Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Kucuk kafa icin Kask sorunu

Motovento
    REKLAM ALANI
    zanyoscar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Herkese Selam. Onumuzdeki ay ilk motorumu alacagimdan dolayi yavas yavas ekipmanlarimi toplamaya basladim.Yalniz en onemli ekipmanda sorun var Kafamin olcusu 54,5 cm. Denedigim small size kasklarin hepsi buyuk geliyor.X-SMALL denediklerim de aslinda buyuk diyebilirim cunku kaskin onunden bastirdigim zaman kask oynuyor. Ve saga sola cevirmek istedigimde kask donebiliyor.Tam donmuyor ama yani kafami sert bi yere carpsam o kask kafamda sanki donucekmis hissi veriyor. Bu normalmidir? Illaki biraz oynamasi mi lazim kaskin? X-small bile buyuk geliyo ve hicbi magazada XXSMALL olcu yok.Bell ve Arai deki cogu kaski denedim ayni sorunla karsilastim.Baska tavsiye edebileceginiz ozellikle kucuk beden kask ureten ve ayni zamanda saglam kask markasi varmi? 1500-1600 butce ayirdim bunu icin. Kafama gore kask bulamiyorum.Tavsiyeleriniz icin simdiden tesekkurler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    extrem_015 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    EŞŞİZ TR'DE TEK CBR600F PC35 4 CİĞERLİ EŞEK ARISI
    alabileceğin en küçük bedeni al balaklava ile kullan,böylelikle kalan boşluğunu balaklava dolduracaktır.

birde farklı marka yada aynı markanın farklı modellerini dene kalıpları farklı olabiliyor.

berkay3212 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 600 RR 2015
    Bende büyük kask bulamıyorum suomy in 3xl si oluyor anca
    azizsele bunu beğendi.

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    kelimenin tam anlamıyla kafama göre kask bulamıyorum olmuş...

iç pedleri güçlendirebilirsen destek gibi bişeyler yapabilirsen sonuca ulaşırsın gibime geliyor...

Motosikleti
    KTM Duke 200 ABS '14
    Bazı modellerin içinde hava pompası var yüze tam oturması için onlara bakabilirsin belki işine yarar. Kışın kapşonlu hırka, sweatshirt falan giyersen kapşonu kapatırsan kafana oturabilir. Kafasının üstüne eldiven koyup giyen bir tanıdığım vardı belki oda işine yarar alternatif çözümler bunlar :D

Motosikleti
    RKS Titanic 150
    Benim kask da tam oturuyor ama boynuzların(kafanın üst-arka kısmında dönen saç kısmının sağ ucu ve sol ucu) ordan sıkıyor uzun süre takınca rahatsız oluyorum. Orası zaten iyice sertleşmiş daha fazla genişlemez sanırım napıcam bilmiyorum :(

Tİme_shİft42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Benim kafada enine büyük :D

Hava pompalı kasklar var kafanın şeklini alıyor onlara bir bak

beko12345 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Dl 650 V-Strom K8 , Kuba blackcat
    Ls2 ff396 kullanıyorum. 300 tl.

İçinde hava pompası ar basınca şişiyor içi tam oturuyor. Diğer tuşa basıncada sönüyor.
    Eğer s beden alıpta içini şişirirseniz size tam olacaktır bence.
    Bir motorcuya gidip ff396 yı deneyin bence.
    Diğer ls2 ler gibi termopşastik değil , fiber. Ls2 nin en üst düzey kaskı.

Osırıs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bende kaskı takıp çıkarırken kulaklar kıpkırmızı oluyor :D balaklava alcam yarın

just4techno - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio Skipper, Sym Fiddle 3
    Başlık sakat

Bu arada artık çoğu kaskda padler şişirilebilir oluyor onlardan alabilirsin

baslik biraz talihsiz oldu
    sisirilebilir padli kask oldugunu bilmiyodum bak iyiki sormusum burda.yarin gidip sorucam o sisirilebilir kasklardan.Oneriler icin tesekkur ederim.

Eşim için Mototaş'tan XXS beden Arai Astro Light aldık. Üçbin küsür km'dir kullanıyor. Çok memnun.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:17 ----------

Ayrıca, Schuberth'in kasklarının kalıpları daha küçük oluyor. Mesela ben Shoei, Nolan, Shark kasklar için M beden kullanabiliyorken Schuberth'te L beden oluyor. Bu nedenle S veya XS bir Schuberth deneyebilirsiniz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:19 ----------

Arai distribütörü Mototaş, Schuberth ise Mototal. Kızıltoprak'ta stadın karşısı. Bu iki marka için mağaza gezmeye gerek yok. Az satılan bu özel bedenler distribütörün kendisi haricinde pek bulunmuyor sanırım.

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Arkadaşlar kusura bakmayın ama pedlerle veya balaklavayla olacak iş değil bu. Bir kaskın kafanıza uygun ebatta olup olmadığını anlamak için çok basit yöntemler var.

Bunlardan en temeli kaskı takıp aynı sürüş esnasında yapmanız gerektiği gibi kayışı da sıkıca bağladıktan sonra bir elinizin avuç içini kaskın arkasına koyarak kaskı ileri ittirmek, diğer elinizin işaret parmağını da alnınızla kask arasındaki boşluktan geçirmeye çalışmaktır. Şayet işaret parmağınız o boşluğa girebiliyorsa kask kafanıza büyük demektir,

-İster balaklava takın
    -İster bere giyin
    -İster pedleri şişirin

Kask kaza yaptığınızda kafanızda dönebilir. O durumda da size neler olabileceğini bir düşünün.
    zaferce bunu beğendi.

Mototasa haftasonu gidip soracagim bu astro light'i. schuberthlerin saglamligi konusunda hic bi fikrim yok.onlardan da alinabilirmi yani? arai,bell,shoei den birini almak aklimdaydi ama beden olmayinca mecbur baska markalara yonelecegim.haftasonu gidip alacagim bir kask.aldigim zaman tekrar yazicam buraya tesekkur ederim

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:50 ----------

Alıntı Shrieker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar kusura bakmayın ama pedlerle veya balaklavayla olacak iş değil bu. Bir kaskın kafanıza uygun ebatta olup olmadığını anlamak için çok basit yöntemler var.

Bunlardan en temeli kaskı takıp aynı sürüş esnasında yapmanız gerektiği gibi kayışı da sıkıca bağladıktan sonra bir elinizin avuç içini kaskın arkasına koyarak kaskı ileri ittirmek, diğer elinizin işaret parmağını da alnınızla kask arasındaki boşluktan geçirmeye çalışmaktır. Şayet işaret parmağınız o boşluğa girebiliyorsa kask kafanıza büyük demektir,

-İster balaklava takın
    -İster bere giyin
    -İster pedleri şişirin

Kask kaza yaptığınızda kafanızda dönebilir. O durumda da size neler olabileceğini bir düşünün.
    Evt haklisin.Xsmall da giydigimde kaski elimle cevirmeye calistigimda donuyodu yani ben de korktum almadim o kaski. allahtan okumustum daha once nasil olmali nelere dikkat etmeliyiz gibi.Yani ozaman benim suanda vardigim kani, kask kesinlikle kafada oynamayacak ve saga sola donmeyecek. Haftasonu eger bulabilirsem kafama gore aldiktan sonra burada paylasacagim.tesekkur ederim

blamir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Z750R, Husaberg FE450e, YZ125
    http://www.motomaxonlineshop.com/sco...i-kask-pmu1066

Bu kaskın aynısından elimde var. Sıfır hiç kullanmadım. Bana küçük geldi. Üzerinde poşetleri daha duruyor. Small fakat bedeni normal S bedenlere göre daha küçük. 350TL ye verebilirim. Güneş vizörü ve şişirilebilir padleri mevcut.

Motosikleti
    var bi şeyler
    @ zanyoscar,

Schuberth kasklar Shoei, Arai, Nolan/X-lite, Uvex, Shark vb. şu an aklıma gelmeyen markalarla birlikte alabileceğiniz en iyi kasklardan biridir.
    zaferce bunu beğendi.

Kaskın kafada nasıl durması gerektiğini anlatan çok faydalı bir animasyon: http://sharp.direct.gov.uk/content/how-fit-your-helmet

Schuberth kasklar bazı Arai, Shoei modellerinde olduğu gibi Sharp testinden düşük puan almasıyla bilinir. Bu kaskların testlerinde şakaklara alınacak darbelere karşı düşük puanlar almış oluyorlar. Arai bir ara İngiltere Web sayfasında bir açıklama yapmıştı: "Kişi düştüğünde şakakların alacağı darbe diğer yerlere göre daha az olacaktır çünkü zaten omuzlar var arada." O markalar bu nedenle kaskların o bölgelerinde dış kabuğun sertliğinden ziyade konfora önem veriyor. Ben de bu açıklamayı mantıklı buluyorum. Aynı şey Schuberth için de bence geçerli. Tek bir sıkıntıyla: Çenesi açılır kask meselesi.

Çenesi açılan kasklar da Sharp'ta test edilmiş. Hatta bir yüzde ile darbelerin ne kadarında o mekanızmanın açılmadığı açıklanmış. %93 filan gibi. Ama aynı sitedeki testleri naısl yaptıklarını açıklayan animasyona bakılırsa çeneden alınacak darbeyi test etmiyorlar. Dolayısıyla çeneyi vurduğumuzda o mekanizma ne kadar sağlam kalır bence Sharp onu göstermiyor. Ve ben de asla çenesi açılır mekanizmalı kasklara güvenmiyorum. Schuberth C3 ve C3 lady diye iki model var mesela. Ben olsam almazdım onlardan. Schuberth'in tam kapalı kasklarına güvenir, kafamı emanet ederim ama.
    Shrieker bunu beğendi.

Alıntı zaferce adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kaskın kafada nasıl durması gerektiğini anlatan çok faydalı bir animasyon: http://sharp.direct.gov.uk/content/how-fit-your-helmet

Schuberth kasklar bazı Arai, Shoei modellerinde olduğu gibi Sharp testinden düşük puan almasıyla bilinir. Bu kaskların testlerinde şakaklara alınacak darbelere karşı düşük puanlar almış oluyorlar. Arai bir ara İngiltere Web sayfasında bir açıklama yapmıştı: "Kişi düştüğünde şakakların alacağı darbe diğer yerlere göre daha az olacaktır çünkü zaten omuzlar var arada." O markalar bu nedenle kaskların o bölgelerinde dış kabuğun sertliğinden ziyade konfora önem veriyor. Ben de bu açıklamayı mantıklı buluyorum. Aynı şey Schuberth için de bence geçerli. Tek bir sıkıntıyla: Çenesi açılır kask meselesi.

Çenesi açılan kasklar da Sharp'ta test edilmiş. Hatta bir yüzde ile darbelerin ne kadarında o mekanızmanın açılmadığı açıklanmış. %93 filan gibi. Ama aynı sitedeki testleri naısl yaptıklarını açıklayan animasyona bakılırsa çeneden alınacak darbeyi test etmiyorlar. Dolayısıyla çeneyi vurduğumuzda o mekanizma ne kadar sağlam kalır bence Sharp onu göstermiyor. Ve ben de asla çenesi açılır mekanizmalı kasklara güvenmiyorum. Schuberth C3 ve C3 lady diye iki model var mesela. Ben olsam almazdım onlardan. Schuberth'in tam kapalı kasklarına güvenir, kafamı emanet ederim ama.
    Evet ben de sharp'in sitesinden baktim butun merkalarin modellerine.Arai nin genelde yan korumalari biraz daha zayif gosteriiliyor.Fakat Bell de nerdeyse hepsine yuksek vermisler.m3,m4,m5,m6 serilerine.. Hal boyle olunca ben de bell baktim ama kafama uymuyo tabi buyuk geliyo.Schuberthe de simdi baktim en fazla 4 yldiz almis ve yan korumalari araiden de biraz dusuk.Simdi ben soyle dusunuyorum.Allah korusun kaza yaptim diyelim.Oldu ya kafayi yandan vurdum direk.yere dusmedim de duvara yandan kafayi carptim ya da baska bisekilde kafamin yanini biyere vurdum.Kazada sonucta nasil dusecegimizi bilemeyiz.Giydigim kaskin yanlarinin zayif oldugunu bilip kazadan sonra ''Abi en biliyodum zaten bu kaskin yanlari biraz kotuydu diger kasklara gore'' demek istemiyorum.Bu yuzden almisken tam onayli almak istiyorum.Yani ben ustume duseni yapayim da ileri de kendimi suclamayayim.Tabi ki tam onayli kask alinca hicbisi olmayacak die bir kaide de yok.Kaza sonucta hersey olabilir.O yuzden bu asamada verdigim para biraz kafami rahatlatmak icin. Yani 3-5 kurus fazla para vereyim kafam rahat olsun.O konforu o huzuru hissetmek herseyden onemli.O guveni hissetmek icin para veriyoruz zaten iyi bir motora ya da koruma ekipmanina. Bile bile lades olsun istemiyorum acikcasi.

Motosikleti
    var bi şeyler
    @ zanyoscar,

Schuberth kasklar Shoei, Arai, Nolan/X-lite, Uvex, Shark vb. şu an aklıma gelmeyen markalarla birlikte alabileceğiniz en kaliteli kasklardan biridir. Ancak fiyatı da ona göredir.

Benim tavsiyem ilk kaskınıza büyük meblağ harcamak yerine bunu 2. kaskınızı alırken yapmanız. Zira motosiklet sürücülerinin çok büyük bir kısmı ilk 20-25 bin kilometre içinde mutlaka düşerler. Düşünce de kafanın yere değmemesi (nadir istisnalar hariç) mümkün değildir. Gözle görülen bir hasar olmasa da artık o kaskın kullanılması tavsiye edilmez.

Şunu da açıklığa kavuşturalım. 1500 TL'lik kask 300 TL'lik bir kaskın 5 katı kadar koruma sağlamaz. Kuvvetle muhtemel koruma açısından aralarındaki farklar ihmal edilebilecek kadar düşüktür. Bu aradaki fiyat farkı genelde daha iyi korumadan çok, daha rahat sünger/pedler, daha kaliteli bir cam (buğu yapmayan, çizilmeyen veya daha iyi optik kaliteye sahip), daha iyi havalandırma, hem yatayda hem dikeyde daha geniş görüş açısı, daha sessiz olma veya yüksek hızlarda rüzgardan daha az etkilenmesi için özel aerodinamik şekil (örnekler arttırılabilir) olarak tezahür eder. SHARP veya benzer testlere bakarsanız zaman zaman o 300 TL'lik kaskların 1000 küsür TL'lik kasklardan çarpışma testlerinde daha iyi dereceler elde ettiğini bile görebilirsiniz.

Sonuç: Uygun bir fiyatlı, ECE 22.05 sertifikası olan (çoğu kaskta bu var, kaskın arkasındaki yapıştırmada yazar, yoksa satıcıya sorun neresinde yazar diye), SHARP testinden 3 yıldızdan daha düşük puan almamış (yani bu testi fazla kafaya takmayın, bunun gibi bağımsız test yapan bi sürü müessese var, standartları farklı olduğu için de her kask farklı puanlar alabilir), tam kapalı(full face) ve de en önemlisi kafa ebatlarınıza uygun bir kask alın. Kaskı satın almadan önce mağazada en az bir 10 dakika kafanızda dursun kask, oturun dergi falan okuyun. Eğer kafanızda baskı oluşturan noktalar varsa bunu satın almadan önce anlar, sonradan pişman olmassınız.
    zaferce ve xf7er bunu beğendiler.

Alıntı Shrieker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @ zanyoscar,

Schuberth kasklar Shoei, Arai, Nolan/X-lite, Uvex, Shark vb. şu an aklıma gelmeyen markalarla birlikte alabileceğiniz en kaliteli kasklardan biridir. Ancak fiyatı da ona göredir.

Benim tavsiyem ilk kaskınıza büyük meblağ harcamak yerine bunu 2. kaskınızı alırken yapmanız. Zira motosiklet sürücülerinin çok büyük bir kısmı ilk 20-25 bin kilometre içinde mutlaka düşerler. Düşünce de kafanın yere değmemesi (nadir istisnalar hariç) mümkün değildir. Gözle görülen bir hasar olmasa da artık o kaskın kullanılması tavsiye edilmez.

Şunu da açıklığa kavuşturalım. 1500 TL'lik kask 300 TL'lik bir kaskın 5 katı kadar koruma sağlamaz. Kuvvetle muhtemel koruma açısından aralarındaki farklar ihmal edilebilecek kadar düşüktür. Bu aradaki fiyat farkı genelde daha iyi korumadan çok, daha rahat sünger/pedler, daha kaliteli bir cam (buğu yapmayan, çizilmeyen veya daha iyi optik kaliteye sahip), daha iyi havalandırma, hem yatayda hem dikeyde daha geniş görüş açısı, daha sessiz olma veya yüksek hızlarda rüzgardan daha az etkilenmesi için özel aerodinamik şekil (örnekler arttırılabilir) olarak tezahür eder. SHARP veya benzer testlere bakarsanız zaman zaman o 300 TL'lik kaskların 1000 küsür TL'lik kasklardan çarpışma testlerinde daha iyi dereceler elde ettiğini bile görebilirsiniz.

Sonuç: Uygun bir fiyatlı, ECE 22.05 sertifikası olan (çoğu kaskta bu var, kaskın arkasındaki yapıştırmada yazar, yoksa satıcıya sorun neresinde yazar diye), SHARP testinden 3 yıldızdan daha düşük puan almamış (yani bu testi fazla kafaya takmayın, bunun gibi bağımsız test yapan bi sürü müessese var, standartları farklı olduğu için de her kask farklı puanlar alabilir), tam kapalı(full face) ve de en önemlisi kafa ebatlarınıza uygun bir kask alın. Kaskı satın almadan önce mağazada en az bir 10 dakika kafanızda dursun kask, oturun dergi falan okuyun. Eğer kafanızda baskı oluşturan noktalar varsa bunu satın almadan önce anlar, sonradan pişman olmassınız.
    aslinda bu bakis acisiyla degerlendirmemistim.Evet konfora da para veriyoruzdogru ama diger ornekleri goz ardi etmisim demek.Ozaman dediginiz gibi schuberth ya da nolan markalarini da goz onunde bulundurayim haftasonu gittigimde.Umarim havalandirmasi iyi olan ve sessiz olan bir kask bulabilirim o markalarda.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)