Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Arkadan Gelen Araç Korkusu ve Diğer Sıkıntılar

Motovento
    REKLAM ALANI
    lac1vert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Z300
    Merhabalar,

Motosiklet kullanmaya yeni başladım. Kapalı alanlarda pratik yapıyorum ancak keşke o alanlara ulaşana kadar trafiğe çıkmak zorunda kalmasaydım. Düz/yokuş vb. yollarda gitmekte, vites arttırmakta/azaltmakta sıkıntı yaşamaıyorum. Ancak birkaç konuda sizlerden bilgi/destek rica ediyorum.

1. Arkadan gelen araçları aralıklarla aynadan takip ediyorum. Ancak (muhtemelen dinlediğim hikayelerden ötürü) beni sıkıştırıyor, çok yaklaşıyor hissine kapılıyor ve endişeleniyorum. Normal olmadığı kesin ancak üstünden gelmenin bir yolu var mıdır?
    2. Sıkışan trafikte özellikle düşük devirlerde sıkıntı yaşıyorum. Tahminim her insan gibi beynim ancak bir şeye odaklanabiliyor ve henüz vites, debriyaj, sinyal vb. refleks haline dönüşmediğinden daha çok önümdeki/arkamdaki/yanımdaki araçlara odaklanıyorum ve motor ya stop ediyor ya da sert frenliyorum vs. Çözüm için bir fikriniz var mı yoksa sadece tecrübe mi gerekiyor?
    3. Eldivenle sinyalleri kullanmakta çok zorlanıyorum. Özellikle sağ sinyal sıkıntılı oluyor.
    4. Sinyal verdikten sonra sıkça açık unutuyorum. Bu da sadece tecrübeye mi bağlıdır?
    5. Görünürlüğümü arttırmak için motorun önüne eagle eye takmayı düşünüyorum. Buna bir engel var mı, sıkıntı yaratıyorlar mı?

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim. Syg.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    Egitim almalisin. bende ilk baslasigimda arkadan araba gelince kanim cekiliyordu, egitimden sonra cambazliga basladik resmen..
    codeprof bunu beğendi.

C@LiMeRO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki V Strom 250
    sinyal vs.konularda zorlanmanızın sebebi gidonu sert tutuşunuz olabilir mi, bacaklarınızla motosikletinizi de daha sıkı kavrayın bu da üst gövde hareketlerinizi daha rahat hale getirecektir. Ayrıca aynalara da anlık bakışlardan daha fazla miktarda zaman ayırmayın, çünkü uzun süreli aynı aynaya bakmanız da öndeki yola hakimiyetinizi azaltacaktır.

Motosikleti
    Z300
    Alıntı Darkcity2000 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Egitim almalisin. bende ilk baslasigimda arkadan araba gelince kanim cekiliyordu, egitimden sonra cambazliga basladik resmen..
    Eğitim alacağım. Şu an GIS Akademi ile Honda GS arasında kararsızım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:11 ----------

Alıntı C@LiMeRO adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sinyal vs.konularda zorlanmanızın sebebi gidonu sert tutuşunuz olabilir mi, bacaklarınızla motosikletinizi de daha sıkı kavrayın bu da üst gövde hareketlerinizi daha rahat hale getirecektir. Ayrıca aynalara da anlık bakışlardan daha fazla miktarda zaman ayırmayın, çünkü uzun süreli aynı aynaya bakmanız da öndeki yola hakimiyetinizi azaltacaktır.
    Haklı olabilirsiniz, sinyal kullanırken buna dikkat edeceğim. Sıkıntım eldivenin parmak ucundan da kaynaklanıyormuş gibi geliyor. Ayna konusunda size katılıyorum. Syg.

İlk baslarda bendede ole oluyodu zamanla tecrube edindikten sonra gecti. Ama araclarin fazla yaklasmasi hic iyi bisey degil.tecrube edinirsen bile araclarin fazla yaklasmasina izin verme. Sonucta motor dengede giden bisey en azindan ufak bi dengesizlikte motoru toparlayacagin bi alan olmasi lazim yada dusersen yerde suruklenme zamanin olsun.iste diger suruculer bunun farkinda degil. Hala gelip sifirdan sollama yapiyor adam. cok sinir oluyorum.

Motosikleti
    Z300
    Yaklasmalarina izin vermemek için özel bir yöntem var mı?

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hıza uygun şeritte gitmek, trafikten hızlı gitmek, şeridi ortalamak, dönüş verilen yollarda dönüş yapılacak şeride önceden boşaltmak gibi şeyleri deneyebilirsiniz
    codeprof bunu beğendi.

İlk kullandigimda seridin sagindan yavas giderdim sonra baktim araclar beni bos biraktigim yerden sollayip sikistiriyor.sonra anladimki ortadan gidip araclara seritte bos yer birakmamam lazimmmis.onun disinda cift seritli gidisli gelisli biraz keskin virajlarda seridi ortalama ozellikle sola donuslerde saga yanas cunku hayvanlar donerken seridinin disina cikabiliyor gibi gibi seyler kendini araclarin hizina uydurucam diyede cok basma her zaman kendini durabilecegin hizda tut birisi onume aniden kirarsa naparim diye dusun.surekli kaza videolari izle bak motosiklet kazasi olunca ne oluyo nasil oluyo isin ciddiyetini kavramana cabucak yardimci olur hadi kal saglicakla

myagdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda FES 250 Foresight; CBF 150, NC750S
    fazla takmayın, biraz cesaret ve bolca pratik.

pazar sabahları erkenden yola çıkın. yollar daha boş olur. yorulana kadar gezip geri dönersiniz.
    codeprof ve DENİZ ER. bunu beğendiler.

Motosikleti
    Z300
    Alıntı BatuhanK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hıza uygun şeritte gitmek, trafikten hızlı gitmek, şeridi ortalamak, dönüş verilen yollarda dönüş yapılacak şeride önceden boşaltmak gibi şeyleri deneyebilirsiniz
    Tavsiyeler için teşekkür ederim. Kitaplarda öndeki aracın lastik izini takip edin diyor. Şeridi ortalamak daha rahat bir sürüş imkanı veriyor mu? Çünkü sağ lastik izinden gidince direk soldan yanasmaya çalışıyorlar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:35 ----------

Alıntı pcmnyk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İlk kullandigimda seridin sagindan yavas giderdim sonra baktim araclar beni bos biraktigim yerden sollayip sikistiriyor.sonra anladimki ortadan gidip araclara seritte bos yer birakmamam lazimmmis.onun disinda cift seritli gidisli gelisli biraz keskin virajlarda seridi ortalama ozellikle sola donuslerde saga yanas cunku hayvanlar donerken seridinin disina cikabiliyor gibi gibi seyler kendini araclarin hizina uydurucam diyede cok basma her zaman kendini durabilecegin hizda tut birisi onume aniden kirarsa naparim diye dusun.surekli kaza videolari izle bak motosiklet kazasi olunca ne oluyo nasil oluyo isin ciddiyetini kavramana cabucak yardimci olur hadi kal saglicakla
    Tavsiyeler için teşekkür ederim. Aklımda tutucam.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:38 ----------

Alıntı myagdi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    fazla takmayın, biraz cesaret ve bolca pratik.

pazar sabahları erkenden yola çıkın. yollar daha boş olur. yorulana kadar gezip geri dönersiniz.
    Haklisiniz. Sanırım yaş ve sorumluluklar arttıkça tedirginlik doğru orantılı olarak artıyor. Tavsiyenizi deneyeceğim.

40yapar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Versys 650 ABS
    Bir süre sonra tüm bu korkuları yeneceksin. Belki de "tamamdır ya, öğrendim ben bu işi, biliyorum" demeye başlayacaksın. Umarım o hatayı yapmazsın. Çünkü bu işi tam olarak öğrendiğini düşündüğün an aslında hiçbir şey bilmediğini öğretir motor insana. Ne yap et, korkmaktan vazgeçme. Her gün ilk defa biniyor gibi bin. Her evden çıkışında bugün kaza yapabilirim diye düşün, ekipmanlarına 4 elle sarıl. Sakın ola diğer motorculara ayak uydurup gereksiz risk alma. Arabalarla didişme, haklı da olsan yol ver defolsun gitsin. Bunları aklından çıkarma bence. Şimdiki tereddütlerin zamanla reflekse dönüşür, çok dert etme. Ama sakın ha sakın, korkunu yitirme.
    Sağlıcakla kal,

Motosikleti
    Z300
    Alıntı 40yapar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir süre sonra tüm bu korkuları yeneceksin. Belki de "tamamdır ya, öğrendim ben bu işi, biliyorum" demeye başlayacaksın. Umarım o hatayı yapmazsın. Çünkü bu işi tam olarak öğrendiğini düşündüğün an aslında hiçbir şey bilmediğini öğretir motor insana. Ne yap et, korkmaktan vazgeçme. Her gün ilk defa biniyor gibi bin. Her evden çıkışında bugün kaza yapabilirim diye düşün, ekipmanlarına 4 elle sarıl. Sakın ola diğer motorculara ayak uydurup gereksiz risk alma. Arabalarla didişme, haklı da olsan yol ver defolsun gitsin. Bunları aklından çıkarma bence. Şimdiki tereddütlerin zamanla reflekse dönüşür, çok dert etme. Ama sakın ha sakın, korkunu yitirme.
    Sağlıcakla kal,
    Haklısınız. Korku bizi tetikte tutan en önemli dürtü değilmi. Tavsiye için teşekkür ederim.

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tekerlek izi muhabbeti okuduğunuz gibi yoldaki çukur veya ''yabancı cisimlere'' denk gelmemeniz içindir. ama belli bir takip mesafesi bırakabilirseniz yolu ortalamak sizi daha rahat ettirebilir. Mümkün olduğu kadar trafik hızına yakın hızlarda sürebilirseniz -biraz altı veya biraz üstü- çok daha rahat edersiniz.
    Sonuç olarak arkadaşlara katılıyorum, kendi kendinize neden panik oluyorumu sorgulamak yerine sürüşünüzü geliştirmeye, trafiği gözlemlemeye, bol bol tecrübe edinmeye bakın. Örnek olarak; hep yazılıp çizilir veya duyarız motosikletini yeni yeni almış veya çok tecrübesi olmayan arkadaşlar devamlı yolda önüne kıran arabalarla karşılaşır, kamyon otobüs sıkıştırır. taksici ani fren yapar. Ama bu tür muhabbetleri tecrübe arttıkça daha az duyarız. Aslında olan şey şans eseri o tehlikelerle karşılaşmamak değil. tehlikeleri önceden öngörmek, trafiği ve arabaları, sürücüleri, asfaltı vs vs analiz edebilmekle alakalı. Bunlar da zamanla oluyor. Bol bol okuyun, bir şey yaşadığınızda ''neden oldu, olmaması için ne yapabilirdim'' i sorgulayın. Eğitim imkanınız yoksa boş alanlarda motosikletinizi iyice tanıyın. Ve en önemlisi kendinize biraz zaman verin.
    Fakat bunların farkında olmanız da bu sürenin normalden daha az olacağını gösteriyor Kazasız belasız sürüşler dilerim

Motosikleti
    Z300
    Alıntı BatuhanK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tekerlek izi muhabbeti okuduğunuz gibi yoldaki çukur veya ''yabancı cisimlere'' denk gelmemeniz içindir. ama belli bir takip mesafesi bırakabilirseniz yolu ortalamak sizi daha rahat ettirebilir. Mümkün olduğu kadar trafik hızına yakın hızlarda sürebilirseniz -biraz altı veya biraz üstü- çok daha rahat edersiniz.
    Özellikle bu cümle çok mantıklı geldi. Çok teşekkür ederim. Sanırım genel kanaat sürekli dikkat, tecrübe ve kendime biraz zaman tanımak. 15 yıllık otomobil sürücüsü olarak motor kullanan arkadaşları şimdi çok daha iyi anlıyorum.

Son sorum (eagle eye) konusunda da bilgi verebilecek biri varsa çok sevinirim.

Motosikleti
    CBR 250R
    Kardes resmen beni anlatmissin bende yeni basladim 2 ay kadar ne Zaman e-5 de yol alsam arabalari kontrol etmekten baska birsey yapmiyorum bazen paronayak gibi oluyorm acaba gecermi onume yanimdan hzlica gecip onume frenlermi seridime atlarmi nasil ascam bu konuyu bir fikrim yok cbr250 r im var yeni aldim 0 ama en sagdan 60 70 ile fiti fiti gidiyorum bu korkudan dolayi

Tİme_shİft42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Göstergeyi vitesleri unut bisiklet sürüyormuş gibi sürmen gerekirki yolda plan yapabilesin gsterge en büyük düşmanın göstergeye bakmassan viteslerede hakim olursun viteslerlede alay edersin o sana hükmetmez sen ona hükmedersin zamanında yaptım oldu göstergeye naylon geçir alttan hiç bir şey görünmesin öylece sür çok faydasını görürsün belli kmden sonra çıkartırsın ihtiyacında olmaz bi şey olursa sorumluluk kabul etmem boş yerine 1 vitese felan takarsın aman ha biraz zaman olur her şey
    codeprof ve lac1vert bunu beğendiler.

shadowmaster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba SL 200
    Korku ile temkinli olmak veya tehlikeyi sezmek arasında çok ince çizgi var sürüşte. Sezgi ve temkinli olmak mutlaka gerekli ancak bunları bir fobi haline getirmemek gerekli. İki önerim olacak ;
    1-OMM yayını Motosiklet Yol Sanatı kitabını alıp okuyun,
    2-Mutlaka en kısa sürede eğitim alın, GIS de olur Honda da, ama özellikle Honda Güvenli Sürüş 2 sonrası kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.
    phradrel ve lac1vert bunu beğendiler.

Yaa orayi bende cozemedim arkadan gelen araci takip etcem diye onu unutuyorm

phradrel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F650GS
    eğitim alın. bu kadar düşünmenize gerek yok. düşük hızlarda denge, bakış, ayna kontrolü vs her şey anlatılıyor ve yaptırılıyor. biraz pratik de yapınca size sadece sürüşün keyfini çıkarmak kalıyor...
    lac1vert bunu beğendi.

MotorKafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 1000 FA
    Arkadaşlar muhtemelen tüm sorularını cevaplamıştır ama okumadım. Ben tek tek cevaplıyım kendimce doğru düşündüklerimi

1- Motosiklet sürücüleri her kendinde her hakkı görüyor ve diğer araç sürücülerini de hep haksız görüyor. Bu nedenle diğer araçların yağtığı her hareketi üstüne kırma, sıkıştırma olarak adlandırıyor ve öyle algılıyorlar. Sıkıştırmayan araçlar yok değil ancak arkadan sana yaklaşan her aracı sıkıştırıyormuş gibi düşünmenin sebebi, forum vb kanalar nedeniyle bilinç altında böyle yer etmesi. Sen bulunduğu şeride hakim ol yeter. Arkadan gelen bir araç gördün mü, şerit çizgisine doğru kayma. Yoksa sıkıştırma amacı olmadan, bulunduğun şeritten sollarlar seni. Ve bu da daha çok tedirgin olmana sebep olur. Baktın korna selektör yapıyor rahatsız ediyor, o zaman inatlaşma ve yol ver.

2- Sıkışık trafikte düşük viteste gitmeye özen göster. En azından şimdilik. Yakıtını ve motorun sıcaklığını artırırsın ancak düşük viteste gidip stop etmekten daha iyidir. Ayrıca yarım debriyaja alış. İstanbul trafiğinin olmazsa olmazıdır yarım debriyaj. Az gaz, kavrama noktasının başlarında sabit tutulan debriyaj manetiyle bu iş çözülür.

3- Eldivene yapacak bir şey yok. Yaz geldiği için biraz daha ince yapılı bir eldiven kullanabilirsin sadece. Bir süre sonra eldivensiz kullanamadığını fark edeceksin

4- 5 yıldır her gün motor üstünde olmama rağmen, ben de sinyali hala açık unutuyorum

5- Eagle eye veya angel eye denen farların görünürlüğünü artıracağını pek düşünmüyorum. Xenon farın daha çok iş göreceği kanısındayım. Veya sis farı da tercih edebilirsin. Sis farı taktığında farların genişleyeceğinden dolayı, önündeki araçlar aynaya baktığı zaman araba geliyor gibi algılayabilir
    lac1vert bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)