Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Büyük Tartışma Buyrun İçeri..

Motovento
    REKLAM ALANI
    ccc67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cbr 125 (2014 kirmizi) /Artik Cbr 250 (2016 siyah)
    Değerli forum üyeleri size tartisilacak bir konu soruyorum. Kaskin üretim tarihinden 5yil sonra özeliğini yitirir mi yoksa alakası yok mu? Her 2sini de diyen insanlarla karsilastim tecrübeler ve bilgilerinizi bize aktarin lütfen yeni kask alacak arkadaşlara ve bana yardimci olmuş olursunuz. Teşekkürler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hasanrs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Asya AS 150 T1 7k, SYM GTS250i Evo16k, Yamaha R25
    Son kullanma tarihi var mı bilemiyorum ama kimyasalların zamanla özelliğini yitireceğini de unutmayalım. Hem kaskçılar kask mı yiyecek? Onlar da para kazansın dime? %100 yerli kask çıksın artık :D
    güvenyahya bunu beğendi.
    http://www.gunceltrend.com Binicem üstüne... Vurucam kırbacı!

ShockWave - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İnşAllah günün birinde :)
    bende şunu sorayım hazır tartışma varken kaskın vizör hariç dış kısmını her hangi birşey ile silersek sıkıntı olurmu yani kabukta bır sıkıntı felan çünkü tozlanıyor )

Motosikleti
    Alıntı hasanrs adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Son kullanma tarihi var mı bilemiyorum ama kimyasalların zamanla özelliğini yitireceğini de unutmayalım. Hem kaskçılar kask mı yiyecek? Onlar da para kazansın dime? %100 yerli kask çıksın artık :D
    Sizce özellik kaybeder mi

YouSuffer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XJ6N
    kabukta sıkıntı olmaz cunku oda bı nevı masa sandalye gıbı bı materyallerden yapılmış sert birşeydir. Rafta saklama omru 5 yıldır bir kaskın ve içindeki malzeme kopuk vs. 2-3 yıla sertleşir diye söylediler bana.

Voodoo Child - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-07
    ben inşaat sektöründeyim. sana şöyle söyleyeyim, bizim çeşitli sebeplerle kullandığımız poliüretan ve plastik malzemelerin çoğu güneşle temas ettiği anda eskimeye başlar. ha bazıları özelliğini 1 ayda bazısı 5 yılda bazısı da 50 yılda yitirir ama yitirir sonuçta.
    bu özellikler de nedir: mesela en başta daha kırılgan olurlar zamanla. sertleştikleri için elastiki kabiliyetleri azaldır güneş yıpranması sonucu.
    mesela renkleri solar falan filan. birleşim yerlerindeki kimyasal maddelerin özellikleri de biter zamanla. o yüzden binalar sert plastikten değil de hala ahşap, beton ve tuğla türevi malzemelerden yapılıyor
    sonuçta demek istediğim;

dış kabuk: termoplastik olanlar kesin eskir ama ne kadar bilemem 5 ya da 6 sene. fiberlerde ise kalitesine göre çok daha uzun ömürlü olur.
    iç kabuk: bunların hemen hepsi strafor halk arasında köpük dediğimiz, darbe sırasında kafatasına gelen yükü emmesi için yumuşak olan maddeden yapılmıştır. ve bunun özelliğini yitirmesi gibi bir şansı vardır. zamanla kartlaşır. gerçi güneş ya da dış hava koşullarına maruz kalmaz. fakat kafandaki terden bulaşan asitler bir zarardır, ayrıca tak çıkar tak çıkar, artı rüzgar basıncı ile yavaş yavaş deforme olma riski taşır.

sonuç: ben 5-6 senede bir değiştiririm riske girmem. bugün 500 tl paraya sharp 5 yıldız kasklar var. 6 senede 500 tl, ayda 7 lira yapar. beyin bedava mı? karar sizin
    ugurcan88, ccc67, ahmetersoz1 ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

ugurcan88 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki GSX-R 600
    Alıntı Voodoo Child adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben inşaat sektöründeyim. sana şöyle söyleyeyim, bizim çeşitli sebeplerle kullandığımız poliüretan ve plastik malzemelerin çoğu güneşle temas ettiği anda eskimeye başlar. ha bazıları özelliğini 1 ayda bazısı 5 yılda bazısı da 50 yılda yitirir ama yitirir sonuçta.
    bu özellikler de nedir: mesela en başta daha kırılgan olurlar zamanla. sertleştikleri için elastiki kabiliyetleri azaldır güneş yıpranması sonucu.
    mesela renkleri solar falan filan. birleşim yerlerindeki kimyasal maddelerin özellikleri de biter zamanla. o yüzden binalar sert plastikten değil de hala ahşap, beton ve tuğla türevi malzemelerden yapılıyor
    sonuçta demek istediğim;

dış kabuk: termoplastik olanlar kesin eskir ama ne kadar bilemem 5 ya da 6 sene. fiberlerde ise kalitesine göre çok daha uzun ömürlü olur.
    iç kabuk: bunların hemen hepsi strafor halk arasında köpük dediğimiz, darbe sırasında kafatasına gelen yükü emmesi için yumuşak olan maddeden yapılmıştır. ve bunun özelliğini yitirmesi gibi bir şansı vardır. zamanla kartlaşır. gerçi güneş ya da dış hava koşullarına maruz kalmaz. fakat kafandaki terden bulaşan asitler bir zarardır, ayrıca tak çıkar tak çıkar, artı rüzgar basıncı ile yavaş yavaş deforme olma riski taşır.

sonuç: ben 5-6 senede bir değiştiririm riske girmem. bugün 500 tl paraya sharp 5 yıldız kasklar var. 6 senede 500 tl, ayda 7 lira yapar. beyin bedava mı? karar sizin
    Kesinlikle katılıyorum... ayrıca eklemek istediğim şöyle bir durum var: iç malzeme olan köpük aslında bildiğimiz köpüklerden değil, çeşitli kimyasalların birleştirilmesinden oluşuyor, zamanla da esnekliğini kaybederek darbe emici özelliği kayboluyor... dış kabuktaki deformasyondansa içteki deformasyon kaza sırasında darbe emmeyi düşüreceği için daha tehlikeli...
    Honda CBR 250 R 67.000 Km + Suzuki GSX-R 600 2.000 Km...
    www.youtube.com/ugurcanarpac

Motosikleti
    sonuçta demek istediğim;

Bu kadar aciklayici bu kadar bilgi.Valla burada olsan elinden operdim usta bu yaziyi kopyalayıp kendimde bulunduracağim muhakkak.5 yilda bir kask tabiki alinir sadece alırken tarihe bakmam gerekiyor mu onu merak etmiştim ve bakicam.2yil önce falan üretim tarihi olsa sanirsam yeterince iyidir sizce? Ve çok teşekkürler

Recogss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbr 125 r
    adamın sorduğu soruya bak ya.:D
    kaskın sağlamsa sağlamdır arkadaş iş aramayın kendinize.

cihan54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR 1200F
    5 yıl uzun bir süre
    "CaRPe DieM"

Motosikleti
    xj6 diversion f
    Kaskin kullanim klavuzunda 5 yil sonra yenisiyle degistirin diyor. Adamlar malzemenin omrunu bu kadar bicmis yada ayarlamis.
    Yani riske girmemek lazim.

dionysos06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Avenger Street 150
    sonuçta demek istediğim;

Saolun hocam. Bu bilgilerden sonra baska birsey yazmaya gerek yok sanirim. Kaskin anatomisini aciklyan guzel bir yazi olmus.

ronnytechno - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TVS Apache 150 2013 Yeşil-Siyah
    Evet ortalama 5 yıl olarak bildiryor üreticiler .Bu ticari bi kaygımıdır hayır! Şunuda eklemek istiyorumki bir defa kaza yapılmış ve darbe almış bi kask özelliğini yitirmiştir artık kullanılmaması gerekir...

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Lastikler de zamanla özelliğini kaybeder. Bunda herkes hem fikir. O yüzden lastiklerde üretim tarihleri üzerinde yazar. Peki kasklarda neden üretim tarihi yazmaz. Sonuçta kaç yılında üretildiğini bilmemiz çok zor. Yıllarca depo yada dükkanda yatmış olabilir kask. O zaman da sorun olur.

Motosikleti
    Alıntı Tundzhay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Lastikler de zamanla özelliğini kaybeder. Bunda herkes hem fikir. O yüzden lastiklerde üretim tarihleri üzerinde yazar. Peki kasklarda neden üretim tarihi yazmaz. Sonuçta kaç yılında üretildiğini bilmemiz çok zor. Yıllarca depo yada dükkanda yatmış olabilir kask. O zaman da sorun olur.
    Yazıyor zaten

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı ccc67 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yazıyor zaten
    Nerde yaziyor? Ben goremedim...

Utided - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Hyosung GV250
    Zamanıda LS2 kaskımı alırken firmaya bu konuda bir mail atmıştım.

Kendilerine kaskların ömrünün ne kadar olduğunu, rafta duran 2 yıllık bir kaskı almanın sakıncalı olup olmadığını sormuştum.

Cevap beni çok tatmin etmese de, merak edenler için;

Dear client,

Thanks for your support.

Regarding to your question, for the helmet there is no defined life limitation, but depends how often you use that, under which circumstances, the most important thing is it could protect your if you suffer one accident. And this point has been proved by many our customers.

Hope my answer could satisfy you.

Wish you a nice day!

Thanks & Best regards!

Ivy Xu

International Customer Service

Motosikleti
    Honda CBX 250 Twister
    Bu tartışma konusu bile olamaz 5-10 yıl tartışılır ama herşeyin bi son kullanma tarihi vardır ;)

eLated.* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NT700V Deauville
    Benim bildiğim üretim tarihinden itibaren 5 yıl beklemiş kasklarda köpük sertleşmesi oluyor buda herhangi bir kaza sırasında darbeleri engellemeyip direk kafaya ilettiği için kullanılması&alınması tavsiye edilmiyor.

shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    5 yılda 500 lira vermek zor mu geliyor

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)