Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Ardahan'da Kar ve Buzda -7'de Cub Sürmenin Dayanılmaz Hafifliği

Motovento
    REKLAM ALANI
    ergün1968 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NC 700 SA
    Alıntı ergün1968 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cross düşünüyorsanız alttaki linki bir okuyun hocam.Blunduğunuz coğrafya için bu tip motosiklet ihtiyaçları en iyi karşılar.Havalar ısındığında uzun soluklu seyahatlerıde rahatça yaparsınız.Piyasaya yeni giren bir model,benim bir deneyimim yok ama ana üretici firma çinlilerin büyüklerinden.Konuda detaylı incelemeler mevcut.

http://www.motosiklet.net/forum/moto...m-basligi.html
    http://www.motosiklet.net/forum/moto...cc-enduro.html
    AKILLI OLALIM;DÜNYADA EŞİ BENZERİ OLMAYAN BU MÜKEMMEL COĞRAFYAYA,TÜRK İNSANINA VE TÜRK'LÜĞE SAHİP ÇIKALIM.100 YILI AŞKIN SÜRDÜRÜLEN TÜRK ULUSUNU BÖLMEYE YÖNELİK OYUNLARA ALET OLMAYALIM.HEPİMİZ KARDEŞİZ.NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    draggy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 650
    bisiklet için yapılan bu yöntem belki işinize yarar:

http://www.mtnbikeriders.com/2007/02...y-tire-chains/

ya da şu videoyu izleyin :

cenkito ve mehmetenis bunu beğendiler.

beko12345 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Dl 650 V-Strom K8 , Kuba blackcat
    Abi beni yanlış anlama lütfen.
    Fakat lütfen en kısa sürede o kaskı değiştir.
    En kötü ls2 al.

Çünkü şuan kafana geçirdiğin kaskın bir benzeri elime geçti , havaya fırlattım , direk kırıldı kask.
    İçinde başınız varken çok daha güçlü bir şekilde çarpacağı kesin.

Lütfen yanlış anlamayın , tamamıyla sizin sağlığınız için söyledim.
    erensipahi, mehmetenis ve Ahmanamra bunu beğendiler.

zileliorhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı ergün1968 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cross düşünüyorsanız alttaki linki bir okuyun hocam.Blunduğunuz coğrafya için bu tip motosiklet ihtiyaçları en iyi karşılar.Havalar ısındığında uzun soluklu seyahatlerıde rahatça yaparsınız.Piyasaya yeni giren bir model,benim bir deneyimim yok ama ana üretici firma çinlilerin büyüklerinden.Konuda detaylı incelemeler mevcut.

http://www.motosiklet.net/forum/moto...m-basligi.html
    İlginize çok teşekkürler. Ancak RX3, CRF 250 ve KLX 250 gibi motorlarla başlamaya cesaretim yok. Beygir güçleri 25 bg, torkları 20 nm'nin üzerinde. Yani 125 bir crosun yaklaşık 2 misli. Önce 125 cross, 1-2 yıl sonra 200 veya 250 lik bana daha mantıklı geliyor. Bu nedenle Yamaha WR 125 ilgimi çekti.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:47 ----------

Alıntı mephamd adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam wr125, crf250l veya Klx250. Bunları dusunmenızde fayda var. O şartlarda daha uygunu zor.

Çinli ucuz olarak da lifan in modeli düşünülebilir.

Arkadaşlar Rx3 önermişler. Ben de yasınıza yakısacagını düşünüyorum.
    İlginize çok teşekkürler. Ancak RX3, CRF 250 ve KLX 250 gibi motorlarla başlamaya cesaretim yok. Beygir güçleri 25 bg, torkları 20 nm'nin üzerinde. Yani 125 bir crosun yaklaşık 2 misli. Önce 125 cross, 1-2 yıl sonra 200 veya 250 lik bana daha mantıklı geliyor. Bu nedenle Yamaha WR 125 ilgimi çekti.
    ergün1968 ve mehmetenis bunu beğendiler.
    A bove ante, ab asino retro, a stulto undique caveto - Latince Atasözü
    (Öküzün önünde, eşeğin arkasında, aptalın hiç bir tarafında durma)

mephamd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CRF1000 AfricaTwin
    Hiç korkmayın 250 cc den.

Alıntı draggy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bisiklet için yapılan bu yöntem belki işinize yarar:

http://www.mtnbikeriders.com/2007/02...y-tire-chains/

ya da şu videoyu izleyin :

Gerçekten pratik ve ucuza mal olacak bir yol. Eğer bir tel makası bulunursa, diğer malzemeler kolay bulunur, biraz uğraşma ile bu zincir yapılabilir. Teşekkürler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:52 ----------

Alıntı beko12345 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi beni yanlış anlama lütfen.
    Fakat lütfen en kısa sürede o kaskı değiştir.
    En kötü ls2 al.

Çünkü şuan kafana geçirdiğin kaskın bir benzeri elime geçti , havaya fırlattım , direk kırıldı kask.
    İçinde başınız varken çok daha güçlü bir şekilde çarpacağı kesin.

Lütfen yanlış anlamayın , tamamıyla sizin sağlığınız için söyledim.
    Kask, Mondial cub ile beraber geldi. Ben ilk 1 sene o kaskı giymedim bile. Şu ucuz Nazi kasklar var, 10 TL ye, onlardan aldım kullandım. Hatta cubı aldığımın haftasında düşük sürate toprak zeminde düştüm ve alnım falan yarıldı. Ama o zamanlar forumları falan takip etmediğim için, ne tehlikeler geçirdiğimin farkında değilmişim. İnşallah 27 Şubat Eurasia Motosiklet Fuarında önce ekipmanı dizeceğim, hem de en az 1.000-1.500 TL vererek, sonra kalan para ile 125 ya da 150 lik motor alacağım. Param sıfıra yetmezse, 2. el alırım, 1-2 yıl sonra 200 veya 250 cc ye yükseltirim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:55 ----------

Hiç korkmayın 250 cc den.
    250 cc nin kendinden korkmuyorum da, benden korkuyorum. 100 lük cubdan, 250 liliğe geçmek benim için, 4 tekerli araçlarda Hacı Murat'tan, 323 BMW ye geçmeye benziyor. Büyük konuşmayım, 100 likten 200 lüğe bile geçmem. Ben sizler gibi genç değilim, yaş 53, refleksler yavaş, sürücülük tecrübesi kazanma yavaş. İnsan kendi limitlerini bilmeli ve bunları aşmamalı. Ben bu yüzden haddimi bilirim, yoksa bunun sonu acı biter. Sizler gençsiniz, 100 lükten GSXR 600 e bile geçersiniz, ama ben yapamam

oyunageldim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Wave 110i
    Karda buzda motor kullanmanın tek çaresi çivili lastik yada zincirdir,
    bu hava şartlarında kros çare değil aksine yüksekliğinden dolayı dahada zorlu bir yolculuğa neden olur,lastik ayni lastik kros olunca ne değişiyor
    Yüksek torktan dolayı arkanın patinaja düşme olasılığı dahada fazla

Hocam zincir bulabilirseniz kllanabilirsiniz,ama lastik konusunda buz için bir çare üretilmedi henüz

Birde kaskın vizörü ağzımızdan çıkan sıcak havanın soğuk cama vurmasından dolayı buharlaşır,bunu engellemenin bir yolu yoktur
    Kaskın vizörünü pinlock adı verilen şeffaf malzeme ile iki kat yapmaktan geçer,ısıcam hesabı

Ybr bence iyi tercih krosa filan bulaşmayın derim ben
    Carbondioxid, mehmetenis ve Ahmanamra bunu beğendiler.

Alıntı oyunageldim adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Karda buzda motor kullanmanın tek çaresi çivili lastik yada zincirdir,
    bu hava şartlarında kros çare değil aksine yüksekliğinden dolayı dahada zorlu bir yolculuğa neden olur,lastik ayni lastik kros olunca ne değişiyor
    Yüksek torktan dolayı arkanın patinaja düşme olasılığı dahada fazla

Hocam zincir bulabilirseniz kllanabilirsiniz,ama lastik konusunda buz için bir çare üretilmedi henüz

Birde kaskın vizörü ağzımızdan çıkan sıcak havanın soğuk cama vurmasından dolayı buharlaşır,bunu engellemenin bir yolu yoktur
    Kaskın vizörünü pinlock adı verilen şeffaf malzeme ile iki kat yapmaktan geçer,ısıcam hesabı

Ybr bence iyi tercih krosa filan bulaşmayın derim ben
    Çok haklısın. Bak ben bunu bilmiyordum. Eğer crosun tork yüksekse, ben zaten onu vahşi at gibi zapt edemem ki. En iyisi ben YBR 125 alıyım, paraya kıyıp bir çift çivili lastik alıyım, riske girmeyim. Buradakilerin söylediklerine göre Ardahan'da kar Kasımdan Nisan'a kadar kalkmıyormuş. O zaman Çivili lastik fuzuli masraf değil zorunlu ihtiyaç.

Pinlocku internetten alabilir miyim? Ardahanda olacağını sanmam.

Not: Kardeş, nasıl "oyunageldin"? Merakımı celbetti. Olmazsa özelden de yazabilirsin.

Son not: Trolün birisi "yamaha r6 gibi pahalı motorları nasıl satın alıyorsunuz?" diye bir başlık açmış, inanır mısınız tam 5 sayfa cevap olmuş. Eğer kendinizi mutsuz hissediyorsanız, neşelenmek istiyorsanız, bir iki mesaja bakın, yeter.

Ya bu milletin hiç işi gücü yok mu? Yani şöyle ciddi konular konuşsak, benim gibi acemiler sorsa, sizler gibi tecrübeliler, ustalar cevap verse de, herkes bir şeyler öğrense. Haksız mıyım arkadaşlar?
    mehmetenis bunu beğendi.

imtarky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 125R 2014
    Hocam tebessüm ettirdiniz, tebrik ediyorum cesaretinizi ve azminizi.

Alıntı imtarky adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam tebessüm ettirdiniz, tebrik ediyorum cesaretinizi ve azminizi.
    Sağol Kardeş, eğer bir kardeşimizi tebessüm ettirdi isek, ne mutlu bize. Suratını astıracak hareketten çok daha iyidir. Azim konusuna gelince, öyleyimdir, soyadıma çekmişim. Ama cesaret konusuna gelince;

Adamin birisi kış günü havuza düşmüş, herkes birbirine bakıyormuş, suya atlasın da, boğulanı kurtarsın diye. Neyse birisi suya atlamış. Şapada şupada gitmiş ve boğulanı kurtarmış. Havuzdan çıkar çıkmaz: "Kim o beni suya iten lan?" demiş.

Benimkide o hesap, aklı olan insan 100 lük cub ile o hava şartında ve yol şartlarında o yolu gitmez. Ama dediğim gibi nâçar kaldım, bu yüzden gittim.
    imtarky bunu beğendi.

İşin Ybr boyutunu bilmiyorum ancak Oyunageldim forumdaş iyi nokta yakalamış, yüksekçe olduğundan hafifi kaymada, manevra ve motor tork'u yerinde kullanım ile ancak toparlanır cross'lar , ne değişire gelince engebeli arazide güle oynaya, çamur dere eçişi, extrem sayılacak yolardan cross ile rahatça geçilir, tabiri caiz ise macera motoru modu hazzı torku vardır.

Dezavantaj olabilecek hususlarda sizde farkındasınız abi, yazmışsınız zaten, kullanıcı dostu olan tork/beygir bu durumlarda düşmana dönebilir.

Çivili lastik işi nasıl olur bilemiyorum 80+ yaşındaki alamanya emeklisi akrabamın dediği 70'li yıllarda birçok (binlerce) yaralanma raporları olduğundan, çivi lastikler kutup dairesi yakınları harici yerlerde yasak edilmiş.

Sebeben , çiviler lastikten seyahat halinde kopup, mübalasız mermi etkisi gösterip binlerce kişiyi yaralamış, yurdumuzda durum nedir bende merak ediyorum doğrusu.

oyunageldim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Wave 110i
    Hocam sanırım motor için çivili lastik teknolojisi ülkemize henüz gelmiş değil,ama bunun yerine zincir kullanılabilir

Pinlock her kask için ayrı satılır,özellik ile kaskınız bilindik bir kasksa bulma olasılığınız kolaylaşır
    Mesela bende ls2 benzeri bir kask vardı,pinlock yuvaları olmamasına rağmen bir pinlock alıp montajını yaptım
    Youtubede videoları var bakabilirsiniz

Ben oyunagelmedim Oyuna geldim
    mehmetenis bunu beğendi.
    Eleştirmek kolay ama üretebilmek zordur. Yıkmak, yaralamak için eleştirmek, aciz ve beceriksiz insanların işidir.
    http://yu-mu.blogspot.com/2012/12/fotograflar.html

Alıntı Carbondioxid adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İşin Ybr boyutunu bilmiyorum ancak Oyunageldim forumdaş iyi nokta yakalamış, yüksekçe olduğundan hafifi kaymada, manevra ve motor tork'u yerinde kullanım ile ancak toparlanır cross'lar , ne değişire gelince engebeli arazide güle oynaya, çamur dere eçişi, extrem sayılacak yolardan cross ile rahatça geçilir, tabiri caiz ise macera motoru modu hazzı torku vardır.

Dezavantaj olabilecek hususlarda sizde farkındasınız abi, yazmışsınız zaten, kullanıcı dostu olan tork/beygir bu durumlarda düşmana dönebilir.

Çivili lastik işi nasıl olur bilemiyorum 80+ yaşındaki alamanya emeklisi akrabamın dediği 70'li yıllarda birçok (binlerce) yaralanma raporları olduğundan, çivi lastikler kutup dairesi yakınları harici yerlerde yasak edilmiş.

Sebeben , çiviler lastikten seyahat halinde kopup, mübalasız mermi etkisi gösterip binlerce kişiyi yaralamış, yurdumuzda durum nedir bende merak ediyorum doğrusu.
    Ben meslek olarak öncelikle Türkiye yerli köpek ırkları, bunun yanında Türkiye yerli at ırkları ve elime geçtikçe diğer evcil hayvan ırklarını araziye çıkarak araştırma yapıyorum. Bu nedenle kat ettiğim yolun yarıdan fazlası asfalt dışı yollar. Ya şose ya da toprak. Yani bir YBR 125 bu tip arazilerde gitmez mi?

Çivili lastik konusu doğru, Almanya'da çivili lastiği sorduğumda, asfaltı bozduğundan yasaklandığını söylemişlerdi. Sebep ne olursa olsun, Avrupa'da yasak. Ancak Ardahan ve çevresinde çivili lastiği kimsenin veya herhangi bir trafik polisinin dert edeceğini sanmam. Mübalağa olmasın ve kötülemek için söylemiyorum, Ardahan Şehir merkezinde, rektörlüğün önünde inek sürüsü gördüm. Eve dönüyordu. Yani buralar kurallar yönünden çok esnek.
    mehmetenis bunu beğendi.

Alıntı zileliorhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben meslek olarak öncelikle Türkiye yerli köpek ırkları, bunun yanında Türkiye yerli at ırkları ve elime geçtikçe diğer evcil hayvan ırklarını araziye çıkarak araştırma yapıyorum. Bu nedenle kat ettiğim yolun yarıdan fazlası asfalt dışı yollar. Ya şose ya da toprak. Yani bir YBR 125 bu tip arazilerde gitmez mi?

Çivili lastik konusu doğru, Almanya'da çivili lastiği sorduğumda, asfaltı bozduğundan yasaklandığını söylemişlerdi. Sebep ne olursa olsun, Avrupa'da yasak. Ancak Ardahan ve çevresinde çivili lastiği kimsenin veya herhangi bir trafik polisinin dert edeceğini sanmam. Mübalağa olmasın ve kötülemek için söylemiyorum, Ardahan Şehir merkezinde, rektörlüğün önünde inek sürüsü gördüm. Eve dönüyordu. Yani buralar kurallar yönünden çok esnek.
    Ybr emenaten, birkaç sene evvel, kısa sürüşte kullandım , forumlarda ilk tercih/tavsiye edilen model olmasının haklı yönleri var, asfalt kullanımında yakıtta rahat olması gibi, ancak iş bahs ettiğiniz arazi koşulları ise bilemiyorum demem o sebebten.

Ancak cross der iseniz, Apachi XZ 250 Rm kullanıyorum 23nm tork , 27+hp benzin sarfını göze alırsanız, bu yaratığı tavsiye derim

Motosikleti
    SUPERDUKER
    kaliteli mesailer dilerim hocam ,bu şartlara rağmen sizin gibi alternatifleri ve farklıkları gösteren öğretim görevlileri gördükçe şevkim ve keyfim dahada yerine geliyor başarılar...

Alıntı Carbondioxid adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ybr emenaten, birkaç sene evvel, kısa sürüşte kullandım , forumlarda ilk tercih/tavsiye edilen model olmasının haklı yönleri var, asfalt kullanımında yakıtta rahat olması gibi, ancak iş bahs ettiğiniz arazi koşulları ise bilemiyorum demem o sebebten.

Ancak cross der iseniz, Apachi XZ 250 Rm kullanıyorum 23nm tork , 27+hp benzin sarfını göze alırsanız, bu yaratığı tavsiye derim
    Dedim ya, 250 cc almam. Bu işi kuralına göre yapacağım. Genellikle bana tavsiye edilen, motor hacmini tecrübe kazandıkça sindire sindire, yavaş yavaş büyütmem şeklinde. Aksi takdirde bu işin sonu iyi bitmez.

Motosikleti
    CRF1000 AfricaTwin
    Wr125 yüksek bir motor olduğundan Kawasaki klx150 de mutlaka incelenmeli bence.

Güzel motosiklet.

Wr125 yüksek bir motor olduğundan Kawasaki klx150 de mutlaka incelenmeli bence.

Güzel motosiklet.
    Benim boyum çıplak ayak 1.77 cm, kilo da 85 kg (sürekli geziniyor 80-90 kg aralığında ama). Kısa kalır mıyım WR 125 de?
    mehmetenis bunu beğendi.

Motosikleti
    CRF1000 AfricaTwin
    Kısa kalırsınız. Ben 184 le WR dr zar zor yere basıyordum.
    Klx ise tam size uygun

Kısa kalırsınız. Ben 184 le WR dr zar zor yere basıyordum.
    Klx ise tam size uygun
    Allah Allah, şaştım kaldım. Ben kendimi Türkiye standartlarına göre "ortadan uzun boylu" sanıyordum. Niye bu kadar yüksek yaparlar ki bu zıkımı? Sen 1.84'le zar zor yere basıyorsun, senden uzun boylu kaç kişi var ki, ayrıca bu mevcut kaç kişinin kaçı bu motoru alır? Bunlar kimlere satıyor bu motoru?
    mehmetenis bunu beğendi.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)