Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

YBR 125 için Tam Sentetik mi, Yarı Sentetik Yağ mi?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Alisilin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr 125 06- Cygnus L 14
    Ben bu sorunun net bi cevabını hiç biyerde bulamadım fiyatı mühim değil motorum için en sağlıklısını kullanmak istiyorum, Gözlemlediğim kadarıyla 10w40 yarı sentetik kullanacam, bu sefer motul deneyecem, castrolden de memnundum fakat motulu çok methetmişler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

evet bu konuda net bir cevap verebilen olsa güzel olacak. Ben de 10 40motul dusunuyorum ama sentetik mi yarı sentetik mi hangisi iyi olur motorum için ona karar veremiyorum.

Motosikleti
    Haojue 150-9
    Sonuç nedir arkadaşlar hangisini kullanmalıyız motor Ömrü açısından

hakanens - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB125E
    Motul 5100 serisi 10/40 yarı sentetik yağ aldım. Aldığım yer bu motora bu yağ fazla bile gelir dedi. 5000 serisi işini fazlasıyla görür zaten dedi ama ben yinede 5100 aldım. Deneyimim şu oldu; vites geçişleri daha belirgin hale geldi. Depriyaj kavraması sıkıntısız oldukca iyi. Yağın kullanım sıcaklığı artsa bile vites geçişlerinde takılma falan yok. Daha önceki eneos 10/30 mineral yağa göre kıyaslarsam bu şekilde bi değişme var. Bundan sonra da alırsam motul 5000 serisi 10/40 yağ alırım.
    Bir garip yolcu

Pangea - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha WR 125 X
    Bir arkadaş daha demiş ama eğer vites ve motor grubu aynı yağı kullanıyor ise yarı sentetik bana göre daha iyi ancak bir BMW gibi ayrı ayrı yağ hazneleri olan motosikletiniz var ise tam sentetik daha iyi bir seçenek.Yağ markası kişiden kişiye değişeceği için yorum yapmayacağım ama 10 lira için gidip kalitesiz yağ almayın acısı daha kötü çıkar kendim sürekli motul 5100 10w40 kullandım ve kullanıyorum şimdiye kadar bir problem yaşamadım.
    hakanens bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Mineral yağ dışında yarı sentetik tam sentetik farketmez minarele kıyasla daha iyidirler.

Ben bişey sormak istiyorum motul ün 5100 serisine ait 10w40 yağı tam sentetikmi yarı sentetikmi ? Ve 15w40 yağı vamı motulun

E-TEKİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM Duke200
    5100 serisi yarı sentetik.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Yarı sentetik marka fark etmez
    Motul gibi kaliteli yağ koyarsanız 6000 km den önce değiştirmeyin
    Gerek yok
    hakanens bunu beğendi.

Alıntı E-TEKİN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    15-40 yağı yokmu motulun

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Bence kullanma kılavuzunda ne diyorsa onu koymalısın yağın numarasıyla ilgili olarak.

Alıntı E-TEKİN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Alıntı TR_96 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence kullanma kılavuzunda ne diyorsa onu koymalısın yağın numarasıyla ilgili olarak.
    Klavuzda 15-40 yazyorda ondan sordum ama motulun 15-40 ı yok heralde

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı nebi64 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Klavuzda 15-40 yazyorda ondan sordum ama motulun 15-40 ı yok heralde
    Yoksa başka marka yağ bakmalısın ipone, castrol gibi.

Birde 5000 serisi mc-tech mi ne yazıyo onun farkı nedir ?

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Bence yağ konusuna bu kadar takılmamalısın hangi marka 15 40 numara yağ varsa gene kaliteli bir yağ markasını tercih et kullan.

mystic80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HD Sportster 883 2004
    Forum da yari ve tam sentetik yag ile ilgili bir dolu konu var. Onlari incelemenizi tavsiye ederim. Kitapciginizda hangi yagi kullanmaniz gerektiginden bahsediyordur. Yani yari sentetik yag. Tam sentetik yag farkli sistemlerde ve motorlarda kullanilir.
    TR_96 bunu beğendi.

http://www.mobil1.com.tr/sentetik-ya...rular.aspx?p=2

Sentetikten sasmamak motor sagligi icin en iyisi sanirim. 3-5 tl icin hem daha dusuk kalitedeki urune para vermeye, hem de o firmaya para kazandirmanin mantikli aciklamasi olamaz.

idmanyurdu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache(2007),ybr 125 (2014),(cbr 250 2013)
    ybr 125 için castroll 10 40 koydum. servisin koyduğu yamalube yagdan sonra biraz daha iyi gitmeye başladı diyebilirim. vitez geçişleride yamalubeden iyi. yamalube 1000 km olmadan vitez geçişlerini sertleştiriyordu

skystar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 125 E
    Hiç mi servis kullanım kitapçığı okunmuyor anlamıyorum...

Güzel kardeşim cbf ybr cb gibi bilimum 125 lik ve 150 lik 4 zamanlı motosikletlere yarı sentetik yağ kullanılır çünkü bu motosikletlerin şanzımanlarıda motor yağı ile birlikte yağlandığı için uygun olanı budur.Eğer tam sentetik kullanır iseniz vites geçişlerinde ve şanzımanda sıkıntı yaşamanız olasıdır.
    Amma velakin yüksek cc şanzıman yağı motor yağından bağımsız olan motosikletlerde tam sentetik yağlar daha iyi koruma sağladığından dolayı tam sentetik tavsiye edilir.

Zaten servis kullanım kitapçıklarında da bahsediyor.Ne alt seviye nede üst seviye yağ kullanmayın diyor.
    Energy saving ibareli yağları kesinlikle kullanmayın motora zarar verebilir diyor mesela benim kitapçıkta...

Yağ olarak da castrol,motul,iphone 10-40 yarı sentetik motosiklet yağlarını tavsiye ederim...

Repsol 10-40 yarı sentetik yağıda çok güzelmiş yahu geçen gün yağ değişimi yaptım fakat dükkanlarda istediğim yağı bulamayınca bunu deneyeyim dedim vitesler bildiğin pamuk gibi oldu

Sentetik yağları bu kadar iyi yapan nedir?

Sentetik yağlar öncelikle düşük sıcaklıklarda pompalanabilirlik, yüksek sıcaklıklarda sağladığı tutarlılık ve kalıntılara karşı koruma açısından çok daha kuvvetlidir. Bu özellikler, daha az motor aşınması, yüksek yakıt ekonomisi ve daha uzun bir motor ömrü sağlar.

Sentetik yağlar, modern motorlarda bulunan olağanüstü koşullarla uyum sağlamak üzere geliştirilmiştir. Geleneksel madeni yağlara göre çok daha serbest bir akışkanlık özelliği barındırırlar. Sağladıkları en büyük avantajsa, motor korumasını büyük ölçüde artırmalarıdır. Bir motor başlatıldığında, madeni bir yağın dolaşıma girmesi bir parça zaman alarak, yağlanmayan parçaların arasında sürtünme oluşmasına izin verir ve aşınmaya yol açar. Sentetik yağlarsa aksine hemen dolaşıma geçerek, motor içindeki tüm hareketli parçaları korumaya alır

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)