Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Motosikletten Bisiklete geçmelimiyim

Motovento
    REKLAM ALANI
    hsk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DAELİM S2 250 SUZUKİ AN 125 HK MONDİAL MASH
    3000Tl ile kaç km yol gidersin motorunla?
    Şayet bisiklet sevgisi varsa Kron marka uygun olan model birşey işinizi görür.Ben olsam ikisini de kullanırdım zaten ayda 2gün demişsiniz e5 için motoru normal günde bisikleti kullanırdım.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Honda CBF 150
    3.000 tl yi cebine koy en az 1 yıllık benzin paran olur. ben şahsen bisiklete 3.000 tl vermem.

EKONOMİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MOTORU SATTIM GİTTİ
    Alıntı MD.Murat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    fazla ekonomi yapmışsın ondan. o çelik yığınıyla gidilmez tabi bir yere.
    http://www.uclerbisiklet.com/images/741/b1.jpg
    şöyle bir şey alsaydın paraya kıyıp o zaman keyfini sürerdin işte
    Ön arka disk fren bunda
    Disk frenin yapısı gereği surekli sürter balatasi diske
    Hafiflikten kazandığın enerjinin bir kısmını şekil olsun diye diske harcıyorsun

okan kömür - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda grom
    Doğru demişler 300 tllikle 3000 tllik bir değil ama bence sehiriçinde mtb al burası turkiye doğru duzgun yol yok frenlerinide disk fren almaya calıs v frenler surekli sıkıntı çıkartıyo ben bısıkleti alırken bu ozelliklere baktım 3-5 indirimle aldım ama alırken sunu dusundum motosiklete o kadar para verip acıdığım için bısıkletede o kadar para verip acıycağımı dusundum zaten 650 tlden fazla para veremiceğim için o kadara bısıklet aldım bısıklet bi bakımdan insana dengeyi,yüksek hızın gerekli olmadığınıda oğretiyo ki e5tede surmenizi tavsiye ederim ozellikle trafik saati yanınızda duran arabaları geçince cok keyifli oluyo tayt konusuna gelince tayta falan gerek yok bazı arkadaslar taytı sortunun veya pantolonunun içine giyiyo ayrıca o tayt diye herkesin dalga geçtiği seyde sağlık için giyiliyo sahsen ben giymiyorum gunluk kıyafetimi giyip çıkıyorum yola spreylerlede ter kokunu engelleyebiliyosun

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bisiklet en iyi idman şeklidir
    okan kömür bunu beğendi.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Bu konuda ikide bir E5'te bisiklet sürmek tavsiye ediliyor da bir kaza durumunda başka bir araç sizi ne şekilde ezerse ezsin çevreyolu ve otoyollara giren motorsuz taşıt sürücüsünün suçlu olacağını unutmayın.
    Enes Bakır bunu beğendi.

Motosikleti
    MOTORU SATTIM GİTTİ
    Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu konuda ikide bir E5'te bisiklet sürmek tavsiye ediliyor da bir kaza durumunda başka bir araç sizi ne şekilde ezerse ezsin çevreyolu ve otoyollara giren motorsuz taşıt sürücüsünün suçlu olacağını unutmayın.
    Ozellikle ehliyeti yeni almış bayan suruculerin neler yapabilecegi konusunda youtube da bolca video mevcut
    Bazi şeyleri yaşayarak ogrenmeyin lütfen

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:45 ----------

Alıntı DKN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bisiklet en iyi idman şeklidir
    Namaz en iyi idman/egzersiz seklidir.
    Enes Bakır bunu beğendi.

myagdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda FES 250 Foresight; CBF 150, NC750S
    bisikletin yeri ayrı, motosikletin yeri ayrı.

ev-iş arası yakınsa, vapur veya metro kullanabiliyorsan düşünebilirsin. ayda 1-2 defa bahsettiğin uzun mesafeyi de toplu taşımayla git, n'olacak?

diğer konuya gelirsek 3.000 TL'lik bisiklet bence fazla. şehir içi ulaşım amacıyla en ideali v frenli, sabit maşalı (ne ön, ne de orta amortisörü olan) trekking veya cyclo-cross bisikleti denen modeller. ne yol bisikleti gibi incecik ve zayıf, ne dağ bisikleti gibi kütük, ikisi arasında modeller. disk fren, amortisör vs. ekstra ağırlık. almışken iyisi olsun varsın bulunsun mantığı yanlış, benim bu ekipmana ihtiyacım var mı diye düşünmek lazım.

ben, omzuma alıp puf demeden taşıyabileceğim bir model aldım. maksadım, omuzuma alıp vapura, trene binip istanbul'u köşe bucak gezmek.

Naked150 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Rks-150-Naked
    Ben bisikleti motorumu satarak almayı düşünüyorum hem spor amaçlı hemde 150 cc motorla giderken yanımdan 1000 likler geçince içim bir fena oluyor o yüzden satıp bari profesyonel bisikletçi oluyim demiştim gezilerede katılırım hem 150 cc motosiklet ile katılamıyorum yetmiyor

Berkay* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Superlight / 48
    Alıntı okan kömür adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bence sehiriçinde mtb al burası turkiye doğru duzgun yol yok frenlerinide disk fren almaya calıs v frenler surekli sıkıntı çıkartıyo ben bısıkleti alırken bu ozelliklere baktım 3-5 indirimle aldım ama alırken sunu dusundum motosiklete o kadar para verip acıdığım için bısıkletede o kadar para verip acıycağımı dusundum zaten 650 tlden fazla para veremiceğim için o kadara bısıklet aldım
    Şehir içinde mtb sürmek hamallık gibi bir şey. Sizin bisikletinizde ng650 hem 14 küsür kilo olması hem de dişli oranlarının düşük olması size bisiklet zevkini veremez. 125lik 4 zamanlı motoru pistte sürmek gibi bence. :D Giriş seviyesinde bir yol bisikleti ağır jant seti, ağır sele, çelik gidona rağmen 10 kilo. Az bir bütçeyle 8 kiloya yakın indirilebilir. Yollar bozuk kabul ediyorum. Yol bisikletinin kullanımını kısıtlıyor tamam ama mtb'nin yoldaki maksimumu, yol bisikletinin bizim ülkemizdeki yollardaki ortalamasından daha düşük. Yolun bozuk olması (derin bir çukur dışında) bisiklete zarar vermez sadece sizi yavaşlatır.

Disk frenler her zaman ekstra ağırlıktır ve aksine v frenler hiç sıkıntı çıkarmaz sadece bakımı disk frenlerden daha sıktır. (Disk frenler zınk diye durur)

Bisiklete verilen para ne kadar iyiyse bisiklet o kadar zevkli oluyor. Muadil motosikletlerde böyle bir şey olduğunu düşünmüyorum. Ne kadar fazla fiyat o kadar kalite.

Kanunen bisiklet sürücüsünün E-5 yolunu kullanma hakkı varken otoban kesinlikle yasak. Şuraya da notumu düşeyim bu ülkede adalet yok bu nedenle geçenlerde polis bir arkadaşa E-5'te bisiklet sürdüğü için ceza yazdı. Aylar süren mahkemeler sonucu polis haklı bulundu. Nasıl olduğuna cevabı siz verin artık.
    Gidin E-5'te süründe demiyorum. Süren çok kişi var, ben yanyolu tercih ediyorum.

Alıntı EKONOMİ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ön arka disk fren bunda
    Disk frenin yapısı gereği surekli sürter balatasi diske
    Hafiflikten kazandığın enerjinin bir kısmını şekil olsun diye diske harcıyorsun

Disk frenler, (hidrolik disk veya mekanik disk frenler) sürtmezler sürtüyorsa bir sıkıntı vardır. Fazladan ağırlık eklenir bisiklete ama çokta güzel durur. Ayrıca aldığınız market bisikleti Alabileceğiniz en ağır bisikletlerdendir muhtemelen onunla benim gibi bisiklet sevdalısı birisi bile zevk alamaz. :D

Alıntı myagdi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şehir içi ulaşım amacıyla en ideali v frenli, sabit maşalı (ne ön, ne de orta amortisörü olan) trekking veya cyclo-cross bisikleti denen modeller. ne yol bisikleti gibi incecik ve zayıf, ne dağ bisikleti gibi kütük, ikisi arasında modeller.

Bahsettiğiniz bisiklet cyclocross değil. Apayrı bisikletler.
    ÖRNEK BİR CYCLOCROSS

Cyclocross'lar yol bisikletlerine benzese de, arazi yollarında kullanılmak için tasarlanmıştır. Gerek lastikleri, gerek frenleri, gerekse kadro geometrisi. Fiyatları da biraz tuzlu oluyor genelde.

Yol bisikleti narin mi demeye çalıştınız bilmiyorum ince demekle ama yol bisikletleri narin değildir.

Alıntı Naked150 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben bisikleti motorumu satarak almayı düşünüyorum hem spor amaçlı hemde 150 cc motorla giderken yanımdan 1000 likler geçince içim bir fena oluyor o yüzden satıp bari profesyonel bisikletçi oluyim demiştim gezilerede katılırım hem 150 cc motosiklet ile katılamıyorum yetmiyor

Bisikleti seviyorsanız alın bence çokta güzel olur ama motosikletin küçüğü gibi görüp alırsanız pişman olursunuz. Ayrıca lütfen almadan önce bir yol bisikleti sürün ondan sonra kararınızı verin. 3000 lira verecekseniz uzun süre size yetecek bir bisiklet olsun. Bisiklet foruma uğrasanız keşke.

Motosikleti
    Alıntı Berkay* adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kanunen bisiklet sürücüsünün E-5 yolunu kullanma hakkı varken otoban kesinlikle yasak. Şuraya da notumu düşeyim bu ülkede adalet yok bu nedenle geçenlerde polis bir arkadaşa E-5'te bisiklet sürdüğü için ceza yazdı. Aylar süren mahkemeler sonucu polis haklı bulundu. Nasıl olduğuna cevabı siz verin artık.
    Gidin E-5'te süründe demiyorum. Süren çok kişi var, ben yanyolu tercih ediyorum.
    Haliç köprüsünden sonra Eyüp rampasında bisiklet bi sür bakalım ben orda 100'lük motorla sağa dönenlerden zor kaçıyordum Çok tehlikeli çok. Akşam 10'dan sabah 6'ya kadar belki trafik az olduğundan rahat olabilir o zaman da alkollü araç kullanan manyaklar var onlara denk gelebilirsin

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Pedalıda bedava çevireceğini düşünme, Çekmeceden bayrampaşaya sürdükten sonra 15 TL'lik acıkır 5 TL'lik susarsın dönerkende x2 yaparsan sana 30 TL Yapar.
    Mengu16 bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı leopessia adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Pedalıda bedava çevireceğini düşünme, Çekmeceden bayrampaşaya sürdükten sonra 15 TL'lik acıkır 5 TL'lik susarsın dönerkende x2 yaparsan sana 30 TL Yapar.
    Çarpı 2 kırk yapar
    EKONOMİ bunu beğendi.

Motosikleti
    MOTORU SATTIM GİTTİ

Disk frenler, (hidrolik disk veya mekanik disk frenler) sürtmezler sürtüyorsa bir sıkıntı vardır.
    iddia ediyorum motosikletteki ve arabadaki disk frenler sürekli diske sürter

Motosikleti
    Pcx 125
    ben de bir heves aldım bisikleti
    birkaç km ya yaptım ya yapmadım
    koydum depoya zincirini yağladım bekliyor
    amortisörlü dedik ön amortisör sertleşti dura dura
    orta amortisörüne heves ettik meğer adamı yorarmış
    şaşırtıcı derecede yoruluyorum sürerken
    tıss tısss gidecen anca
    sele incecik zaten afedersin pek yorum yapamıyorum
    yolda yolakta çok tehlikeli trafik falan

yazın hele ter içinde pedallamak
    çok mecbursan anlarım da
    zevk için de maalesef binilmez
    motorla tanıştıktan sonra hiç çekilmez

kesinlikle önermem
    motorla şehirdışına bile gidersin
    ver benzin parasını bas gaza

http://www.bisan.com.tr/images/urunl...ed911b504e.jpg
    ALLAH razı olsun tam bisiklet alcaktım senin yazıyı okudum vazgeçtim eyvALLAH

Mucit23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 900 & KTM450EXC & BWS100
    Alıntı leopessia adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Pedalýda bedava çevireceðini düþünme, Çekmeceden bayrampaþaya sürdükten sonra 15 TL'lik acýkýr 5 TL'lik susarsýn dönerkende x2 yaparsan sana 30 TL Yapar.
    Evet Bisiklet kullanan birinin harcayacagı enerjiyi benzine vursak motosiklet daha tasarruflu gibi

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Çarpı 2 kırk yapar
    Suyu evden koydum, hesap dışı

arda4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Valla ben de arada bisiklete biniyorum, gayet de zevkli oluyor: (Claudbutler Oxford 700 300-400TL, 21" jant, 15-16kg)

Sukuter başka bu başka

Arkadaşın sorusuna gelince eğer gideceğin yol düzlük ise ve 3-5km'den fazla değil ise bisiklet işini görür. Eğer benim gibi günde 5-10km yol + 2km dağ tırmanışı yapacaksan mecburen motosiklet.

Serk21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 390
    Önce şunu söyleyeyim. Nasıl araba forumunda motosiklet hakkında doğru düzgün bilgi alamayacağınız gibi motosiklet forumunda da bisiklet hakkında bilgi alamazsınız. Araba-motosiklet ile motosiklet-bisiklet ilişkisi farklı demeyin. Çünkü araba ile motosiklet ne kadar ayrıysa bisiklet motosiklette o kadar ayrı. (Bisiklet için tek forum var internette özel mesajdan atabilirim isterseniz belki yasaktır forum ismi vermek)

Ben motosiklet tutkunu bir bisiklet kullanıcısıyım. Bir iki konuda bahsettim yol bisikleti kullanıyorum. 17 yaşındayım. Gönlümde hep bir motosiklet olsa da bisikleti asla motosiklete değişmem. İkisi apayrı şeyler.

Gelelim bisiklet almananıza. Tabiki de motosikletin alternatifi bir bisiklet olamaz. Ama eğer bisikleti ve bisiklet kullanmayı seviyorsanız. Sizin ihtiyacınızı fazlasıyla karşılar. Ayda 1-2 defa bayrampaşaya zorunlu olduğunuz için 4-5 defa keyif için gidersiniz. (Örneğin ben en yakın zamanda beylikdüzü-sirkeci yapıcam)

Bisiklet seçiminde ise sakın ama sakın buradaki tavsiyelere kulak asmayın. Kusura bakmasın buradaki abiler ablalar ama malesef Türkiye'de bisiklet kültürü olmadığı için. 300 liralık bisikletle 3000 liralık bisiklet sadece kalite farkı olarak görülüyor. Amortisörlü bisiklet iyidir deniyor. Bu kadar komik bir şey olamaz. :D

Eğer 3000 lira ayırdıysanız 2500-2750 liraya güzel bir yol bisikleti veya şehir bisikleti alırsınız. Bu size başlangıç için fazla bile gelir. Geri kalan paraya da ekipman, aksesuar alırsınız. Ben ise 1200 liraya yol bisikleti aldım giriş seviyesi için gayet yeterli.

Bisiklet alıcaksanız elimden geldiğince yardımcı olurum ve sizi diğer foruma bekliyorum.

Not: Tekrardan abilerim ablalarım kusuruma bakmasınlar ama buradaki yorumlarla bisiklet almaya ya da almamaya karar vermeyin.

Düzenleme: Bisikletimi de ekleyeyim bunun kırmızısı.

http://www.mtbtr.com/uploads/2851H11.JPG
    İlk defa bisikletten anlayan birine denk geldim =) Forumda yine bilen bilmeyen girip esip gürlemiş herzamanki gibi.

Dostum birkaç sorum olacak cevaplarsan sevinirim. Spor amaçlı bisiklet düşünüyoruz 6 arkadaş. Yaşlarımız 28 ile 45 arasında değişiyor. Bütçemiz 500tl ile 700 tl arasında. Araştırmalarımız sonucunda 3 model kaldı aklımızda.. Bunlardan hangisini almamızı önerirsin? Yada başka önereceğin marka varmıdır?

Kron xc150
    Bianchi rcx110
    Salcano NG750

Kronların fiyatları 500tl lerde iken şu sıra 750tl lere çıktı. Arkadaşarım ille kron diye tutturdular,salcano dandik diyorlar.. Çoğu parçası aynı diyorum ikna olmuyorlar..Ben hariç diğerleri stabilize yoldan pikniğe vs gidecekler ama ben sadece asfaltta kullanırım.Bu arada uygun fiyata bisiklet alabileceğimiz yer biliyorsan söylersen sevirim, 6 adet alıcaz sonuçta bi indirim yaparlar =) Tavsiyelerini bekliyorum.
    Karadeniz - Giresun.

MD.Murat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    iddia ediyorum motosikletteki ve arabadaki disk frenler sürekli diske sürter
    sürter sürter balata yeyilince sürtmez.
    bisiklette durum farklı.
    kaliperin ve jantın vidalarını gevşetirsin.
    freni sıkarsın. sonra sıkılı haldeyken vidaları sıkarsın.
    böylece tam yerini bulacak ve sürtmeyecektir.
    benim de hidrolik disk bisikletim var. eğer sürtüyorsa iyi ayarlanmamış veya baştan savma yapılmış demektir.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)