Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motosiklete hükmedemiyorum.

Motovento
    REKLAM ALANI
    toprakg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 150
    Arkadaşlarım, abilerim 17 yaşındayım 1 ay önce cross motosiklet aldım 150cc fakat bir türlü alışamadım ehliyetim henüz çıkmadığından (31 ocakdaki direksiyon sınavını bekliyorum) trafiğe kapalı alanlarda ve kısa mesafelerde sürüyorum, fakat sanki motor beni kullanıyor ben onu değil üstünde emanet gidiyormuşum gibi hissediyorum önüme bir araç çıksa ne yapacağımı bilemeden elim ayağıma karışır gibime geliyor o yüzden 30-40 km/h den hızlı gitmek beni korkutuyor bu korkumu nasıl yenebilirim, fren ve kaçış manevralarını nasıl refleks haline getirebilirim henüz 50 - 60 km yol yaptım ama 1000'e gelmeden kaza geçirecekmiş gibi hissediyorum olabildiğince dikkat ediyorum kask ceket dizlik eldiven gibi korumalıklarım mevcut ama bir türlü güvende hissedemiyorum kendimi.
    zapalka bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Dash_1905 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 200kt
    Eğitime gitmeni tavsiye ederim. Kesinlikle çok faydalı olacaktır.
    ozgurozeren bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda CBF 150
    Dibine kadar borca girmiş durumdayım, bütün akrabağlarımdan yardım aldım, apaçilik yapıp kasksız korumalıksız binmeyeyim diye ucuzundan da olsa korumalıklarımı tamamladım eğitim'e gidicek parayı bulabileceğimi pek sanmıyorum babam taksi şöförü yıllardır trafikte bir çok motosiklet kazası görmüş ölüm görmüş biri (motosikletlere gayet saygılı biri trafikte ama, en sevdiğim yanı ) ) fakat gördüğü bu kazalar nedeniyle benimde öyle bir kaza geçirip öleceğimi yada sakat kalacağımı sanıyor o yüzden 1 kuruş yardım etmedi kendi staj maaşımla ve akrabağların yardımlarıyla götürmeye çalışıyorum işi... ama şu acemilik dönemi başıma iş açmadan bitsin istiyorum boş alanda iyiyim diyorum trafiğe azıcık çıkıyorum her şey karışıyor orta şeritte 50-60 ile giderken arkadan gelen kamyon/araba selektör yapıyor korna basıyor SOL ŞERİT BOŞ OLDUĞU HALDE.

Motosikleti
    xmax250
    kim burda ne derse desin herkesin tecrubesi ve kabilyeti baskadır.. motor sürmekte öncelikle kabiliyet ondan sonra bilgi ve tecrubedir...

hayatında hic bisiklet sürdün mü? araba muhtemelen kullanmamıssındır ama trafik bilgin var mıdır? iyibir gözlemlici misindir?

bunlar gibi durumlar bizim erken ögrenmemizi ya da geç ögrenmemizi etkileyen unsurlardır...

herkesin dedigi ve diyecegi gibi ehliyetini cebine koy ondan sonra trafige cıkmaya calış... ayrıca kendine güvenin yoksa yanında biriyle motor sürmeye calış.. (artçı degil ikince bir motosiklet ile refakatcı)

onu takip et onun gittigi hızlarda gitmeye çalış, gözlemle vs vs...
    toprakg bunu beğendi.

telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    üç şeritli yolda orta şeritten 50 60 ile gidilmez. ki bu yoruma genelde 3 şeritli yolların anayollar hız sınırının min 90 olduğu yollar olarak kabul edersek. senin en sağdan gitmen gerekir. korkunun nedeni bilgisizlik. eğitime gidemesen bile mutlaka teorik eğitimler izle. online ücretsiz teorik eğitimler var onlara mutlaka katıl. çok yararını göreceksin.
    toprakg ve atreyu bunu beğendiler.

youtube da türkçe eğitim videoları var, dikkatlice izle, boş alanlarda yere seni düşürmeyecek küçük işaretler koy,slalom ve fren mesafesini çalış...

elbet bir gün düşeceksin,çok korkma ama bu düşüş sen kendine güvenmeye başladığında olacaktır,genelde böyle oluyor... esasında ana yollarda sadece sağa dönüş olduğundan sürmek daha kolay ama hızlı gitmen için seni zorlayan sürücüler olacaktır...

yıllarca süreceksin nasılsa, acele etme hiç... bozuk zeminde dengeyi sağlarsan, düzgün yolda daha rahat kullanırsın. herkes hızlı sürebilir ama herkes yavaş süremez... bu arada arka freni kullanmayı baştan öğren,refleks zamanla gelişir..

motorun hayırlı olsun...
    toprakg bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda CBF 150
    Alıntı nvrmnd adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kim burda ne derse desin herkesin tecrubesi ve kabilyeti baskadır.. motor sürmekte öncelikle kabiliyet ondan sonra bilgi ve tecrubedir...

hayatında hic bisiklet sürdün mü? araba muhtemelen kullanmamıssındır ama trafik bilgin var mıdır? iyibir gözlemlici misindir?

bunlar gibi durumlar bizim erken ögrenmemizi ya da geç ögrenmemizi etkileyen unsurlardır...

herkesin dedigi ve diyecegi gibi ehliyetini cebine koy ondan sonra trafige cıkmaya calış... ayrıca kendine güvenin yoksa yanında biriyle motor sürmeye calış.. (artçı degil ikince bir motosiklet ile refakatcı)

onu takip et onun gittigi hızlarda gitmeye çalış, gözlemle vs vs...
    Araba sürmedim hiç ilgim de yok, 4 aydır sürekli araştırıyorum boş zamanlarımı trafikte ölmeden nasıl motor sürebileceğim hakkında yararlı makaleler okuyarak geçiriyorum, bisiklet yıllarca sürdüm, trafik okumak yani bilmiyorum daha yeniyim dediğim gibi minibüste otobüste giderken motosiklet sürüyormuş gibi 4-5 saniye sonrasını görmeye çalışıyorum nerede hızımı azaltacağımı falan, zaten trafiğe yalnız başıma çıkmadım hep önde giden bir arkadaşım vardı sinyalleri unutursam onun sinyalini görüp hatırlıyorum onun trafikte aldığı pozisyonları aklıma yazıyorum fakat yinede bir tedirginlik var
    The PAIN you feel today will be the STRENGTH you feel tomorrow...

vader - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750D Integra
    Alıntı toprakg adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlarım, abilerim 17 yaşındayım 1 ay önce cross motosiklet aldım 150cc fakat bir türlü alışamadım ehliyetim henüz çıkmadığından (31 ocakdaki direksiyon sınavını bekliyorum) trafiğe kapalı alanlarda ve kısa mesafelerde sürüyorum, fakat sanki motor beni kullanıyor ben onu değil üstünde emanet gidiyormuşum gibi hissediyorum önüme bir araç çıksa ne yapacağımı bilemeden elim ayağıma karışır gibime geliyor o yüzden 30-40 km/h den hızlı gitmek beni korkutuyor bu korkumu nasıl yenebilirim, fren ve kaçış manevralarını nasıl refleks haline getirebilirim henüz 50 - 60 km yol yaptım ama 1000'e gelmeden kaza geçirecekmiş gibi hissediyorum olabildiğince dikkat ediyorum kask ceket dizlik eldiven gibi korumalıklarım mevcut ama bir türlü güvende hissedemiyorum kendimi.
    Bahsettiğiniz durumun tek bir ilacı var : Zaman.

Kendinize zaman verin, motosiklet üzerinde daha rahat hissedene kadar KESİNLİKLE trafiğe çıkmayın. Sabırlı olun.

Trafik olmayan boş alanlarda sürekli pratik yapın, imkanınız varsa daha tecrübeli arkadaşlarınızdan yardım alın.

Emeklemeden maraton koşmaya çalışmayın, sonu çok kötü bitebilir.

Saygılarımla.
    toprakg bunu beğendi.
    Tecrübe, limitlerini bilmektir.

Motosikleti
    Honda CBF 150
    Alıntı vader adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bahsettiğiniz durumun tek bir ilacı var : Zaman.

Kendinize zaman verin, motosiklet üzerinde daha rahat hissedene kadar KESİNLİKLE trafiğe çıkmayın. Sabırlı olun.

Trafik olmayan boş alanlarda sürekli pratik yapın, imkanınız varsa daha tecrübeli arkadaşlarınızdan yardım alın.

Emeklemeden maraton koşmaya çalışmayın, sonu çok kötü bitebilir.

Saygılarımla.
    Biliyorum, farkındayım ama o zaman içerisinde kaza geçirmek istemiyorum, kaza sonrasında keşke demek istemiyorum boş alanda motorla dans ediyorum fakat trafiğe çıkınca işin içine arabalar kamyonlar karışınca tedirgin oluyorum

Motosikleti
    xmax250
    Alıntı toprakg adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Biliyorum, farkındayım ama o zaman içerisinde kaza geçirmek istemiyorum, kaza sonrasında keşke demek istemiyorum boş alanda motorla dans ediyorum fakat trafiğe çıkınca işin içine arabalar kamyonlar karışınca tedirgin oluyorum
    bu grip olmak gibi birsey degil ilaç aliyim de düzelsin hemen diyemezsin =)

keşke öle bir ilacı olsa da herkese dagıtsalar...
    toprakg bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha Dragstar 650 classic
    Anladığım kadarıyla kendini çok kasıyorsun. Daha rahat davran. Madem cross motorun var, bence arazide çalışmalarını yap. O zaman ani tepkilere daha rahat alışırsın. Ama cross motoru, cross lastikleriyle asfaltta sürme.
    toprakg bunu beğendi.

ahmetkorkmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    V-Strom
    Eğer eğitime gidemiyorsan mutlaka, bol bol AEA veya motorcu muhabbetti gibi adamların çektikleri videoları izle.

Kaçak göçekte olsa motosiklet kullanımı ile ilgili pdf dosyaları var, bulursan oku.

Çevrende sana vakit ayırıp tecrübesini paylaşacak insanları ara, hatta onlara yeter artık dedirtene kadar her şeyi sor.

Trafikte tehlike hep vardır ama senin için çok daha fazla var. En tehlikeli dönemdesin.

Anladığım kadarı ile hiç trafik bilgin yok. O yüzden ilk 1000 km sakın ana yollara çıkma. Sakin sakin 50 / 60 km yi geçmeden kullan.

Tamam ben öğrendim dediğin an, kaza yapmaya en yakın olduğun andır.

15 yıldır otomobil 1 yıldır da motosiklet kullanıyorum, ciddi anlamda defan sif araç kullanıyorum.

En önemli şey dikkatli olmak ve hayatta kalmak.

Kolay gelsin.
    Darkcity2000 ve toprakg bunu beğendiler.
    İki şey sonsuzdur insanoğlunun aptallığı ve evren. Albert EINSTEIN

Motosikleti
    Honda CBF 150
    Alıntı mckayrak adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Anladığım kadarıyla kendini çok kasıyorsun. Daha rahat davran. Madem cross motorun var, bence arazide çalışmalarını yap. O zaman ani tepkilere daha rahat alışırsın. Ama cross motoru, cross lastikleriyle asfaltta sürme.
    Cross motor bayide bir tek 2. el o kaldığı için aldım asfalt lastiği var üzerinde zaten asfaltda sürüyorum sürekli, bir nevi yüksek cc geçmeden önce deneyim kazanacağım bir motor gibi 20.000 30.000 km görmeye çalışacağım bu motorla...

Alıntı ahmetkorkmaz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eğer eğitime gidemiyorsan mutlaka, bol bol AEA veya motorcu muhabbetti gibi adamların çektikleri videoları izle.

Kaçak göçekte olsa motosiklet kullanımı ile ilgili pdf dosyaları var, bulursan oku.

Çevrende sana vakit ayırıp tecrübesini paylaşacak insanları ara, hatta onlara yeter artık dedirtene kadar her şeyi sor.

Trafikte tehlike hep vardır ama senin için çok daha fazla var. En tehlikeli dönemdesin.

Anladığım kadarı ile hiç trafik bilgin yok. O yüzden ilk 1000 km sakın ana yollara çıkma. Sakin sakin 50 / 60 km yi geçmeden kullan.

Tamam ben öğrendim dediğin an, kaza yapmaya en yakın olduğun andır.

15 yıldır otomobil 1 yıldır da motosiklet kullanıyorum, ciddi anlamda defan sif araç kullanıyorum.

En önemli şey dikkatli olmak ve hayatta kalmak.

Kolay gelsin.
    Teşekkür ederim, tavsiyelerinizi dikkate alacağım çevremde pek yıllardır motosiklet süren kişiler yok bir iki tane arkadaşım var onlarda 2-3 senedir sürüyorlar genelde onlarla sürüyorum hatalarımı söylüyorlar zaten hemen...

serkanksk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    c800 intruder-honda nc750x
    Korkuların onunla yüzleşene kadar seni korkutur.Fakat motorsiklet kullanımının şakası yok.Ki ben 10 seneden beri aktif kullanıyorum.Fakat bazen çok tırstığım zaman oluyor.10 sene değil 100 senede kullansan eğitim yönün eksik olduğu zaman hiç bir anlamı kalmıyor.Bu işin ehli sana yol gösterebilecek panik durumlarda nasıl baş edebileceğini öğretebilecek bir hoca bulup mutlaka ders almalısın.Bana sorarsan abi aldın mı diye hayır.Ne yazık ki eksiğimiz bu bende en kısa zamanda alıcam.tavsiyemdir.
    toprakg bunu beğendi.

crxforever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr125 2008
    http://www.turing.org.tr/index.php?r=content/view&id=108&label=moto-kurye-egitim-projesi

ehliyet alana kadar bitmez ise buna katılabilirsin. kask da hediye ediyorlar.
    ehliyet alana kadar ve aldıktan sonra korkunu yenmek için internetteki kaynaklardan faydalanabilirsin.
    donald duck motosiklet teorisi var. çok basit ve eğlenceli bir şekilde sürüş teknikleri anlatıyor.
    Altın elbiseli adam da iyidir. videoları takip ederek doğru bildiğin yanlışlar var ise düzelebilir.
    toprakg bunu beğendi.

hsk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DAELİM S2 250 SUZUKİ AN 125 HK MONDİAL MASH
    Öncelikle kendinize kaza yapmayacağınızi inandirmaniz lazım kaza yapcam diye çok dikkat etmeye çalışırken kaza oluverir rahat ol akışına bırak zevk almaya bak kafan ne kadar rahat olursa o kadar rahat sürersın. Trafiğe kapalı bi yer bul okul bahçesi falan gibi gaz fren kontrolü hafif viraj almalar falan kendini geliştir altında motorun var keyfine bak.
    toprakg bunu beğendi.

BlackGhost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba SL200 - Honda BlackWidow 2001 (Chaos MC)
    Doğru olmayan,kulakdan dolma afaki bilgilerle ve etrafın kötü bilinçle "kaza olur ölürsün" söylemleriyle zaten güvenli ve sağlıklı bir sürüş yapamassın,mümkün değil.Bu işin tabiri caiz ise bir "raconu" var.Misal bakış eğitimi var,motor kullanırken denge kurabilmek ve aynı zamanda önümüzdeki olası tehlikelerden uzaklaşma eğitimleri var yada frensiz gitmek,virajları frensiz dönmek gibi çok teknik mevzular var.Bunları kim biliyor,kime nasıl öğretiyor sokakda? bunlar trafikde hem güvenli kullanım hemde motora hakimiyet konularında çok çok önemli.Ben sadece basit bir-iki örnek söyledim.Ben de ehliyet eğitimi harici 10 saatlik bireysel hakimiyet ve sürüş eğitmi aldım gis akademiden 500 tl ye.Sınav olsun sürüşlerim olsun çok iyi oldu gerçekten.35 yaşında olmama rağmen bu işlerin aslında öyle basit olmadığı,kulakdan dolma hurafelerle yola çıkılmamasını öğrendim.Elbette ekipman önemli ama motora %100 hakim olarak trafiğe çıkmak için eğitim almanzı şarttır.Zaten asgari 100-150 km lik bir sürüş eğitimi veriliyor size,buda ciddi bir yol eğitimidir zaten ama teabiki bütçe meselesi,bişey diyemiyorum.Ben gis akademiden eğitim aldım ve herkezede tavsiye ediyorum.benim gibi bu işlere uzak 35 yaşındaki bir adamı sıfırdan alıp,eğitip yollara saldılar
    toprakg bunu beğendi.

efizikci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kuba xcg 100>Pulsar 200NS>xtreme max200>Dominar400
    Aynılarını bende yaşıyordum zamanla olacak sadece bu zamanı bekle ve sabırsızlanma ama hiç düşmediysen düşeceksin bunu unutma maalesef bu bir gerçek olabildiğince frenleme videosu izleyip frenleme çalış her gün defalarca izle Altın elbiseli adamın var mesela bana çok faydası olmuştu kapalı alanda aniden durmaya çalış mesela bunları çok yap ki motorda ekstrem durum olursa kurtarma payın olsun bir de kapalı alan da manevra çalış aniden direksiyonu kır bakalım dengeni toplayabiliyor musun bunlar önemli bir de trafik yerine otobana çıkıp en sağdan gidebilirsin dümdüz gitmek korkunu yenmene yardımcı olacaktır trafik çok yorar seni şuan.
    toprakg bunu beğendi.

Sj's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Madem motocrosslasin. Yildiz daglarina cik. Bayirasagi sal. Full gaz ver. Tekirdaga indiginde olmediysen bizdensin. Net. Iyi geceler..

gargaburun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha ybr125 2007,kuba hasat scooter 100cc
    uzun aradan sonra tekrar vitesliye gectim,suan acemiyim trafikte kivrak haraket etmek icin,calismaya basladim,hedefler koyuyorum kendime,böyle calisiyorum,scooter ile her delige girer cikarim trafikte,lakin vitesli olunca orda dur dedim kendime ..scooter gibi parmagimda oynatmadan yogun trafigin icine girmeyecegim
    toprakg bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)