Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motorsiklet egzoz cezası hakkında

Motovento
    REKLAM ALANI

Öncelikle selamlar arkadaşlar. Egzoz cezası hakkında bir sorum olucaktı. Neredeyse bütün forumların altını üstüne getirdim ama soruma cevap niteliği taşıyan bir konuya, yazıya , bilgiye ulaşamadım. motorsikletimde takılı olan egzozdan dolayı 2 defa ceza yedim ve birinden duyduğuma göre 3. kez ceza yemem halinde trafikten temelli men ediliyormuş. bu doğru mudur ? Konu hakkında tecrübesi, bilgisi olan varsa lütfen yardımcı olsun. Korkudan motora binemez olduk

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:42 ----------

Konu hakkında bilgisi olan yok mu arkadaşlar ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Motorun orjinal egzosunu çıkarıp abartı egzos takmanızdaki sebep ne acaba

sürekli uzun yol yapıyorum. şehir içinde pek binmiyorum. motorun performansı açısından değiştirdim. ha birde motorsiklet aşırı derecede ısınıyordu. performans egzoz derdine derman oldu. bu sebepten.

kngsze - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Apache *11
    Alıntı bursagsli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motorun orjinal egzosunu çıkarıp abartı egzos takmanızdaki sebep ne acaba
    Yanlış olabilir ama bende abart egzoz yanlısıyım.

Özellikle şehir içinde seni görmelerine fayda sağlayacağını düşünüyorum.

Kısmetse muayeneden sonra bende yaptıracağım...
    mekan67 bunu beğendi.
    Dünyada taklit edilemeyen tek şey cesarettir.Doğrusunu bildiğim yalanları dinlemek çok hoşuma gidiyor.http://ulubahtsizhasan.blogspot.com.tr/ dan beni tanıyabilir,neler çektiğimi görebilirsin

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Bir yandan abartı egzos iyi trafikte farkedilmek açısından sana tavsiyem cezadan yırtmak için tıpalı egzos kullan

Macit250 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar
    İnsanları rahatsız etmeninde manası yok.bizde kullanıyoruz bu aletleri ama apaçi gibi mahalleyi inletmiyoruz.
    dental_land bunu beğendi.

@macit250 şahsi fikrini sormadım. yukarda konu hakkında bilgisi olan var mı diye sordum. İnsanları rahatsız etme maksatlı birşey yaptığımız yok. Bilip bilmeden konuşmanında burda bir anlamı yok di mi
    ucanteneke5 ve mcskngr bunu beğendiler.

M.balibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    trafik çevimesinde orjinal egsoz harici başka bir egsoz gördüklerinde ceza yersiniz silincerlı olması farketmez fenerle içine bakıyorlar farklı egsoz olduğunda onun yerine orjinal egsoz içindeki katalitik konvertörü iptal edip açık hava filtresi karbüratör ayarı doğru zincir ayarıyla baya performans elde edersiniz sadece egsozla full egsoz sistemi bile taksanız performansı düşünür

sorunuza gelirsek motoru bağlanmasını bilmemde sizin ceza puanınız kaç oldu ehlyeti alıyor olmasınlar

Motosikleti
    mondial 150 mr vulture
    cezası vardır elbet ses kirliliği faso fisosundan dolayı.bende kullanıyorum egzoz.polis gordugumde debriyaj yapıyorum.usul usul gectıkten sonrada boorrnn boboboboooorrrnn diye bır ses gelir ardından zevk meselsi...elbetteki mahalle aralarında nıspet yapar gıbı bagırta bagırta gezmıyorum.mumkun oldukca düşük devirde...

zizulander - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Şu aralar mecburen otomobil
    Öncelikle geçmiş olsun.

Alıntı gazi1293 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle selamlar arkadaşlar. Egzoz cezası hakkında bir sorum olucaktı. Neredeyse bütün forumların altını üstüne getirdim ama soruma cevap niteliği taşıyan bir konuya, yazıya , bilgiye ulaşamadım. motorsikletimde takılı olan egzozdan dolayı 2 defa ceza yedim ve birinden duyduğuma göre 3. kez ceza yemem halinde trafikten temelli men ediliyormuş. bu doğru mudur ? Konu hakkında tecrübesi, bilgisi olan varsa lütfen yardımcı olsun. Korkudan motora binemez olduk

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:42 ----------

Konu hakkında bilgisi olan yok mu arkadaşlar ?

KARA YOLLARI TRAFİK KANUNU

Madde 30 – Araçların, esasları yönetmelikte belirtilen şekilde ve tarzda teknik şartlara uygun durumda bulundurulması zorunludur.
    a) (Değişik : 21/5/1997 - 4262/4 md.) Servis freni, lastikleri, dış ışık donanımından yakını ve uzağı gösteren ışıklar ile park, fren ve dönüş ışıkları noksan, bozuk veya teknik şartlara aykırı olan araçları kullanan sürücüler 1 800 000 lira para cezası,
    b) (Değişik: 21/5/1997 - 4262/4 md.) Diğer eksiklik ve bozuklukları bulunan araçlarla, görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs aksesuar eşya ve çıkıntıları olan araçları kullananlarla, karayolunu kullananlar için tehlike yaratacak şekilde olan veya görüşü engelleyecek ve çevredekileri rahatsız edecek derecede duman veya gürültü çıkaran araçları kullanan sürücüler 3 600 000 lira para cezası,
    İle cezalandırılırlar.
    Bu maddenin
    (a) bendinde belirtilen eksiklik ve bozuklukları bulunan araçlar,teknik şartlara uygun duruma getirilinceye kadar trafik zabıtasınca trafikten men edilebilir.
    (b) bendindeki şartlara uymayan ve uyumsuzluğu trafik emniyetini tehlikeye düşürmeyecek nitelikte olan araçların şartlara uygun duruma getirilmesi ihtar olunur. İhtarda verilen süre için teknik şartlara uygun duruma getirilmediğinin tespiti halinde araç trafik zabıtasınca trafikten men edilir.

Arkadaşım kanunda (b) fıkrasında belirtilmiş senin durumun. İhtar verilmiş. Ceza yazılmış. Teknik şartnamelere uymadığın takdirde motor trafikten men edilebilir.
    Motosiklet üstünde itlik yapmak çok zevklidir, fakat bu itliğin bütün motosiklet camiasına zarar vereceğini aklınızın köşesinde tutun.

vallaha sadece 2 defa egsoz cezası yedim. onun haricinde herhangi bir cezam yok. kaç puanım kalmıştır ki acaba bende merak ettim

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:50 ----------

Alıntı zizulander adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle geçmiş olsun.

KARA YOLLARI TRAFİK KANUNU

Madde 30 – Araçların, esasları yönetmelikte belirtilen şekilde ve tarzda teknik şartlara uygun durumda bulundurulması zorunludur.
    a) (Değişik : 21/5/1997 - 4262/4 md.) Servis freni, lastikleri, dış ışık donanımından yakını ve uzağı gösteren ışıklar ile park, fren ve dönüş ışıkları noksan, bozuk veya teknik şartlara aykırı olan araçları kullanan sürücüler 1 800 000 lira para cezası,
    b) (Değişik: 21/5/1997 - 4262/4 md.) Diğer eksiklik ve bozuklukları bulunan araçlarla, görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs aksesuar eşya ve çıkıntıları olan araçları kullananlarla, karayolunu kullananlar için tehlike yaratacak şekilde olan veya görüşü engelleyecek ve çevredekileri rahatsız edecek derecede duman veya gürültü çıkaran araçları kullanan sürücüler 3 600 000 lira para cezası,
    İle cezalandırılırlar.
    Bu maddenin
    (a) bendinde belirtilen eksiklik ve bozuklukları bulunan araçlar,teknik şartlara uygun duruma getirilinceye kadar trafik zabıtasınca trafikten men edilebilir.
    (b) bendindeki şartlara uymayan ve uyumsuzluğu trafik emniyetini tehlikeye düşürmeyecek nitelikte olan araçların şartlara uygun duruma getirilmesi ihtar olunur. İhtarda verilen süre için teknik şartlara uygun duruma getirilmediğinin tespiti halinde araç trafik zabıtasınca trafikten men edilir.

Arkadaşım kanunda (b) fıkrasında belirtilmiş senin durumun. İhtar verilmiş. Ceza yazılmış. Teknik şartnamelere uymadığın takdirde motor trafikten men edilebilir.

2 defa ceza yedim. aracım otoparka çekildi. çıkardım orjinal egzoz taktım trafiğe gidip düşümünü yaptım. her iki defada böyle oldu. 3.sünde tamamen garajda kalıyormuş diye birşey dediler. o noktada biraz kafam karıştı

zizulander - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Şu aralar mecburen otomobil
    vallaha sadece 2 defa egsoz cezası yedim. onun haricinde herhangi bir cezam yok. kaç puanım kalmıştır ki acaba bende merak ettim

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:50 ----------

2 defa ceza yedim. aracım otoparka çekildi. çıkardım orjinal egzoz taktım trafiğe gidip düşümünü yaptım. her iki defada böyle oldu. 3.sünde tamamen garajda kalıyormuş diye birşey dediler. o noktada biraz kafam karıştı

Aracı bağlayıp Polis otoparkında çürümeye bırakıyorlar diye biliyorum kardeşim.
    Sen yine de dikkatli ol. Madem o kadar ceza yemişsin senin egzoza sök gitsin performansı, tak orjinalini sağlam kazığa bağla eşeğini.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:57 ----------

Bu sorunu yeni gördüm https://www.turkiye.gov.tr/surucu-be...uani-sorgulama adresinden e-devlet şifren var ise kaç puanın kaldığını öğrenebilirsin.
    enderbilgi bunu beğendi.
    Motosiklet üstünde itlik yapmak çok zevklidir, fakat bu itliğin bütün motosiklet camiasına zarar vereceğini aklınızın köşesinde tutun.

Aynen öyle yapıcam galiba. Atalarımız boşuna dememiş ' Ya bu deveyi güdeceksin, ya bu diyardan gideceksin ' ..

forzaBJK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 690 Enduro/SMC R
    motorunuz nedir, ve hangi marka ekzoz taktin?

Motosikleti
    YBR125/CBR125/DL650/Suzuki C800/GV250 Şimdi:DL650
    Peki abartı olmayan bir egzos taktık motora diyelim. Susturucusu filan her şeyi tamam.

Emisyondan da geçti.

Bunun cezası?

Şunun için soruyorum arabalarda yan sanayi egzos kullanan çok cezası abart olmadığı sürece yok muayenede de sorunsuz geçer.

Alıntı reason667 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki abartı olmayan bir egzos taktık motora diyelim. Susturucusu filan her şeyi tamam.

Emisyondan da geçti.

Bunun cezası?

Şunun için soruyorum arabalarda yan sanayi egzos kullanan çok cezası abart olmadığı sürece yok muayenede de sorunsuz geçer.

Çevreyi rahatsız etmediği sürece sıkıntı olmaz diye biliyorum. polis amcalardan edindiğim tecrübe kadarıyla

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:34 ----------

Alıntı forzaBJK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motorunuz nedir, ve hangi marka ekzoz taktin?

Ledow marka 250cc chopper. Burda egzozla uğraşan bir abimiz var. kendisi el emeği göz nuruyla yaptı. sesi harley davidsonları bile gölgede bırakacak cinste. sanırım krom bir malzeme kullandı. şu balkon korkuluklarına benzer. Yani şuna benzer ;

[IMG][/IMG]

Motosikleti
    Honda Spacy 110
    Halk arasında "abart egzoz" ya da "performans egzozu" şeklinde tabir edilen egzozların aracın performansına olumlu yönde hiçbir etkisi olmadığı gibi olumsuz etkileri de var. Bunu kullananların amacı bir yandan dikkat çekerek etrafa hava attığını zannetmek diğer taraftan çıkardığı bu rezil gürültü ile halkı rahatsız etmek.

Şuna kesinlikle emin olsunlar ki; Hiç kimse "vay be şuna bak ne güçlü bir araba" demiyor. Ana avrat yedi sülalesine basıyor küfürü. Yani küfür ve ceza yemekten başka hiçbir işe yaramıyor bu egzozlar.

Bunu kullanan kişilerin profillerini inceleyelim;

Bunların İSTİSNASIZ, TAMAMI ruh hastası ve tedaviye alınmaları gerekiyor. Kişi kendinde duyduğu bir eksikliği birkaç bin liralık bir Şahin aracın agzozunun çıkardığı ses ile gidermeye çalışıyor. Bir kısmı insanlara karşı beslediği kin ve intikam duygularının öcünü onları bu yolla rahatsız ederek körelttiği düşüncesi içerisinde. Çevrenize bir bakınız. Hiç aklı başı yerinde, iyi eğitim almış, toplumda belli bir yeri olan kişilerin bu tür egzozları kullandığını gördünüz mü? Ben gönmedim, gören varsa da bana da söylesin, bilgilendirsin lütfen.

Nerede bir ruh hastası, serseri, ayak takımı varsa bunları kullananlar bu kişilerdir.

Her ne kadar yeterli olmasa da vatandaş ve trafik görevlileri, elbirliği içerisinde bunlarla mücadele halinde. Polis ceza yazıp bırakıyor, egzozunu normal hale getirmesi için süre tanıyor. Bu böyle olmamalı.

Bunların bazılarına göre bu egzozlar "güzel ses" çıkartıyor. Hasta kafa ile normal düşünememeleri doğaldır. Gürültünün güzeli çirkini olmaz. Asıl marifet bir egzozun çok değil, az ses çıkartabilmesindedir. Bu da hem araçta yolculuk edenler için konforlu bir seyahat, toplum için de gürültü kirliliği olmayan bir yaşam alanı demektir.

Bu kişilere aynen alkollü araç kullanmada uygulanan ceza hükümleri uygulanmalı. Sürücü belgeleri artan sürelerle geri alınmalı ve psikoteknik değerlendirilmeye tabi tutularak sadece uygun görülenlere belgeleri geri verilmelidir.

Aksi takdirde toplum olarak bu ruh hastalarının egzoz sesini günde 24 saat dinlemekten kurtulabilmemez mümkün görünmüyor.
    ugur pektas ve hasmet bunu beğendiler.

Motosikleti
    MT-25 ABS
    Alıntı karavelioglu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Halk arasında "abart egzoz" ya da "performans egzozu" şeklinde tabir edilen egzozların aracın performansına olumlu yönde hiçbir etkisi olmadığı gibi olumsuz etkileri de var. Bunu kullananların amacı bir yandan dikkat çekerek etrafa hava attığını zannetmek diğer taraftan çıkardığı bu rezil gürültü ile halkı rahatsız etmek.

Şuna kesinlikle emin olsunlar ki; Hiç kimse "vay be şuna bak ne güçlü bir araba" demiyor. Ana avrat yedi sülalesine basıyor küfürü. Yani küfür ve ceza yemekten başka hiçbir işe yaramıyor bu egzozlar.

Bunu kullanan kişilerin profillerini inceleyelim;

Bunların İSTİSNASIZ, TAMAMI ruh hastası ve tedaviye alınmaları gerekiyor. Kişi kendinde duyduğu bir eksikliği birkaç bin liralık bir Şahin aracın agzozunun çıkardığı ses ile gidermeye çalışıyor. Bir kısmı insanlara karşı beslediği kin ve intikam duygularının öcünü onları bu yolla rahatsız ederek körelttiği düşüncesi içerisinde. Çevrenize bir bakınız. Hiç aklı başı yerinde, iyi eğitim almış, toplumda belli bir yeri olan kişilerin bu tür egzozları kullandığını gördünüz mü? Ben gönmedim, gören varsa da bana da söylesin, bilgilendirsin lütfen.

Nerede bir ruh hastası, serseri, ayak takımı varsa bunları kullananlar bu kişilerdir.

Her ne kadar yeterli olmasa da vatandaş ve trafik görevlileri, elbirliği içerisinde bunlarla mücadele halinde. Polis ceza yazıp bırakıyor, egzozunu normal hale getirmesi için süre tanıyor. Bu böyle olmamalı.

Bunların bazılarına göre bu egzozlar "güzel ses" çıkartıyor. Hasta kafa ile normal düşünememeleri doğaldır. Gürültünün güzeli çirkini olmaz. Asıl marifet bir egzozun çok değil, az ses çıkartabilmesindedir. Bu da hem araçta yolculuk edenler için konforlu bir seyahat, toplum için de gürültü kirliliği olmayan bir yaşam alanı demektir.

Bu kişilere aynen alkollü araç kullanmada uygulanan ceza hükümleri uygulanmalı. Sürücü belgeleri artan sürelerle geri alınmalı ve psikoteknik değerlendirilmeye tabi tutularak sadece uygun görülenlere belgeleri geri verilmelidir.

Aksi takdirde toplum olarak bu ruh hastalarının egzoz sesini günde 24 saat dinlemekten kurtulabilmemez mümkün görünmüyor.
    Güzel hort yapmışınız hocam .

muhahha306 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FAZER 800
    Sayın reason667 :
    Motosikletler eksoz emisyon testine tabi değildir.
    !!! Hepimize Kazasız Belasız Keyifli Sürüşler !!!

Alıntı muhahha306 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sayın reason667 :
    Motosikletler eksoz emisyon testine tabi değildir.
    Bu ne demek oluyor hocam?

bide bir şey sormak istiyorum, örn: MT-07'nin titanium akrapovic egzosu var 4700tl civarına satılıyor.

Yamaha motoru için üretiyor, peki polis çevirdiğinde ceza yazmak istediğinde ne diyeceğiz? bu egzosların evrakları varmış onları gösterince yazamıyorlarmış yazsalar bile dava açıp bişiler yapabiliyormuşuz ne kadar doğuru? marka egzos Two bro. akro vs kullanmak yasakmı?

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)