Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Döviz-Motor

Motovento
    REKLAM ALANI
    -Kaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaşlar dövizin durumu malum . Sokakta konuşulanlara göre hükümet bilerek müdahale etmiyor . Cari açık daha az gözüküyormuş ki ihracatımızın yarısının hayali olması işin şeyini çıkardı . En kötü ihtimalle mart ayına kadar artacağı söyleniyor . Hatta doların 2.5'e yaklaşması euronun 3.5'e yaklaşmasından bahsediyor insanlar . Bana bu rakamlar fazla geliyor ama bunu söyleyen kişi euro 2.40 iken yılsonu 3 lira olacak demişti dolar 2.20'yi görecek demişti . Dediğim gibi bunlar duyduklarım yoksa bu konu da bilgili biri değilim . Ama şuan ki durumdan daha iyi olmayacak bence 3 ay içinde . E bu olay piyasadaki her şeye yansıyacak insanların alım gücü zayıflayacak . Bence motor almayı düşünenler hatta bir tek motor değil oyun konsolu v.b. şeyleri almayı düşünenler bu olaylar fiyatlara yansımadan alsınlar .
    Sizlerin fikirleri nedir ? Sizce abartıyorlar mı yoksa haklılar mı ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:22 ----------

3 ay içinde 3.5 olacak anlamında demedim önümüzdeki yılın sonunda öyle olacak demek istedim . Bu arada bu rakam bana gerçekten fazla geliyor . Ama bu sene motor fiyatları her türlü baya artacak . Dolar 1.70-80lerdeydi sanırım motorlar piyasaya çıktığında 2 lira garanti . Euro desen 2.30-40lardaydı 2.80 kesin . Ben cbr-250'ye 1.5-2 bin zam bekliyorum

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    crxforever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr125 2008
    dövizin artması motosiklet ve yedek parçasına olumsuz etki edecek bu kesin.

turkish39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RX3 İ EVO
    Döviz artar,fiyatlar da artar.döviz düşer ama o arttırılan fiyatlar düşürülmeye unutulur.fırsatçı esnafım bu durumları müthis değerlendirir.
    leons bunu beğendi.

norace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Address
    Yaza da ben almayı planlıyorum, ben de bu durumu düşünüyorum bir yandan.

-Kaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Artışlar malum dolar 2.30 oldu 1 ay önce konuyu açtığımla şuan arasında 20 kuruş fark var neredeyse . Euro için de durum aynı . Sanırım hala motorlara zamlar yansımadı almak gibi planınız varsa kesinlikle 2014 beklemeyin . Bu arada ben motor almaktan vazgeçtim . Çünkü kendimi ve ailemi düşünmek zorundayım . Yarısını kredi çekerek alıcaktım ama dediğim gibi şu zamanlar ailemi düşünerek borç altına girmemem gerek . Benim hayallerimi elimden alan , benim hakkımı yiyen ne kadar insan varsa da hakkımı helal etmiyorum . Hepinize kazasız belasız sürüşler iyi akşamlar ...

braveguy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '14 NNJ300SE
    rakamsal öngörülere katılıyorum, tek takıldığım nokta, bizim ülke olarak dış borcumuz da dolar/euro bazında. yani cari açığı manipüle edecek bir denge oluşmuyor ki.
    bilakis vatandaştan tl ile vergi toplayıp dolar/euro olarak dış borç ödeyen bir ekonomi sistemi var.
    ihracat dediğinizi yapmak için üretim lazım, üretimde gerekli olan hammadde ve yarı mamulu de ithal ediyoruz.
    sıcak para da durdu (malum rıza sarraf içerde) bu gidişle eski günleri geri getirmek için o adamı çıkarıp yine para akışına başlatabilirler.

Alıntı -Kaan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar dövizin durumu malum . Sokakta konuşulanlara göre hükümet bilerek müdahale etmiyor . Cari açık daha az gözüküyormuş ki ihracatımızın yarısının hayali olması işin şeyini çıkardı . En kötü ihtimalle mart ayına kadar artacağı söyleniyor . Hatta doların 2.5'e yaklaşması euronun 3.5'e yaklaşmasından bahsediyor insanlar . Bana bu rakamlar fazla geliyor ama bunu söyleyen kişi euro 2.40 iken yılsonu 3 lira olacak demişti dolar 2.20'yi görecek demişti . Dediğim gibi bunlar duyduklarım yoksa bu konu da bilgili biri değilim . Ama şuan ki durumdan daha iyi olmayacak bence 3 ay içinde . E bu olay piyasadaki her şeye yansıyacak insanların alım gücü zayıflayacak . Bence motor almayı düşünenler hatta bir tek motor değil oyun konsolu v.b. şeyleri almayı düşünenler bu olaylar fiyatlara yansımadan alsınlar .
    Sizlerin fikirleri nedir ? Sizce abartıyorlar mı yoksa haklılar mı ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:22 ----------

3 ay içinde 3.5 olacak anlamında demedim önümüzdeki yılın sonunda öyle olacak demek istedim . Bu arada bu rakam bana gerçekten fazla geliyor . Ama bu sene motor fiyatları her türlü baya artacak . Dolar 1.70-80lerdeydi sanırım motorlar piyasaya çıktığında 2 lira garanti . Euro desen 2.30-40lardaydı 2.80 kesin . Ben cbr-250'ye 1.5-2 bin zam bekliyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:38 ----------

Alıntı -Kaan adlı üyeden alıntı Mesajı göster

[/COLOR] 3 ay içinde 3.5 olacak anlamında demedim önümüzdeki yılın sonunda öyle olacak demek istedim . Bu arada bu rakam bana gerçekten fazla geliyor . Ama bu sene motor fiyatları her türlü baya artacak . Dolar 1.70-80lerdeydi sanırım motorlar piyasaya çıktığında 2 lira garanti . Euro desen 2.30-40lardaydı 2.80 kesin . Ben cbr-250'ye 1.5-2 bin zam bekliyorum
    ben ninja 300 almaya niyetlendim, tam bu yıl fiyatını 5860 Euroya düşürdüler ne yapsam nasıl alsam diyordum (Euro 2.7 civarındaydı) olay patladı.
    düşünürken motorun fiyatı neredeyse 2000 lira arttı. bu gidişle ne "0" motor ne de "0" yedek parça kimse almaz.
    ikinci el motor satanlara yaradı tutturabildiklerine satarlar uçuk fiyatlardan motorları.
    yedek parça konusu da bol bol motor çalıp parçalayan hırsızlar sayesinde çözülür. zaten isatnbulda 250 300 cclik motorun kaskosuna 2000 lira teklif veriyor sigortacılar. sigorta primleri de fırlar.
    gidişat çok kötü görünüyor.

Motosikleti
    Yamaha MT 09 Tracer, SYM Fiddle II
    Sıfır motor almak gerçekten oldukça zorlaştı. 5500 euroya almıştım benim motoru. 13.5'a gelmişti yazın başında. Şu an 17.250... gerçekten çok ama çok yüksek bir fiyat.

edit:

Şimdi baktımda istanbul motor falan 2013 modellerini 14.500'den veriyor. Sanırım 2014'ler yeni fiyattan olacak.

Motosikleti
    RKS Titanic 150
    artarsa artsın fark etmez ben hep 20 liralık dolduruyorum

TIGERSHARK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ben biraz piyasayı takip eden birisi olarak durumu sıze yazayım
    öncelikle doların yukselmesının tek nedenı fed,Turkıyedeki siyasi olaylar değil siyasi olaylar sadece daha hızlı ilerlemesine neden oldu
    fed dediğimiz amerikan merkez bankası düzelen amerikan ekonomisi nedediyle kendı halkının alım gucunu dusüren düşük doların degerını yukseltmek ıcın dunyaya her ay dagıtmıs oldugu 85 milyar doların 10 milyar dolarını aralık ayında kesti su an her ay 75 milyar dolar değerinde dünyadan tahviller alıyor yanı para dağıtıyor ve bu ocak 29 da bır toplantısı daha var bır on mılyar dolar daha keserse ki bekleniyor sız dusunun doların ne olacagını şimdi bizim dev şirketlerimiz olmadığı için univeler gibi dunyadan sömüren ülkesine döviz getiren firmalarımız olmadığımız için ulkeye yeterınce dovız sokamıyoruz ve paramızıda dunyada sallayan bır ulke yok paramızı sallayan olmadığı için ulkeden dolar tutmanın tek yolu faiz arttırmaktır bununda mantıgı dolar sahıbı olan kurumlara diyorsunuzki kardeşim getır paranı yurt dısında ne faiz verıyorlarsa benden sana daha fazlası yeterkı paranı bende tut boyle oluncada doların fıyatı dusuyor (çok olan bır motorun ıkıncı elının daha dusuk olması gibi) sımdı olayı anlattık hedeften bahsedeyım tcm faiz arttırmaz ise oyle bır ıkı puanda değil bu ülkede doviz çok çok artacak yıl sonu için 2,5 düşünüyordum ama meb boyle devam ederse ve fed dahada doviz kesmeye devam ederse dolardaki hedef yıl sonu 3 olarak goruyorum soru sormak isteyene
    cevap verebilirim
    merr bunu beğendi.

Motosikleti
    Falcon Crown 150
    Alıntı TIGERSHARK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben biraz piyasayı takip eden birisi olarak durumu sıze yazayım
    öncelikle doların yukselmesının tek nedenı fed,Turkıyedeki siyasi olaylar değil siyasi olaylar sadece daha hızlı ilerlemesine neden oldu
    fed dediğimiz amerikan merkez bankası düzelen amerikan ekonomisi nedediyle kendı halkının alım gucunu dusüren düşük doların degerını yukseltmek ıcın dunyaya her ay dagıtmıs oldugu 85 milyar doların 10 milyar dolarını aralık ayında kesti su an her ay 75 milyar dolar değerinde dünyadan tahviller alıyor yanı para dağıtıyor ve bu ocak 29 da bır toplantısı daha var bır on mılyar dolar daha keserse ki bekleniyor sız dusunun doların ne olacagını şimdi bizim dev şirketlerimiz olmadığı için univeler gibi dunyadan sömüren ülkesine döviz getiren firmalarımız olmadığımız için ulkeye yeterınce dovız sokamıyoruz ve paramızıda dunyada sallayan bır ulke yok paramızı sallayan olmadığı için ulkeden dolar tutmanın tek yolu faiz arttırmaktır bununda mantıgı dolar sahıbı olan kurumlara diyorsunuzki kardeşim getır paranı yurt dısında ne faiz verıyorlarsa benden sana daha fazlası yeterkı paranı bende tut boyle oluncada doların fıyatı dusuyor (çok olan bır motorun ıkıncı elının daha dusuk olması gibi) sımdı olayı anlattık hedeften bahsedeyım tcm faiz arttırmaz ise oyle bır ıkı puanda değil bu ülkede doviz çok çok artacak yıl sonu için 2,5 düşünüyordum ama meb boyle devam ederse ve fed dahada doviz kesmeye devam ederse dolardaki hedef yıl sonu 3 olarak goruyorum soru sormak isteyene
    cevap verebilirim
    Merkez bankasının bu inadını anlamak mümkün değil.Artırsana şu faizleri memleket krize sürükleniyor...
    Ha işin şu tarafıda var merkez bankası bugün artırdı faizleri yarın tekrardan bi fed hareketi gelirse tekrar bir faiz artırımını yapabilecek kadar güçlümü eli?Yada bu artırımı yenilerken eskiden gelen kayıbın altından kalkamamışken bu hareketi millete ve piyasalara nasıl anlatacak...
    Neyse.Memleketim malesef ekonomik anlamda bi halt değil.Hep söylerim kendi elektroniğimizi üretmeden,kendi enerji sorunumuzu kendi içimizde çözmeden bunları yaşamaya mahkumuz...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)