Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Kazayla Burun Buruna (Müthiş Refleks)

Motovento
    REKLAM ALANI
    oguzhan6161 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaşlar şimdi bir video izledim. Ve videodaki motosiklet kullanıcılarının yerine koydum kendimi. Herkes video çeken araç sürücüsü kadar refleksli olmayabilir. Bir an düşündüm , ya o motorcu ben olsaydım ve biri o hızda vurmuş olsaydı acaba ölürmüydüm ?
    İzlerken içim bi tuhaf oldu. Hemen sizinle paylaşmak geldi aklıma. Şimdi burada ne yapmalıyız ? Motosikletli olan yolunda gidiyor ama farkedilmiyor ne yazık ki.

barodi, cihan54 ve Kunduzz bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    mash 5000 km/cbr 250 6500 km /xj6 f 49000 km
    ya sağa ya sola kaçmak lazım ani bir hızlanmayla sola kaçsan tırın altında kalırsın şayet motor da tork ve güç yoksa ,
    sağ kaçsan mıcırlı yola girip düşebilirsin de yada düz gidip çok seri bir şekilde hızlanabildiğin kadar hızlanmak gerekli arkadan gelen seni görünce frene basıp en azından gaz kesip yavaşlaması için. vs.
    bu söylediklerim arkadaki aracı gördüğünüz anda geçerli tabi arkayı işte bu yüzden her 3 saniye bilemedin 5 saniyede bir aynalardan kontrol etmenin önemini gösteriyor video.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Eger bir kamyon seni sollamaya çikiyorsa, sende bir problem var demektir.
    YA motosikletin o yola çikmaya uygun degil, ya da gitmen gerekenden çok yavassin.
    mhmtesk, yasdal, Oguz K. ve 9 diğerleri bunu beğendiler..

Alıntı barodi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ya sağa ya sola kaçmak lazım ani bir hızlanmayla sola kaçsan tırın altında kalırsın şayet motor da tork ve güç yoksa ,
    sağ kaçsan mıcırlı yola girip düşebilirsin de yada düz gidip çok seri bir şekilde hızlanabildiğin kadar hızlanmak gerekli arkadan gelen seni görünce frene basıp en azından gaz kesip yavaşlaması için. vs.
    bu söylediklerim arkadaki aracı gördüğünüz anda geçerli tabi arkayı işte bu yüzden her 3 saniye bilemedin 5 saniyede bir aynalardan kontrol etmenin önemini gösteriyor video.
    Ama burada 1 - 2 saniye var motorun arkadan geleni görmesi için çünkü tırın dorse motorun görüşünü tamamen kapatmış sol şeride yeni geçmekte henüz. Motorcunun şansı çok az.

Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    YA motosikletin o yola çikmaya uygun degil, ya da gitmen gerekenden çok yavassin.
    Doğru mantık. Ancak her motor elverişli değil o kadar hıza. Ne kadar usta şoför olursan ol arkandan gelen buzağı sana çarpabilir.

Artçı bayan ve kaskı yok...

Motosikleti
    lifan tay 100 - 2012 / emisol 2014 / artık yok :)
    burada ne yapmalıyız demişsin. öncelikle videoyu çeken araç çok hızlı. kazanın hemen öncesinde sol şeritten uygun hızda giden birini sağlayarak geçiyor. fazla hızlı olduğu için. bu da ayrı bir hata ama o konuda bir şey yapamayız. ama motosiklet de hatasız değil. arkadaşın dediği gibi tır tarafından sollanacak kadar kadar yavaş gitmemek lazım. ben öyle okudum en azından. motosikletle şehirlerarası yola çıkmadım pek. tırda da hata var. ağır araç olmasına rağmen ve videoyu çeken arabayla aralarında fazla mesafe olmamasına rağmen sollamaya kalkıyor. 3 hatanın birleşimi sözkonusu bana kalırsa. ancak neyse ki 1 refleksle can kaybı olmadan kurtarılmış. aksi bi durumda tır sürücüsü hariç herkes ölebilirdi. allah tüm sürücülere böyle refleks versin ne diyelim.

santo78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 650F
    Birde buna bakin

keremkrmn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    05 Ninja 636 - 15 Xmax
    Bana kalırsa burada ilk hata gereğinden hızlı giden ve bilinçsiz şerit değiştiren araç, ikincisi sol şeritte düşük hızda ilerleyen embesil. Tır şoförünün bana göre hiç bir suçu yok gibi çünkü arkadan gelen araç sağ şeritten sola kendini bi anda atıyor. Tır sol şeride geçmeye başladığında sol şerit tamamen boş ve o yüzden motoru sollamak istiyor.Motorun da bi kabahati yok gibi, sağ şeritte normal bi hızda ilerliyor, bazen benimde 2.köprüde başıma geliyo bu durum en sağ şeritte 90 la giderken kamyonlar solumdan geçebiliyor.
    ¡Por la sonrisa de mis padres que vale un millón!

Mardin İl Temsilcisi CompanERROR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    X TREME MAX 2014 - Pulsar 200NS 2014
    vay canına. Helal olsun adama motorlulara geçirmedi

C@LiMeRO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki V Strom 250
    o kadar uzun bir araçla sollamaya o kadar yakın mesafeden başlanmaz, bu zaten başlı başına hata.
    AsLaNLaR ve SıRTLaNLaR HiÇBiR ZaMaN DoST OLaMaZLaR..

Tİme_shİft42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Tırdaki vatandaşın arkadaki arabayı görememsi zor göstere göstere şeridin ortasından kıyısından geliyor motosikletli uyuz vatandaş madem uyuz uyuz gidiyon nedemeye sağ şeridi komple işgal ediyon bide orta şeridin kıyısından gidiyor arkadan gelen ne yapsın üstündenmi geçsin eyer arkadan gelen senden hızlıysa kıya köşeye kaçacaksın yoksa ezer geçerler motosikletdeki uyuzlar arabadaki vatandaşa dua etsin hem tırı kurtarıp hemde motosikleti biçmemesi şans refleks

serkani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Made in Japan!
    Bazen vizörü açıp havayı koklamak, rüzgarın serinliğini hissedip rahatlamak, artçı ile iki kelime paylaşmak isteyebilirsiniz. Yani daha sayamayacağım yüzlerce keyfi yahut zaruri nedenden motosikleti usul usul sürüyor olabilirsiniz. Bu yüzden motosiklet sürücüsünü suçlamak bana göre mantıksız.

İlgili videolar bir sürüş sırasında yaşanabilecek riskleri göz önüne seriyor. Gerçekten bunları izleyip trafikteki olumsuz olasılıkları iyi anlamak, ders çıkarmak gerekiyor.
    Honda Today 50 • Honda Beat 100 • Yamaha YBR 125 • Kawasaki ER5 • Yamaha Fazer FZ6 • V-Four Racing 800 ABS

Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    ikinci video fren yerine kıvırma... hadi kıvırdık o hızla yola tekrar giremez ucar giderdik gibime geliyor

santo78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 650F
    Alıntı Darkcity2000 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ikinci video fren yerine kıvırma... hadi kıvırdık o hızla yola tekrar giremez ucar giderdik gibime geliyor
    Evet bilen bilir 200 gibi hizlarda kivirmak cok zordur (normal hizlarda verdiginizden daha cok kontra vermeniz gerekir) Adama helal olsun valla hem kiviriyor hemde yola tekrar donebiliyor.

UNdocab - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT650, RT125
    Ne yazıkki motosiklet her zaman kendini korumak zorunda.Yavaş gitmek her zaman güvenli olmak değildir. 3 şeritli bir yol olsa yine bi nebze en sağdan takıl ama 2 şeritli yolda mutlaka soruna sebep olmakla eş anlamlıdır yavaş gitmek.

CHaTaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Harley Davidson electra glide ultra classic
    Bence adamın refleksi iyi değil aksine kötü bile denilebilir. Neden mi. 0,11 de kamyon harekete başlıyor ama adam aracına müdehaleyi 0,14 te yapıyor yani çok geç yapıyor. Tır eğer sola geçtiyse zaten bu demektir ki bir aracı solluyor yani o kaçacağın şeritte araç olma ihtimali çok yüksek dua etsinki o araç motosikletti ve şeritte fazla yer kaplamıyordu . Genelde tırlar yine bir tırı sollarlar eğer böyle bir durum olsaydı bu adam tırın arkasındayapışırdı.
    crxforever bunu beğendi.

94CanRR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda cbr 250r
    gördüğüm en iyi kurtarış bu olsa gerek
    oguzhan6161 ve ahmetersoz1 bunu beğendiler.

Motosikleti
    yamaha ybr 125 esd
    Ya kamyon gitmesi gerektiği hızdan çok fazla hızlı gidiyorsa ?

Ben ürktüm yalan yok. Motosiklette tampon yok Allah muhafaza biri arkamdan bu aracın hızıyla çarpmış olsa sanırım kurtulamazdım. Bir arkadaşım demiş ki güvenli sürüş demek düşük hız demek değildir evet doğru ama bir arkadaşım da demiş ki ; vizörü açıp artçıyla düşük hızda sohbet edebili. Bu da doğru. Sonuçta asgari hız diye bir kural yok. Bence motosiklet ince olduğu için farkedilmedi yoksa araç sürücüsü tırı sol şeride geçerken gördüğünde yavaşlamalıydı. Gerçi benim önümde biri sol şeride geçiyor olsa birini solladığını düşünürüm bu adam dangalak değil ya durduk yere sola geçsin üstelik tır kullanıyor , birini solluyor ki sol şeride geçiyor. Can kaybının olmayışına şükür etmek lazım

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Degerli arkadaslar, videodaki olaya karisan 3 sürücü de hatali.
    Ama konu bu degil.

Alıntı oguzhan6161 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Doğru mantık. Ancak her motor elverişli değil o kadar hıza.
    Yukarida da yazdigim gibi, motosikletiniz elverisli degilse karayoluna çikmayacaksiniz.
    Sonra biraz daha genis açiklama yapmaya çalisacagim.

Alıntı C@LiMeRO adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    o kadar uzun bir araçla sollamaya o kadar yakın mesafeden başlanmaz, bu zaten başlı başına hata.
    Kamyonlar özellikle rampalarda sahip olduklari hizi kaybetmek istemezler, hele yüklüyseler.
    Bu nedenle hangi araci kulaniyor olursak olalim, arkamizdan gelen agir vasitayi çekisten düsürecek hareketlerden kaçinmamiz gerekir.

Alıntı serkani adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bazen vizörü açıp havayı koklamak, rüzgarın serinliğini hissedip rahatlamak, artçı ile iki kelime paylaşmak isteyebilirsiniz. Yani daha sayamayacağım yüzlerce keyfi yahut zaruri nedenden motosikleti usul usul sürüyor olabilirsiniz. Bu yüzden motosiklet sürücüsünü suçlamak bana göre mantıksız.

İlgili videolar bir sürüş sırasında yaşanabilecek riskleri göz önüne seriyor. Gerçekten bunları izleyip trafikteki olumsuz olasılıkları iyi anlamak, ders çıkarmak gerekiyor.
    Motosiklet kullanmayi bu kadar hafife alirsaniz bir gün asfalttan kazirlar kalan parçalarinizi.
    Yukarida yazdiginiz eylemleri yapmak istiyorsaniz çekin kenara, isterseniz çay demleyin.
    KArayollari evinizin oturma odasi degil arkadaslar, dikkatli ve trafigin akisina uygun kullanmak zorundasiniz.
    Ben böyle keyif aliyorum diye bir sey yok.
    Ölürsünüz.

Alıntı ümitfidan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ya kamyon gitmesi gerektiği hızdan çok fazla hızlı gidiyorsa ?
    Kamyon kaçla gidebilir ki?
    ZAten dünyanin bir çok yerinde kamyonlarin hizi elektronik olarak sinirlandirilmistir.
    Isteselerde hizli gidemezler.
    Türkiye'de durum biraz farkli olabilir ama arkanizdan size hizla yaklasan koskoca kamyonu fark etmemeniz imkansiz.

Degerli arkadaslar,
    yillardir dilimiz döndügünce trafikte nasil hareket etmeniz gerektigini anlatmaya çalisiyoruz.
    Eksik kaldigimiz yerleri tamamlayan onlarca duayen de buna katilip paylasimda bulunuyorlar.
    AMa tüm bunlara ragmen hala trafigi oyun alani zannediyorsunuz.
    YApmayin arkadaslar.
    Kullandigimiz araçlarin kaportasi biziz.
    Bakiniz videodaki olay için dikkat etmeniz gereken bir kaç nokta var.
    KAmyon motosikletçinin dibine kadar girmis.
    Bu ne demektir?
    Motosikleti kullanan andavalin arkasindaki kamyondan haberi bile yok demektir.
    Aynasina bakma zahmetine katlanmiyor demektir.
    YAhu arkanizdan sizden hizli gelen bir kamyonu fark ettiginizde böyle mi yaparsiniz?
    Hiç bir sey yapamayacak durumda olan en azindan iyice saga kaçip kendini emniyete alir.
    Bu eleman ne yapiyor?
    LAy lay lom!!!!!
    Sanki mesire yerinde gezintiye çikmis.
    Hem trafik akisini, hem kendi canini tehlikeye atiyor.

Videoyu çeken araç motoru siyirdi ama az ilerde yolu kesiyor. Yani hakimiyeti kaybediyor.
    Belki de tir, tam sollama yaparken araç önünde belirip yolun ortasinda kalinca ani bir refleksle tekrar saga kirdi.
    Belki de motosikleti aldi altina sonunu göremiyoruz.

Degerli arkadaslar,
    karayollari bizim oyun alanimiz degildir.
    Motosikletimizi kurallara uygun kullanmak zorundayiz.
    BAkin yasalara uygun demiyorum,
    kurallara uygun diyorum.
    Hatta tek bir kural.
    Trafigin akisina uygun hizda seyredin.
    Bunu sakin unutmayin.
    Tüm araçlarin 90 km/h ile gittigi yerde, 70 km/h ile giderseniz, hem kendi caninizi, hem baskalarinin canini tahlikeye atarsiniz.
    Ama benim motorum 90 km/h yapmiyor.
    O zaman çikma o yola!!!!
    Zaten normal sartlarda küçük motosikletlerin bu tür yollara çikmasi yasaktir.
    Trafik akisina uyun.
    Uymazsaniz birileri sizi zorla uydurmaya çalisir.
    Motosiklet oldugunuz içinde genellikle bunu üstünüze çikarak yaparlar.

Kafaniza yatmadi mi?
    Mantiksiz mi geldi?
    Sorun anlatalim.
    Ben üsenmem.....
    bilginozi bunu beğendi.

redlion999 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1250R
    Kamyon varsa ben orada yokum net.. Beraber sürdüğüm arkadaşımda böyle sağdan sağdan gider geçen cumartesi iki şeritli yolda ön,arka ve solumuzda kamyon vardı intercomdan etmediğim laf kalmadı.. En son sağa dönüşte tek şeritte kamyon solladı intercomdan 'bu nereden çıktı' dedi.. Yolu bilsem basıp gidecektim..

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)