Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Rodajda Motosikleti Zorlamak

Motovento
    REKLAM ALANI
    sezer0696 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache rtr 150
    selamun aleykum beyler bi sorum olacak 0 motor aldım rodaj doneminden cıkmak uzere 400 km de garanti belgesinde 50 yi gecmeyin diyor ben allah ne verdiyse basıyom hele hele boş bi yol buluyum 100 gecerim hiç aldırmıyorum mesela bugun 125 bastım yani bunun motora ne gibi sıkıntısı olur rodaj doneminde hız yapmanın ilerki zamanlarda
    turkish39, mehmetenis ve disturbed bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    MotorKafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 1000 FA
    Başlıkta yazmışsın zaten ne olacağını. Geri kalan 600'ü kılavuzunda yazdığı gibi kullan bari

kara_kule - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Wolf 250
    motorun parçaları birbirine alışmadan , yüksek süratlere cıkıp , aşırı devir cevirirsen motoru yakın zamanda eline alırsın.rodaj sistemini şöyle düşün ,müsabakaya cıkmadan aylar önce idmanlara başlayan sporcuları aklına getir, onlar neden idman yapıyolar, müsabaka esnasında yarı yolda kalmamak için,kondisyonlarını en üst seviyeye cıkarıp kaslarını fiziki ve ruhsal durumunu hazır hale getiriyor.sen şimdi motorla idman yapmadan direk er meydanına cıkmışsın.onun için rodaj dönemi önemlidir
    halilom bunu beğendi.

Onurhan D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sonrada sahibibden.com'da sıfırdan tek farkı km'si yazılarını görüyoruz.
    İnşallah o motoru satamazsın da alacak olanın hakkına girmezsin.
    Ertugyigit, SweentLy, halilom ve 8 diğerleri bunu beğendiler..

turkish39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RX3 İ EVO
    Sıkıntı yok,motorcuların %80 i böyle yapıyo zaten.Sonra hepsi rodajı itinalı yapılmış,çamura bilem girmemiş,sadece hafta sonu kullanılmış olarak ikinci el ilanlarında

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:58 ----------

Alıntı sezer0696 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    selamun aleykum beyler bi sorum olacak 0 motor aldım rodaj doneminden cıkmak uzere 400 km de garanti belgesinde 50 yi gecmeyin diyor ben allah ne verdiyse basıyom hele hele boş bi yol buluyum 100 gecerim hiç aldırmıyorum mesela bugun 125 bastım yani bunun motora ne gibi sıkıntısı olur rodaj doneminde hız yapmanın ilerki zamanlarda
    Harbi olduğun için tebrikler
    MotorKafa bunu beğendi.

abeciMotoru - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cb125E-SymWolf-Inazuma-XJ6 F
    vayt aslanım bas gitsin be, hiçbişem olmaz, ohhhh motorun ciğerleri açılır, arada ön kaldır ışıklarda ozman tadından yinmez :D
    Mexico, halilom, AttilaXtreme ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
    Motosikletimin üstü açık..
    https://www.youtube.com/channel/UCp4K0dvqaCd6YAr_beEsudA/featured?view_as=subscriber

motorcu48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İNAZUMA keyfiii :DD
    şimdi öncelikle şunu diyeyim rodaj dayken motorun kurallarına göre kullanmanın motorun açılmasıyla hiç bir ilgisi yok ancak sonraki dönemler için performansında düşmeler hatta sorunlar bile yaşayabilirsin neden mi?

ilk alır almaz disk bile aşınmadığından fren performansının düşük olduğunu görürsün.
    motorun aşınması(çapaklanma)fazlasıyla olacaktır ondan ilk bakımda yağ filtresini bile değiştirirler.
    şanzıman yeniyken zorlarsan vites geçişlerinde sıkıntı çekebilirsin.
    lastikler kaydığı için(üzeri bir maddeyle kaplı) üreticiler alışma km koymuşlar ki yüksek hızda riski arttırma diye

yani kısacası üreticiler derki Bu işlem, parçaların eşlenmesi ve alışması sürecine katkıda bulunacaktır. Bu eşleme işlemini gerçekleştirebilmek için, motor parçalarına bir miktar basınç uygulamak gereklidir. Buna karşılık, motor üzerine aşırı basınç uygulamayınız.(tapa gaz verince)

çok basma her söylenenede inanma ama uzunca bir süre kullancaksan biraz sabırlı ol harfi harfiyeten yapmasanda
    mehmetenis ve TIGERSHARK bunu beğendiler.

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Alıntı sezer0696 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kitapçıkta 50'yi geçmeyin derken neden bastığını sorabilir miyim ? Sana doktor bir ilaç yazdığında ve bunu günde iki defa alacaksın dediğinde sen kutuyu cebine doldurup arada bir canın çektikçe atıştırıyor musun ? Firmaların yerinde olsam asla sıfırlanamayacak ve bozulamayacak bir takip sitemi yapar, hatta rodaj için geçici GPS izleme sistemi takar bu şekilde kullanılan tüm motorları garanti kapsamı dışında tutardım. Bu memlekette gerçekten ikinci el motor alınmaz.
    sozerten, Ertugyigit, SweentLy ve 6 diğerleri bunu beğendiler..

arda4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kimisi de diyor ki motoru ilk aldığınızda sanki elinizden alacaklarmış gibi, arkaadn kovalayan varmış gibi kullanın:

http://www.mototuneusa.com/break_in_secrets.htm

Uyarımızı da ekleyelim:
    "Warning:
    This is a very controversial topic !!"

Oldjack - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fz6 Fazer
    motorun plaka ve şasi numarasınıda paylaşırsan uzak duralım ilerde.
    Ertugyigit ve berkcigdem bunu beğendiler.

beko12345 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Dl 650 V-Strom K8 , Kuba blackcat
    Kitapçığında yazan şeyi takmıyorsan , bizi hiç takmazsın zaten.

O yüzden ben pas geçiyim.
    MerhabaDunya, ozkanil ve hakanuygun bunu beğendiler.

Motorsikletin diğer aksamlarini çalışan parçaların elbette rodajı vardır ama bugun günümüzde motor rodajı diye bi şey olduğuna ben inanmıyorum. Çünkü bu motorlar fabrikadan çıkmadan önce dakikalarca zorlanip bütün hesapları yapıp cikariyorlar. Yabancı bir dergide makalede okumuştum. Rodaj in sakin yapılması aksine daha zararlı olduğunu bilimsel veriler açısından kanitlamislar. Bende önceden cb125e vardı. 400 kmden sonra devamli yükledim ama aşırı olarak. Sonra bi arkadaşım da cb125e aldı ve bir tür attım Motorsikletin gerçekten sağır olduğunu gaza tepki vermek istemediğini gördüm. Çok aşırı değil ama sen yine de motoru ara sıra yokla

Biyturs_OnSr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Peugeot Elystar
    Hazır konu açılmışken sorayım. Benim motorda rodaj döneminde sayılır. 50'yi geçmemeye çalışıyorum ama bu seferde arabalar neredeyse plakama değiyor. Mecbur hafif zorluyorum bende. Tavsiyesi olan varsa okurum

Not: Motor gittiği yere kadar kullanmayı düşünüyorum, 2. el doktordan temiz gibi amaçlarım yok çok şükür.

abeciMotoru - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cb125E-SymWolf-Inazuma-XJ6 F
    Alıntı Biyturs_OnSr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hazır konu açılmışken sorayım. Benim motorda rodaj döneminde sayılır. 50'yi geçmemeye çalışıyorum ama bu seferde arabalar neredeyse plakama değiyor. Mecbur hafif zorluyorum bende. Tavsiyesi olan varsa okurum

Not: Motor gittiği yere kadar kullanmayı düşünüyorum, 2. el doktordan temiz gibi amaçlarım yok çok şükür.
    50'yi geçme 40'ı geçme gibi rodaj tarifleri var çok enteresan
    yüksek devirlerde uzun süre kalma ve ani kalkma, motora yüklenme gibi olaylara girme yeterli bence.
    SweentLy ve DraQuila bunu beğendiler.
    Motosikletimin üstü açık..
    https://www.youtube.com/channel/UCp4K0dvqaCd6YAr_beEsudA/featured?view_as=subscriber

freewill - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Burgman 400 Youtube: Sucuk Ekmek MotoVlog
    arada elbet gaz açılacak lakin asıl sorun parça alışmasından ziyade bence rodaj için koyulan yağ. çok ince oluyor ve sürat arttıkça sürtünmeye karşı direnci düşük oluyor haliyle o yüzden en azından yağı değiştirmekte fayda var diyorum.

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Alıntı skolyusk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motorsikletin diğer aksamlarini çalışan parçaların elbette rodajı vardır ama bugun günümüzde motor rodajı diye bi şey olduğuna ben inanmıyorum. Çünkü bu motorlar fabrikadan çıkmadan önce dakikalarca zorlanip bütün hesapları yapıp cikariyorlar. Yabancı bir dergide makalede okumuştum. Rodaj in sakin yapılması aksine daha zararlı olduğunu bilimsel veriler açısından kanitlamislar. Bende önceden cb125e vardı. 400 kmden sonra devamli yükledim ama aşırı olarak. Sonra bi arkadaşım da cb125e aldı ve bir tür attım Motorsikletin gerçekten sağır olduğunu gaza tepki vermek istemediğini gördüm. Çok aşırı değil ama sen yine de motoru ara sıra yokla
    Ben otomobil fabrikasında çalışıyorum. Motorlar ilk defa araç üzerinde çalıştırılırlar. Sıvılarının tümü montaj hattında doldurulur. Zaten aksi bir uygulamanın maliyetine hiçbir fabrika dayanamaz. Bütün otomobil üreticileri kitapçıklarına bununla ilgili bölüm koyar.

Neden kasıtlı olarak insanlara yanlış bilgi veriyorsunuz ? Bu inanıp inanmamayla açıklanacak bir konu değil. O gitmeyen motorun sebebi açılmamış olması. 10 bin km sonra sizin motor aynı kullanımda ısrar ederseniz mavi duman atmaya başlarken, diğeri açılmış olacak.

Bu forumda sürekli olarak bu konuda yalan yanlış bilgiler verilmesinden bıktım usandım. Bundan sonra da rodaj konusunda yazmayacağım. Kırın motorlarınızı, satacağınız adam düşünsün.
    dyavol-77, Oldjack ve Kuru Fasülye bunu beğendiler.

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    En basit şu şekilde açıklayayım.Aylarca sahalardan uzak kalan bir futbolcu hiç bir ısınma esneme haraketi yada öncesinde antreman yapmadan birden bire çok zor bir maça çıkıp ani ve sert haraketler yapmaya başlarsa o futbolcuya ne olursa büyük ihtimalle senin motosikletine de o olur.

Rodajı kitapçıta yazdığı gibi yapmak en mantıklısı.Gerçi kitapçığı km yazmaları da ilginç.Genelde şu devire kadar çıkın yada gazı şu kadar açın gibisinden şeyler yazarlar.

sedat_57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2000 ford
    Evvelden malum sitede bi başlık vardı..''Motorumu benden sonraki sahibini düşünerek almadım/kullanmadım'' böyle bişeydi aklıma geldi

Freye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 Fazer8
    bas gitsin sonra bir enayi bulur satarsın
    yok arkadaş bu ülkede 2.el motor alınmaz.
    Köpeklerin neden camdan dışarı baktığını ancak motosiklet sürücüleri anlar

sezer0696 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache rtr 150
    sacma sapan konusma neyse o veririz hosuna giden alır gitmeyen almaz bu ısın ustası var cıragı var bılenı var senın gibi bos konusup bos keseden atmıyoz en azından satma gibi bi niyetimde yok satmam da kimsenin hakkındada gozumuz yok ben sadece sordum 50 yi gecmeyince ne oluyor tam olarak diye gecınce nolur diye konuyu nerden nereye getiroyn prim yapmak icin

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:41 ----------

Alıntı sedat_57 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evvelden malum sitede bi başlık vardı..''Motorumu benden sonraki sahibini düşünerek almadım/kullanmadım'' böyle bişeydi aklıma geldi
    yok 50 km gecmeyin farklı devirlerde kullanın yazıyo kardeş 50 km GTMEK MUMKUN DEGİLKİ ARKADAN DAT DAT KORNAYA BASIYOLAR

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:43 ----------

Alıntı abeciMotoru adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    vayt aslanım bas gitsin be, hiçbişem olmaz, ohhhh motorun ciğerleri açılır, arada ön kaldır ışıklarda ozman tadından yinmez :D
    :D Aynen sen biliyon

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)