Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Anket: Bu tür bir yolda bu şekilde park ?

Katılımcı sayısı
24. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • Uygundur.

3 12.50%
  • Uygun değildir.

18 75.00%
  • Fikrim & bilgim yok.

3 12.50%

Dar sokaklarda motorların yola dik park edilmesi konusundaki düsünceleriniz ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Ranay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cbr250r + Transalp
    Merhaba

Aşağıda iğrenç bir paint çizimi ile durumu belirtmeye çalıştım.
    Motor ile yol alırken araçların , araç ile yol alırken motorların hatası gözüme çarpıyor hal böyle olunca çözüme kavuşturamadığım bir soru hakkınde fikrinizi almak istedim.

http://img506.yukle.tc/images/7860Adsiz.png

Mavi işareti takip ederek sola dönüş yapıyorum ve sol tek yön ve tek şerit yol, bir pizza firmasının motorları kaldırıma dik şekilde park edili.
    yolu işgal etmenin haricinde kısmen gecişi zorlaştırıyorlar ve biraz da olsa engelliyorlar. ( aslında hafif çapraz olsa hiç bu soru aklıma gelmezdi )

şimdi o bölgeden geçiş yolun dar olmasından dolayı otomobil ile cok zor gerçekleşti ve aklıma gelen soru şu oldu ?

firma yolu işgal edebilmek adına belediyeye para ödemesinde bulnuuyormuş. bu yaptığı ödeme sayesinde yola o şekilde park etmesi yasal hakkı oluyor mu?

Ayrıca bir sürtme/çizme gibi dokundurma durumunda motorsikletin o şekilde park edili olması trafik akışını zorlaştırdığı için yasal olarak bir uygsunsuzluk oluşturuyor mu?

Bilgisi veya fikri olan paylaşırsa sevinirim.
    teşekkürler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Yaz kızım ; Üyelerin forumda anket açmalarının , kurul kararına bağlanması için forum yönetimine ihtar çekilmesine...
    esbabsız bunu beğendi.

Motosikleti
    Cbr250r + Transalp
    Alıntı Carbondioxid adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yaz kızım ; Üyelerin forumda anket açmalarının , kurul kararına bağlanması için forum yönetimine ihtar çekilmesine...
    problem nedir?
    Normal üyelerin anket açması yasak ise şikayet et butonuna basıp bildirebilirsiniz. Ayrıca yasak ise 2.bir post ile yada öm ile bildirin ki bende anketi kaldırayım.
    ikinci olarak yasak değilse bilgim&fikrim yok seçeneği sizin için.
    teşekkürler

GhostTurk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250R
    herkesin anketine kimse karışamaz. ama bizim burada yaptıgımız bu anketin hiçbir önemi yada etki edici bir yanı yok

Motosikleti
    Cbr250r + Transalp
    Alıntı GhostTurk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    herkesin anketine kimse karışamaz. ama bizim burada yaptıgımız bu anketin hiçbir önemi yada etki edici bir yanı yok
    anketin bir resmiyeti yok haklısınız sadece o an oradaki arkadaşlarla bir sonuca varamadığım ve google de net bir bilgi bulamıyor olduğumdan dolayı
    foruma danışmak fikir almak istedim. Akıl akıldan üstündür diyerek

Motosikleti
    Yamaha Ybr125 >> Bajaj Pulsar 200NS
    Bizim iş yerinin yanında domino's var onlarda görünürlük ve reklam için motorlar çok önemli o nedenle dikey parkediyorlar tam daralan bir kesimde olduklarından genelde yolu tıkıyorlar ve bazen polis ceza kesiyor.Sonuç olarak motorlar trafiği etkileyecek şekilde yola dik parkedilmemeli sana katılıyorum ama ülkemizde malesef kanunların ucu bize dokununca o kanunlar gereksiz oluveriyor.

Motosikleti
    Hornet 650
    Belediyeye işgaliye parası ödüyorsa yapabilir,

Ama bu işgaliye parası, kaldırımlar için değilmiydi ya.

Bi avukata danışmak lazım.

Motosikleti
    Cbr250r + Transalp
    Alıntı mgora adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bizim iş yerinin yanında domino's var onlarda görünürlük ve reklam için motorlar çok önemli o nedenle dikey parkediyorlar tam daralan bir kesimde olduklarından genelde yolu tıkıyorlar ve bazen polis ceza kesiyor.Sonuç olarak motorlar trafiği etkileyecek şekilde yola dik parkedilmemeli sana katılıyorum ama ülkemizde malesef kanunların ucu bize dokununca o kanunlar gereksiz oluveriyor.
    mantıken trafiğin seyrini zorlaştıran , tamamen yada kısmen engelleyen park yasaktır diye düşünmekteydim. Fakat işgal için firmanın belediye ödediği söz konusu bir tutar olduğuna ve bu nedenle araçlarını orada tutabildiğini duydum.

Bir beyin fırtınası ve fikir alışverişi olması amacı ile konuyu açtım

Cevap yazan herkese değerli mesajları için teşekkür ediyorum ay

Yola park etmek icin belediyeye para verme gibi bir durum yok. Yollar, kamusal alandir, halkindir. Hic bir belediye bunu 3.bir sahisa devredemez, kiralayamaz veya satamaz.
    Ranay ve Lebrama bunu beğendiler.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    O yola arabalar da parkediyosa bence motorların dik park etmesi problem değil. Ortalama bir araç en az 2 metre genişliğindedir. Söz konusu scooterlar da 2 metreden geniş değildir. Belki arka çantaları bi 10 santim daha çıkıntı yapabilir.

Motosikleti
    honda wing go, kenbo 125cc cup
    yola dik koymaları bence kanunsuz ama görünürlük ve kolay hareket için böyle park etmiş olabilirler.

berk_cglr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ducati m696 - yzf R 25 abs
    yola işgal parası alınmıyor benim bildiğim kaldırım için oda yine tamamı için değil belli bir yüzdesine izin veriyor o kaldırımın polise yada belediyeye şikayet edersen gelip ceza keserler

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure

SAZMAN bunu beğendi.

Motosikleti
    Cbr250r + Transalp
    Levent bey cok guzel örneklemişsiniz durumu
    Mesala birinci fotoğraf da yol daha dar olsa tam da demek istediğim durumu örneklememiş olacaktı net olarak

Motosikleti
    Yamaha Ybr125 >> Bajaj Pulsar 200NS
    Alıntı Ranay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Levent bey cok guzel örneklemişsiniz durumu
    Mesala birinci fotoğraf da yol daha dar olsa tam da demek istediğim durumu örneklememiş olacaktı net olarak
    Resimler daha çok Avrupa'da motorlar böyle parkediliyor şeklinde gibi yerler pek Türkiye gibi durmuyor.
    Ama tabii daha çok sayfiye bölgesi ve motorlar için ayrılmış yer gibi bizim bahsettiğimiz büyük bir şehirde yoğun trafik olan yollar.
    Ranay bunu beğendi.

blue4XL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Önce MCT250, şimdi Yamaha
    Alıntı Ranay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba

Aşağıda iğrenç bir paint çizimi ile durumu belirtmeye çalıştım.
    Motor ile yol alırken araçların , araç ile yol alırken motorların hatası gözüme çarpıyor hal böyle olunca çözüme kavuşturamadığım bir soru hakkınde fikrinizi almak istedim.

Mavi işareti takip ederek sola dönüş yapıyorum ve sol tek yön ve tek şerit yol, bir pizza firmasının motorları kaldırıma dik şekilde park edili.
    yolu işgal etmenin haricinde kısmen gecişi zorlaştırıyorlar ve biraz da olsa engelliyorlar. ( aslında hafif çapraz olsa hiç bu soru aklıma gelmezdi )

şimdi o bölgeden geçiş yolun dar olmasından dolayı otomobil ile cok zor gerçekleşti ve aklıma gelen soru şu oldu ?

firma yolu işgal edebilmek adına belediyeye para ödemesinde bulnuuyormuş. bu yaptığı ödeme sayesinde yola o şekilde park etmesi yasal hakkı oluyor mu?

Ayrıca bir sürtme/çizme gibi dokundurma durumunda motorsikletin o şekilde park edili olması trafik akışını zorlaştırdığı için yasal olarak bir uygsunsuzluk oluşturuyor mu?

Bilgisi veya fikri olan paylaşırsa sevinirim.
    teşekkürler
    Sorduğunuz ve ortaya koyduğunuz problemin hemen çözümü yok gibi görünüyor. Motosikletleri dik park etmelerinin nedeni, siparişi götürecekleri yerin motosikletin park konumuna göre sağda yada sol istikamette olması yüzünden, motosikleti geri geri çıkartıp rahatça iki yöne de dönebilmek için gibi geliyor. Sizin dediğiniz gibi çapraz koysa geri geri gelişte ve ters yöne dönüşte sıkıntı doğabilir. Bunu kendilerince böyle çözmüşler.
    Gelelim ne yapılabileceğine, o yolu sık kullanıyorsanız iş yeri sahibi veya sorumlusu ile doğrudan görüşün, sıkıntısnızı dile getirin. Dönüşte bir motoru istemden devirmeniz halinde bunun domino etkisi yaratarak diğer motorlara da zarar verebileceğini, her ne kadar trafik sigortanızı sizin kesin suçlu olmanız halinde ödeme yapsa bile devrilen motorlar yüzünden iş yerinin siparişleri ulaştırmakta sıkıntı yaşayacağını, gecikmeler yüzünden müşteri kaybedebileceğini, bu riski göze almak istemiyorsa en optimum şekli ile park etmlerinin her kes için hayırlı olacağını, her dönüşünüzde hatalı park eden motosikletleri ikaz etmek için korna ile gereksiz insanları rahatsız etmek istemediğinizi nazik bir dille söyleyin.
    Olumsuz yönde bir yanıt alırsanız, polemiğe girmeyin. Yapabilirseniz bir ekip otosunu oraya yönlendirin ve ikaz ettirin. Olmadı (Allah korusun), arabayla dönerken kazara motorlarını devirseniz bile vicdanınız rahat olur.
    Aklıma başka bir fikir daha geldi. Muhtemelen iş yerinde 1'den fazla motosiklet vardır. Bunların yarısını sizin dönüşünüzü kolaylaştıracak şekilde çapraz, diğerlerini de aksi yönde çapraz koyarlarsa sanırım her kes mutlu olur
    Ranay bunu beğendi.

Motosikleti
    Yeşil Kubazaki CR1
    İş yeriyle muhatap olmayın. Zabıtayla muhatap olun. Belediyeyle muhatap olun... Arayıp şikayet edin falan ...

Gidip muhatap olacaksınız; sonra al başına dayıyla belayı ...

Zabıtayla falan halledemiyorsanız zaten yüz yüze görüşmenizden de muhtemelen bir şey çıkmayacaktır... O bilmiyor mu orayı öyle daralttığını? ...

Sözünü dinleyeceği biri lazım sadece, ona onu söyleyecek; o da, muhtemelen "beyfendi, kurye motorlarınız yolu daraltıyor. Mümkünse, zahmet olmazsa, bir zahmet yola daha bir yatay koymanız rica etsem mümkün olur muydu; rahat geçemiyorum da... " diyerek bir giriş yapacak olan bizler değiliz...

Anlayacağı dil lazım... O da, zabıta...
    Ranay bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)