Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Sonunda Ehliyet Sınavına Girdim:)

Motovento
    REKLAM ALANI
    ALYEDZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    artık yok
    Ehliyet kurslarının araçları içler acısı. Otomobiller için bişey diyemeyeceğim ancak benim sınava girdiğim motosiklet bayaa bir kötüydü.

Bide aksilik kendi motorum vites şekli ile onlarım verdiği cub ın vites şekli farklı ve cub oldum olası görünüş olarak bile ısınamadıgım bir tarz. (cub cı arkadaşlar yanlış anlamasın benim kendi görüşümdür yoksa cub ı kötülediğim falan yok bi çok tanıdıgım kullanıyor.)

Benim elime ayağıma uygun gelmedi açıkcası.

Neyse olacaktı olmayacaktı derken geldi geçti. Umarım bi terslik çıkmazsa ehliyeti almaya hak kazandım gibi.

Unutmadan sınav şeklinden bahsedeyim belki girecek arkadaşlara bi faydası olur.

B ehliyetine ek olarak alacak arkadaşlar için yazılı sınav yok artık sadece direksiyona giriyorsunuz.

öncelikle pist te dubalar var. Bu dubaların ilkinin sağında durduk

* kalkış için sol sinyal verip harekete geçtik
    * diğer dubanın yanından geçerken sinyali kapattık ve 3 yada 4 dubanın arasından geçtik yanlış hatırlamıyorsam
    * daha sonrasında 3 duba daha koymuslar döner kavsak gibi onların saralarından gecerken sag sol sinyallere dikkat ederek geçtik ve sonuncusundan geriye döndük
    * döndükten sonra az ileride yaklaşık 3-5 cm yüksekliğinde 4.5 - 5 mt uzunlugunda 20-25 cm eninde demir çıtanın üzerinden tekerleri düşürmeden geçtik.
    * ve son olarak birazcık hızlanıp son dubanın orda durduk.

Pist aşaması bitti.
    anayola çıkıldı. Yolun sağında kalkış için bekliyoruz sol sinyalimizi verdik arkamızda arac içinde puanlamayı yapan hocalar ve sürücü kursu elemanı işaret verince çıktık yola. 60 KM hızı geçmeden 7- 8 km kadar gittik.
    * Gidiş yönü iki şeritli idi. sağ şeritten gittik hep
    * Bu 7-8 km nin sonuda sağ siyalimizi verip sağa yanaştık yol iki taraflı tamamen boşalana kadar bekledik.
    * Yol boşalınca sol sinyalimizi verip geldiğimiz yöne geri döndük.
    * aynı şekilde 60 KM yi geçmeden geldiğimiz yolu geri döndük.
    * Bitiş noktasında da önce sağ sinyal verip sağa yanaştık yolun boşalmasını bekledik.
    * Yol boşalınca yine sol sinyal ile karşıya ilk başladıgımız noktaya geçip turu tamamladık.

Sevincimi sizlerle paylaşmak istedim ve yeni ehliyet alacak arkadaşlara belki bir faydası olur diyerek açtım konuyu.Hepinize Denizliden sevgiler saygılar.
    mehmetenis ve abeciMotoru bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    AydınOğlu09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motoran, Tvs Apache, Mondial MCX 150 Road Racer
    Cub' olmaması gerekir aslında ya debriyajlı motosikletler ile girilmesi zorunlu değilmiydi ? ben öle girdim.

Not: Bu arada eskiden her şey serbestti.
    mehmetenis bunu beğendi.

Capitao_3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR 125(Sell)- RTR 150(Sell)- CBF 150- TNT 250
    4 ocakta giriyorum sınava ama bunları çalışmazsam kalırım..

Motosikleti
    artık yok
    cub tı ama vitesli 4 vitesli idi

ve malesef sıkıntılı idi vitesler

yalnız sormayı unuttum kendi motorumuzla girebiliyormuyuz diye onuda sorup burdan bilgilendirme yaparım

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:08 ----------

Alıntı burakofly adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    4 ocakta giriyorum sınava ama bunları çalışmazsam kalırım..
    merak etme sınavdan bir iki gun önce pistte calışıyorsunuz kurslar bunu sağlamak zorunda

mehmetenis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X-2014
    Alıntı AydınOğlu09 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cub' olmaması gerekir aslında ya debriyajlı motosikletler ile girilmesi zorunlu değilmiydi ? ben öle girdim.

Not: Bu arada eskiden her şey serbestti.
    İlk önce ehliyetini alan arkadaşı tebrik ediyorum,
    kendisi sınav esnasında yapılacakları çok güzrl anlatmış ama brn bunları hem otomobil hemde motosiklet için video lu anlatım sitemizde yayınladım.

Bu arada A2 sınav yönetmeliğinde yarı otomotik âraçlarla sınav yapılmaz ibaresi vardır.
    yani sınav aracınız tam vitesli bir motor olmak zorundadır.
    bu arkadaşın durumu tamamen istisnadır.Normal şartlarda vitesli motorla girilme zorunluluğu vardır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:15 ----------

Ki o esnada il milli eğitimden bir müfettiş olsaydı sırf yarı otomatik bir araçla sınava girdiği için sınavı bile iptal edilebilirdi.
    ama istisnalar kaideyi bozmadığı için bu arkadaşta sınavını başarıyla sonuçlamış.
    Kurs motorları hepsi sıfır alınır marka model önemli değildir,ama eğitimler ve sınav esnasında motorlar bir çok kez düştüğü ve kaldırımlara tırmandığı için motorların bu halde olması gayet normaldir.
    AydınOğlu09 bunu beğendi.

Motosikleti
    artık yok
    hocam yarı vitesli ile kastınız nedir bilemiyorum çunku çok fazla bir bilgim yok o tarz motorlarla
    ancak sürdüğümün cub tarzı oldugundan eminim.

Yalnız sürücü kursundaki eleman motorlarının birinin antalyaya gönderilip vites taktırıldıgını söylemişti belki bu o motordur.

Normalde 125 lik mondial ile girecektik ne hikmetse sonradan değişti iş

bu da ülkedeki ehliyet kursları ve denetim mekanızması hakkında gayet güzel bilgi veriyodur sanırım resmen içler acısı
    mehmetenis bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda NC 750X-2014
    Alıntı ALYEDZ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam yarı vitesli ile kastınız nedir bilemiyorum çunku çok fazla bir bilgim yok o tarz motorlarla
    ancak sürdüğümün cub tarzı oldugundan eminim.

Yalnız sürücü kursundaki eleman motorlarının birinin antalyaya gönderilip vites taktırıldıgını söylemişti belki bu o motordur.

Normalde 125 lik mondial ile girecektik ne hikmetse sonradan değişti iş

bu da ülkedeki ehliyet kursları ve denetim mekanızması hakkında gayet güzel bilgi veriyodur sanırım resmen içler acısı
    Yarı vitesli debriyajı maneti olmayan ama vites peg(yani vites pedalı) olan motordur.

Milli Eğitim yönetmeliğinde bu tip motorlarla sınava girmek yasaktır. Ama siz diyorsunuz ki vites taktırmış(hay Allah'ım Ya rabbim )

Sen hiç vites attın mı sınavda onu sorayım bari, vites attırmadıysan yönetmeliğe uygun olsun diye üfürükten vites taktırıp devam ettirmişlerdir.

Motosikleti
    Duke200
    Istanbul dan a2 ehliyet alacaklar icin birkac bilgi de ben vereyim.Sinava baltalimaninin oralardaki cift seritli yolda girdim.Isteyenlere ayrintili tarif ederim.Cift serit oldugu icin sag seritte surucu kurslarinin yerlesimleri var araliklarla,trafik soldan akiyor bu yuzden.Sinav baslangicinda sag seritteki 5-6 duba arasinda slalom yapmaniz ve tahta platformdan gecmeniz isteniyor.Bunu yaparsaniz sagda bi sure bekleyip arkanizdan surucu kursu gorevlisi ve sinav degerlendirmesini yapan kisi araba ile yola katildiginda sola sinyal vererek onlerine katilim yapiyorsunuz ve trafige cikarak son testi gerceklestiriyosunuz.200 metre ilerideki gobekten donus yaparak ayni olun ters yonunde 2-3 kilometre civari yol alip 3. gobekten tekrar donus yapip baslangic noktaniza donuyorsunuz.

Bir bilgi de sinav sonrasi ile ilgili evrak isleri hakkinda vereyim.1-2 hafta sonra surucu kursu gel belgeleri al diyerek sizi cagiriyor ve size istanbuldaki emniyet subelerinden birinden randevu almanizi soyluyor.Is biraz burda kopuyor.cunku iem.istanbul.gov.tr adresinden randevular her sabah 9 da aciliyor ve haftaici 9 da siteye giris yapmak istediginizde sonuc alamiyorsunuz.9 u 5 gece giris yapiyorsunuz ve butun randevular dolmus oluyor.20 milyonluk sehre 20 emniyet subesinden(her subeden toplam gunluk 40 kisi randevu alabiliyor) randevu aldirmaya calisirsaniz tabiki bircok insan hizmet alamayacaktir.Neyse bende bugun cumartesi sabahi sabah tam 9 da pc basina oturarak randevu almayi denedim ve basarili oldum.

Benden tavsiye haftasonu alarm kurarak da olsa uyanip randevu almaya calismaniz.haftaici bunu basarmak icin cok sabirli ve sansli olmaniz lazim.haftaya persembeye randevu aldim.150 civari bankaya para yatiracakmisiz.100 kusurda kart bedeli var.

Yani bi sikik ulkede ne adam gibi hizmet alabiliyorsunuz ne de harac vermeden isinizi gorebiliyorsunuz.Herkese basarilar dilerim simdiden.Tekeriniz duz bassin arkadaslar.
    mehmetenis bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Piaggio Xevo 250
    benim bildiğim kadarıyla min 150cc vitesli motor olması gerekiyor. Kurs bir şekilde kabul ettirmiş olmalı.
    mehmetenis bunu beğendi.

Motosikleti
    artık yok
    Alıntı mehmetenis adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yarı vitesli debriyajı maneti olmayan ama vites peg(yani vites pedalı) olan motordur.

Milli Eğitim yönetmeliğinde bu tip motorlarla sınava girmek yasaktır. Ama siz diyorsunuz ki vites taktırmış(hay Allah'ım Ya rabbim )

Sen hiç vites attın mı sınavda onu sorayım bari, vites attırmadıysan yönetmeliğe uygun olsun diye üfürükten vites taktırıp devam ettirmişlerdir.
    attım hocam 3. vitese kadar cıktım

vitesli olduguna şüphe yok motorun sol el ile debriyaj sıktıysak vites attıysak motor viteslidir heralde ama cub tarrzı oldugu için inanamıyorsunuz heralde

no problem burada bunu tartışacak değilim söylediklerimizde adamın yalancıssıyız doğrudur yalandır bilemem

sonuç: vitesli motor ile sınava girdim kurallara aykırı bişey sözkonusu değil

ayrıca motor vitesli olmasaydı viteslerde sorun yaşadıgımı söyleyebileceğimi zannetmiyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:36 ----------

mehmet enis hocam siz bu sektörde oldugunuza göre mevzuatı iyi biliyorsunuzdur.

o yüzden size de sorabilirim diye düşündüm.

adaylar bu sınavlara kendi motorları ile girebiliyor mu acaba ?

Mesela bugun orada bir başka adayda yaklasık 18 - 19 000 tl lik (tahminen yazıyorum) süper bi motor vardı gayet büyük bi choppper dı

fakat benden sonra girdiği için göremedim onunlamı girdi.
    mehmetenis bunu beğendi.

berkcigdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 1190
    adaylar sınava kendı motorlarıyla gırebılıyor ama motorun vıteslı olmak zorunda.
    mehmetenis bunu beğendi.

Motosikleti
    artık yok
    Alıntı berkcigdem adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    adaylar sınava kendı motorlarıyla gırebılıyor ama motorun vıteslı olmak zorunda.
    bilgilendirme için tesekkürler.
    mehmetenis bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda NC 750X-2014
    Alıntı Ucka adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Istanbul dan a2 ehliyet alacaklar icin birkac bilgi de ben vereyim.Sinava baltalimaninin oralardaki cift seritli yolda girdim.Isteyenlere ayrintili tarif ederim.Cift serit oldugu icin sag seritte surucu kurslarinin yerlesimleri var araliklarla,trafik soldan akiyor bu yuzden.Sinav baslangicinda sag seritteki 5-6 duba arasinda slalom yapmaniz ve tahta platformdan gecmeniz isteniyor.Bunu yaparsaniz sagda bi sure bekleyip arkanizdan surucu kursu gorevlisi ve sinav degerlendirmesini yapan kisi araba ile yola katildiginda sola sinyal vererek onlerine katilim yapiyorsunuz ve trafige cikarak son testi gerceklestiriyosunuz.200 metre ilerideki gobekten donus yaparak ayni olun ters yonunde 2-3 kilometre civari yol alip 3. gobekten tekrar donus yapip baslangic noktaniza donuyorsunuz.

Bir bilgi de sinav sonrasi ile ilgili evrak isleri hakkinda vereyim.1-2 hafta sonra surucu kursu gel belgeleri al diyerek sizi cagiriyor ve size istanbuldaki emniyet subelerinden birinden randevu almanizi soyluyor.Is biraz burda kopuyor.cunku iem.istanbul.gov.tr adresinden randevular her sabah 9 da aciliyor ve haftaici 9 da siteye giris yapmak istediginizde sonuc alamiyorsunuz.9 u 5 gece giris yapiyorsunuz ve butun randevular dolmus oluyor.20 milyonluk sehre 20 emniyet subesinden(her subeden toplam gunluk 40 kisi randevu alabiliyor) randevu aldirmaya calisirsaniz tabiki bircok insan hizmet alamayacaktir.Neyse bende bugun cumartesi sabahi sabah tam 9 da pc basina oturarak randevu almayi denedim ve basarili oldum.

Benden tavsiye haftasonu alarm kurarak da olsa uyanip randevu almaya calismaniz.haftaici bunu basarmak icin cok sabirli ve sansli olmaniz lazim.haftaya persembeye randevu aldim.150 civari bankaya para yatiracakmisiz.100 kusurda kart bedeli var.

Yani bi sikik ulkede ne adam gibi hizmet alabiliyorsunuz ne de harac vermeden isinizi gorebiliyorsunuz.Herkese basarilar dilerim simdiden.Tekeriniz duz bassin arkadaslar.
    Burada bir kaç düzeltme yapayım,
    Kurs normalde sertifikaları en geç 4 gün içerisinde ilçe milli eğitime teslim eder(biz 3 günde sınav sonrasında hazırlayıp teslim ediyoruz) ilçe milli eğitim maksimum 3 günde evrakları imzalar yani sertifikanın adaya teslim edilmesi bir aksilik olmazsa 1 hafta sürer.Maliye harcı 115,10TL kart ücreti 107 TL'dir.
    Maliye harcı tüm bankalara yatırılabiliyor gibi bilgi verilsede devlet bankaları ve iş bankası hariç diğer bankalar ödemeyi almıyor.
    Ayrıca maliye harcını direkt maliye veznelerinden de yatırabilirsiniz.
    Randevu meselesine gelince,
    ehliyet randevunuzu istediğiniz ilçeden alabilirsiniz.
    ama randevuyu almak şartı ile
    Randevuyu sabah saat 08.30 ila 09.00 arasında almanız gerekiyor.
    09.01 de sistem kapanır.
    Diğer anlattıklarınız sınav prosesürü bir yanlışlık yok.

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 03:28 ----------

Alıntı ALYEDZ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    attım hocam 3. vitese kadar cıktım

vitesli olduguna şüphe yok motorun sol el ile debriyaj sıktıysak vites attıysak motor viteslidir heralde ama cub tarrzı oldugu için inanamıyorsunuz heralde

no problem burada bunu tartışacak değilim söylediklerimizde adamın yalancıssıyız doğrudur yalandır bilemem

sonuç: vitesli motor ile sınava girdim kurallara aykırı bişey sözkonusu değil

ayrıca motor vitesli olmasaydı viteslerde sorun yaşadıgımı söyleyebileceğimi zannetmiyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:36 ----------

mehmet enis hocam siz bu sektörde oldugunuza göre mevzuatı iyi biliyorsunuzdur.

o yüzden size de sorabilirim diye düşündüm.

adaylar bu sınavlara kendi motorları ile girebiliyor mu acaba ?

Mesela bugun orada bir başka adayda yaklasık 18 - 19 000 tl lik (tahminen yazıyorum) süper bi motor vardı gayet büyük bi choppper dı

fakat benden sonra girdiği için göremedim onunlamı girdi.
    Niye inanmıyım doğrudur sonradan vites sistemi ilave edilmiştir.
    Yönetmeliğe uygun hale getirilmiştir.
    Size neden vites attınız diye sordum çoğu aday sınav esnasında vites atmıyor kalkış yaptığı vitesle sınavı bitiriyor.

Sorunuza gelince gerçi arkadaşlar cevap vermiş ama,bide ben cevap vereyim.
    Yönetmeliğe göre kesinlikle aday kendi motoru ile sınava giremez.
    Ama sınav yapıcılar o kişinin zaten motor kullandığını ve tercübeli olduğuna kanaat getirirlerse vitesli olmak kaydıyla kendi motoruyla sınava girebilir.
    Yalnız kendi motoruyla sınava girerse tüm sorumluluk adaydadır.
    Kursun motorunda sorumluluk sürücü kursuna aittir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 03:35 ----------

Alıntı yeknet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benim bildiğim kadarıyla min 150cc vitesli motor olması gerekiyor. Kurs bir şekilde kabul ettirmiş olmalı.
    Yanlış bilgi vitesli olduğu müdettce cc nin önemi yok.
    telike ve ALYEDZ bunu beğendiler.

Motosikleti
    artık yok
    Mehmet Enes hocam çok açıklayıcı bilgilendirmeler yapmışsınız çok teşekkür ederim.
    mehmetenis bunu beğendi.

cup tarzı debriyajsız 4 vites motorlar sınava katılabiliyor muyuz? Eğer katılabiliyorsak işim daha rahat olur gibi mart ayında bende ehliyet almayı düşünüyorum
    mehmetenis bunu beğendi.

Motosikleti
    artık yok
    benim girdiğim debriyajlı 4 vitesliydi
    mehmetenis bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda NC 750X-2014
    Alıntı ELque adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    cup tarzı debriyajsız 4 vites motorlar sınava katılabiliyor muyuz? Eğer katılabiliyorsak işim daha rahat olur gibi mart ayında bende ehliyet almayı düşünüyorum
    Debriyajsız motorla sınav yapılmaz

Alıntı mehmetenis adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Debriyajsız motorla sınav yapılmaz
    yani sürücü kursunun gariban ölü motoruyla uğraşıcağız.Peki kendi motosikletimiz ile girebiliyor muyuz?
    mehmetenis bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda NC 750X-2014
    Alıntı ELque adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yani sürücü kursunun gariban ölü motoruyla uğraşıcağız.Peki kendi motosikletimiz ile girebiliyor muyuz?
    Konuyu okusaydın sorunun cevabının yazdığını görürdün

Yönetmeliğe göre kesinlikle aday kendi motoru ile sınava giremez.
    Ama sınav yapıcılar o kişinin zaten motor kullandığını ve tercübeli olduğuna kanaat getirirlerse vitesli olmak kaydıyla kendi motoruyla sınava girebilir.
    Yalnız kendi motoruyla sınava girerse tüm sorumluluk adaydadır.
    Kursun motorunda sorumluluk sürücü kursuna aittir.
    ALYEDZ ve ELque bunu beğendiler.

Peki Teşekkür ederim.
    mehmetenis bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)