Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

Sağa dönerkenki korkum...

Motovento
    REKLAM ALANI
    fatek95 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Bekozade adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sağa dönerken rahatım ama sola çevirdigimde gidonu bi tereddüt yaşıyorum
    Peki solak mısınız ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    metin_006 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial 100ugk + jawa cz180
    Alıntı fatek95 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hehe Aman hocam şu önemli mevzu oralara gitmesin

Peki arkadaşlar herkes sağa dönerken sorun yaşar mı başlarda ? Motor kullanan çok arkadaşım var bu sorundan kimse bahsetmedi bile. Sorun yaşayan arkadaşlarım sağlak mı peki ? Yani solak olan birisi de sola dönerken mi sorun yaşıyor ? Kusura bakmayın biraz çok soru sordum ama bunun bir açıklaması olmalı
    ben solak bi kullacıyım. sola veya sağa dönüşlerde hiç bi sıkıntı yaşamadım şimdiye kadar. virajlarda genelde çıkacağım noktaya bakıyorum ve motoru rahat bırakıp dönebilecek açıda yatıyorum. öyle gidonu taş gibi sım sıkı tutarsam denge bozuluyor. şuana kadar da bi sıkıntı yaşamadım.

Alıntı metin_006 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben solak bi kullacıyım. sola veya sağa dönüşlerde hiç bi sıkıntı yaşamadım şimdiye kadar. virajlarda genelde çıkacağım noktaya bakıyorum ve motoru rahat bırakıp dönebilecek açıda yatıyorum. öyle gidonu taş gibi sım sıkı tutarsam denge bozuluyor. şuana kadar da bi sıkıntı yaşamadım.
    Şimdi genelde sağlakların sol elleri çok ama çok kabiliyetsiz oluyor. Ama solak olanları Türk örf adetlerimize göre ailelerimiz yemek yerken felan sağ el kullandırmaya özen gösteriyorlar. Solakların sağ elleri biraz daha kabiliyetli oluyor bu yüzden. Siz de yemeği felan sağ elinizle mi yiyorsunuz ? Ya da sağ elinizi gündelik işlerde hiç kullanıyor musunuz ?

metin_006 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial 100ugk + jawa cz180
    Alıntı fatek95 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şimdi genelde sağlakların sol elleri çok ama çok kabiliyetsiz oluyor. Ama solak olanları Türk örf adetlerimize göre ailelerimiz yemek yerken felan sağ el kullandırmaya özen gösteriyorlar. Solakların sağ elleri biraz daha kabiliyetli oluyor bu yüzden. Siz de yemeği felan sağ elinizle mi yiyorsunuz ? Ya da sağ elinizi gündelik işlerde hiç kullanıyor musunuz ?
    yemek yerken sağ elimi kullanıyorum. yanlız yazı yazarken sol. gündelik işlerimde ilk başlarda soldu fakat zamanla sağa alıştırma yaptım. yanlız yazıyı sağ ele çeviremedim

flame - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Mt-09,Derbi Gpr 125 Nude
    Sağlak kişi; kaleci ise sola daha iyi yatar,otomobil ve motosiklette sola daha iyi döner,her hangi bir denge kaybında kendini otomatikman sola çeker,gitar vb. telli yaylı enstrumanların klavyesini sol eliyle tutar,ritmik enstrumanlarda ise davul,bateri,perküsyon,darbuka tam tersi sağ taraf sıklıkla kullanılır,duvar veya ağaca sıçramak için sol ayağını kullanır sağ ayağı ile tırmanır vs. vs. saymakla bitmez.

Sağ veya sol alışkanlığı bulunan kişilerde sıklık ile kullanılan taraf daimi olarak korunur.Kullanılan taraf kontrol amaçlıdır diğer taraf ise "hammalık" yapar.Vücut ve otonom kontrol sistemi bu şekilde gelişir.

El sıkışma geleneği olan toplumlarda sadece bu alışkanlık sebebiyle toplumun %80'ni sağlaktır

Orta okulda ceza almıştım İzmir Amerikan Kollejinde okuyan varsa adeti bilir Cuma günü okul bitimi 2 saat kütüphanede okuma ile cezalandırılıyorduk Orada okuduğum bir kitapta aklımda kalan bunlar Yıllar sonra buraya yazacağım hiç aklıma gelmezdi

Kulakların çınlasın Sema hocam

Ben her iki el ve ayağımı kullanıyorum...O sebeple bu tip sorunlar yaşamıyorum...
    wolrath ve İmportant bunu beğendiler.
    Yamaha Mt09 dıştan modifiyeli içten şimdilik stock :p --------Derbi Gpr 125 Nude,Gianelli Perfomance Exhaust,Athena Air Filter-------- 0(rh)+ (Italian)

Alıntı metin_006 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yemek yerken sağ elimi kullanıyorum. yanlız yazı yazarken sol. gündelik işlerimde ilk başlarda soldu fakat zamanla sağa alıştırma yaptım. yanlız yazıyı sağ ele çeviremedim
    İki elinizin de yeterli kabiliyeti var bu yüzden şanslısınız bir nevi

Alıntı flame adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sağlak kişi; kaleci ise sola daha iyi yatar,otomobil ve motosiklette sola daha iyi döner,her hangi bir denge kaybında kendini otomatikman sola çeker,gitar vb. telli yaylı enstrumanların klavyesini sol eliyle tutar,ritmik enstrumanlarda ise davul,bateri,perküsyon,darbuka tam tersi sağ taraf sıklıkla kullanılır,duvar veya ağaca sıçramak için sol ayağını kullanır sağ ayağı ile tırmanır vs. vs. saymakla bitmez.

Sağ veya sol alışkanlığı bulunan kişilerde sıklık ile kullanılan taraf daimi olarak korunur.Kullanılan taraf kontrol amaçlıdır diğer taraf ise "hammalık" yapar.Vücut ve otonom kontrol sistemi bu şekilde gelişir.

El sıkışma geleneği olan toplumlarda sadece bu alışkanlık sebebiyle toplumun %80'ni sağlaktır

Orta okulda ceza almıştım İzmir Amerikan Kollejinde okuyan varsa adeti bilir Cuma günü okul bitimi 2 saat kütüphanede okuma ile cezalandırılıyorduk Orada okuduğum bir kitapta aklımda kalan bunlar Yıllar sonra buraya yazacağım hiç aklıma gelmezdi

Kulakların çınlasın Sema hocam

Ben her iki el ve ayağımı kullanıyorum...O sebeple bu tip sorunlar yaşamıyorum...
    Üstad çok teşekkür ederim cevap için bu sorun çoğu kişide var. Ve gerekli egzersiz ile çözülebilecek bir olay gibi. Tam anlamıyla çözülmese bile insan bir süre sonra daha kolay yapacaktır. En azından sadece bende yokmuş onu öğrenmiş oldum

Metela - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer GT+ GT Plus
    yıllardan sonra konuyu hortlatayım, 2005 den bu yana motor kullanıyorum, yıllarca motoru düşük hızlarda trafiğin içinde onbinlerce km kullandım, vitesli 500 lük motordan scooter a kadar toplamda km deneyimim yüzbin km rahat vardır, gs2 eğitimi aldım, başarılı da oldum, dönüşler aklıma bile gelmedi cbf 250 nin koruma demirini yerlere sürttüm o kadar rahattım, ne olduysa son bir kaç senedir bir sağa dönüş korkum var, aslında bunun ana sebebi var ki motoru hayatımda ilk defa çok düşük hızlarda birkaç kez yatırdım ve pahalı aynaları kırıldı bu korku bir yerleşti şimdi çıkmak bilmiyor, sola çok düşük hızlarda bile rahatlık korkusuzca dönerken, sağa dönüşler ızdırap oluyor, en son yatmamda buzlu bir yolda gerçekleştiği halde ben artık aynı dönüşe mis gibi havada bile girerken tedirgin dönüyorum, geniş virajlarda zerre korku yok ama sağa dönerken önümü göremediğim yerlerde ya da tırmanarak sağa keskin dönüşler acayip bir korku oldu, zaten istemesem de ön frene dokunma refleksimden korkuyorum. motordan bile soğudum diyebilirim. Biliyorum kesinlikle psikolojik ( nörolojik birşey de olabilir ama başka hiçbir konuda böyle bir sıkıntım olmadı) ama halen savaşmakla geçiyor günlerim, motora binerken keyfilenirken birden canımı sıkan birkaç dönüşe gelmem keyifimi azaltıyor. biliyorum hafif gaz açsam motor iyice dengelenecek toparlanacak ama bilinçaltım inanmıyor bana. galiba içsel bir özgüven eksikliği, bunca deneyim sonrası bir süpriz, bakalım nasıl aşacağım ama biraz antreman yapmam şart gibi, trafik olmuyor sadece.

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yaklaşık 100.000 km ve 20 küsür yıldır, ilk andan bu yana bende de var bu, sola yattığım kadar sağa yatamıyorum.

Motosikleti
    Alıntı Metehan07-70 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yaklaşık 100.000 km ve 20 küsür yıldır, ilk andan bu yana bende de var bu, sola yattığım kadar sağa yatamıyorum.
    ben de 10 seneden sonra oldu başta olsaydı alışırdım gibi geliyor, onca deneyim ve eğitim sonrası bir anda çıkınca insan gururuna yediremiyor, ancak vazgeçmemek de lazım bu fizyolojik bir durum değilse kesinlikle aşılabilir ya da alışılabilir, tabi ne zaman

oznkrçm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RAMZEY 100-YBR 250-CBR 250-CBF 600-VFR 800
    Bende de sağa dönüşlerde sorun var. U dönüşü ya da manevra yaparken bu sorun çıkıyor. Normal yolda seyir halinde bi sorun yaşamıyorum hatta sağa daha çok yatıyorum.
    Bu arada solağım onu da belirteyim.

Motosikleti
    Alıntı oznkrçm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende de sağa dönüşlerde sorun var. U dönüşü ya da manevra yaparken bu sorun çıkıyor. Normal yolda seyir halinde bi sorun yaşamıyorum hatta sağa daha çok yatıyorum.
    Bu arada solağım onu da belirteyim.
    düşük hız problemi aynı,be n sağlağım, solak ya da sağlak farketmiyor bir yön ile alakalı eminim sola dönerken problem yaşayanlar da vardır, eskiden u dönüşünde ya da araçlar arasında manevra yaparken aklıma bile gelmezdi sağa mı sola mı dönüyorum diye, şimdi sağa dönerken hiç riske girmek istemiyorum ayaklarımı yere indirip dönüyorum. sola dönerken ayaklarımı yere indirmek düşük hızlarda aklıma bile gelmiyor. ayrıca galiba bu tedirginlik sert amortisörlerin dönüşlerde birieye girip çıkmasından da artan bir tedirginlik oluyor, dediğim gibi halbu ki sola dönerken bazen çukura denk geliyorum aklıma bile gelmiyor.

bazen de dar bir dönüşte sağa dönerken karşıma bir araba çıkarsa aniden ön frene istemsizce dokunuyorum ve motor doğal olarak sağa yatıyor motoru düşmeden tutuyorum, iki üç ayda bir iki başıma gelir bu durum, bir ara daha fazlaydı, hep ucuz atlatırım hiç düşürmedim ama bitti gitti derken nükseder tabi birkaç yıldır olan bir durum önceden yoktu, bunun sebebi zaten bildiğim sağa dönüş tedirginliği .

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:07 ----------

bu arada gölzerim eşit görmüyor yani sol tarafıdaki gözüm yüzde 70 civarı görür, görüş açım sağ tarafta daha iyiyken sağa dönüşün olması da ilginç, sola dönüş olsa anlayacağım orada göz daha az gördüğü için falan diyeceğim ama tam tersi

halo1925 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Ninja ZX636R
    gaz sağ tarafta olduğu için o sorun. gaz kontrolün geliştikçe yatırabilmeye başlarsın diye tahmin ediyorum. insan gaza hakim olamıyor sağa dönerken

Motosikleti
    Derbi ETX
    Düşünerek dikkatli okuyun.

Yol çok geniş ve kayarsanız 10-15 metre rahat sürükleneceksiniz, sağa yönelen güzel bir viraj var rahat şekilde dönebilirsiniz.
    Viraja girdiniz bir şeyler ters gitti ve motosiklet artık altınız da değil, sürükleniyorsunuz...

Sanırım güzel sürüklendiniz, ekipmanda ciddi hasar var....
    Ciddi hasar ekipmanın neresinde oluştu ?

Cevabınızı unutmayın.

Draconian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Boxer
    Başlığı okudum ya artık sittin sene rahat rahat dönenemem sağa. Ben takıntılı adamım uplamayın şöyle şeyleri.

Motosikleti
    Derbi ETX
    Hemen yazayım ara girmiş. Sürüklenmeye başladığınız zaman siz seçemezsiniz nerenizin hasar alacağını ama o tarafı daha çok kullandığınız için cevabı vermiş olabilirsiniz

Motosikleti
    Alıntı JafJaf adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Düşünerek dikkatli okuyun.

Yol çok geniş ve kayarsanız 10-15 metre rahat sürükleneceksiniz, sağa yönelen güzel bir viraj var rahat şekilde dönebilirsiniz.
    Viraja girdiniz bir şeyler ters gitti ve motosiklet artık altınız da değil, sürükleniyorsunuz...

Sanırım güzel sürüklendiniz, ekipmanda ciddi hasar var....
    Ciddi hasar ekipmanın neresinde oluştu ?

Cevabınızı unutmayın.
    bu durumda benim gibi kevlar pantalon giyin, dizlikli yan pedli falan o zaman göreceksiniz 50m sürüklensenizde ufak tefek sıyrıklarla atlatırsınız tabi buna bol korumalı bir mont, iyi bir eldiven de dahil, normal durumda olaki sağa yöne doğru giderken düştüğünüzde büyük ihtimal kalçanızın sağı ile sağ dirsek ve omzunuz ilk yere temas eden yerler, yine diziniz de dahil buraları kourmazsanız hep sıkıntı yaşarsınız, eldiven de olmazsa olaki yoldaki taş o bu bir güzel uzun süre kalıcı yaralarınız olur, ekipman her zaman bütçeyi değil sağlığınızı düşünerek almanız gerekn şeyler, borca girerim öderim ama hiçbir bedel karşılığı sağlığımı geri alamam

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:10 ----------

Alıntı Draconian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Başlığı okudum ya artık sittin sene rahat rahat dönenemem sağa. Ben takıntılı adamım uplamayın şöyle şeyleri.
    çok güldüm bu yorumuna, bunlar kişisel şeyler zaten daha bundan etkileniyorsan en ufak ters durum seni etkiler, kafana takma sonuçta hepimiz mücadele ediyoruz yalnız değilsin, olabildiğince takmamaya çalış başka şeyler düşün, yoksa arabada tramvayda kullansan aynı kapıya çıkarsın

Hubalahubhub - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Caponord 1200 adv
    Saniyorum ki insanin anatomik yapisinin gelisim surecinde beynin arka planina etki eden bir durum. Spor yaparken de dikkat ederseniz sag tarafiniz solunuza gore daha fazla zorlar sizi. Ben 8 sene profesyonel kalecilik yaptigimda hep sagima atlamak zor gelmisti ozellikle kol ve bacak arasina atilan her topu cikartmak ayni bolgede sol tarafima gore daha can sıkıcı geliyordu bana. Belki bununla ilgilidir.

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)