Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Kaza yapan birini gördüğümüzde nasıl bir yol izlemeliyiz?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yamaha XT 125 X
    Ayvalık'ta, Sabah 08'00 de,motorsikletimle evden işime gelirken anayolda, bir motorlu genç beni slalom yaparak solladı. aramızdaki mesafe 40 m civarındayken, yoldan dönüş yapmaya çalışan biri yolu önümüzde tam kapatınca, arkadaş tam yandan vurdu arabaya. ortalama 60-70km hızla. Kaskı olmasaydı durmayacaktım(tartışamaya açık), ama içim elvermedi, durunca baktım montuda var, iyi misin dedim, karnını tutuyordu, karnım acıyor dedi. kıpırdamamasını söyleyim, önce ambulansı sonra polisi aradım.çevredekilerinde kaskı çıkartma müdahalelerini savuşturdum. yurdum insanı direk kaska saldırıyor arkadaşlar.
    motor yanımdan şehir içinde beni sollarken, içimden, ne gerek var bu kadar risk almaya diyordum ki kaza oldu,
    önemli bir soru olarak, bir kaza ile karşılaştığımızda nasıl bir yol izlemeliyiz arkadaşlar, nelere dikkat etmeliyiz?
    ake, ahmetersoz1 ve mehmetenis bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    C.Kaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 MH Drift - 2015
    Tartışmalı konu bende'de aynı şekilde kask olmayana durmam.

Bence izlediğiniz yol gayet iyi ve başarılı, önce kazazede ve kaza yeri emniyete alınır ardından sağlık ve yardım ekipleri aranır
    ahmetersoz1 bunu beğendi.

sebzelicorba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 250r / Yamaha R-25
    Kaskı yoksa durmam.
    Kaskı olup da t shirt giymişse, durumu ağırsa dururum.
    Kask yok mont varsa yavaşlar, durur gibi yapar kandırırım.
    Sadece kaskı olup da başka hiçbir şeyi yoksa, durur kaskı alır kaçarım.

fatih0696 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    kıpırdatmamakda fayda var gıye bılıyorum once cevre guvenlıgı alınmalı motorda sızıntı vs. durumları kontrol edılmelı arkadan gelecek suruculer bılınclendırmek ıcın herhangı bır nesne koyulmalı ve saglık ekıplerı aranmalı gereklı bılgı verılmelı

yasdal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph 1200 Jawa Classic /1971 ve E-bike sukutır
    Güzel konu.

Herkese durmak lazım. İnsan hayatı, bilinçli, bilinçsiz vs. diye ayrılmaz. Üzülüp üzülmemek kendi elimizde. Durup yardım edelim de kendi etti kendi buldu diye üzülmeyebiliriz.

Benim genelde yaptıklarım;

Önce bilinç açık mı diye bakarım. Bir şeyleri olmasa bile şok yüzünden boş ve açık gözlerle bakıyorlar genelde önce. Kaskın vizörünü açıp göz teması var mı diye bakarım.

Kendi motorumu biraz geriye dörtleri yakıp bırakır ve kaza yeri güvenliğini sağlarım .
    Neden bilmem arkadaşın dediği gibi bütün herkes kaskına hücum edip çıkarmaya çalışır. Anlamamışımdır. Gidip uygun bi dille onları uzaklaştırırım. (Bi keresinde elimdeki kaskı sağa sola savurup açılın ulan diye bağırmışlığım vardır )
    112 - 155 aramaları
    112 ye bilinç durumu, kanama, uzuv kaybı vs. bilgileri verilmesi işleri
    son olarak da bence en önemlisi beklerken yerdeki arkadaşlara moral vermek için orada kalıp sürekli konuşturma

Bu sonuncusu çok etkili bir yardımmış. Sonradan bi kazada yardım ettiğim çift söylemişti. Arkadaş ve artçısı boğaz köprüsü çıkışında bi kartalın gerzekliği yüzünden yola savrulmuştu. düştükleri yerde eleman kızı göremeyecek şekilde yatıyordu. Bi türlü kızın iyi olduğuna inandıramamıştık. O ara bi ona bi ona gidip gelip ikisinin de iyi olduğu telkininde bulunmuştum. Sonradan telefon ettiler kaza tutanağından telefonumu alıp. En büyük ihtiyacımızı sen karşılamışsın o gün farketmemişiz teşekkürler demişlerdi.

Ha son olarak. bu anlattığım kazada gıcır gıcır bi fazer ile düşmüştü arkadaşlar. Motor devrilip koruma takozları üzerinde kaydığından herhalde ufak tefek çizik harici bi hasarı yok gibiydi. Ambulans gelince motorun yanına gittim. kaldırdım. Arkadaş giderken motor sana emanet dedi. haydaa diyene kadar binip gittiler. Kaskları ve motor ile kalakaldım. İyi ki de kalmışım. Çekici geldi birazdan. iş bilmez iki eleman çıktı. motora halat bağlayıp sürükleye sürükleye çekiciye bağlamayı deniyorlardı. Muhtemel orada olmasam kazadan gıcır gıcır çıkan motor çekicide hurdaya dönecekti. Bir iki kişi alıp yanıma iterek araca çıkardık. iplerle tuttudukları yerlere bez vs. koyup grenajları korumaya alıp gönderdim motoru. Kaskları ve anahtarları teslim ettiğim polisin de adını sicilini alıp teslim ettim.

Cana geleceğine mala gelsin deriz hep ama, iyileşince de ilk baktığımız şey motorumuz olur. O yüzden bu işler de önemli. Eğer elinizden geliyorsa yardım etmenizi tavsiye ederim. Bi gün sizin de yardıma ihtiyacınız olabilir.
    yunuserturk, Sam@, linkinpark20 ve 20 diğerleri bunu beğendiler..

Zuzuuw - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ucunda bir tane canlının hayatını kurtarmak yada kalan hayatını en azından daha rahat yaşamasına yardım etmek varsa değil kasksız çıplak sürse bile dururum.
    memer, Sokollu, Sinan Aksu ve 4 diğerleri bunu beğendiler..

linkinpark20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XJ6
    Alıntı yasdal adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güzel konu.

Herkese durmak lazım. İnsan hayatı, bilinçli, bilinçsiz vs. diye ayrılmaz. Üzülüp üzülmemek kendi elimizde. Durup yardım edelim de kendi etti kendi buldu diye üzülmeyebiliriz.

Benim genelde yaptıklarım;

Önce bilinç açık mı diye bakarım. Bir şeyleri olmasa bile şok yüzünden boş ve açık gözlerle bakıyorlar genelde önce. Kaskın vizörünü açıp göz teması var mı diye bakarım.

Kendi motorumu biraz geriye dörtleri yakıp bırakır ve kaza yeri güvenliğini sağlarım .
    Neden bilmem arkadaşın dediği gibi bütün herkes kaskına hücum edip çıkarmaya çalışır. Anlamamışımdır. Gidip uygun bi dille onları uzaklaştırırım. (Bi keresinde elimdeki kaskı sağa sola savurup açılın ulan diye bağırmışlığım vardır )
    112 - 155 aramaları
    112 ye bilinç durumu, kanama, uzuv kaybı vs. bilgileri verilmesi işleri
    son olarak da bence en önemlisi beklerken yerdeki arkadaşlara moral vermek için orada kalıp sürekli konuşturma

Bu sonuncusu çok etkili bir yardımmış. Sonradan bi kazada yardım ettiğim çift söylemişti. Arkadaş ve artçısı boğaz köprüsü çıkışında bi kartalın gerzekliği yüzünden yola savrulmuştu. düştükleri yerde eleman kızı göremeyecek şekilde yatıyordu. Bi türlü kızın iyi olduğuna inandıramamıştık. O ara bi ona bi ona gidip gelip ikisinin de iyi olduğu telkininde bulunmuştum. Sonradan telefon ettiler kaza tutanağından telefonumu alıp. En büyük ihtiyacımızı sen karşılamışsın o gün farketmemişiz teşekkürler demişlerdi.

Ha son olarak. bu anlattığım kazada gıcır gıcır bi fazer ile düşmüştü arkadaşlar. Motor devrilip koruma takozları üzerinde kaydığından herhalde ufak tefek çizik harici bi hasarı yok gibiydi. Ambulans gelince motorun yanına gittim. kaldırdım. Arkadaş giderken motor sana emanet dedi. haydaa diyene kadar binip gittiler. Kaskları ve motor ile kalakaldım. İyi ki de kalmışım. Çekici geldi birazdan. iş bilmez iki eleman çıktı. motora halat bağlayıp sürükleye sürükleye çekiciye bağlamayı deniyorlardı. Muhtemel orada olmasam kazadan gıcır gıcır çıkan motor çekicide hurdaya dönecekti. Bir iki kişi alıp yanıma iterek araca çıkardık. iplerle tuttudukları yerlere bez vs. koyup grenajları korumaya alıp gönderdim motoru. Kaskları ve anahtarları teslim ettiğim polisin de adını sicilini alıp teslim ettim.

Cana geleceğine mala gelsin deriz hep ama, iyileşince de ilk baktığımız şey motorumuz olur. O yüzden bu işler de önemli. Eğer elinizden geliyorsa yardım etmenizi tavsiye ederim. Bi gün sizin de yardıma ihtiyacınız olabilir.
    abi tebrikler gerçekten. senin gibilerine çok ihtiyacımız var.
    mehmetenis bunu beğendi.

Alıntı sebzelicorba adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kaskı yoksa durmam.
    Hahahaha
    mehmetenis bunu beğendi.

Bune - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Fazer 8
    Benim bildiğim ve Allah korusun bi motorcu dostumun başına gelirse yapacaklarım.

Önce kendi motorumu güvenli bi yere çekerim, polisi ve ambulansı ararım (kazanın ağırlığına göre)

Kazazedeyi göz ucuyla kontrol ettikten sonra hemen motoruna gidip kill switch' i kapatırım.

Kaskını çıkarttırmam ama kendisi rahatsız olup çıkarmak isterse yada ilk yardım ekibi çıkarmak isterse acil durumlar için kolay çıkmasını sağlayan pedlerden varsa nasıl çıkartacaklarına dair yol gösteririm.

Yaralının durumuna göre eşyalarına göz kulak olurum. Durumu ağırsa çantasını anahtarını polis gelene kadar yanımdan ayırmam bi yandan da yarılıya rahat etmesi için eşyalarının güvende olduğunu söylerim, ortamda ki çıkarcı hırsızlara dikkat etmek lazım ben kaza yaptığımda birisi eşyalarımı vermişti olay şokuyla bayaa rahat ettiriyor sizi :D

Aklıma gelenler bunlar şimdilik.
    Adventure58, Sokollu, TRaKYaLeee ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Sadık1453 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Öncelikle tebrik ederim.

Tartışmaya açmaksınız kaskı var yok meselesine hiç girmeden bu bir insanlık görevidir. Sonrasında kask koruma ekipman meselesini kendisi ile tartışırsınız.

Diğer taraftan nu konu aslında prosedüründen ziyade ilk yardım bilgileri gerektirmektedir.

Bu nedenlerledir ki herkes en azından biraz ilk yardım bilgisine sahip olmalıdır.

Kaza anında ne yapmalıyız kısmına gelinirse, kazazede eğer kendinde ise ve iletişim kurabiliyorsanız bir kaç soru sorup hakkında fikir edinebiliri buna göre de pozisyonunu ayarlayabilirsiniz.

- Adını sorun (şuuru yerindemi kontrol için)

- Gerekli durumlarda günü ve tarihi nerede olduğunu sorun

- Önce ellerini ve parmaklarını, kolarını hareket ettirmesini isteyin (yavaşça)

- Ayaklarını, bacaklarını hareket ettirmesini isteyin

- Sonra yavaş yavaş nefes almasını ve problem yoksa derin nefes almasını isteyin (iç kanama şüphesi)

- Kesinlikle kaskını çıkarmayın ve çıkartmasına izin vermeyin.

Bunlardan sonra hiç bir problem yok ise güvenli bir noktada sağlık ekiplerini beklemesini sağlayın. Eğer herhangi bir problem var ise sağlık ekiplerini aradığınızda problem ile ilgili (cinsiyet ve mümkünse yaşını ve hastanın boy kilo durumu ile birlikte) bilgi verin.

Hiç bir ilk yardım bilginiz yoksa ise kesinlikle müdahale etmeyin. Etrafınızda birileri varsa ilk yardım deneyimi veya yetkisi olan birilerini sorgulayın. Yoksa kimsenin müdahale etmesine de izin vermeyin.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    barodi ve mehmetenis bunu beğendiler.

Motosikleti
    Bajaj Pulsar
    Derhal 112'yi arayın. Kişi size tamamen sağlıklı bile görünse, acil müşadeye almak gerekir. Saatlerce orada beklemelidir.
    Kişiyi asla çekiştirmeyin, kıpırdatmayın. Uzaktan bakın. "Kolu kopmuş ölür bu" demeyin yardım etmeye çalışın.
    112 konusunda şunu söyliyim: Siz kendiniz arıyorsanız yerini, kaç yaralı gördüğünüzü v.s. ayrıntılı durumu anlatın. Siz arayamıyorsanız direk birine talimat verin. Örneğin: Pardon, sarı gömlekli beyfendi lütfen 112 yi arar mısınız gibi. Olayı anlatırken genel ve ortaya konuşmayın. Net olun. Genel güvenlik çevre tedbirlerini siz alın veyahut alması için birine net talimat verin.

Kişinin nefes almasına mani bir şey var mı ona bakın. Basit ve risksiz bir şekilde kişinin nefes almasını sağlayacak bir tedbir varsa derhal alın. Kişi nefes alıyorsa, büyük bir kanaması var mı bakın. Basit ve risksiz bir şekilde kişinin kanamasını durduracak bir tedbir varsa, derhal alın. Uzuvlarda sorun varsa, kanamanın gerisinden (bedene yakın kısmından) kemerle kan akışı kesilebilir. Unutmayın beşer dakika arayla kemeri gevşetmek gerekir. Gövdede varsa üzerine bastırarak kanamayı durdurmak gerekir. Ancak kendinizi yetkin hissetmiyorsanız, kanamalar anlamlı değilse hiç müdahil olmayınız. Asla kenara çekmeyin. Kıpırdatmayın. Burası en önemli kısmı. Bizim insanımız kazadan sonra çekiştirip omuriliği bile kemikten ayırıyor maşallahı var. Yani öyleki sakat bırakmayın öldürün bari.
    Sinan Aksu ve mehmetenis bunu beğendiler.

ilkeronat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F800GS
    yukaridakilere ek olarak linkten ilkyardim ile ilgili dokumanlari ister bilgisayariniza ister akilli telefonlariniza indirerek sadece motosiklet kazalari degil, karsilasilabilecek diger problemler icin de neler yapilabilecegini okuyabilirsiniz.
    http://www.ilkyardim.org.tr/
    Carbondioxid ve mehmetenis bunu beğendiler.

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Kaskı olmayan İnsana neden yardım edilmez ?
    Yani kask takmadığı için ölümü hak ettiği manasını nasıl çıkartır insan?
    Otomobil kazasinda ilk olarak sürücünün emniyet kemerine bakiyorsunuz sanki.

Neyse.
    Konuyla ilgili olarak İlk yardım bilmeyen bir İnsanin yapmasi gerekenleri sıralamaya calisayim ;

Kaza yapan bir araç gördüğünüzde ilk olarak sağlık ekiplerine haber verin, size yaralının durumunu ve darbe aldığı yerler hakkında sorular soracaklar, mümkün olduğu kadar doğru cevaplar vermeye çalışın.

Daha sonra başka kazalara sebebiyet vermemek için trafik güvenliğini sağlayın.
    Eğer söz konusu kaza virajın içindeyse, viraj girişlerine uyarıcı bi işaret koyun. (mümkünse üçgen reflektör)

Son olarak kesinlikle yaralıyı yerinden kımıldatmayın! orasını burasını çekiştirmeyin! hava alsın diye kesinlikle kaskını çıkartmayın! sadece vizörü açın yeter.
    rebirth, Zuzuuw, barodi ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

rebirth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kaza yapan motorcuya acımıyorlar arkadaş, motorcular olarak siz bari yapmayın, "kaskı yoksa durmam" tavrı insana yakışan bi davranış değil.
    Ben kendimden bilirim, 2 tır sağlı sollu şeritleri doldurmuş, hafif yukarı rampa yolda 40-50km/h ile yolu kapatmışlar (biri diğerini solluyor), ben de 100km/h civarı hız ile geliyordum, aralarından mı geçsem falan diye düşünürken bomboş olan emniyet şeridine girdim, girer girmez karşıma yol daralması çıktı yaklaşık 50cm yüksekliğinde bi beton, sol taraf tır sağ taraf taşlık, demir vs ...
    o hızla betona girdim, havada döndüğümü anımsıyorum azcık, gözümü açtığımda motosiklet ve ben yolun ortasındayız, arabalar nazikçe yavaşlayıp sola kırıyor ve solumuzdan geçip gidiyor! Ben bu sahneyi hayatım boyunca unutmayacağım, insanımızın nekadar insan olduğunu.
    Kaskım vardı,emniyet şeridine girmek hataydı, o ayrı mesele ama, insan olan kasklı kasksız, korumalı korumasız, hatalı hatasız herkese yardım eder.
    mithrelios ve mehmetenis bunu beğendiler.

afu35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı sebzelicorba adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kaskı yoksa durmam.
    Böyle bi konuda dalga geçmek hiç hoş değil ama çok orjinal kaskı olmayana yardım etmem diyene de ince bi gönderme olmuş...

Zuzuuw - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı MAOK adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Kişinin nefes almasına mani bir şey var mı ona bakın. Basit ve risksiz bir şekilde kişinin nefes almasını sağlayacak bir tedbir varsa derhal alın. Kişi nefes alıyorsa, büyük bir kanaması var mı bakın.
    Nefes almıyorsa ne yapabiliriz?

Motosikleti
    Yamaha XT 125 X
    kasksıza durma-durmama kısmı işin latife ve olaya dikkat çekme kısmıdır arkadaşlar. Savaşta bile insanlar karşılıklı yardımlaşmışlardır zaman zaman.Kask olayının ciddiyetini ve kullanmayanların nasıl bir etki uyandırdığının vurgulanmasını istedim sadece.Konuyu artık bu kısır tartışmadan çıkaralım diyorum. Cevap yazan,fikir ve önerilerini paylaşan arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum.
    barodi, mgora ve mehmetenis bunu beğendiler.

Ben de motorun elektriğini kapatmak, eşyalarını güvene almak, kaskı çıkarmaya çalışanlara engel olmak dışında nasıl yardım edilebileceğini bilemiyorum. Hem kendim kazayı görmekten etkilendiğim için hem de ne yapılması gerektiğini bilmediğim için elimden bir şey gelmeyecektir. Formal bir ilk yardım kursuna gitmek lazım belki de. Onlar bile paralıymış bu arada.
    mehmetenis bunu beğendi.

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Alıntı Zuzuuw adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nefes almıyorsa ne yapabiliriz?
    Nefes almiyorsa zaten yukarida yazilanlarin tamamini unut
    İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

Motosikleti
    mash 5000 km/cbr 250 6500 km /xj6 f 49000 km
    Kaski olmayana yardim etmemek ne demek ?
    Önce beyindeki ön yargiyi iyilestirmek icin sana yardim edelim.
    Yada dizligi yok montu yok eldiv3ni yok yine yardim etmeyelim.
    Yada en iyisi hic yardim etmeyelim ne dersiniz ?
    Sinan Aksu bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)