Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Vites Geçmeme Sorunu

Motovento
    REKLAM ALANI
    Carlsberg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YZF R25
    CBR 125 motorum, yağı, zinciri, debriyaj balataları, vites çubuğu ve vites pedalına kadar her şeyi baştan aşağı değişti ancak vitesim 3'ten 2'ye geçmiyor. Örneğin, düz yolda gidiyorum, kırmızı yanmış yavaşlarkan haliyle vites küçültüyorum, 3'ten 2'ye atmaya çalışırken vites kilitleniyor. Sorun ne olabilir? Şanzıman mı sıkıntılı acaba? Masrafı bana ne olur? Aynı sorun için Honda servisine götürdüm, vites pedalı ve çubuğu yamuk o yüzden geçmiyor dendi, onları değiştirdiler, ilk 2 gün sorun yoktu tertemiz sürdüm, 3. gün tekrar aynı sorun başgösterdi. Hani şanzıman sıkıntılı olsa vitesi yeni taktıklarında nasıl düzeldi bir türlü anlayamadım...

NOT: Motor henüz 24bin km'de.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Alıntı Carlsberg adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    CBR 125 motorum, yağı, zinciri, debriyaj balataları, vites çubuğu ve vites pedalına kadar her şeyi baştan aşağı değişti ancak vitesim 3'ten 2'ye geçmiyor. Örneğin, düz yolda gidiyorum, kırmızı yanmış yavaşlarkan haliyle vites küçültüyorum, 3'ten 2'ye atmaya çalışırken vites kilitleniyor. Sorun ne olabilir? Şanzıman mı sıkıntılı acaba? Masrafı bana ne olur? Aynı sorun için Honda servisine götürdüm, vites pedalı ve çubuğu yamuk o yüzden geçmiyor dendi, onları değiştirdiler, ilk 2 gün sorun yoktu tertemiz sürdüm, 3. gün tekrar aynı sorun başgösterdi. Hani şanzıman sıkıntılı olsa vitesi yeni taktıklarında nasıl düzeldi bir türlü anlayamadım...

tıkla bu siteden aşağı yukları masrafın belli olur.

Motosikleti
    YZF R25
    Alıntı oldcockroach adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tıkla bu siteden aşağı yukları masrafın belli olur.
    Hocam henüz motorun sıkıntısı ne onu bilmiyorum, hadi alınacak parçaları bilsem bile bu sefer sitede CBR 125 yok.
    Taklitler Aslını Yüceltir!

Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Hocam henüz motorun sıkıntısı ne onu bilmiyorum, hadi alınacak parçaları bilsem bile bu sefer sitede CBR 125 yok.
    cbr 125 var iyi bak :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:34 ----------

tıkla buradan bak önceden fikir sahibi olursun fiyat konusunda
    Carlsberg bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Mobylette Bionik 52
    kardeş iyi güzel de motora keşke baktırıp alsaydın,sanırım bayağı masraf açtı,canını da sıkmıştır keşke biraz daha ekleyip iyisinden alsaydın.
    Carlsberg bunu beğendi.

Motosikleti
    YZF R25
    cbr 125 var iyi bak :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:34 ----------

tıkla buradan bak önceden fikir sahibi olursun fiyat konusunda
    Ustam az önceki linkte yanlış link vermişsin ondan girmedi, ana sayfadan da ben bulamadım 125'i ama dediğim gibi sıkıntısını bilmiyorum daha hangi parçaya bakacağımı nereden bileceğim.

Alıntı snappy x adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kardeş iyi güzel de motora keşke baktırıp alsaydın,sanırım bayağı masraf açtı,canını da sıkmıştır keşke biraz daha ekleyip iyisinden alsaydın.
    Ustam şuraya bakarsan, bakabileceğim her şeyine baktım, viteste de sıkıntı yoktu. Aldıktan birkaç hafta sonra bu dediğim geçmeme sıkıntısı başladı. Hani ekspertize felanda soktuk motoru sıkıntı yok dendi, ona güvenerek aldık zaten. LİNK

Yaklaşık 5-6 ay araştırdıktan sonra aldım yani bu motoru, ince eleyip sık dokudum, bana açtığı sorunlar hep iç sıkıntıları oldu göremedik yani... Dediğiniz gibi canımı da oldukça sıktı cebimi de oldukça yordu. Bu süreçte bir hayli de sinirliyim, şu an tek isteğim bir an önce sıkıntısını halledip rahat rahat binebilmek...
    snappy x bunu beğendi.

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Motoru söktüklerinde şanzıman kısmını eksik yada yanlış toplamış olabilirler. Hilaller yada vites topuzu konumunda da hata olabilir. İşi bilen bir ustanın motoru komple dağıtıp incelemesi gerekiyor.
    Carlsberg bunu beğendi.

Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R

ruhsatda motor nosu JC39E mi yazıyor JC50 mi ? JC39 motor ile JC50 motor yapısı farklı şanzıman dahil herşey farklı

Motosikleti
    YZF R25
    ruhsatda motor nosu JC39E mi yazıyor JC50 mi ? JC39 motor ile JC50 motor yapısı farklı şanzıman dahil herşey farklı
    JC50

Alıntı uzay gemisi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motoru söktüklerinde şanzıman kısmını eksik yada yanlış toplamış olabilirler. Hilaller yada vites topuzu konumunda da hata olabilir. İşi bilen bir ustanın motoru komple dağıtıp incelemesi gerekiyor.
    Sonuç olarak yine bana masraf çıkaracak yani...

Peki şu nasıl olabiliyor hocam, vites pedalı değişiyor, 1-2 gün sıkıntı yok sonra tekrar aynı sıkıntı hani, düşünceme göre şanzıman sıkıntılı olsa baştan beri sıkıntı olur bi' pedal değişmesiyle düzelmez... Yanlış mı düşünüyorum?

Motosikleti
    09
    Düşünceniz çok doğru ama bahsettiğiniz gibi 3 den 2 ye atmaya çalışınca kilitleniyorsa sorun tamamen şanzımanın iç kısmıyla veya çalışmasına yardımcı olan parçalarıyla alakalı.
    Çünkü vites pedalı dediğiniz vites milini sadece yukarı aşağı hareket ettirmeye yarayan demir bir çubuk sayılır. Belki vites pedalını takarken vites milini birkaç milim oynatmis olabilirler ve geçici olarak sorununuz çözülmüş olabilir. Elinizle kontrol ettiniz mi hiç? Vites pedalindan tutun ve ileri geri ne kadar oynuyor kontrol edin derim.
    Yetkili servislerin çoğu tamirden çok parça değişimine gider, parçayı değiştirir ve fazla uğraşmak istemeden sizi yollarlar.
    Carlsberg bunu beğendi.

Motosikleti
    YZF R25
    Düşünceniz çok doğru ama bahsettiğiniz gibi 3 den 2 ye atmaya çalışınca kilitleniyorsa sorun tamamen şanzımanın iç kısmıyla veya çalışmasına yardımcı olan parçalarıyla alakalı.
    Çünkü vites pedalı dediğiniz vites milini sadece yukarı aşağı hareket ettirmeye yarayan demir bir çubuk sayılır. Belki vites pedalını takarken vites milini birkaç milim oynatmis olabilirler ve geçici olarak sorununuz çözülmüş olabilir. Elinizle kontrol ettiniz mi hiç? Vites pedalindan tutun ve ileri geri ne kadar oynuyor kontrol edin derim.
    Yetkili servislerin çoğu tamirden çok parça değişimine gider, parçayı değiştirir ve fazla uğraşmak istemeden sizi yollarlar.
    Doğru haklısınız, en kısa zamanda kontrol edeceğim. Eğerki ileri geri oynamıyorsa bu her şeyin doğru olduğunu mu gösteriyor?

Motosikleti
    09
    Doğru haklısınız, en kısa zamanda kontrol edeceğim. Eğerki ileri geri oynamıyorsa bu her şeyin doğru olduğunu mu gösteriyor?
    Net birşey söylemem zor o kadarını bilemem belki farkli marka ve model motordan motora değişiyor olabilir. (Honda marka X model motorda bir milim oynama payı vardır y modelinde yoktur gibi.)
    Sorunsuz bir cbr125 i olan arkadaşınız filan varsa o motorun üzerinden vites mili ne kadar içeride nekadar dışarıda nekadar oynuyor karşılaştırma yapabilirsiniz
    Carlsberg bunu beğendi.

Motosikleti
    YZF R25
    Net birşey söylemem zor o kadarını bilemem belki farkli marka ve model motordan motora değişiyor olabilir. (Honda marka X model motorda bir milim oynama payı vardır y modelinde yoktur gibi.)
    Sorunsuz bir cbr125 i olan arkadaşınız filan varsa o motorun üzerinden vites mili ne kadar içeride nekadar dışarıda nekadar oynuyor karşılaştırma yapabilirsiniz
    Yanıtlar için teşekkürler, yarın bi' kurcalayalım bakalım neler çıkacak...

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:41 ----------

Az önce baktım iyice vitese, ileri geri milde hiç boşluk yok, yukarı aşağı ise (vites artırıp küçültme yönünde) 2-3mmlik ufak bir boşluk var sallanıyor yani. Bu normal bir şey sanırım, değil mi?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)