Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

KASK SEÇİM REHBERİ ve SHARP Testlerinin Tam Listesi

Motovento
    REKLAM ALANI

Bir çoğunuz SHARP'ı biliyordur.
    İngiltere Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde 2007 yılında kurulmuş olan ve motosiklet kaskları ile ilgili güvenlik testleri yapan bir derecelendirme kuruluşu. İngiltere pazarında satılan kask marka ve modellerini alıp 32 ayrı darbe testine tabi tutup, bu test sonuçlarına göre 1 ile 5 arasında yıldız vererek derecelendiren bir rating kuruluşu.
    Ayrıca bir kaskın ingiltere pazarında satılabilmesi için kaskın BS 6658:1985 yada UN.ECE 22.05 standardına uygun olması gerekiyor. (Zaten ikiside aynı)
    SHARP'ta ingilterede satılan kaskları test ettiğine göre.. Aristo mantığı yürütürsek:
    SHARP'ta test edilmiş her kask:
    1. En azından UN.ECE 22.05 standardına uygun demektir.
    2. Ek olarak 32 ayrı darbe testine tabi tutulmuş demektir.

Bence hiç yoktan iyi.
    Kasklarla ilgili test sonuçlarına http://sharp.direct.gov.uk/ adresinden Marka ve Model ile sorgulayarak ulaşabiliyoruz.
    Hem site ingilizce olduğu için, hem de kask seçerken tek tek arama yapmak zaman aldığı için, siteyi sömürüp , test sonuçlarını daha açıklayıcı hale getirmeye çalışarak detaylara göre bir sıralama yaptım.
    ================================================== ==================
    BURADAN EXCEL FORMATINDA TÜM LİSTEYİ İNDİREBİLİRSİNİZ.
    ================================================== ==================

Bu listeyi inceleyerek darbe testlerinden aynı sonuçları alan kasklar arasından seçim yapabilirsiniz. Belirtilen fiyatla Ingiliz Sterlini olup SHARP'ın sitesinde belirtilen fiyatlardır.
    Türkiye'de farklılık gösterebilir. Ama iki kask arasındaki fiyat oranı aşağı yukarı aynı olacağı için bir fikir verir diye düşünüyorum.

Sıralama şu şekilde Yapıldı.
    Kaskın Aldığı Her yıldız için : 10 Puan
    Aynı Sayıda yıldız almış kaskları kendi arasında sıralamak için Kaskın beş ayrı bölgesindeki darbe dayanım sonuçlarına göre :
    • Çok İyi = 6 Puan
    • İyi = 5 Puan
    • Ortalama = 4 Puan
    • Ortalamanın Altında = 3 Puan
    • Zayıf = 2 Puan
    • Çok Zayıf = 1 Puan

Kaskın Konfor özelliklerine göre :
    Buğu önleyici : 0.5 Puan
    Diğer her fazla özellik için 0.1 puan

Ve çıkan toplam puana göre aynı puana sahip kaskları fiyata göre artan sırada listeledim.

11.04.2013 Tarihine kadar SHARP tarafından test edilen 276 adet kaskın tamamını içermektedir.

Kask seçerken "ÖNCE GÜVENLİK" isteyen arkadaşlara katkısı olur umarım.

Ayrıca kask ile ilgli standartlar nelerdir, neleri içeriyor bilmek isteyen ve ingilizce bilen arkadaşlar için standartlar ve linkleride aşağıdadır.
    Herkese saygılar.

================================================== =================
    KASK İLE İLGİLİ STANDARTLAR
    1-ABD Ulaştırma Bakanlığı, Motorlu Araçlar Güvenlik Standardı - Bölüm 571.218 (DOT standardı olarak te biliniyor.)
    Standard Numarası : 218 FMVSS 218 - 49 CFR 571.218
    Standart dökümanında belirtilen amaç :Motosiklet kullanıcılarının baş bölgesine aldığı darbeler nedeniyle gerçekleşen ölüm oranının azaltılması için kullanılacak kaskların taşıması gereken asgari özelliklerin belirlenmesi
    Standart Dökümanına Bu linkten ulaşılabilir : http://www.fmcsa.dot.gov/rules-regul...px?reg=571.218

2-SNELL VAKFI, 2010 Motosikletler için Kask Standardı (Kısaca SNELL olarak te biliniyor.)
    Standard Numarası :
    Standart dökümanında belirtilen amaç : Motorlu taşıt kullanıcılarının güvenlik ve konfor standartlarının yükseltilmesi için bilimsel çalışmaların geliştirilmesine katkıda bulunmak.
    Standart Dökümanlarına Bu linkten ulaşılabilir : http://www.smf.org/stds
    Güncel motosiklet kask standart kitapçığına bu linkten ulaşılabilir : http://www.smf.org/standards/m/2010/...al_booklet.pdf

3-BM Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) Motosiklet Kaskları Standardı (Kısaca UN.ECE 22.05 standardı olarak te biliniyor.)
    Standard Numarası : UN.ECE 22.05 - Regulation No 22
    Standart dökümanında belirtilen amaç :Mopet ve motosiklet sürücüleri tarafından kullanılması gereken vizör takılı koruyucu kask ve baretlerin taşıması gereken özelliklerin belirlenmesi.
    Standart Dökümanına Bu linkten ulaşılabilir :http://www.unece.org/fileadmin/DAM/t...gs/r022r4e.pdf

DEMENDE, Arda_Karaca ve haldun989 bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

paylaşımınız için teşekkürler

Tolga Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Xciting 250i
    Paylaşım için teşekkürler.
    2006 Peugot -2010Kenbo125 - 2011Racer 200s- 2012GT250R -2014Xtreme Max- 2015: Snappy x Cub
    2016 Asya Shark 150- 2017Cbf150 -2018 BMW F650GS / Snapyy x- 2019 Kymco Xciting250i

kürşat ışık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XVS 650 Dragstar
    paylaşım için sağol
    Meğer hayat motorun üzerindeymiş..

rs_guven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2011 Salcano Wolf
    Sadece listenin olduğu yeri birileri paylaşabilir mi?

scooboy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha xj6N 2013
    Emeğinize sağlık

Alıntı rs_guven adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sadece listenin olduğu yeri birileri paylaşabilir mi?
    Anlamadım?

Motosikleti
    2011 Salcano Wolf
    Alıntı greekurt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Anlamadım?
    Şimdi siz kendi değerlendirmenize göre bir liste yapmışsınız ya, fiyat ve performansına göre. (ya da ben öyle anladım). O listeyi soruyorum.

Alıntı rs_guven adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şimdi siz kendi değerlendirmenize göre bir liste yapmışsınız ya, fiyat ve performansına göre. (ya da ben öyle anladım). O listeyi soruyorum.
    İlk mesajda

yazan yere tıklarsanız. Ve çıkan sayfada "Download This File" butonuna tıklarsanız. Dosyayı indirebilirsiniz.
    Siteye eklenti yüklenemediği için mecburen filedropper üzerinden paylaştım.

Ayrıca ben kendim herhangi bir değerlendirme yapmadım. Sadece alfabetik sıraya göre değil ,sharp test sonuçlarını baz alarak artı/eksi özelliklerine göre sıraladım.

Motosikleti
    2011 Salcano Wolf
    Alıntı greekurt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İlk mesajda

yazan yere tıklarsanız. Ve çıkan sayfada "Download This File" butonuna tıklarsanız. Dosyayı indirebilirsiniz.
    Siteye eklenti yüklenemediği için mecburen filedropper üzerinden paylaştım.

Ayrıca ben kendim herhangi bir değerlendirme yapmadım. Sadece alfabetik sıraya göre değil ,sharp test sonuçlarını baz alarak artı/eksi özelliklerine göre sıraladım.
    Teşekkür ederim.

zafer5959 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha YBR 125 ESD 13" Estoril Blue
    link kontrol edilmeli bilginize..

flame - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Mt-09,Derbi Gpr 125 Nude
    Çok faydalı olmuş gerçekten.Hatta uzun süre gündemde tutmak için saçma sapan yorumlar yapmayı planlıyorum altına
    Yamaha Mt09 dıştan modifiyeli içten şimdilik stock :p --------Derbi Gpr 125 Nude,Gianelli Perfomance Exhaust,Athena Air Filter-------- 0(rh)+ (Italian)

zulu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR250
    Linki kontrol edermisin...

Liste nin oldugu link ölmüş. elinde olan varsa uplayabilir mi ?

Progressive - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Inazuma

Motosikleti
    Yamaha MT 09 Tracer, SYM Fiddle II
    Neden Arai kaskları Sharp testlerinde iyi sonuçlar alamıyor. Alamıyordan kastımız da 5 yıldız. Benim Arai RX-7 GP Corsair kaskım, Sharp testlerinde o kadar kötü bir skor almış ki Arai bu skora itiraz edip yayınlanmasını engellemiş.

Eğer Sharp testlerinde üreticinin kendi testlerinde almış olduğu testlerden çok daha farklı bir sonuç çıkıyorsa üreticinin bu farklılığın neden kaynaklandığını açıklamak için bir hakkın oluyormuş, bunu yapabilirlerse Sharp testi yenileyip gerekirse o kaskı klasman dışı bırakabiliyormuş atıyorum bir yıldız vermek yerine.

Konuya dönersek bulabildiğim kaynaklar bunun testin mahiyetinden kaynaklandığını belirtiyor. Arai kaskları SNELL standartlarına uygun olarak imal ediliyor. Ayrıntılı bilgi için http://www.smf.org/cert

İki test arasındaki en belirgin fark SNELL testlerinin daha yüksek hızlarda ve darbelerin aynı noktaya daha fazla adette uygulanması olarak göze çarpıyor. Benim amele bünyemle anladığım bu eminim daha fazla farkı vardır. Bir de yüksek hızlarda yapılan kazalarda bu kaskların (ARAI) düşük hızlarda yapılanlara göre daha iyi koruduğu gibi bir çıkarım yapılmış. Dolayısı ile bir racer için Arai doğru bir kararken, benim gibi scooter veya düşük cc sürüyorsanız yanlış bir tercih gibi çıkıyor. (her halükarda o açık kasklardan daha iyi koruyacağını düşünüyorum ya neyse)

http://www.motorcycledaily.com/2012/...yond-passfail/

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)