Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

parca hırsızlığı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    MT-25
    Merhaba,

Motoru ustaya götürdük,parça hırsızliginin önüne nasil geceriz ?

Sureklii motor basinda duramayiz haliyle, parça alındığını nasil anlariz ?

Firmadan getirtecekleri parcalarin orijinalligini nasil kontrol ederiz ??

Firmadan parça getirtip,o parcayi takmazlarsa çıkma olup olmadigini nasil anlariz ??

Orjinal parça icin, bayiden Getirilen parça için ,ustadan fiis , belge alınır mi??

Şimdiden tesekkürler
    Kadim odur ki evvelini bilir kimse olmaya

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Güvenmediğiniz ustaya gitmeyeceksiniz Bir yere girdiğinizde tüm bu şüphelere sahip iseniz oradan büyük ihtimalle düzgün iş de çıkmayacaktır

Motosikleti
    MT-25
    Alıntı BatuhanK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güvenmediðiniz ustaya gitmeyeceksiniz Bir yere girdiðinizde tüm bu þüphelere sahip iseniz oradan büyük ihtimalle düzgün iþ de çýkmayacaktýr
    Sorularima cevap degil. Yine de tesekkürler..

Dünyanın binbir turlu hali durumu var, insanin basina gelmez gelmez degil.. Günü gelir, guvenip guvenmemek adina herhangi bi ustaya gitmek durumunda kalinirsa su yukardaki sorularin yanitlari ışık tutar bize.. Arkadaşa dert anlatıp anlatip , arkadaşin dinleyip dinleyip, üzülme geçer dediği gibi oldu..

Yine de sağolun.

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Eğer yetkili servise gidiyorsaniz, bunların hiç birini dert etmeyin.
    Yapılan işlemler tüketici kanunları gereği garanti altındadır,

Fakat sokak arasındaki sıradan bir tamirciye gidiyorsanız, yukarıda saydıklarınızın hiç birinin garantisi yok maalesef.
    Tabi tamir süresince motosikletin başında beklemediğiniz sürece..

sey_47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BWS 100
    En güzeli yapabiliyorsan kendin yapabilmektir.
    Veya parçaları internetten falan alıp usataya teslim etmektir.
    Daha da yapamıyorsan ve güvenemiyorsan, yapılırken başında beklemektir.
    tinerci bunu beğendi.

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Aslında soruların arkasındaki düzgün ve güvenilir bir iş yaptırma isteğine yanıttı benim cevabım.
    Ama soruların cevapları aslında çok basit, firmadan gelecek parçanın orj. nasıl kontrol ederim demişsiniz? Çakma ayakkabı ile orjinal ayakkabıyı nasıl ayırt ediyorsanız öyle... çin malı motosikletiniz varsa yan sanayisi de orjinali de aynı olacaktır, parça aldığınızda fatura vs bulamazsınız.
    Başka bilindik bir marka motosikletiniz varsa alacağınız parçaya doğal olarak fatura kesilecektir. Orjinal parça almanın en mantıklı yolu da markanın kendi servislerinden siparişin verilmesi olacaktır.
    Motosikletinizin üstünden nasıl bir parça çalabilirler mesela?
    veya motosikletinizin motoru açıldı piston değişecek dendi, parça siparişi verildi... adam da baktı ki piston sağlam, yeni parçayı koydu tezgah altına ve motoru topladı. bunu anlamanın imkanı yok, o yüzden en başa dönüyoruz ve güvenmediğimiz yerlere gitmiyoruz

Ek olarak yetkili servislere giderseniz yapılan işlem için fatura kesilir, sizin de söz hakkınız olur.

Motosikleti
    MT-25
    Yetkili servise de guvenmiyorum.. Orjinal diye taktiklari parça, cizikti hemde bildiğiniz derin iki düz cizgi ile cizikti..
    Alırken kontrol ettim ancak gozden kacmis Gec farkettiğim için itiraz edemedim.. Ispat edemezdim, adam sen cizdin belki derse, ya da buraya gelirken kullanici hatasi dese, ne diyecegim.. Alirken kontrol ettim ama gozden kacabiliyomuş demek..üstelik oradaki usta bunu takan..ya da takarken yapti bilemem.. Servisler benim için sıradan sokak arasindak i tamircilerden sadece bir tik guvenlidir.. O da faturalandirma yaptıkları icin ...

Simdi , ustadan , bayinin sipariş ettigi parçalarin faturalarini almak isteyecegim olay bu sanirim..

ozgranl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sym Wolf SB250
    Yaşadığım her iki şehirde de kendi ustam olduğu için benim izlediğim yol şu şekilde oluyor.

Motosikletin arızası tespit edilir,parça değişimi gerekli olduğu durumlarda elinde parça var ise onayım alınarak parça değişimi yapılır. Parça olmadığı durumlarda ise benim isteğime göre ya ustam getirtiyor ya da gidip yetkili servisten kendim temin ediyorum. Bu zamana kadar tüm işlemler yapılırken motosikletin başında durdum. Eğer vaktiniz var ise başında durmak en güzelidir,bu sayede sohbet sırasında bir kaç faydalı bilgi edinmemizde mümkün. Tabi burada en önemli husus gittiğiniz yere güvenmektir,eğer güveniniz yoksa hiç gitmeyin derim. Motosikletiniz bir arıza çıkardığında "acaba usta mı bir şey yaptı" diye akla sorular gelmesi kötü bir durum.

Yetkili servise gitmiyorsanız,imkanınız var ise parçalarınızı kendiniz temin edin(böylece parça faturaları direk sizin elinizde olacaktır) ve müsait biraz zaman ayarlayıp tamir esnasında motorunuzun başında durun. Bence en temkinli yol bu..

Motosikleti
    MT-25
    Alıntı ozgranl adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yaþadýðým her iki þehirde de kendi ustam olduðu için benim izlediðim yol þu þekilde oluyor.

Motosikletin arýzasý tespit edilir,parça deðiþimi gerekli olduðu durumlarda elinde parça var ise onayým alýnarak parça deðiþimi yapýlýr. Parça olmadýðý durumlarda ise benim isteðime göre ya ustam getirtiyor ya da gidip yetkili servisten kendim temin ediyorum. Bu zamana kadar tüm iþlemler yapýlýrken motosikletin baþýnda durdum. Eðer vaktiniz var ise baþýnda durmak en güzelidir,bu sayede sohbet sýrasýnda bir kaç faydalý bilgi edinmemizde mümkün. Tabi burada en önemli husus gittiðiniz yere güvenmektir,eðer güveniniz yoksa hiç gitmeyin derim. Motosikletiniz bir arýza çýkardýðýnda "acaba usta mý bir þey yaptý" diye akla sorular gelmesi kötü bir durum.

Yetkili servise gitmiyorsanýz,imkanýnýz var ise parçalarýnýzý kendiniz temin edin(böylece parça faturalarý direk sizin elinizde olacaktýr) ve müsait biraz zaman ayarlayýp tamir esnasýnda motorunuzun baþýnda durun. Bence en temkinli yol bu..
    Tesekkür ederim

Çok sağolun.

vader - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750D Integra
    Alıntı oluroyle adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

Motoru ustaya götürdük,parça hırsızliginin önüne nasil geceriz ?

Sureklii motor basinda duramayiz haliyle, parça alındığını nasil anlariz ?

Firmadan getirtecekleri parcalarin orijinalligini nasil kontrol ederiz ??

Firmadan parça getirtip,o parcayi takmazlarsa çıkma olup olmadigini nasil anlariz ??

Orjinal parça icin, bayiden Getirilen parça için ,ustadan fiis , belge alınır mi??

Şimdiden tesekkürler
    Kendi adıma konuşmam gerekirse, motorumu tamir ya da bakıma götürdüğümde başında durabiliyorum, hatta ustaya ufak tefek işlerde yardımda da ediyorum. Gide gele kendisiyle arkadaş gibi olduk artık.

Hem keyif alıyorum, bir şeyler öğrenmiyorum, hem de her şey gözümün önünde yapılıyor.

Saygılarımla.
    Tecrübe, limitlerini bilmektir.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)