Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

A2 Ehliyet Sınavında 8 Çizmek

Motovento
    REKLAM ALANI
    neshea - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBS125
    haftasonu a2 sürüş sınavına girdim..fakat hiç beklediğim gibi değildi, ne 8 çizdirmeler, ne trafiğe çıkarmalar, hiçbiri olmadı..

gittim biliyomusun sürmeyi dediler, eh biraz dedim, bi bin bakalım dediler, 1 tur döndüm geldim, 10 tane kadar kuka koymuşlardı yola, onların arasında slalom yaptım, platform olsun diye de yere sarı kalın bir çizgi çizmişler, düz olduğunu bile söylemek zor, ordan geçtim geldim, bi imza at dediler, bide şurdan ilerden bi sola dönüceksin arkandan gelicez dediler, gittim, tamam bitti gidebilirsin dediler
    son derece özensin bir sınavdı diyebilirim.

cup motosiklet vardı, mondial marka, debriyaj olmadan nasıl olacak diye baya düşündürdü beni..

tüm kaygılarım yersizmiş, sınava gireceklere sevgiler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    macremmm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    arkadaşlar bende dün direksiyon eğitimine gittim slolom düz cizgide gitme falan sıkıntı yok dönüşlerde sıkıntı yok bir tek 8 çizerken zorlandım biraz gerci onda zorlanmamın sebebide belki 8 in bulunduğu yerin kötü olmasıda olabilir 8 in yarısını su basmış yolda camur bi yandan sudan mı kacayım 8 mi cizeyim derken alanın daralıyor ve dönerken bazen ayagını yere koyman gerekiyor ister istemez inş sınav zamanıda orası öyle olmaz yoksa kalırsak bi tek ondan kalırız sanırım arkadaşlar.

Size sormak istedigim bu 8 çizmenin illaki bir püf noktası illaki basit bir yöntemi vardır diye düşünüyorum bu konuda yorumlarınız nelerdir gerçi konuyu bastan sona kadar okudum ama yinede eklemek istedikleriniz var ise cok iyi olur benim için sahsen.

Egitimi veren arkadaş gazı sabit tut diyor yalnız gazı sabit tuttuğun halde bi ayarsızlık var gaz sabit durmuyor nedense yani tam olarak çözemedim su 8 işini vitesli bir motorsikletli olsa cevremde aslında bir iki saat daha çalışsam süper olurdu hatta saatlik ücretinide odeyebilirim arkadaşlar varsa bu sekilde tanıdıklarınız haber verirseniz sevinirim sınava kadar biraz daha pratik yapayım ikamet ettiğim yer İstanbul / Ümraniye

fedos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

EldekiDebryj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DUKE 200
    Vitesin kacta olduğunada mı karışıyorlar yahu ???? Ben rahat ettigim sekilde yapmistim 2. Vites ile slalom o bitibce 1 vites indurip 8e girmistim
    Donecegin yere donmeden once basini ceviriyorsun surekli bisonra gidecegin yerde olacak gözler
    Icte kalan dizini hafif disari acıyorsun (ben oyle donebiliyordum en azından)

Arkadaslar bugun direksiyon sinavi vardi slolomu yaptik duz cizgiden gectik 8 cizdik sonrasinda trafi ciktik arkamdan takip ettiler ama soyle bir durum oldu sinyal verdim donuslerde vs ben dugmeyi ortaya aldiginda sinyal kapaniyor saniyordum meger dugmenin ustune basmak gerekiyormus dogal olarak trafikte duz giderkende sinyal surekli yanarak gittim bu benim sinavdan kalmam demek olur mu sizce sonucu aksam 5 gibi aciklayacaklarmis nedense orasinida anlamadim ama aksam gorecegiz ne oldugunu

l3v3nt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-07
    Komisyona bağlı. Ama bırakıldığını söyleyenler olmuştu.

stanly - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha R25
    Bende dün girdim sınava.8 çizdirmediler.Dubaların arasında geçtim direkt U dönüşü yaptırdılar ve yükseklikten geçirdiler sonra komisyondakiler arabanın camından kafalarını uzatıp durma durma devam et dediler.Direkt girdim şehir içi trafiğine gittim geldim.Bindiğim motor sorunluydu vites düşürüyordu kendi kendine, yüzüm gözüm çamur oldu ama sorunsuz hallettim.

Reflektörlü yelek felanda vermediler, ben zaten kendi arabamdan kaskımı montumu dizliğimi eldivenimi çıkarınca komisyondakiler mest oldu

Bende aradim simdi kursu arkadaslar sinavi gecmisim cok sukur 10 gun sonra evraklar icin ara dediler hocam sizinkide baya basit olmus ya benm sinava girdigim parkur cok kotuydu slolom 8 cizme yapilan yer yolu kazmislar 8 cizgisi belli degil yerler camur ona ragmen gectik cok sukur

thegreatest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 250 , Honda MSX 125
    sekiz çizerken ayağını yere koyduğun anda sınavın iptal olur. artık çok sıkı herşey.

Alıntı thegreatest adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sekiz çizerken ayağını yere koyduğun anda sınavın iptal olur. artık çok sıkı herşey.
    konuyu bir güzel uplamışsınız :D bende Kasım-Aralık gibi sınava gireceğim burdakileri okuyunca korktum ama herkes geçmiş bu kadar dert etmezdim ama çok zor geldi şu an bana 8 çizmek sınava girmeden önce mutlaka yamahadan bir eğitim alacağım honda da fiyat 585 iken yamahada 300 gibi bir fiyat var inşallah oradan sonra bir korkum kalmaz daha şimdiden kasımın stresini yaşamaya başladım

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Alıntı Mertcan00 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ama çok zor geldi şu an bana 8 çizmek sınava girmeden önce mutlaka yamahadan bir eğitim alacağım honda da fiyat 585 iken yamahada 300 gibi bir fiyat var
    8 çizmek için yarım debriyaj, gaz ve arka fren üçlüsünü kullanırsanız hiç sıkıntınız olmaz. Zaten çoğu yerde 8 çizmek için sınır belirtilmiyor. Dönebilmeniz yetiyor.
    Yamaha'nın 300TL'lik eğitimi tek günlük, Honda'nınki ise 2 günlük. Ayrıca Yamaha'da yokuşta kalkış öğretilmiyordu en son.
    Mertcan00 bunu beğendi.

Alıntı pea adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    8 çizmek için yarım debriyaj, gaz ve arka fren üçlüsünü kullanırsanız hiç sıkıntınız olmaz. Zaten çoğu yerde 8 çizmek için sınır belirtilmiyor. Dönebilmeniz yetiyor.
    Yamaha'nın 300TL'lik eğitimi tek günlük, Honda'nınki ise 2 günlük. Ayrıca Yamaha'da yokuşta kalkış öğretilmiyordu en son.
    Teşekkürler bütün bilgilendirmeniz için öğrendiğim çok iyi oldu hepsini

Crixa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha 1100 dragstar
    senin gibiydim 8 yapacagımn bölüme geldim aklıma 8 işareti gelmedi ve kalmıstım :D :D tavsiyem sınavdan yarım saat önce git ve bir kere dene izin verirler erken gidersen 1 le kalkıcan gerisini hep 2 ci viteste yapıcaksın debriyaj kullanabilirsin hatanı kapatır rahat ol ve dediğim gibi sınavdan 30 dk önce konus ve 8 çiz
    Mertcan00 bunu beğendi.

Alıntı Crixa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    senin gibiydim 8 yapacagımn bölüme geldim aklıma 8 işareti gelmedi ve kalmıstım :D :D tavsiyem sınavdan yarım saat önce git ve bir kere dene izin verirler erken gidersen 1 le kalkıcan gerisini hep 2 ci viteste yapıcaksın debriyaj kullanabilirsin hatanı kapatır rahat ol ve dediğim gibi sınavdan 30 dk önce konus ve 8 çiz
    Teşekkürler önerileriniz için dediğinizi uygulayacağım hep

acemi60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X-City 250
    Bisikletle çok benzer aslında. Bisikletle küçük bir "8" çizmek için ne yaparız; "yarım pedal". Motorda da 2.vites ve küçük ivmeler şeklinde yarım debriyaj yaparsanız iş tamamdır. Fakat çok tekrar yapmanız gerekir. Mevcut sınav uygulamasında "8" çizmek çok kolay. Çünkü istediğiniz kadar büyük çizebiliyorsunuz. Yönetmeliğe bakıldığında orta kısmı haricinde (giriş-çıkış) kulelerle dış sınırının kapatılmış olduğu görülür.
    Mertcan00 bunu beğendi.

Alıntı acemi60 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bisikletle çok benzer aslında. Bisikletle küçük bir "8" çizmek için ne yaparız; "yarım pedal". Motorda da 2.vites ve küçük ivmeler şeklinde yarım debriyaj yaparsanız iş tamamdır. Fakat çok tekrar yapmanız gerekir. Mevcut sınav uygulamasında "8" çizmek çok kolay. Çünkü istediğiniz kadar büyük çizebiliyorsunuz. Yönetmeliğe bakıldığında orta kısmı haricinde (giriş-çıkış) kulelerle dış sınırının kapatılmış olduğu görülür.
    Sizlerin yorumunu okudukça daha bir rahatlama geldi ben sınava girmeden önce baya bir deneyeceğim bu 8 olayını deneyimli girmek daha kolay olacaktır

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    KawasakiZ50SL
    Bunların ne yapacağı belli değil. Ben ilk seferde alamadım hemde sekiz çizerken hem heycan yaptım hemde debriyajın ayarsızlığı yüzünden beceremedim stop ettirip hafif yan yatırdım. Hoca koşarak geldi bişeyin varmı dedi bende motora poh attım debriyajı sorunlu dedim bida dene dedi 2.kez yine yapamayarak tarihe geçtim.İkinci sınavdan önce sınav motorunu 1 saat kullanarak sadece sekiz çizip 2.vites ve yarım debriyaj çalıştım tek seferde geçtim.Benim gibi motor sürmeyi biliyorum diyerek derslere katılmamazlık yapmayın sınava gireceğiniz motorun kavrama noktasına iyice alışın ve sınava girene kadar başka motora kendinizi alıştırmayın.Slalom metal platform ani fren kaçış manevrası falan bunları gözünüzde büyütmeyin bir iki kez yapın sonra sadece yarım debriyaj ve sekiz çalışın zaten 1 2 kez doğru şekilde yaptıktan sonra bir daha unutmazsınız.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:05 ----------

Alıntı acemi60 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir yanlışın olmasın. Bizde çizgiden 1 teker boyundan daha fazla uzaklaşırsanız kalırsınız demişlerdi.Gerçi bunların sağı solu belli değil bana sınavda 2 kez denettiler birbaşka arkadaş deneme turunda yapamadı sınava bile sokmadılar. Birazda şansa kalmış.
    Mertcan00 bunu beğendi.

Çoğunluk sıkıntı çekiyor çünkü debriyajsız dönmeye çalışıyorlar. Çok az gaz verip sabit bir hızda konileri dönün. 8 çizerken hızınızı debriyajdan ayarlayın, direkt gaz vererek hızınızı ayarlayamazsınız, dengeniz bozulur. Motor çok az bir güçle o manevraları yapabilir.

İkincisi kurallar katı değil. Aslında sınavda ayağınızı yere deydirmeniz, koni devirmeniz, tahtadan düşmeniz kesin olarak sınavdan kalmanıza neden oluyor ama kimsenin bu nedenlerle kalmadığını söylediler.
    Asıl dikkat edilen motosiklete mukavemet ve trafikte güvenli bir biçimde sürebilme yeterliliği.
    Mertcan00 ve redmap bunu beğendiler.

acemi60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X-City 250
    @redmap
    O zaman sizin sınava girdiğiniz parkurda "8" in kenar çizgileri çizilmiş. Eğer öyle ise doğru yapmışlar. Fakar her sınav alanında böyle değil. Çizgi yoksa-ki böyle yerler var- "8" i herkes kendi zevkine göre çizip sınavı geçebiliyor.
    Mertcan00 bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    KawasakiZ50SL
    Alıntı gungenir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çoğunluk sıkıntı çekiyor çünkü debriyajsız dönmeye çalışıyorlar. Çok az gaz verip sabit bir hızda konileri dönün. 8 çizerken hızınızı debriyajdan ayarlayın, direkt gaz vererek hızınızı ayarlayamazsınız, dengeniz bozulur. Motor çok az bir güçle o manevraları yapabilir.

İkincisi kurallar katı değil. Aslında sınavda ayağınızı yere deydirmeniz, koni devirmeniz, tahtadan düşmeniz kesin olarak sınavdan kalmanıza neden oluyor ama kimsenin bu nedenlerle kalmadığını söylediler.
    Asıl dikkat edilen motosiklete mukavemet ve trafikte güvenli bir biçimde sürebilme yeterliliği.
    Doğru söylüyosun ama parkurda hata yapanı trafiğe çıkarmıyorlar.Ve yeni düzenlemeye görede parkurda hata kabul etmiyorlar asker gibi nizami yapacaksın.Trafikte ise bendemi öyle oldu bilmiorum ama sürekli bülöf yapıp kuralları çiğnemen için kandırmaya çalışıyorlar. Mesela sollama yapılmayacak yerde öndeki aracı solla diyorlar.Kavşağa yaklaşınca hızlanabilirsin diyorlar.Tek sinyal hatasında bırakıyorlar(sinyal verip döndükten sonra sinyali uzun süre kapamadığı için kalanlarda oldu)

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)