Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kaza sonrası işlemler hakkında

Motovento
    REKLAM ALANI
    ghostrider20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 YAMAHA MT-07
    Arkadaşlar 11.10.2013 tarihinde motosikletimle kaza yapmıştım. http://www.motosiklet.net/forum/kaza...za-yaptim.html
    Bugün sabah telefonum çaldı ve arayan Cumhuriyet Savcısıymış.Beni kaza ile ilgili olarak ifade vermem gerektiğini ve karşı taraf ile uzlaşma konuşulacağını söyledi bende tamam deyip adliyeye gittim.Saat 11.30 da her iki tarafında savcılıkta olması gerekirken karşı taraf gelmedi.Baya bekledikten sonra savcı senin ifadeyi alalım dedi.Neyse ben ifademi verdim olayı anlattım.Bu ifade vermem benim devlet memuru iken yaralandığım içinmiş motorun hasarı vb. için değil.Bana sağlık durumundan dolayı kayıplarımı sordu.Bende maddi olarak; maaşıma ek olarak aldığım döner sermaye ve risk birimi parasını alamadığımı(toplamda 1000tl civarı), manevi olarakta;ben 20 gündür evden dışarı çıkamıyorum(20 gündür iş göremez raporluyum bu gidişle 10 gün daha almam gerekecek, sosyal hayatım adına hiçbir şeyin kalmadığını söyledim,benim bu motosikletimden başka ulaşım aracımın olmadığını yani motorsuz kaldığımı motorunda bir tutku olduğunu söyledim.Bu arada kaza itibariyle motosiklet hayatımı bitirdiğini söylediğimde savcı nasıl yani? dedi babamın kazadan sonra ısrarları sonucu motosikletin hasarları giderildikten sonra mecburi olarak satmam gerekitiğini ve tekrar motosiklet almamı istemediklerini söyledim(bu ısrarda benim kaza yapmam ve basında çıkan diğer ölümlü motosiklet kazalarının da etkisi var)Sonuç olarak karşı taraf gelmedi uzlaşma ile ilgili birşey olmadı ve adamdan yaralanmam doğan sonuçlar için maddi ve manevi tazminat davasında bulundum.Karşı taraf kazadan sonra hiçbir şekilde bana ulaşmadı (telefon veya ziyaret) bana geçmiş olsun birşeyin var mı diyen olmadı
    İfade verdikten dilekçe vererek kaza tutanaklarının kopyasını aldım.Kaza tutanağında benim sollama geçiş kurallarına riayet etmediğimden asli kusurlu olduğum; diğer adamın sol şeridi işgal etmekten suçlu olduğu yazıyor.Kaza tutanağını trafik polisi doldurmuştu.Kaza yeri azami hız sınırının 50km/s olduğu yazıyor.Karşı tarafın emniyetteki ifadesinin kopyası mevcut ve hızının 60-70 km/s olduğunu söylüyor(yasal hız sınırı aşmış olduğunu kabul ediyor.Bende hız sınırı aştım).Sol şeritte olmasının savunmasını ilk sağ şeritte ilerliyordum önümdeki araç sağdaki tali yola girdiği için sollama yaptım ve 100 metre sonra bana birşeyin çarptığını ve motosiklet ile sürücüsünün taklalar atarak karşı şeride geçtiğini gördüm diyor.( Aracı sollaydıysan niye 100 metredir sol şeritte gidiyorsun be kardeşim?!!! geçsene sağ şeride..)

Arkadaşlar motorumda yüksek miktarda maddi hasar mevcut kaza tutanağına göre asli kusurlu taraf ben oluyorum.Bu duruma göre motorumun hasarının ne kadarını karşı sigorta karşılar??
    Kaza tutanağının haricinde internette yaptığım araştırmalar sonucu karşı taraf 46-d(sol şeridi işgal etmek) haricinde 56-d (başkalarını rahatsız edecek veya tehlikeye sokacak şekilde gereksiz ani yavaşlamaları YASAKTIR) ve 55. madde(geçmek isteyenlere yol vermemek) suçlu oluyor.Ama bu durum hiçbir tutanakta kayıtlı olarak bulunmuyor ne yazık ki. Bu durumda ben dava açmalı mıyım?Açarsam da arkadan gelen aracın sürücüsü şahitlik yapıcak kazanmam mümkün müdür?Ama babamın kaygılarından dolayı (kaygısı benim dahada suçlu çıkmamdan çekiniyor.Babam bu zamana kadar bana hiçbir konuda güvenmedi dava açmamı istemiyor)
    Sizce benim gitmem gereken yol nasıl olmalıdır?Hayatımda ilk defa kaza yaptım ve yasal prosedürün nasıl işlediğini bilmiyorum.Baya uzun oldu ama kusura bakmayın bu konuda bilgili veya tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Saygılarımla ...
    Hayatı Korkarak Yaşarsan, Hayatı Yaşayanları Seyredersin...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    şenol paşam geçmiş olsun.. durum hakkında bir bilgim yok yanlış cevap vermek istemem... biliyorsun artık istanbul dayım elimden gelen bişey varsa yardımcı olurum...

Motosikleti
    2016 YAMAHA MT-07
    Alıntı Ramazan Can adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şenol paşam geçmiş olsun.. durum hakkında bir bilgim yok yanlış cevap vermek istemem... biliyorsun artık istanbul dayım elimden gelen bişey varsa yardımcı olurum...
    saolasın ramazan abi teşekkür ederim

tlgknbs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Fz6 Naked
    Çok geçmiş olsun. ,İlk aklıma gelen arkadan vuran sucludur konusu bu konuyu cok tartıstık genelde arkadan çarpan kişi suçlu çıktı öndekinin hızı veya sucu ne olursa olsun kabak sana patlayabilir.
    İMAM SOLLARSA CEMAAT YANLAR

Motosikleti
    2016 YAMAHA MT-07
    Alıntı tlgknbs adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok geçmiş olsun. ,İlk aklıma gelen arkadan vuran sucludur konusu bu konuyu cok tartıstık genelde arkadan çarpan kişi suçlu çıktı öndekinin hızı veya sucu ne olursa olsun kabak sana patlayabilir.
    ben adama arkadan çarpmamak için elimden geldiğince kurtarmaya çalıştım ama olmadı maalesef aracın sol ön kapısına çarptım ve refüjden takla atarak karşı şeride geçtim.Geçmiş olsun dileğiniz için teşekkür ederim

fatek95 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Öncelikle geçmiş olsun. Bu konularda tecrübem çok az olmasına rağmen yaşadığım olayı baz alarak bir kaç şey söylemek istiyorum. İlerlediğimiz yolda sol şeritte giden araç aniden durdu. Onun arkasındaki araç da ani fren yaptı biz de ani fren yapan araca vurduk. Normalde sol şeritte durmak kurallara kesinlikle aykırı bildiğim kadarıyla... Ama arkadan vurduğumuz için biz suçlu çıktık. Buradaki ince detayın şu olduğunu söyledi polis amcamız. Aradaki takip mesafesini ihmal etmek. Takip mesafesini korusaydın çarpmazdın gözüyle bakıyor yasalar sanırım. Yani arkadan vurmalarda bu mesafeyi korumadığımız için genelde arkadan vuran suçlu oluyor.

Bilgi yanlışım varsa affola.

lickup - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200NS için gün sayıyor
    50 km hız sınırı olan yolda 71 ile gitmek ne demek yahu? Ya bir yayaya falan çarpsaydınız. Burada da çok görüyorum adamlar çoluğun çocuğun top oynadığı yerden vınnn diye geçiyorlar.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)