Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Hidrolik mi, balata mı disk yamulmasımı?

Motovento
    REKLAM ALANI

Ön fren sıktığımda -sadece sıktığımda- ses geliyor ve fren mesafem 4-5 metre arttı. Hidrolik camım buhar yapmıştı. Motorcu disk yamulmus dedi ama baska bir motorcu öyle demedi.

Sorunun sebebi nedir? Balata ve hidrolik cıkıslımıdır? Yoksa disk kaynaklımıdır?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Diskin yamulduğunu frene basınca elinde hissedersein , manet ileri geri hareket eder gibi bir his verir , çok yamuksa gözle görülür şekilde hareket eder.

Balatanı değiş bir daha dene . Yeni ise yağlanmadığından emin ol , yağlanmışsa balata spreyi ile iyice temizle . Çin malı kalitesiz balata ise kalitelisi ile değiştir. Balatanın diske tam oturduğundan emin ol. Diskten dışarı taşıyorsa bir süre sonra fatura yapıp fren tamamen tutmaz hele geleceğinden uygun olanıyla değiştir.

Hocam fren hidroliğim buhar yaptığından beri fren manetini sıktığımda cogunlukla ama bazen olmuyor ilk başlarda fren maneti git gel değilde kavramıyor, boşlukta gibi gırç gırç yapıyor sonra kavramaya başlıyor. Bu nedendir?

Motosikleti
    cawa
    Muhtemelen hava var yada sıvının ömrü bitmiş.
    Bunlar çok basit ve mailyetsiz işlerdir.
    Buralarda zaman kaybedeceğine git bir ustaya değiştirt fren sıvılarını.
    M.balibey ve ilkerabi bunu beğendiler.

ramcixx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf150 - cbr250 - cbf1000 - f650gs - cbf600
    Benimde disk yamulma hadisem olmuştu. Diski düzelttirdim. Eğer diskin yamuksa motor basarsın zor gider... hafif rampa aşağı yada yukarı duruyorsan motoru boşa al kendi haline bırak geri yada ileri gitmiyorsa diskin yamulmuştur. Diskin yamulduğunu bu şekilde anlayabilirsin.

Yada ön tekeri hafifçe elinle çevir kimi yerde disk tekeri tutar kimi yerde tutmaz. BU şekilde bir yöntemde kullanabilirsin.

Diğer durumlar için bir fikrim yok.

muhahha306 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FAZER 800
    Neden herkes yok disk yamulmuş yok balata bitmiştir diyor ? Fren hidrolik yağı (sıvısı) ömrü 6 ay ila 1 sene arasındadır. En ideali 6 ayda bir değiştirmektir. Senede bir değiştirilebilir tabi tavsiye edilmese de. arkadaşım sen önce fren hidrolik sıvını değiştir. Forumda bir arkadaş resimli ve çok kolay şekilde anlatmıştı nasıl yapılacağını. O konuyu bul, kendin değiştir hidroliği. Daha sonra freni test ettiğinde bir sıkıntısı varsa zaten ortaya çıkar. Saygılar.

Arkadaşlar hidrolik için 2 defa baska ustaya goturdum hem içindeki nem gitsin diye. Açtılar baktılar normal dediler. Biri balatayı zımparaladı 1 gün düzeldi sonra tekrar devam. Diğeride disk yamulmus dedi. Motor tvs apache 13 kasa.

İhtiyarbebe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLE 500
    benim eski motorumun diski incelmiş ve yamulmuştu. elimde hissetmiyordum ama freni sıkınca bir tutup bir bırakıyordu hızlı bir şekilde.
    havaların ısınmasıyla eski özelliğini yitiren hidrolik yağı kaynayabilir, buhar ondandır.
    hidroliği yakın bir zamanda değiştirmediyseniz değiştin zararınız olmaz, sorun onda değilse bile faydası olur, mesafe kısalır. ki bence sorun onda. yalnız tek başına değiştirmeye kalkmayın, ''Fren hidroliği nasıl değiştirilir'' diye aratın, biraz meşakatli iştir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:36 ----------

Alıntı Uykusuzcorap adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar hidrolik için 2 defa baska ustaya goturdum hem içindeki nem gitsin diye. Açtılar baktılar normal dediler. Biri balatayı zımparaladı 1 gün düzeldi sonra tekrar devam. Diğeride disk yamulmus dedi. Motor tvs apache 13 kasa.
    balatayı temizledikten sonra yine aynı sorunu vermesi sizi yanıltmasın, illaha balatandan olacak değil.
    balatayı söktüğünde arkadaki piston hareket etmiştir, varsa hidrolik sıvısının içindeki havanın bir kısmını almış birkaç gün idare ettirmiş olabilir. hid rolik camına baktığınızda görülen nemlenle, baloncuklar kesinlikle normal birşey değildir, sıvının değişmesi gerekir.
    birde fren mekanizmasını gözleriniz ve parmaklarınızla heryerini takip edip inceleyin, yırtık, kaçak, şişme varmı..
    Uykusuzcorap bunu beğendi.
    Sadece sürerim

Alıntı İhtiyarbebe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benim eski motorumun diski incelmiş ve yamulmuştu. elimde hissetmiyordum ama freni sıkınca bir tutup bir bırakıyordu hızlı bir şekilde.
    havaların ısınmasıyla eski özelliğini yitiren hidrolik yağı kaynayabilir, buhar ondandır.
    hidroliği yakın bir zamanda değiştirmediyseniz değiştin zararınız olmaz, sorun onda değilse bile faydası olur, mesafe kısalır. ki bence sorun onda. yalnız tek başına değiştirmeye kalkmayın, ''Fren hidroliği nasıl değiştirilir'' diye aratın, biraz meşakatli iştir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:36 ----------

balatayı temizledikten sonra yine aynı sorunu vermesi sizi yanıltmasın, illaha balatandan olacak değil.
    balatayı söktüğünde arkadaki piston hareket etmiştir, varsa hidrolik sıvısının içindeki havanın bir kısmını almış birkaç gün idare ettirmiş olabilir. hid rolik camına baktığınızda görülen nemlenle, baloncuklar kesinlikle normal birşey değildir, sıvının değişmesi gerekir.
    birde fren mekanizmasını gözleriniz ve parmaklarınızla heryerini takip edip inceleyin, yırtık, kaçak, şişme varmı..

Hocam haklısın. Ben daha yeni motorcu olmama rağmen -4 ay- Mesire yerine gittik. Şelaleden ötürü nem'in hat safhada oldugu bir yer. O gündne sonra oldu. Ama 2 motor ustası diye geçinen herifte o buhar camındanbişey olmaz dedi. + O buhar camındaki nem gitmez o içindeki camda ben nasıl gidereyim onu dedi. Böyle diyen bi adama ne yapılır bilmiyorum.

shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    hocam balata sök içindeki pistonlara bak takılı kalma riski var ya da bozulabiliyor başıma geldi yeni alt merkez taktırdım

Motosikleti
    Yamaha Dragstar 650 classic
    Disk yamulduğu zaman sarsıntı yapar. Tekerleği bile kilitleyebilir. Hidrolik kabında nem varsa, önce yağını değiştir.

Hidrolik değiştiği zaman hidrolik kabındaki nem gider değilmi?

Motosikleti
    cawa
    Tam 10 gündür şu işin peşindesin ve bukadar zamandır o frenle geziyorsun.

Bi servise gitte bizde rahatlayalım sende .

Sizin orda usta yokmu ? sizmi tarif ediyorsunuz ne yapmaları gerektiğini.

Burada fren tutumuyor usta dersin adam gerekeni yapar frenin tutar alır gidersin.

Gerçi burdada salaklar var.
    Geçen adama fren merkezi al değişelim demişler , havasını almayı becerememişler. Havasını aldık ilk günki haline döndü fren . Salak ustada çok ya , oda ayrı mesele.
    İhtiyarbebe bunu beğendi.

Kardeş haklısın da usta yok yani usta var ama usta yok. Yeni yamaha servisi ve bayisi açıldı ona götürücem artık en kötü ama kafayı yicem. İzmire gidene kadar ya böye idare etcek yada bilmiyorum.

ronnytechno - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TVS Apache 150 2013 Yeşil-Siyah
    Hocam bu fren işi önemli bi iş, haftalardır takip ediyorumda bu konuda sorular soruyosun ve başka bi konu daha açtın. Bi ustaya götürüp fren hidroliğini değiştir zaten sıkıntı disk yada balatalarındaysa usta onlarada ne yapılması gerektiğini söyliyecektir. değişmesi gereken neyse değiştirirsin. O şekilde gezme motorla Allah korusun başına bi iş gelicek.

Alıntı ronnytechno adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam bu fren işi önemli bi iş, haftalardır takip ediyorumda bu konuda sorular soruyosun ve başka bi konu daha açtın. Bi ustaya götürüp fren hidroliğini değiştir zaten sıkıntı disk yada balatalarındaysa usta onlarada ne yapılması gerektiğini söyliyecektir. değişmesi gereken neyse değiştirirsin. O şekilde gezme motorla Allah korusun başına bi iş gelicek.

Aynen hocam düşündüğün için beni sağol fakat şimdi eğer diskte hiç bişey yoksa da boşuna 200 tl vermek istemiyorum kelekten yere. Gerci adam diski sende alabilirsin burda da takarız demişti ama bilemedim

Yarın bi hidrolik ve balatayı değiştirteyim

gokayugur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Joyride 200
    Kardeş haklısın da usta yok yani usta var ama usta yok. Yeni yamaha servisi ve bayisi açıldı ona götürücem artık en kötü ama kafayı yicem. İzmire gidene kadar ya böye idare etcek yada bilmiyorum.
    Canakkale de neredesin bilmiyorum ama lapsekide sanayide nuri ustayi bul. Bigali nuri usta dersen gosterirler. Isinde cok iyidir, sikintini cozer.
    Suzuki AN 125 - 2008 / 0 - 24500 km
    SYM Joyride 200 - 2008 / 4500 - 20000+ km (Halen Devam)

Alıntı gokayugur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Canakkale de neredesin bilmiyorum ama lapsekide sanayide nuri ustayi bul. Bigali nuri usta dersen gosterirler. Isinde cok iyidir, sikintini cozer.
    Hocam çanakkale-merkezdeyim. Lapsekide tvs ni kendi serviside var fakat bir kaç kişiyle konuştmum. Heriflerle telefolada konustum bişeyden anlayan tiplere benzemiyolar. Dediğiniz ustaya giderim fakat final dönemindeyim merkezden birini önerebilirsineniz çok iyi olur..

numangokce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    "Bade" bajaj discover 125st
    Hocam çanakkale-merkezdeyim. Lapsekide tvs ni kendi serviside var fakat bir kaç kişiyle konuştmum. Heriflerle telefolada konustum bişeyden anlayan tiplere benzemiyolar. Dediğiniz ustaya giderim fakat final dönemindeyim merkezden birini önerebilirsineniz çok iyi olur..
    final dönemindeysen, merkezden 2-3 saat için ayrılamam diyosan, yaptıracak usta yok diyosan, uygun zamanı beklemelisin, yada kendin yapmalısın. motorcu dediğin sorun çözer. soruna uyum sağlamaz. frensiz de binme motosikletine, sonra başta aileni sonra hepimizi üzersin.
    image is nothing without power, power is nothing without control.

Alıntı numangokce adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    final dönemindeysen, merkezden 2-3 saat için ayrılamam diyosan, yaptıracak usta yok diyosan, uygun zamanı beklemelisin, yada kendin yapmalısın. motorcu dediğin sorun çözer. soruna uyum sağlamaz. frensiz de binme motosikletine, sonra başta aileni sonra hepimizi üzersin.

Yarın tekrardan gideyim ben, yeni bi yamaha acıldı ilk defa canakkaleye onun ustasına baktırayım.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)