Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Kışlık Termal İçlik ve Diğer Malzemeler (Dikkat! Tatlısu Motorcusu İçermez)

Motovento
    REKLAM ALANI
    ugurcan88 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki GSX-R 600
    Merhaba Arkadaşlar,

Malumunuz kara kış kapıda... Benim gibi 4 mevsim motosiklet kullanan/kullanmak zorunda kalan dostlarıma hem biraz bilgi vermek hem de tavsiyelerini/kullanıcı yorumlarını almak istiyorum... Birkaç madde ile özetlemek gerekirse kışın şunlardan korunmak gerekiyor:

1- Rüzgar
    Yazın motosiklet sürücüsünü bunaltıcı sıcaklardan kurtaran rüzgar, soğuk yüzünü kışın hissettiriyor maalesef... Bu sebeple öncelikle rüzgara karşı önlem almak gerekiyor... Unutmayın hızınız her 10Km/Sa arttığında çıplak tende hissedilen sıcaklık 1 derece azalıyor...

2- Islaklık
    Yağışlı havalarda yalnızca rüzgardan korunmak maalesef sıcak kalmanızı sağlamıyor... Sıcak kalmak için kuru kalmanız da gerekiyor... Ekipmanlarınızda teninize temas eden ıslak bölgeler üşümenize sebep oluyor...

3- Buğu-nem-sis
    Özellikle görüş üzerinde olumsuz etkilerinin olmasının yanı sıra, ileride bir çok romatizmal hastalıkların baş göstermesine de sebep oluyor... Bu nedenle soğuk ve nemli havalarda yağmur olmasa bile vücudumuzu ıslanmaktan korumamız gerekiyor...

Motorcuyu tepeden başlayıp ayaklara kadar nasıl sıcak tutarız bir bakalım:

Baş bölgesi:

Kaskı zaten her koşulda taktığınızı varsayarak yukarıda bahsettiğim 3 unsurdan nasıl korunmamız gerektiğini anlatmaya çalışacağım...
    Öncelikle kışın kaskınızın hava girişlerinin kapalı olduğundan emin olun... Kaskı takmadığınız zamanlarda taşırken bu girişleri farkına varmadan açmış olabilirsiniz.. Ayrıca mutlaka kafanızı ve boynunuzu tamamen saran, mümkünse iki ve daha çok katmanlı balaklava kullanın.. Balaklavanın yanı sıra rüzgar önleyici maskeler özellikle boynunuzu ve göğsünüzü soğuktan korumaya büyük ölçüde katkı sağlar... Kaskınızı seçerken pin-lock takılabilen cinsten seçin ki, kışın buğulu gözlerle yolu seyredememekten kurtulun... Aksi taktirde vizörü bir miktar açmak zorunda kalırsınız ki bu durum kaskın içinde kasırgalara sebep olur... Ayrıca kaskın çene kısmında bulunan hava perdeleri büyük ölçüde içeriye rüzgar girişini engellemektedir... Mümkünse kaskınızda bu zımbırtı da bulunsun...
    Mevcut kaskım: Hem pin-lock takılabiliyor hem hava perdesi var...
    http://www.motomaxonlineshop.com/sco...-login-pmu2730

Mevcut balaklavam:
    http://www.motosikletekipmanlari.com...VA,PR-925.html

Eller:

Her ne kadar darbelerden bizi en çok deri eldivenler korusa da, mevsim kışa döndüğünde bu eldivenlerin içinde ellerin hareket edemeyen buz kütlelerine dönüştüğü bir gerçek... Ayrıca yazın elimizin pişmesini engelleyen hava delikleri kışın elinize saplanan iğnelere dönüşüyor... Özellikle kışın bileği de saran tarzda eldiven kullanmakta fayda var, böylelikle havanın montun içine girmesini engelleyebilirsiniz... Motosikletinize elcik ısıtma taktırmak iyi bir çözüm gibi görünebilir... Ancak yalnız başına elcik ısıtma ıslanmayı engellemediği ve karşıdan gelen rüzgarı kesmediği için beklenen hamam etkisini yapmıyor... Bu nedenle karşımıza iki seçenek çıkıyor: ya kışlık tekstil, su geçirmeyen bir eldiven alacağız, ya da su geçirmez eldiven içi termal eldivencikler kullanacağız... Bu noktada kullanıcıların yardımınıza ihtiyacım var... Bu eldiven içi eldiven için ne düşünüyorsunuz?
    Rüzgar ve su geçirmez özelliği var... hem fiyatı da çok uygun decathlonda 5 lira
    http://www.decathlon.com.tr/forclaz-...d_8157396.html

Mevcut eldivenim:
    http://motosikletim.com.tr/alpinesta...-eldiven-siyah

Montlar, pantolonlar ve yağmurluklar:

Kuşkusuz vücudumuzun en önemli bölgelerini montumuz koruyor... Mont çeşitlerini ikiye ayıracak olursak deri montlar rüzgar girişini daha çok engellese de tekstil montlar içlikleri ile sıcak tutması sebebiyle kışın kullanıma daha uygun... Ancak herhangi bir kaza anında koruma düşünüldüğünde deri montlar tekstil montlardan daha iyi koruma sağlamaktalar. Bu nedenle içeriden alınacak diğer önlemler ile deri montların da kışın gayet kullanışlı olabileceğini düşünüyorum. Aynı koşullar pantolonlar için de geçerli... İçeriden alınması gereken önlemler derken termal içliklerden bahsediyorum... Bu noktada yine sizlerin yardımına ihtiyacım var... Arkadaşlar şu ürünleri inceleyip yorumlayabilirler mi???

http://www.thermoshop.com.tr/tf-extr...kek-termal-ust

http://www.thermoshop.com.tr/tf-extr...kek-termal-alt

Mevcut Montlarım:
    http://www.motosella.com/U117,47,alp...lpinestars.htm

http://www.motosuperstore.net/Nic-NJ...u,PR-1150.html

Mevcut Pantolonum:
    http://www.feyizoglu.com/Kislik-Moto...u_45739.html#0

Ve illaki olmazsa olmaz yağmurluk... Yağmurluk konusunda cimri davrandım ama sonuçtan çok memnunum... ıslanmaktan koruyan en etkin yöntem tabii ki yağmurluk... En iyisini de alsanız zaten hiçbiri %100 su geçirmez olmuyor... benimki su geçirmiyor ama dışarıdaki suyun yoğunluğuna bağlı olarak içeriden bir miktar terleme yapıyor... yine de fiyatına göre gayet yeterli...

Mevcut yağmurluğum:

http://www.motomaxonlineshop.com/4ri...murluk-pmu3119

Ayaklar:

Kuşkusuz vücutta üşüme ayaklardan başlıyor... Yukarıda saydığım tüm ekipmanlar üzerinizde olsa dahi, düzgün bir ayakkabınız-botunuz olmadığı sürece vücut ısınızı koruyamıyorsunuz... Boşuna dememiş eskiler, ayağını sıcak, başını serin tutacaksın diye... Her ne kadar yeni ekipmanlar başlarda su geçirmese de, belli bir süre sonra deformasyon sonucu su almaya başlıyorlar... Özellikle benim gibi her gün en az bi buçuk saat yağış altında kalıyorsanız su geçirmeyen bişey yok o nedenle botum her ne kadar iyi olsa da içine su geçirmez ve sıcak tutan bir çorap almak istiyorum... Bu konuda da yine sizin yardımınıza ihtiyacım var... şu ürüne ne dersiniz??? Diğer su geçirmez termal çoraplar bunun yanında aşırı pahalı çünkü...

http://www.avmarketi.com/asp/product.../Neopren-Corap

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim... Sizlere de bir nebze faydam dokunduysa ne mutlu bana... Ayrıca doğru bildiğim yanlışlar varsa beni aydınlatırsanız sevinirim...

Tekeriniz düz bassın...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    beko12345 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Dl 650 V-Strom K8 , Kuba blackcat
    Ellerinize sağlık...
    ugurcan88 bunu beğendi.

telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    merhabalar güzel paylaşım.
    sorum olacak. neopren çorap kaç mm acaba? normalde giydiğimiz bir motosiklet botunu giymek için kaç mm neopren çorap almamız gerekir?
    ugurcan88 bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Ben uzun süredir kışlık pantolon bakıyorum ama istediğim gibi bir şey yok.
    Şöyle ki:
    İşe gidince yanlardan cırtlarını söküp bagaja koyup normal kıyafetle yola devam etmeliyim. Öyle bot çıkar, pantalon çıkar, tekrar giy, bilmem ne uğraşamam.
    ugurcan88 ve GB79 bunu beğendiler.

AurorAbeam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kalmadı :(
    Tesekkurler, baya guzel bir yazi olmus. Tecrube ettikce uzerine eklenebilir. Resimdeki termal icligin alt parcasini aldim ve kullaniyorum. Thermoform extreme serisi; motomaxta 40 lira. İsyerindeki arkadaslar kislik pantolon kullanirken ben bu iclik + kot giyiyorum yetiyor. Usutmuyor, sicak hissettiriyor rahat rahat calisiyorum ancak aksam eve gidip icligi cikardigimda bacaklarimin yanlari ve ustleri buz gibi. Bunu eve gelmeden hissedemiyorum nedense.
    ugurcan88 bunu beğendi.

Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    verdigin balaklava l8nkinden simdi siparis verdim az oncede decathlona ugradim 15 tl ye cep telefonu ekrani hassas termal eldiven icligi aldim.. daha once decathlonfan dize kadar termal corap alt ve ust termal iclik aldim adetleri 15 er lira dunku ayazda cok performansli buldum..
    ugurcan88 bunu beğendi.

Bune - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Fazer 8
    Bana dizleri soğuktan korumanın yolunu gösterin başka bişey istemiyorum Geçen gün 65 km yaptım motorla (bi de o kadar geri döndüm) Dizlerime bıçak saplanmış gibiydi böyle acı olmaz arkadaş.

Otobüse binmeyeceğim bu kış, kar yağıp garajın kapısını kapatmadıkça motora binmeye devam
    40yapar, hasansonmez, ugurcan88 ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    Alıntı drtayfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben uzun süredir kışlık pantolon bakıyorum ama istediğim gibi bir şey yok.
    Şöyle ki:
    İşe gidince yanlardan cırtlarını söküp bagaja koyup normal kıyafetle yola devam etmeliyim. Öyle bot çıkar, pantalon çıkar, tekrar giy, bilmem ne uğraşamam.
    öyle pantolonlar var motosiklet malzemesi satan internet sitelerine göz atmanızı öneririm.

bir örnek olarak şöyle bir link buldum 20 sn içerisinde aramamla
    http://http://www.feyizoglu.com/Ferm...u_44404.html#0
    ugurcan88 bunu beğendi.
    Toprağı hatmeden asfalta hükmeder
    Twitter/instagram @ywitcan
    Yiğit Can

Motosikleti
    Suzuki GSX-R 600
    Alıntı telike adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    merhabalar güzel paylaşım.
    sorum olacak. neopren çorap kaç mm acaba? normalde giydiğimiz bir motosiklet botunu giymek için kaç mm neopren çorap almamız gerekir?
    internet sitesinde 2.5 mm yazıyor... eğer ayağına tam oturup da sıkan bir ayakkabın yoksa sorun olacağını sanmıyorum...

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:35 ----------

Alıntı Bune adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bana dizleri soğuktan korumanın yolunu gösterin başka bişey istemiyorum Geçen gün 65 km yaptım motorla (bi de o kadar geri döndüm) Dizlerime bıçak saplanmış gibiydi böyle acı olmaz arkadaş.

Otobüse binmeyeceğim bu kış, kar yağıp garajın kapısını kapatmadıkça motora binmeye devam
    Dizler için bak şöyle bişey var... ilgini çekebilir... denemediğim için performansı hakkında yorum yapamayacağım...
    http://www.yildizticaret.com/pro/258...-Termal-Dizlik
    mehmetenis ve Bune bunu beğendiler.
    Honda CBR 250 R 67.000 Km + Suzuki GSX-R 600 2.000 Km...
    www.youtube.com/ugurcanarpac

biyeybaraküs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2017 HONDA CBR 1000 RR SP
    diğerlerini bilmemde şu ürün pahalı geldi (fikir vermesi açısından ) bana spor salonuna hoca getirmişti 15 er den satıyordu bir ara http://www.thermoshop.com.tr/tf-extr...kek-termal-ust bu ürünler sıcak tutmuyor sadece nefes alma özelliği var
    ugurcan88 bunu beğendi.
    www.youtube.com/c/biyeybaraküs "Motora binmeye karar verecek kadar cesur ve aptal, üzerinde ölmeyecek kadar korkak ve akıllı olacaksın" alıntıdır AttilaXtreme den

phradrel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F650GS
    1-Rüzgar için motorunuzda mutlaka bir parça gazete kağıdı bulundurun.

2-su geçirmeyen montlar içeri su geçirmese bile emdikleri su sebebiyle hem ağırlarşıyor hem de üşütüyor. yağmurluk edinin. yağmurluk konusunda işmonttan aldığım reflektörlü bir yağmurluğu tavsiye ederim. sağlam, görünür, kollarındaki lastikelr sayesinde de hava almıyor. 46 lira olması lazım. daha uygun fiyatlıları da vardı. denemenizi tavsiye ederim.

3-buğu için pinlock diyorlar ama çizik kir yağ varsa işiniz zor.

4-balaklavaların bazıları baş hareketi sonucu toplanıyor ve özellikle enseden ya da yanlardan rüzgar yemenize sebep oluyor. balaklavanın yanında bir ufak buff dediğimiz kumaş parçası baş ağrısı ve zatürreyi engelleyebilir

5-eldivenlerle ilgili gore-text dahil elinizi üşümekten hiç bir şey korumuyor. illa ki ıslanan eldivenin üstü baş patmağının yanı bir yerden üşütebiliyor. ellerinizi içine soktuğunuz kurye arkadaşlarca sıklıkla kullanılan adını unuttuğum şeylerden alabilirsiniz.

6-botlar için bot yağmurlukları uygun olabilir ama pantolonla arasını iyi tutmalısınız.
    hasansonmez, telike, ugurcan88 ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    Termal eldiven icligi fayda edebilir, elcik koruma ile uzun sure isiyi tutabilir, yada elcik isitma taktiracaksiniz montaj dahil 100 tl civari hem kandolasiminiz hizlaniyor ekin ust kismi bile isiniyor..
    ugurcan88 bunu beğendi.

Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    elcik koruma rüzgarı büyük ölçüde kesiyor bu yüzden orta kalite bir kışlık eldivenle bile rahat edebiliyorsunuz. kendi motosikletime de en kısa sürede takmayı düşünüyorum. ayrıca tam kapalı olursa yani gidonun ortasından uçlarına bağlananlardan olursa herhangi bir düşme devrilme durumunda manetleri de koruyor. ufacık bir devrilme durumunda bile bize manet masrafı çıkartmıyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:15 ----------

http://www.motosikletaksesuarlari.co...ALI_11989.html

şu pantolondan aldım. kevlar yok fakat rüzgardan çok güzel koruyor 3 haneli hızlarda bile dizlerimde soğuğu hissetmedim. dışarıda hava 7-8 dereceyken. akşa 10 da gündüz yağmur yağmış onun soğuğu vardı. otobanda biraz hızlandım. sabahları 7de evden çıkıyorum işe gitmek için. güneş dahja doğmamış oluyor soğuğu düşün. yağmuru bi yere kadar geçirmiyor. yerden seken su damlalarını emmemişti. ha yağmurda ne kadar etkili olur bilemem ama. rüzgardan çok güzel koruyor. kışın çok soğuklarda da snowboard da kullandığım termal içliğim var onu giyerim diye düşünüyorum. ha yine de üşütürse seve seve toplu taşımaya binmek zorundayım. tavsiyedir. saygılar
    Toprağı hatmeden asfalta hükmeder
    Twitter/instagram @ywitcan
    Yiğit Can

motorcu48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İNAZUMA keyfiii :DD
    iyi güzel bir paylaşım da ancak yanlış bilinen bir konuyu düzeltmek isterim çünkü toplumumuz yanlış bilmektedir
    hipotermi'de Vücutta en çok ısı kaybına baş kısmı neden olur.el,ayak gibi organlara oranla 2-4 kat daha hızlı ısı kaybına neden olur.ilk önlem alınması gereken bölgedir.
    1 baş
    2 boyun
    3.el-ayak

el ayak kulak burun bunlar vucudun uc noktasıdır soğukta düşünsenize vucut kendini savunmaya alacaktır o yuzden elden ayaktan feragat eder onun için en önemli olan dokular-organları korur.ha tabikide el ayak vs çok önemli lakin bunuda bilelim
    ugurcan88 ve mehmetenis bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Alıntı ugurcan88 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    internet sitesinde 2.5 mm yazıyor... eğer ayağına tam oturup da sıkan bir ayakkabın yoksa sorun olacağını sanmıyorum...

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:35 ----------

Dizler için bak şöyle bişey var... ilgini çekebilir... denemediğim için performansı hakkında yorum yapamayacağım...
    Bu çok saçma bir ürünmüş. Zamanla ayak bileğine kadar düşer o yaa !

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Piaggio Xevo 250
    Alıntı biyeybaraküs adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    diğerlerini bilmemde şu ürün pahalı geldi (fikir vermesi açısından ) bana spor salonuna hoca getirmişti 15 er den satıyordu bir ara http://www.thermoshop.com.tr/tf-extr...kek-termal-ust bu ürünler sıcak tutmuyor sadece nefes alma özelliği var
    Bu tarz ürünleri ben de severek kullanıyorum. İnce ve rahatlar fakat soğuktan koruma konusunda eh işte diyelim. Kadıköyde sergi açan çamaşırcılarda da çeşit çeşit var, fiyatları alt 10TL üst 20TL idi geçen sene. parça başına 50TL gibi rakamlar çok uçuk.
    Üst kısımda kışlık mont kullandığımdan sıkıntı yok, asla gövde üşümüyor ama iş bacaklara gelince eğer benim gibi motosiklet pantolonu kullanmıyorsanız (asla düşünmüyorum) pantolon altına termal tayt ile idare edeceksiniz. Geçen yıl bir kere giymeden soğuğa fena yakalandım bu yüzden böbrekleri üşüttüm. Bu sene hava durumuna bakıyorum 14-15 derecenin altında ise pantolon altına mutlaka bişey giymeden çıkmıyorum.
    Migrosta gördüm ama almadım erkekler için termal tayt vardı gayet iyi görünüyordu ama fiyat etiketi yoktu. Geçen sene indirimden Tex'in bir içlik takımını aldım o da çok kalın geldi meret eşofman gibi nerdeyse. Penti'nin termal taytı var uygun fiyatlı o da bayan bedeni maalesef erkeklere sıkıntı olur.
    Eldiven içliği olarak Hein Gericke in ipek bir eldiven içliği var. Deri yazlık eldivenle kullanıyorum, ama çok soğuklarda etkili değil.Linkte vermiş olduğunuz doğa yürüşü için direkt eldiven olarak kullanılan birşey, onun üzerine motosiklet eldiveni giyebileceğinizi sanmıyorum. Giyseniz bile gidonu tutamazsınız sanki aşırı kalın olur. Kuryelerin kullandığı elcik korumalardan taktırmak belki iyi bir soğuktan korunma çözümü olabilir.
    Ayakkabı için birşey diyemiyorum. Benim motor scooter olduğundan kışlık çorap + waterproof greyder yarım botlarım yeterli gelmekte.
    ugurcan88 bunu beğendi.

Motosikleti
    Suzuki GSX-R 600
    Decathlon'da satılan eldivenle ilgili internet sitesinde yanlış bilgi vermişler, yerinde inceledim ve su-rüzgar geçirme gibi bi özelliği yok... bildiğiniz polar ince eldiven... eldiven içine rahatlıkla giyilebilecek kalınlıkta... Ancak su ve rüzgar geçirmez olmadığı için onu almadım... Onun yerine dalgıç eldivenlerinden edindim bir çift... 2mm kalınlığı var, eldiven içine giyince bir miktar sıkıyor ama dün lavaboda elimi suyun altına soktum hafif bir nemlenme dışında ıslanma yok çok mutlu edici ahanda ürün bu:
    http://www.decathlon.com.tr/zabal-da...d_8301704.html

MD.Murat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    Pantolonun altindan ince pamuklu iclik veya ince termal iclik giyinmenizi siddetle tavsiye edebilirim.cok fark ettiriyor baya sicak tutuyor.
    termal icligi decathlon varsa ordan bakabilirsiniz 20 tl ye almistim gecen sene cok ozellikli olmamasina ragmen izmirde kisi rahatlikla gecirmemi sagladi.
    ugurcan88 bunu beğendi.

GB79 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC750X
    Bugün göğsüme bayağı bir soğuk yedim. Gazete dışında, günlük kullanımı pratik, gövdenin ön bölümünü koruyan, saran bir ürün var mıdır?

Motosikleti
    Dominar D400

Alıntı ugurcan88 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ....

Alıntı drtayfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu çok saçma bir ürünmüş. Zamanla ayak bileğine kadar düşer o yaa !
    o üründen ben kullanıyorum yaklaşık 2 aydır, feyizoğlundan almıştım, aslında tam bahar ayları için bir ürün, havaların çok soğuk olmadığı ama rüzgarın direkt diz ve bacak üstünden geçerek bilhassa o bölümleri üşüttüğü aylarda direkt kot pantolon üstüne iyi oluyor, dizlerdeki üşümeyi kesiyor. hava 10derecenin altına düştüğünde bile soğuğu hissettirmiyor diz çevresine(içi polar, diz kısmında da ayrıca köpük var) ama bu sefer kapatamadığı üst kısımlar(takımlar) üşüyor Şu anda Ankara'da kullanıyorum hergün, artık havalar iyice soğuduğundan üstüne bir de scoyco yağmurluğu giyiyorum, böylece rüzgar bir kat daha kesiliyor ve 25'er dakikalık işe gidişim/dönüşüm rahat oluyor(ortalama hız 100). Dediğim gibi havanın ne çok soğuk ne de sıcak olduğu bahar ayları için bir ürün diye düşünüyorum. Ayak bileğine de düşmüyor, üst tarafında sıkmak için lastikleri var.

Ancak böbreklere iyi rüzgar yiyorum şu an ve bir şeyler sararak idare ediyorum, yazlık venom air koruyamıyor ne yazık ki, onun için hem kışlık monta hem de arkadaşın birinin dediği gibi direkt pantolon üstüne giyip işe gidebileceğim ve orda çıkarabileceğim bir kışlık pantolona ihtiyacım var.
    mehmetenis bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)