Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

İlk kazamı yaptım.

Motovento
    REKLAM ALANI
    melihbesikci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt - 09 / Forza 250
    Arkadaşlar selam, motosikletimi almamdan 3 gün sonra ilk kazamı yapmış bulunmaktayım

Sağ boşluktan giderken, yanımdaki transporter önüme kırdı, sinyalsiz. Bende birşey yok. Düştüm, koruma demirleri beni ve motoru korudu, eldivenlerim de ellerimin asfalta sürtünmesini engelledi. Motorun görüntü amaçlı olan plastik bir parçası koptu. Sürücü çocuk çok özür diledi baya korktu, bişeyin var mı, hastaneye götüreyim mi diye bin kez sordu. Sinyal vermediğini kabul etti.

Ancak gidon biraz sağa bakıyor. Tekeri düz tuttuğumda gidon sağa doğru dönüktü biraz, bacaklarımla tekerleği tutup gidonu ittirerek düzeltmeyi denedim, çok az düzeldi gibi ama hala tam düz değil. Acaba şasi, amortisörler veya gidonun kendisi mi zarar gördü? Nasıl düzeltebilirim?

Bunun dışında güzel bir ders aldım. Yavaş da olsa yürüyen trafikte, özellikle sağa dönüşler olan yerde yanlara girme, şeridinden git.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    MT-25
    Merhaba,

Geçmiş olsun..tutanak falan tutuldu mu,naptınız hasarını karşılardı belki

Motosikleti
    Mt - 09 / Forza 250
    Sağolun,

Tutanak tutmadık, motorda ciddi bir zarar yok, hiçbir yeri çizilmedi öyle diyeyim. Kaskım yere bile değmedi. Çok yavaştım zaten. Gidonun biraz sağa baktığını sonradan farkettim.

phradrel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F650GS
    bahsettiğinden ben şasinin ya da gidon bağlantılarının eğildiğini düşünüyorum. eğer şaside bir yamulma/hasar olduysa motor artık kullanılamaz hale gelmiş olabilir.

Motosikleti
    Mt - 09 / Forza 250
    Demeyin yav daha 3 gün önce aldım motorumu

Dediğim gibi çok yavaştım, kaskım yere değmedi bile. Belki 20 ile falan gidiyordum, zaten frene asıldım. Araca çarparak düşmedim, o an panikten dolayı frene basıp sağa döndürdüm gidonu refleks olarak, durdum ancak motorum arkası kayınca yan yattım. Koruma demirlerinin üstüne düştüm.

Bu kadar yavaş hızda şası veya gidon zararı mümkün mü? Tekerleği tutarak gidonu zorladım biraz düzeldi, ancak tam olmadı. Kazadan sonra kalkıp yoluma devam ettim, işe gittim geldim herhangi bir dengesizlik hissetmedim motorda. Ama tekerleği düz tutup gidona bakınca, çok az sağa baktığı belli oluyor. Bu da beni rahatsız ediyor.

Motosikleti
    MT-25
    Çok üzüldüm şimdi, umarım phradrel'in dediği gibi birşey değildir. Mutlaka servise götür bir an önce

Özgürr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TVS RTR 150 + Yamaha R25
    Alıntı melihbesikci adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Demeyin yav daha 3 gün önce aldım motorumu

Dediğim gibi çok yavaştım, kaskım yere değmedi bile. Belki 20 ile falan gidiyordum, zaten frene asıldım. Araca çarparak düşmedim, o an panikten dolayı frene basıp sağa döndürdüm gidonu refleks olarak, durdum ancak motorum arkası kayınca yan yattım. Koruma demirlerinin üstüne düştüm.

Bu kadar yavaş hızda şası veya gidon zararı mümkün mü? Tekerleği tutarak gidonu zorladım biraz düzeldi, ancak tam olmadı. Kazadan sonra kalkıp yoluma devam ettim, işe gittim geldim herhangi bir dengesizlik hissetmedim motorda. Ama tekerleği düz tutup gidona bakınca, çok az sağa baktığı belli oluyor. Bu da beni rahatsız ediyor.
    Amatisörlerin egilmiş olması gerek , işçiliği iyi olan bir ustaya götür maximum 70 TL ' ye amatisörünü düzeltir , fakat yok ben servise gidicem dersen o 2 amatisörünüde değiştirir ve sana en az 200 lira mastaf cıkar

telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    geçmiş olsun. öncelikle sağlam olman iyi haber. motosikletinin marka modeline göre fiyat değişir. koruma ekipmanlarını tam kullanman yeni başlayan arkadaşlara örnek olur inşallah. hatalarını görebilirsen ders çıkartırsın. mesela araçların kör noktalarınta seyir etmemek. aralardan makaslı gitmemek aralarda seyir etmemek durmamak. kör nokta olmasa dahi araçların yanlarından seyir etmek. minimum 2 3 metre önü çaprazı veya arka çaprazını tercih edin. özellikle takip ederken tekerleklerin hizalarından takip edin çünkü araçlar yollardaki engelleri(çukur, yabancı madde varsa hayvan ölüleri vs.) ortalayarak geçerler. bir de zamanla oturacak olan 3 4 adım öteyi ve diğer araçların hareketlerini önceden sezme kabiliyeti. ilk başlarda ben de çok sıkıntı çekiyordum. araçlar saçma sapan hareket ediyor diye düşünüyordum. onlar bana uysun diyordum ama öyle olmuyor. ben onlara göre hareket etmeliyim bunu öğrendim. tekrardan geçmiş olsun kazasız sürüşler.
    saygılar

burak5353 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    falcon deserd 277
    şasi kolay kolay yamulmaz zati ufak bi düşme yaşadın ben kaza ettigimde motor bakılacak halde değildi ama şasi saglamdı

felix_bjk1903 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Sym Fiddle 3
    geçmiş olsun hocam motorsikletin marka modeli nedir acaba?

caneroz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Geçmiş olsun

Motosikleti
    Kawasaki ER-5, Bajaj Discover 125 st
    geçmiş olsun kardeşim. amam dikkat et kendine, sürekli ileriye doğru bak sürüş sırasında. görüş mesafeni uzak tut

Motosikleti
    mondial mct 250 2006 mondial mc honda 125 titan
    geçmiş olsun kardeşim iyiki sana bir şey olmadı motor tamir edilir yüz ikiyüz ama insan tamiri zor yolda giderken takip mesafeni her zaman uzak tut motor kullanırken kaporta kendinsin bunu sakın unutma.tekerin düz bassın

s.ozer1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2011 Hyosung GT250R EFi
    ne şase yamulması ne amortisor yamulmasından bahsediyorsunuz yav, korkutmayın arkadaşı

kardeş öncelikle geçmiş olsun. Sana bir şey olmaması bizim açımızdan sevindirici bir haber. Çıkardığın sonuç ise çok doğru ve uyulması gereken bir sonuç. Gidonun yamuk olmasına gelirsek. Orada sağ gidonu tutan bir alyan yeri ya da anahtar yeri vardır. Ustaya motoru götüreceksiniz. Usta o alyanı ya da anahtarı gevşetip gidonu düz bir şekilde ayarlayıp tekrar sıkacak. İşlem 3-5 dk'lık bir şeydir.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)