Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Bakım..

Motovento
    REKLAM ALANI
    gt170 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suanda yok ��
    Arkadaşlar herkses iyi günler..Benim Kanuni GT170 bir motorum var.Motor 2500km deyken bakıma götürdüm ama 3000 de gitmesi gerekiyordu.Ben erken götürdüm.Şimdide motorum 3000 Km ye geldi ve napacağımı bilmiyorum.3000 bakımı daha önceki yapılan bakımlara göre daha çok kapsamlı(Subap ayarı,vs vs)
    Ustanın motor 2500 km deyken de bu ayarları yapıp yapmadığını bilmiyorum.Ne yapmalıyım.Yorumlarınızı bekliyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    solmyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    2500de ne yaptın diye sor ustaya
    cenkito bunu beğendi.

Motosikleti
    Suanda yok ��
    Hatırlar mı bilmiyorum ki yanlış söylemesin

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    3000 bin de subap ayarımı olurmuş ? genelde yapmıyorlar subap ayarı falan bozulmadıkça

yqavuzhyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    motorunda herhangi bir problem yoksa gitmiyorsun, garanti kağıdını yırtıp atıyorsun. Bundan sonra 2500-3000 km de bir kaliteli bir yağla yağını değiştirmek kaydı ile motora biniyorsun. Ne zaman arıza yapar o zaman bakıma gider.

3 liralık motor için öyle bakım-zart -zurt ayağına 5 lira masrafa girme, kendini kazıklatma.

Motosikleti
    Suanda yok ��
    Motor rolantideyken motora eğilip dinlediğimde bir hava sesine benzer ses geliyo anlamadım gitti motor çalışıyokenki normal sesi mi yoksa başka bişey mi yardımcı olursanız sevinirim.

agrasiwe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha mt09
    50 de bir mi gidiyor bu motorlar ne iş anlamadım. 2500 de gittiysen gitme salla.

Motosikleti
    Suanda yok ��
    Kullanma kilavuzuna baktigimda 3000 de subap ayari gosteriyo

canerol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Africa Twin-Rally250-z300
    Alıntı yqavuzhyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motorunda herhangi bir problem yoksa gitmiyorsun, garanti kağıdını yırtıp atıyorsun. Bundan sonra 2500-3000 km de bir kaliteli bir yağla yağını değiştirmek kaydı ile motora biniyorsun. Ne zaman arıza yapar o zaman bakıma gider.

3 liralık motor için öyle bakım-zart -zurt ayağına 5 lira masrafa girme, kendini kazıklatma.
    aynen dediğin gibi...sonra bu çinliler neden sorun çıkartıyor....
    sonra yarın öbür gün 15 liralık masraf yapalım.

arkadaşım subaplara aldığından beri hiç bakılmadıysa götür yaptır ondan sonra kafanda rahat etsin.

Motosikleti
    hemen hemen bütün motosikletler :)
    Alıntı gt170 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar herkses iyi günler..Benim Kanuni GT170 bir motorum var.Motor 2500km deyken bakıma götürdüm ama 3000 de gitmesi gerekiyordu.Ben erken götürdüm.Şimdide motorum 3000 Km ye geldi ve napacağımı bilmiyorum.3000 bakımı daha önceki yapılan bakımlara göre daha çok kapsamlı(Subap ayarı,vs vs)
    Ustanın motor 2500 km deyken de bu ayarları yapıp yapmadığını bilmiyorum.Ne yapmalıyım.Yorumlarınızı bekliyorum.
    eskiden kanuni servisiydim ustaya sor 2500 de aynı bakımı yapmış olması gerek buyüzden tekrar gtrmene gerek yok zaten garanti belgesinde 2500-3000 arası yazması gerek.

Motosikleti
    Suanda yok ��
    3000km de subap ayari debriyaj frensistemi karburator ayari filan var subap ayari filan yapmadi ben 2500 de goturdugumde

Alıntı motocrossbrs adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    eskiden kanuni servisiydim ustaya sor 2500 de aynı bakımı yapmış olması gerek buyüzden tekrar gtrmene gerek yok zaten garanti belgesinde 2500-3000 arası yazması gerek.
    Eskiden kanuni servisiysen ustanın ne cevap vereceğini bilmen lazım.

Biz o zaman yağ bakımı yaptık şimdide subap ayarı lazım diyecek ve sana yine masraf kitleyecek.

Kitapçığa göre bakım yapmazlar. Hangi usta gaz telini kontrol eder ?
    kim balataları söker bakar ?
    kim znciri söker de dişlilere bakar ?

döker 1 litre en kalitesiz yağdan, alır 25 lira, 30 da el emeği ister 55- 60 liraya sana sadece yağ değiştirir. Çıkma motor yağı ilede zincir yağlar tamam al sana bakım.

Subap ayarı+yukarıda saydığım tüm kontrol ve ayarlara 20 lira verdiğim ustalar varken servise uğramam bile. Adam 7 tane yağ markası koyuyor önüne, 10 lirayada var 50 lirayada var. Ben kanuni servisinde castrol yağ istediğim zaman usta bana sen yağ seçemezsin, servis benim istediğim yağı koyarım diyordu.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:16 ----------

3000km de subap ayari debriyaj frensistemi karburator ayari filan var subap ayari filan yapmadi ben 2500 de goturdugumde
    Azıcık yazılanları okuyun arkadaş. Subaplardan ses gelmiyorsa yada boğulup çalışmamazlık yapmıyorsa subap ayarına ihtiyaç yok demektir. Ömrü hayatımda daha karbüratör bakımı yapan usta ile de tanışmadım. Kitapçıkta yazan herşeyi unut. Kendine adam akıllı, dükkanı temiz, tipi at hırsızına benzemeyen, çalıntı motor parçası satmayan bir usta bul ve motorunu her zaman ona götür. Altındaki 3 liralık motor. CBR 1000 R değil. En fazla çıkaracağı masraf 150-200 lira onuda zaten hiçbirzaman garantiye sokmazlar.
    cenkito bunu beğendi.
    If you want to be happy for a day, Drink; If you want to be happy for a year, Marry; If you want to be happy for a life time, Ride a Motorcycle.

Motosikleti
    Suanda yok ��
    Subap sesi nasil oluyor peki benim motor rolantideyken tam ana motorun yanina egilip dinlegimde hava sesine benzer bi ses geliyo subap ayari istedigi zaman ses nasil olur ??

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:39 ----------

En iyisi motordan anlayacaksin karburator subap vs hepsini kendin yapacaksin yoksa bu is olmuyo ben bunu anladim

Subap sesi nasil oluyor peki benim motor rolantideyken tam ana motorun yanina egilip dinlegimde hava sesine benzer bi ses geliyo subap ayari istedigi zaman ses nasil olur ??

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:39 ----------

En iyisi motordan anlayacaksin karburator subap vs hepsini kendin yapacaksin yoksa bu is olmuyo ben bunu anladim
    Motor çalışırken veya hafif 3-4 bn devire kadar gaz verdiğinde çay karıştırırmış gibi şıkı şıkı şıkı şıkı diye ses gelir. O fıslama her yerden gelebılır onun önemi yok :D
    dockerengin bunu beğendi.
    If you want to be happy for a day, Drink; If you want to be happy for a year, Marry; If you want to be happy for a life time, Ride a Motorcycle.

Motosikleti
    Suanda yok ��
    Tesekkur ederim ozaman sorun yok

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:05 ----------

Bide motorla gidiyoken vites bazen takiliyor gecmiyor debriyaji kavrama noktasina kadar birakiyorum debriyaji sıkıp tekrar deniyorum anca geciyor debriyaj in ayarlanmasi gerekiyormus galiba nasil ayarliyacam bilmiyorum

Tesekkur ederim ozaman sorun yok

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:05 ----------

Bide motorla gidiyoken vites bazen takiliyor gecmiyor debriyaji kavrama noktasina kadar birakiyorum debriyaji sıkıp tekrar deniyorum anca geciyor debriyaj in ayarlanmasi gerekiyormus galiba nasil ayarliyacam bilmiyorum
    hayır, gayet normal.

kaliteli bir yağ kullanırsan vitesler gayet güzel çalışır. Ayrıca vitesi nasıl değiştirmeye çalışıyorsun. Motor dururken, yani gitmezken ama çalışır vaziyette değiştirmeye kalksan senin dediğin gibi olur. Kavrama noktasına kadar bırakırsın vites atınca tekrar yaparsın.

Bu duruma düşmemek için mesela kırmızı ışığa yaklaşırken vitesleri düşürmeye başla, 5. viteste durup 1. vitese düşmek zor olur ve kawasaki olsada o takılmayı yapacaktır. Sıkıntı yok.

Hareket halinde takılabılır o da genelde yağdan olur. Motul 10w50 diye bir yağ var. Onu dene. Isınınca vitesler kemikli geçiyorsa yağ kötüdür.
    cenkito bunu beğendi.

Motosikleti
    Suanda yok ��
    Yag castrol yagi degiseli daha 500km oldu motorla mesela 4 viteste gidiyorum yavaslarken sira sira 3 e atiyoru sonra 2 ye atarken takiliyo baya bi sert takiliyo

debriyaj levyesinden çıkan tel varya. tam levyeden çıktığı yerde ufak tefek gerdirme yapabilmek için vida gibi dönebilen bir şey var orada. Bisikletlerde de vardı hani. onu sola doğru çevir biraz, yani debriyaj daha geç kavrasın çabuk ayrılsın. Sola doğru çevir birazda öyle dene. Dikkat et debriyaj daha geç kavrayacak bu sefer.
    cenkito bunu beğendi.

Motosikleti
    Suanda yok ��
    Tesekkur ederim dediginizi deniyecem ama burda jar yagiyo cikaramiycam motoru
    cenkito bunu beğendi.

jar durunca yap o zaman :D
    cenkito bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)