Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Kendim sordum öğrendim-A2 ehliyeti ile ilgili -merak edene

Motovento
    REKLAM ALANI
    pursue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Burgman AN 400
    Merhaba,
    Dün açtığın A2 ehliyeti için trafiğe ödenecek para ile ilgili forum başlığı kilitlendiği (!) için bu başlığı açtım. Umarım işine yarayan olur Gerçi ben o başlığı açmadan prometheus'un 2004 tarihli yazısını okumuştum. Zira sıkı takipçisiyin forumun ve soru sormadan mutlaka ilgili başlıklara bakıp kendi soruma spesifik yanıt alamıyorsam soru sormayı yeğliyorum. O yüzden de güncel bilgi istemiştim. NEYSE, dedim alınganlık yapmıyim hadi -içimde kaynayan medya mensubu kanı var ya!- kendim Beşiktaş ilçe emniyeti arayayım. İlgili bir memur çıktı sağolsun. Öğrendiğim kadarıyla:

-B sınıfı ehliyetiniz varsa A2'yi almanız bir gün sürüyormuş sertifikayı götürdükten sonra! (Heyoooo)

-İstanbul'dan değil de başka bir ilden almışsanız daha önce ehliyetinizi o zaman işlemler bir haftayı buluyormuş (Eh bu da fena değil)

-Veee asıl merak ettiğim nokta. Herkesin kafadan attığı rakam aslında 90 milyonmuş! Yani trafik ücretleri bana "uydurulduğu" gibi 180-200 milyon değil sadece 90 milyonmuş!!!!

Umarım aynı dönemde ehliyet alanlara yarar bu öğrendiklerim..

Selin

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    MeTaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Artık Yok ama Olacak ...
    Hım bende B sınıfı ehliyet var ve Antalyadayım yani 90 YTL yi bastırıp 1 hafta içerisinde A2 ehliyet sahibi olabiliyormuyum.Hiçbir sınava tabi tutulmadan ve hiçbir külfet altına girmden ( sabıka kaydı , sağlık raporu , sınavlar ) A2 ehliyet alabiliyormuyuz yani olay bu mudur?
    Eşini Seviyorsan, Onun (2 teker) Hayallerini de Seveceksin.

ODUNCU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KLR 650
    Ya Hocam pursue@ eminmisin. Ben soruşturdum 300 kurs + rapordu, saga solaydı, trafikti bir 190 da öyle. Diye biliyorum.
    Bu ceza olayıda bi karmaşa kimisi diyo yakalandım 400 e mal oldu. Kimisi diyo bunu cezası 160.

Motosikleti
    Mondial 125 MT
    Selin, bilgiler için teşekkürler. 90 YTL'yi attık kenara bekliyorum şimdilik.

@Metal, dostum sen sanırım yanlış anladın olayı. B sınıfı ehliyetin var, A2 sınıfı ehliyet alabilmek içinde sürücü kursuna yazılıyorsun. Sürücü kursuna yazıldığında zaten sabıka kaydı, sağlık raporu vs. belgeleri istiyorlar. Sonra yazılı sınava ve bunun sonucuna göre direksiyon sınavına giriyorsun. Bunda da başarılı olduktan sonra Sürücü Kursu A2 sınıfı ehliyet alabileceğine ve motosiklet kullanabileceğine dair bir sertifika veriyor. Bu sertifika ile ilgili Emniyet birimine başvuruyorsun ve sertifikanı teslim ettikten sonra işlemlerin başlıyor. B sınıfı olan ehliyetini iptal ediyorlar, yeni bir ehliyet veriyorlar ve yenisinin "Sınıf/Class" bölümünde "A2+B" yazıyor. Olay bundan ibaret. @pursue arkadaşımız anlattıklarım arasından Emniyette ödenilecek ücreti arayıp sormuş öğrenmiş...

Sevgiler...

Motosikleti
    Suzuki Burgman AN 400
    Evet Emoak benim anlatmam gerekenleri anlatmış. Teşekkür ederim Ben olaya biraz sonundan girdim tabii. Bütün bunlar kursu başarıyla bitirip son olarak pratik sınavını da geçmiş olanlar için geçerlidir. Kendim geçtim ya sanıyorum ki herkes o aşamada! Neyse, sonuç budur..Harçlar düşmüş..Hayırlı olsuuun

Selin

ODUNCU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KLR 650
    Yani sonuc olarak bu iş yine total 400-500 ytl ye patlıyor. Dogrumudur.

Arkadaşlar, benim kurs sertikaların hazırlanması 20-25 günü bulur dedi...Sizede aynı bilgimi verildi?

Motosikleti
    Mondial 125 MT
    @jolly, ben 29 Mayıs'ta direksiyon sınavına gireceğim. Kurstakiler en geç 3 Haziran'da ehliyetini alırsın dediler.
    Sevgiler...

Motosikleti
    Suzuki Burgman AN 400
    oduncu, evet 500 olmasa da 350-400 arası birşeye halloluyor. Kurs ücretleri arasında far oluyor, araştırman yararına olur. Jollygirl, sertifikaları kii günde veren kurslar da var ama mesela benim kursun sertifikalarını onaylayan kişi bir ABD gezisinde imiş! Dolayısıyla bir hafta sonra alacağım sertifikayı. Ehliyet de bir gün içindeymiş..Emniyet öyle söyledi..

Motosikleti
    yamaha YZF R6
    arkadaşlar A2 ehliyeti olayı,emoak arkadaşımızın dediği gibi aynen(b sınıfı ehliyeti olanlar için-daha yeni sordum) kurs olayına gelince her yerde farklı fiyat söylüyorlar, pazarlıkta yapıyolar; yani bikaç yerle konuşmakta fayda var. sertifikayı aldıktan sonra b sınıfı ehliyetinizin kayıtlı olduğu trafik şubesine giderseniz, b sınıfı ehliyetinizi geri alıp a2+b yi vermeleri 1 saat sürüyormuş(ücreti 90 YTL + bağış makbuzu karşılığı alınan 20-30 YTL) saygılar...

kotumuren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Jinlun 150-5 (Mavi) :)
    Hiç ehliyeti olmayıp ehliyet almak isteyen arkadaşlar içinde püf noktaları var(el altından almayı kastedmiyorum tabiki ).bu olay aynen şöyle.Şu an benimde ehliyetim yok,Sürücü kursuna kaydoldum ve dersler haftaya başlıyor(B sınıfı için).Hemen ardından A2 ehliyet alıcam.Önce A yı alıp sonra B sınıfını almaya kalkarsanız 2 katı masraf ve emek harcarsınız.B ehliyet sınavını kazandıktan sonra ehliyetimi almadan,Belgelerle beraber hemen A2 için yazılınıyor.Onunda sınavını kaandıktan sonra emniyete gidilip iki belge için tek bir ehliyet alınacak.Bunu ne gibi yararları var dersenin,ikinci ehliyet için emniyete verilecek olan ücret bize kalacak.
    E artık o paraylada kendime bir motorsiklet kaskı alırım
    ki takriben B için sınav temmuz ortasında,A2 için sınav ağustos sonunda olduğunu varsayarsam.ehliyetimi eylül ortasında ancak alabilleceğim.
    ŞŞŞŞŞŞŞ...sadece sessiz ol.....

Motosikleti
    Mondial 125 MT
    Niye ki? İlla sırayla mı alman gerekiyor? Kursa aynı anda A2 ve B istiyorum dersen kursa da daha az para verirsin... Sıfırdan başlayacaklar dediğimi denesin bence...

Sevgiler...

Motosikleti
    aa işte öyle olmuyor.Birincisi bunu sürücü kursları kabul etmiyor.Ha diyelim kabul eti,o zamanda ikisi içinde sıfırdan alıyomuş gibi ücret öder ve ikisininde tüm derlerine almak zorunda kalırsın.Buda fazladan 4 tane dınava girmek demek.Fakat B den A2 ye geçişte hem indirim var hemde motor dışındaki dersleri görmez ve sınavlarına girmezsin.
    Zaten o kadar basit olsa herkez bu şekilde alırdı.

Motosikleti
    Ama yok ben kasaptan ehliyet alır gibi alırım,giderim bir sürücü kursu ile anlaşırım,her ikisinede yazılıp derslere girmeden sınava da protokol icabı girip,parasınıda paşa paşa bastırıp alırım diyolarsa (ki böyle sürücü kurları mevcut) o onların bileceğin iş dostum.ama ben usulunce almkistiyorum.tabiki daha az para vermenin yollarını aramıyor değilim.
    Malum para denilen şey kolay kazanılmıyor
    ŞŞŞŞŞŞŞ...sadece sessiz ol.....

Infaustus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Harley Davidson Sportster 1200
    para bastırıp alınan surucu kursu adresi bilen varsa versin bana lutfen.. calısıyorum is guc derken vaktim yok surucu kursuna gitmeye.. zaten bisiy ogrettiklerine inanmıyorum.

Prometheus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '14 BMW R1200GS
    Ankara'da ehliyet için emniyete verilen ücret 80 YTL. O yüzden il il değişiyor sanırım dikkat edin buna.

Ayrıca pursue,
    Dün açtığın A2 ehliyeti için trafiğe ödenecek para ile ilgili forum başlığı kilitlendiği (!) için bu başlığı açtım. Umarım işine yarayan olur Gerçi ben o başlığı açmadan prometheus'un 2004 tarihli yazısını okumuştum. Zira sıkı takipçisiyin forumun ve soru sormadan mutlaka ilgili başlıklara bakıp kendi soruma spesifik yanıt alamıyorsam soru sormayı yeğliyorum. O yüzden de güncel bilgi istemiştim.
    Ehliyetle ilgili konular o başlıktan yürüsün diye kitlendi önceki başlığın. Ancak görülüyor ki pek anlaşılmamış durum.

http://www.motosiklet.net/modules.ph...ewtopic&t=3279
    Onur Yollarda
    Facebook: http://www.facebook.com/OnurYollarda
    YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC1TqEwgGS4AHvdmULc9qoIQ

cafein - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL 650 V-STROM
    Arkadaşlar ben 2002 senesinde sertifikayı aldım 2005 senesinde de bir vakit bulup ehliyeti çevirdim (ne yoğun çalışıyomuşum pehhh) bu işlemi yapmakla ciddi bir kazancım olmuş çünkü harç fiyatları düşmüş, neyse ben size ne kadar ödediğimi söyliyeyim (Kurs ücretinin ne kadar olduğunu unuttum geçmiş zaman) 50 ytl şöför dernekleri adı altında bir makbuza ödüyorsunuz, 3o ytl de ehliyetin plastik aksamı ve basımı için ödüyorsunuz. Haa birde gittiğinizde polis etkinlikleri kapsamında herhangi bir olay varsa konser vs gibi birde öyle bir davetiye çıkabiliyor. Bana çıktıda

B-king - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha YZF-R25
    Alıntı cenkmenderes adlı üyeden alıntı
    para bastırıp alınan surucu kursu adresi bilen varsa versin bana lutfen.. calısıyorum is guc derken vaktim yok surucu kursuna gitmeye.. zaten bisiy ogrettiklerine inanmıyorum.
    kadıköyde nezih kitap evinin orda bi ekmek fırını var onu tam üstünde var sürücükursu ben 2004ün sonunda 100ytl vermiştim bak adını bile unutmuşum sora sınavlara girmiştim
    bir de yeni alıcaklar için, staj olayı nooldu, öle bişi var mı yok mu?

B-king - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha YZF-R25
    Alıntı cenkmenderes adlı üyeden alıntı
    kadıköyde nezih kitap evinin orda bi ekmek fırını var onu tam üstünde var sürücükursu ben 2004ün sonunda 100ytl vermiştim bak adını bile unutmuşum sora sınavlara girmiştim(tabi benim B vardı)
    bir de yeni alıcaklar için, staj olayı nooldu, öle bişi var mı yok mu?

Infaustus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Harley Davidson Sportster 1200
    benimde 10 yıllık B sınıfı ehliyetim var. dedigin yere gidip bir konusmak lazım demekki. calışma durumları nedeni ile kursa gidecek zaman yok. zaten sınavdaki sorular bu konularda biraz bilgisi olan bir insan icin bile oldukca kolay. tesekkurler b-king

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler