Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Özel Donanımlı A2 Ehliyet Hakkında

Motovento
    REKLAM ALANI

İyi günler motor dostları. uzun süredir üye olmama rağmen ilk postumu buraya atıyorum.
    Ortopedik engelliyim. Boyum 1.50. el ve ayaklarımda problem yok.
    1 senedir stmax alfa 1200 adlı moped'i kullanmaktayım.
    Elektirikli olması beni şehir içinde kısıtlıyor bir nevi.
    Benzinli bir motora geçmeyi düşünüyorum. bunun için kursa başvurdum.
    Ancak ehliyet için aldığım raporda
    "Özel donanımlı h sınıfı ve özel donanımlı a2 ehliyet alır" yazmışlar.

Şimdi benim sormak istediğim şu.
    emniyet otomatik vitesli scooter kullanır mı der bana yoksa 3 teker'i zorunlu mu kılar.
    3 teker istemiyorum ben. yani lla 3 teker olacaksa tricity ya da mp3tercih ederim ancak onlar da biraz tuzlu haliyle.
    gidip de cbr alacak değilim ancak şu arka 2 teker ön tek teker modelleri asla istemiyorum.

hali hazırda bugüne kadar stmax ile herhangi bir sıkıntım olmadı. yani onun cüssesindeki her motorun üstesinden gelebilirim diye düşünüyrum.
    lifan pony'i bile kullandım vitesli olmasına rağmen.

neyse konu çok dallanıp budaklanmasın.
    kurs işlemleri bittikten sonra emniyet ne der bana.

sağlıcakla kalın.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    YouSuffer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XJ6N
    hocam sanırım scooter kullanmanızı sağlar, bencede alın bir pcx hallederim diyorsanız dikkatli bir şekide heryerede gider o

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Yinemi pcx adam ne soruyor sen ne diyorsun. okumadanmı cevap yazıyorsunuz konulara.

Arkadaşım sık karşılaşılmayan bir konu hatta ben bu işlerle bayağı alakalı olduğum halde buzamana kadar hiç rastlamadım.
    Kesin cevabı emniyetten yazılı bir dayanağı olabilen şekli ile öğrenin.
    Emniyetten afaki cevaplarla iş yapmayın.
    Sonra yollarda polislerle sıkıntı yaşamayın.
    Bu gibi fazla rastlanmayan konularda polislerde pek bilgili olmuyor.
    Umarım konu ile daha önce ilgilenip sonuç almış birisi konunuzu görür ve cavaplar.
    Hakkınızda hayırlısı olsun.

Bizde bazı şeyler daha oturmamış kanunende boşluklar çok.
    Mesela 3 tekerlekli motosikletler avrupada birçok ülkede otomobil ehliyeti ile kullanılabiliyorken bizde 3 tekerlekli otomobiller için dahi a2 istiyorlar. Yalnız 4 tekerlekli atv için yine a2 istiyorlar. Olayı tekerlek sayısına değilde arcın tavanın açıkmı kapalımı ona bağlamışlar. Yani karşılarına bmw c1 le gidin salak gibi kalır ne yapacaklarını şaşırırlar.
    Hatta durum okadar vahimki motosikleti araç olarak değil eşya olarak nitelendiriyorlar. Üstü kapalı olmayınca arçtan sayılmıyormu ne artık .
    iptaluyelik02 bunu beğendi.

mephamd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CRF1000 AfricaTwin
    Bence sizin sağlık raporunuz yanlış.
    Gerçi bu konuda mevzuat eksiliği var ama özel donanımlı motosiklet olmaması lazım. Sadece H sınıfı alabilirsiniz diye düşünüyorum.
    Ama polisle hiç sorun yaşamazsınız bence çünkü bu konuda mevzuat yok. ayni bir kolu olmayan motosiklet kullanamaz yazmıyor insiyatifi doktora bırakıyor ki bu çok yanlış bence.
    Eğer bu konuda özelleşmiş doktorlar veya sağlık kurumları olsa olabilirdi ama bu şekilde yanlış bence.

kentacdis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    coming soon
    selamlar
    otomobile ve motosikletlerde once aracı satın alıyorsunuz ozel donanımı sonradan yaptırıyorsunuz, trafik karismiyor sadece ehliyet ve ruhsatınızı uygun sekilde veriyorlar. ehliyet alırken ehliyet kartınızın uzerine muhtemelen yazarlar. örn: gözlikle kullanabilir, lensle kullanabilir, özel donanımla kullanabilir vs.
    araca ne yaptıgınıza kimse karismiyor.

yinede icinizin rahat etmesi icin bulundugunuz ildeki BELEDİYE nin ENGGELLİLER birimine telefon acin bilgi alın.

ilinizi yazmamışsınız,
    BursaBuyuksehirBelediye Eng.sube dogrudan telefon 0224 221 1523 baska bir ilden arıyorsanız bile yardımcı olacaklardır,
    kısaca ehliyet durmunuzu anlatın. kesin cozum olur umarım
    saygılarımla
    iptaluyelik02 bunu beğendi.

cevaplarınız için teşekkürler.
    pcx'i çok beğeniyorum ben ama biraz cüssesi var yine o aletin. bana today gibi, yamaha delight gibi küçük aletler lazım. zaten motor arayışında değilim şu an tek derdim ruhsata ne yazacakları.
    neyse kasımdaymış zaten direksiyon sınavları daha çok var. o zamana kadar yeni todayler türkiyeye gelir belki

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)