren durumda her iki tekerleğin hızının aynı olması gerekir. Bir tekerlek diğerinden daha yavaş dönmeye başlar ise yavaş dönen tekerleğin kaydığını varsayıyor ve o tekerleğin frenini hızına göre saniyede bilmem kaç defa basıp bırakıyor. Böylece tekerleğin kilitlenip kaymasını engelliyor. Bir nevi pompalayarak fren yapıyor. Sadece fren durumunda ve 10 km/saatin üzerinden devreye giriyor. Bence gerekli bir sistem. Geçenlerde 50 km/s hızla giderken önümdeki salak bir anda frene asılınca ani fren yaptım. ABS olmasa ön tekerleği kilitlemiştim ve yerdeydim.
    verdiğiniz ayrıntı gayet açıklayıcı basit ve anlaşılabilir bir dilde , çok teşekkür ederim abs li olanı tercih edececğim sanırım teşekkürler

kardeşim sonradan motora abs taktırmakla ilgili nereyle iletişime geçerim bilen varmı ben bursadayım

dental_land - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf 600sa
    Sonradan abs takilmaz. Yaparım diyene de güvenmeyin.

Ege Anıl EFE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Monster 696, Triumph street triple, Xmax 25
    Çoğu bilinenin aksine ABS daha kısa mesafede durmaz ancak kontrolünü kaybetmezsin. Normal frenlerde teker kitlenirse kaymaya başlar ve dönmeye çalışsan dönmez,hatta yere yapışırsın. Fakat ABS fren Sistemi teker hızlarını eşitleyip, tekerin kaymasını engelleyip kaymayı ve kontrolü kaybetmeni engelliyor. Umarım doğru biliyorumdur ve doğru anlatmışımdır.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    bilginozi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    600rr ABS - 2008
    Küçük bir düzeltme yapayım. Hondanın kombine abs sinde pompalama değilde fren basıncını azaltarak tekerleğin yolu tutmasını sağlıyor. Endurolarda nasıldır bilmiyorum ama süpersport motosikletlerde bmw, yamaha, kawasaki ve honda arasında en gelişmiş olanı hondanınkisiymiş.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:47 ----------

Alıntı Ege Anıl EFE adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çoğu bilinenin aksine ABS daha kısa mesafede durmaz ancak kontrolünü kaybetmezsin. Normal frenlerde teker kitlenirse kaymaya başlar ve dönmeye çalışsan dönmez,hatta yere yapışırsın. Fakat ABS fren Sistemi teker hızlarını eşitleyip, tekerin kaymasını engelleyip kaymayı ve kontrolü kaybetmeni engelliyor. Umarım doğru biliyorumdur ve doğru anlatmışımdır.
    Küçük bir düzeltme yapayım; Yeni nesil fren sistemleri bilinenin aksine fren mesafesini uzatmaz. Örneğin 600rr 100-0 fren mesafesi 35mt. Bu mesafe normal bir insanın manuel fren ile durabileceğinden epey kısa bir mesafedir. Deneyebilirsiniz hatta. Ancak bu noktada yolun kalitesi, lastik kondisyonu ve lastik basınçları, sürücünün oturuş pozisyonu vs gibi birçok etken var.
    kubilay1994 bunu beğendi.

Ege Anıl EFE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Monster 696, Triumph street triple, Xmax 25
    Alıntı bilginozi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Küçük bir düzeltme yapayım. Hondanın kombine abs sinde pompalama değilde fren basıncını azaltarak tekerleğin yolu tutmasını sağlıyor. Endurolarda nasıldır bilmiyorum ama süpersport motosikletlerde bmw, yamaha, kawasaki ve honda arasında en gelişmiş olanı hondanınkisiymiş.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:47 ----------

Küçük bir düzeltme yapayım; Yeni nesil fren sistemleri bilinenin aksine fren mesafesini uzatmaz. Örneğin 600rr 100-0 fren mesafesi 35mt. Bu mesafe normal bir insanın manuel fren ile durabileceğinden epey kısa bir mesafedir. Deneyebilirsiniz hatta. Ancak bu noktada yolun kalitesi, lastik kondisyonu ve lastik basınçları, sürücünün oturuş pozisyonu vs gibi birçok etken var.
    Teşekkür Ederim

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    Motosikleti
    600rr ABS - 2008
    Alıntı dental_land adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sonradan abs takilmaz. Yaparım diyene de güvenmeyin.
    Merhaba, 6 ay önce 600rr ıma dünyada bir ilki gerçekleştirerek orjinal abs sistem parçalarını amerikadan getirterek montajını yaptım. 6 aydır sorunsuz kullanıyorum

Linki burda; http://www.motosiklet.net/forum/mt-a...-hakkinda.html

Merhaba, 6 ay önce 600rr ıma dünyada bir ilki gerçekleştirerek orjinal abs sistem parçalarını amerikadan getirterek montajını yaptım. 6 aydır sorunsuz kullanıyorum

Linki burda; http://www.motosiklet.net/forum/mt-a...-hakkinda.html
    ilginç gerçekten tebrik ederim çoğu benim diyen ustanın başaramayacağı şeyi başarmışsınız
    bilginozi bunu beğendi.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    Motosikleti
    600rr ABS - 2008
    Alıntı kubilay1994 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ilginç gerçekten tebrik ederim çoğu benim diyen ustanın başaramayacağı şeyi başarmışsınız
    Teşekkür ederim. İşin ucunda insanın canı olunca zoru da başarıyor. Yurt dışındaki honda birimlerine mail göndermiştim yapılıp yapılamayacağına dair bilmiyoruz dediler. Türkiyedekilere sordum bilmiyoruz dediler en sonunda kendim bu işe kalkıştım.

Motosikleti
    CBF1000FA
    bilginozi'nin yaptığı iş herkesin yapacağı bir iş değil. Kaldı ki 4000 lira parça parası vermişti . bilginozinin yaptıklarını evde denemeyin
    Bu arada hollandada yaşıyan uyanık bir türk ABS marka fren kaliperi üretiyor , isim hakkını da almış. Ama bildiğiniz sıradan fren. Sakın ola ki ABS taktıracağım diye bu dolandırıcıların tuzağına düşmeyin. En iyisi orjinalidir. Hele ki fren gibi hayati bir konuda.
    bilginozi ve kubilay1994 bunu beğendiler.

Teşekkür ederim. İşin ucunda insanın canı olunca zoru da başarıyor. Yurt dışındaki honda birimlerine mail göndermiştim yapılıp yapılamayacağına dair bilmiyoruz dediler. Türkiyedekilere sordum bilmiyoruz dediler en sonunda kendim bu işe kalkıştım.
    honda mühendislerinin yapamadığını yapmışsınız gerçekten tekrar tebrikler

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:08 ----------

Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bilginozi'nin yaptığı iş herkesin yapacağı bir iş değil. Kaldı ki 4000 lira parça parası vermişti . bilginozinin yaptıklarını evde denemeyin
    Bu arada hollandada yaşıyan uyanık bir türk ABS marka fren kaliperi üretiyor , isim hakkını da almış. Ama bildiğiniz sıradan fren. Sakın ola ki ABS taktıracağım diye bu dolandırıcıların tuzağına düşmeyin. En iyisi orjinalidir. Hele ki fren gibi hayati bir konuda.
    bu arada geçen gün gürpınar sahil çevresinde toplandığınız oldumu (geçen 10 gün içerisinde) bir çok motorcu b.çekmece sahilin gürpınar tarafında, sahil kenarında oturmuştu benimde dikkatimi çekti aralarında cbf1000fa vardı acaba sizemi ait diye merak ettim
    bilginozi bunu beğendi.

Serk21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 390
    ABS li motosiklet daha uzun mesafede durur diyen varsa gelsin deneylim.
    bilginozi bunu beğendi.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    [QUOTE=bilginozi;3612894 ....... 600rr 100-0 fren mesafesi 35mt .......[/QUOTE]

yol motosikletleri içinde en kısa fren mesafesi 95 km/s de 43 metrelik mesafe ile BMW K1300S e ait olduğunu okumuşdum..

600rr ın 35 metrede durabileceği bana çok iyimser bir rakkam gibi geldi..

otomobillerin durma mesafeleri motosikletlerden kat be kat daha kısa ki spor otomobiller bile 30-35 metrede ancak durabiliyor..

Motosikleti
    CBF1000FA
    Alıntı kubilay1994 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu arada geçen gün gürpınar sahil çevresinde toplandığınız oldumu (geçen 10 gün içerisinde) bir çok motorcu b.çekmece sahilin gürpınar tarafında, sahil kenarında oturmuştu benimde dikkatimi çekti aralarında cbf1000fa vardı acaba sizemi ait diye merak ettim
    Yıllardır motosikletli toplantılara katılamıyorum. Ben değildim.

Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    ABS amortisorlerin kapanmasina engel olmaz , freni hars diye sikabilirsiniz evet, hars diye siktiginizda teker kilitlenir ve acilir tekrar kilitlenir acilir sizin durma mesafeniz uzar gider.. ama ABS li de olsa limon gibi sikarsaniz yuk transferi lastige tam aktarilir ve abs belki bir iki tiklama ile kisa mesafede guvenle durdurur...

Motosikleti
    Nc750X
    kim ne derse desin arkadaşlar abs candır o abs yaramaz diyen arkadaşım bigün öyle biri fırlar önüne aklın gider limonu filan unutursun sonra paket olursun bidaha söylüyorum abs siz motosiklet satılmamalı özellikle bukadar sığırın olduğu ülkemizde

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)