Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Kaza yapan birini gördüğümüzde nasıl bir yol izlemeliyiz?

Motovento
    REKLAM ALANI
    rebirth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Zuzuuw adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nefes almıyorsa ne yapabiliriz?
    el-Fatiha okuyabilirsin

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Bajaj Pulsar
    niye nefes almıyor ? havayolu mu tıkalı ? mesela ağzı kan dolu olabilir. başı yana çevirip bakmak lazım. bir kural olarak ağzına elinizi parmağınızı sokmazsınız. göğsüne basan bir şey mi var ? nefes almasını engelleyen şey nedir ? ona bakmak lazım. o anda suni teneffüs yapılabilir. kalp atıyor mu ? kalp masajı olabilir. ancak acil sertifikanız yoksa bunlara kabaca bakıp gerekirse 112 ile telefonda konuşarak acil bir müdahale için yardım alabilirsiniz. ancak atan bir kalbe, kalp masajı yaparsnız durabilir! Yani durum sizi aşabilir. Sanılanın aksine, Türkiye'de ambulansların vakaya ulaşma ortalama süreleri avrupa ortalmasının altındadır.
    mehmetenis bunu beğendi.

burak5353 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    falcon deserd 277
    once motorun kontağını kapatırım

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Alıntı burak5353 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    once motorun kontağını kapatırım
    Birader adam orada ölüyor sen motor derdindesin
    mehmetenis bunu beğendi.
    İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

burak5353 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    falcon deserd 277
    motor derdi değil olası bi yanma olabilir araç kazasındada once kontak kapatılır motorda neden olmasın elektirikle calısmıyorya
    mehmetenis bunu beğendi.

PIERzig - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6
    Bir kaza anında eğer siz yakındaysanız ,şahitseniz durup yardım ve müdahale etmek zordundasınız geçip giden kazaya sebep olan kadar suçludur
    barodi ve mehmetenis bunu beğendiler.

ZamboKage - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SATILDI.
    Merhaba ben yaklaşımı yanlış buluyorum şuan ironi yapıyorum bakkala veya markete gittiniz eviniz yakın kask giymediniz size 50-60 KM/S ile geldi bir araba vurdu diyelim bir motorcuda geçiyor oda senin gibi kaskı yok diye yardım etmesse ne olacak ? artık cenazene geliriz nasıl bilirdiniz iyi bilirdik deriz ne diyecez unutmayın kaza yapan 15-16 yaşındaki cocukta olabilir lütfen kaskı olsada olmasada yardımcı olun çünkü etme bulma dünyası yardım et yardım bul yardım etmessen onlarda sana etmez...

Saygılarımla.

Alıntı ilkeronat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yukaridakilere ek olarak linkten ilkyardim ile ilgili dokumanlari ister bilgisayariniza ister akilli telefonlariniza indirerek sadece motosiklet kazalari degil, karsilasilabilecek diger problemler icin de neler yapilabilecegini okuyabilirsiniz.

http://www.ilkyardim.org.tr/

Hakkı yenmiş arada kaynamış bir mesaj, millet haharet ile, başka mercileri kazıyor hesabı, diye değerlendirirken linki açayım dedim, komedi türde bir animasyon, yok cebe indir şuraya bindir, olaki kaza yerinden akılsız tilifon ile cebelleşen vatandaş komik animasyonunuzu izleyip kazazedenin can çekişmesini'de akılsız tilifonu ile videoya alıp, sonra otüp, butüp, yutüp'e atıp, kahvehanede " laeee adamı jan çekiip kıvranırken videoladım aq, 10bin izlenmiş niahaha " demesin, ilk sayfanızı editleyin..

Kızılay efendi şunun ilk sayfasına şu komik animasyon yerine, maddeler halinde videoyu geçtik, yazı olarak yaralanmalar hakkında makale yapsanıza, araki bulaki sayfanın dibinde şu linke rastladım ve kopyalıyorum

GENEL BİLGİLER

İlk Yardım:
    Herhangi bir kaza yada yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin tıbbi yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun daha kötüye gitmesini önlemek amacıyla olay yerinde, tıbbi araç gereç aranmaksızın mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalardır.

İlk Yardımcı:
    İlk yardımın tanımında belirtilen amaç doğrultusunda, hasta ya da yaralıya tıbbi araç-gereç aranmaksızın mevcut araç-gereçlerle, sağlık ekibi gelinceye kadar, ilaçsız uygulamaları yapan, en az Temel İlk Yardım Eğitimine katılıp “ilkyardımcı sertifikası” almış kişidir.

İlk Yardımın Öncelikli Amaçları
    Yaşamsal fonksiyonların sürdürülmesini sağlamak,
    Hasta ya da yaralının durumunun kötüleşmesini engellemek,
    İyileştirmeyi kolaylaştırmak..
    İlk Yardım Temel Uygulamaları: İlk yardımda temel uygulamalar, Koruma, Bildirme ve Kurtarma (KBK) olarak üçe ayrılmaktadır.

Koruma: Olay yerinde olası tehlikeleri belirleyerek güvenli bir çevre oluşturmaktır.
    - Olay trafik kazası ise;
    Kazaya uğrayan araç mümkünse güvenli bir alana alınmalıdır.
    Olay yeri görünebilir biçimde işaretlenmelidir.
    Meraklı kişiler olay yerinden uzaklaştırılmalıdır.
    Kazaya uğrayan aracın kontak anahtarı kapatılmalıdır.
    Arcın yakınında sigara içilmemeli ve içilmesine izin verilmemelidir.
    - Olay yerinde gaz varlığı söz konusu ise, patlama ve zehirlenmelerin önlenmesi için;
    Gaz tüpünün vanası kapatılmalı, ortam havalandırılmalıdır.
    Kıvılcım oluşturacak ışıklandırma ya da çağrı araçlarının kullanımına izin verilmemelidir.
    - Her türlü olayda;
    Öncelikle olay yeri güvenliği sağlanmalıdır.
    Olay yeri güvenliği sağlanabiliniyor ise, hasta ya da yaralılar kesinlikle yerlerinden kımıldatılmamalıdır.
    Hasta ya da yaralılar yaşam bulguları yönünden değerlendirilmelidir.
    Bilinç kaybı olanlar ile solunum, dolaşım, kanama vb. problemi olan hasta ya da yaralılar belirlenerek, öncelikle müdahale edilmelidir.
    Kanamalı durumlarda Hepatit B, C, ve HIV/AIDS gibi hastalıklara karşı korunmak için müdahaleden önce mutlaka eldiven giyilmelidir.
    Bildirme:Herhangi bir kaza ya da ani bir hastalık durumunda, tıbbi yardım için en hızlı şekilde 112 aranarak haber verilmesidir.Duruma göre itfaiye (110), zehir danışma merkezi (114), emniyet güçleri (Polis-155 / Jandarma-156) de aranabilir.
    Tıbbi yardım için 112 arandığında; kesin yer ve adres, olayın tanımı, hasta ya da yaralı sayısı, durumları, arayan kişi, hangi numaradan aradığı, nasıl bir yardım alındığı ya da olay yerindeki olanaklar açıklanmalıdır.
    Kurtarma: Olay yerinde hasta yaralılara müdahale; hızlı ancak sakin ve bilinçli bir şekilde yapılmalıdır. Hasta ya da yaralının durumunun değerlendirilmesine bağlı olarak ilk yardım yapılmalıdır. Eğer ilk yardım bilinmiyorsa asla hasta ya da yaralıya dokunulmamalı ve yaralı kımıldatılmamalıdır.

İlk yardımcının müdahalede yapması gerekenler
    Hasta ya da yaralının durumunu değerlendirmek (bilinç ve solunum ),
    Hasta ya da yaralının korku ve endişelerini gidermek,
    Hasta ya da yaralıya müdahalede yardımcı olacak kişileri organize etmek,
    Hasta ya da yaralının durumunun ağırlaşmasını engellemek için gerekli müdahalede bulunmak,
    Kanama, kırık, çıkık ve burkulma vb. durumlarda yerinde müdahale etmek.
    Hasta ya da yaralının yarasını görmesine izin vermemek,
    Hasta ya da yaralıları hareket ettirmeden müdahalede bulunmak,
    Hasta ya da yaralıların en uygun yöntemlerle en yakın sağlık kuruluşuna sevkini sağlamak ( 112 ),
    Olay yeri güvenliği açısından herhangi bir tehlike yok ise, hasta ya da yaralıyı kesinlikle yerinden kımıldatmamak.

Solunum Yolu Tıkanıklıkları
    Bilinç Bozukluklarında İlk Yardım
    Kanamalar
    Yanıklar
    Donmalar
    Kırıklar
    Burkulmalar
    Çıkıklar
    Hayvan Isırıkları ve Böcek Sokmaları
    Yaralanmalar Bu maddeler canlı link, türe göre ayrılmış
    Zehirlenmeler
    Göze Yabancı Cisim Kaçmasında İlk Yardım
    Hasta ve Yaralı Taşıma
    Boğulmalar
    Diğer Acil Durumlar
    İlk Yardım ve HIV/AIDS
    Psikolojik İlk Yardım
    Acil Durumlarda Aranması Gereken Numaralar
    İlk Yardım Çantası
    Temel Yaşam Desteği

http://www.ilkyardim.org.tr/indexCnt...sf=cntnt&id=37
    mehmetenis bunu beğendi.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)